Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

DC Hub

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Κατόπιν ευγενικής χορηγίας του neoplan (αν μπορούσε ας έκανε κι αλλιώς χεχεχε) το hub-link script, μεταφέρθηκε στο wana. Έτσι ακόμη κι όταν πέφτει ένα Link με ένα δίκτυο (πχ pwmn) τα άλλα δίκτυα είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους. Αν πέσουν και τα 2 βέβαια... :))))
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
κανονικα σφαλιαρες επρεπε να σ στειλουν που ειναι τοσο καιρο κομμενοι, αλλα ας οψεται.. :p
 

motsos

Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
26 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
218
Reaction score
5
Points
18
Age
52
Περιοχή
Amaliada
ερώτηση: οι κωδικοί για το dc++ ειναι ίδιοι με αυτους που συνδεόμαστε στη σελίδα? γιατί με αυτούς δεν μπορώ να μπω.10.224.3.35 δεν είναι η θύρα? είχα πολύ καιρό να γυρίσω windows έμπαινα από shakespeer λόγο mac και εκεί ειναι αποθηκευμένοι και δεν ξερω ποιοι είναι. μπορεί καποιος να μου πει τι γίνεται?
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Η ip ειναι αυτή που λες. Διάβασε και το πρώτο μήνυμα του thread και θα σου λυθούν οι απορίες ;-)
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Ερώτηξις προς τους Καλαματιανοί! Ποιόν client χρησιμοποιείτε στον dc server σας; Εγώ έχω τον τελευταίο strongDC++ και ανακάλυψα οτι δημιουργεί μεγάλη κίνηση προς το internet στην πόρτα 6250 udp (έβλεπα τα λαμπάκια του cisco να δουλεύουν συνεχώς αδικαιολόγητα). Στο http://www.axrst.com/kor/wana2.zip θα δείτε μια λίστα με την κίνηση και τις ips που υπάρχει με το strongDC ανοικτό, και στο http://www.axrst.com/kor/wana3.zip μια λίστα των συνδέσεων του adsl router με το dc κλειστό. Το κουφό, είναι οτι δεν έχω κάνει port forwarding αυτή την πόρτα προς το ίντερνετ (δεν έχω επιτρέψει δηλαδή να έρχονται εισερχόμενες συνδέσεις σ' αυτή την υπηρεσία, την έχω μόνο για το ασύρματο δίκτυο) αλλά αυτό μόνο του δημιουργεί την κίνηση προς τα έξω.

Μου φαίνεται θα βάλω το απλό dc. Ο λόγος που το είχα αυτό ήταν οτι κάνει donwloads από πολλούς clients ταυτόχρονα, αλλά από τη στιγμή που δεν θέλω να κατεβάζω απ' αυτό το μηχάνημα, δεν πειράζει.
 

geozac

Member
Εγγραφή
29 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
107
Reaction score
1
Points
18
Ερώτηξις προς τους Καλαματιανοί! Ποιόν client χρησιμοποιείτε στον dc server σας; Εγώ έχω τον τελευταίο strongDC++ και ανακάλυψα οτι δημιουργεί μεγάλη κίνηση προς το internet στην πόρτα 6250 udp (έβλεπα τα λαμπάκια του cisco να δουλεύουν συνεχώς αδικαιολόγητα). Στο http://www.axrst.com/kor/wana2.zip θα δείτε μια λίστα με την κίνηση και τις ips που υπάρχει με το strongDC ανοικτό, και στο http://www.axrst.com/kor/wana3.zip μια λίστα των συνδέσεων του adsl router με το dc κλειστό. Το κουφό, είναι οτι δεν έχω κάνει port forwarding αυτή την πόρτα προς το ίντερνετ (δεν έχω επιτρέψει δηλαδή να έρχονται εισερχόμενες συνδέσεις σ' αυτή την υπηρεσία, την έχω μόνο για το ασύρματο δίκτυο) αλλά αυτό μόνο του δημιουργεί την κίνηση προς τα έξω.

Μου φαίνεται θα βάλω το απλό dc. Ο λόγος που το είχα αυτό ήταν οτι κάνει donwloads από πολλούς clients ταυτόχρονα, αλλά από τη στιγμή που δεν θέλω να κατεβάζω απ' αυτό το μηχάνημα, δεν πειράζει.


Απο windows dc++,απο Linux microdc2.

Το dc++ κάνει από πολλούς clients ταυτόχρονα download.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Έβαλα τελικά το dc++. Από αύριο που θα έχει τελειώσει το hash των αρχείων, προσπαθήστε να κατεβάσετε να μου πείτε αν υπάρχει κανα πρόβλημα.
 

raven

Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
16 Ιουνίου 2007
Αναρτήσεις
426
Reaction score
2
Points
18
Age
50
Περιοχή
Αμαλιάδα
εγινε αρχηγε. εμενα δεν εκανε καθολου search εκτος wana.
 

Artorios

Active Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
1.590
Reaction score
4
Points
38
Age
50
Περιοχή
Αμαλιάδα
το ιδιο και σε μενα στις 23.30 βραδυ που εψαχνα το mentalist
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Τι εννοείτε ρε παιδιά, δεν έκανε search εκτός wana? Δεν κάνει search σε άλλα hubs, αλλά σε users που είναι στη λίστα (linked στο wana με mswn και είναι από Καλαμάτα) δεν σας βγάζει αποτελέσματα; Εμένα πως μου βγάζει από 3 διαφορετικά computers και 2 λειτουργικά;

Τέλος πάντων, εγώ είπα να δοκιμάσετε να κατεβάσετε τίποτα από εμένα να δείτε αν είναι όλα καλά.
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
το ιδιο και σε μενα. Οταν ειμαι συνδεδεμενος στο hub του wana η αναζητηση δε βγαζει αποτελεσματα απο users του mswn. To αντιστροφο συμβαινει οταν συνδεομαι στο hub του mswn.
(εχω δοκιμασει με dc++ και apexdc και παντα active)
 

motsos

Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
26 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
218
Reaction score
5
Points
18
Age
52
Περιοχή
Amaliada
εγω βλέπω κανονικά τους χρήστες και του wana και του wswn και απο dc και απο shakespeer.εχω όμως το άλλο προβλημα: στον χρηστη wsmn κανοντας διπλό κλικ για να δω τα αρχεια που έχει (11 tera) δε μου δειχνει τιποτα απο shakespeer στο mac, αλλα μου δείχνει απο dc ομως, αν γυρίσω σε windows.εχει κανεις αυτο το πρόβλημα?απο το χρήστη wacker και σε άλλους απο το ίδιο δίκτυο (mswn) και βλέπω αρχεια και τραβάω.(δεν ξερω αν εχει σε
σχεση με το προβλημα όμως που λέτε)
 

Artorios

Active Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
1.590
Reaction score
4
Points
38
Age
50
Περιοχή
Αμαλιάδα
κανονικα βλεπουμε τους χρήστες. στην αναζήτηση δεν βγάζει αρχεία απο τους καλαματιανούς..
 

motsos

Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
26 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
218
Reaction score
5
Points
18
Age
52
Περιοχή
Amaliada
εγώ τον wacker π.χ. μπορω να δω αρχεια του και να κατεβασω.και απο μακ και απο παραθυρα.Καλαμάτα δεν είναι?Απο ton mswn ομως όχι.κενο
 

geozac

Member
Εγγραφή
29 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
107
Reaction score
1
Points
18
Τέλος πάντων, εγώ είπα να δοκιμάσετε να κατεβάσετε τίποτα από εμένα να δείτε αν είναι όλα καλά.

Κατεβάζω κανονικά.



motsos said:
εγώ τον wacker π.χ. μπορω να δω αρχεια του και να κατεβασω.και απο μακ και απο παραθυρα.Καλαμάτα δεν είναι?Απο ton mswn ομως όχι.κενο

O whacker ναι είναι κόμβος στην Καλαμάτα.
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
μιας και προεκυψε παλι αυτο το θεμα.. δεν παιρνουμε μια αποφαση να βαλει ο καθενας στο description το δικτυο στο οποιο ανηκε με κεφαλαιαι?
Για να ξερει ο καθενας απο που κατεβαζει.. αν ειναι 1 hop μακρια ή στα 200 χλμ! Αν πρεπει να περιμενει να κατεβαζει με 30mbps ή με 5!
 
Top Bottom