Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

Hotspot Troubleshooting και διευθύνσεις

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Θα ήθελα να μου αποδοθεί ένα νέο hotspot subnet /26 γιατί αυτό που έχω τώρα γεμίζει καθημερινά και έχω άτομα που μένουν απέξω.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Ποιό έχεις τώρα;

Τί έχουν οι άλλοι AP owners? Είχαμε αρχικά πει να δώσουμε στα ΑΡ 10.224.255.XXX για να μπορούμε να τα φιλτράρουμε εύκολα. Αυτό εν μέρει δεν ισχύει γιατί (όταν έλειπα) βάλατε το δικό μου στο 10.224.6.XXX (το ερπετό).

Να αποφασίσουμε κάτι οριστικό; Ας γράψει ο Κορκόδειλας τι έχουν οι άλλοι και τι χρησιμοποιείται γενικώς (νομίζω έχουμε μερικά bb links στο 10.224.255.XXX) για να αποφασίσουμε.

Μέχρι τώρα γνωστό είναι:

10.224.1.XXX (FK-Sector1 subnet)
10.224.2.XXX (FK-Sector2 subnet)
10.224.3.xxx (X-RSA-Sector 3 subnet)
10.224.4.xxx (Zaf-Sector 4 subnet)
10.224.5.XXX (Pap-Sector 5 subnet)
10.224.6.XXX (Fkids +AP subnet)
10.224.7.XXX (Grigoris +AP Subnet)
10.224.127.XXX (Gaston subnet)
10.224.254.XXX (Kastro BB Subnet)
10.224.255.xxx (some AP's subnets)

Δεδομένου οτι εγώ (fk) και ο Γρηγόρης έχουμε μεγάλα subnets για τα AP's μας, να χωρίσουμε το 10.224.255.XXX σε 4 Χ 64ρια subnets να πάρουν όσοι έχουν ΑΡ αλλά δεν είναι και BB κόμβοι (δεν έχουν δικό τους ολόκληρο c-class ? ). To ίδιο και ο Pap, αν θα βάλει AP, μπορεί να πάρει από το 10.224.5.XXX. Πόσοι άλλοι έχουν AP's? 3? (Σενιορ - Χομ - Ιντζές) ;

Πρέπει να αναδιοργανωθεί ο διαμοιρασμός Ip's... Προτείνω: Μέχρι το 99 τα αφήνουμε για εσωτερική χρήση. 100, 101, 102 κτλ να βάλουμε τα μακρινά BB's. Και από το 10.224.250.XXX και πάνω να βάλουμε τα AP's δίνοντας από κανα 128ρι στο καθένα για να μην έχουμε πρόβλημα ούτε στο μέλλον.

Αλλιώς, απλώς χωρίζουμε το 255 στα 4 και παίρνει από ένα κάθε AP' owner που δεν έχει δικό του c-class.

To πλεονέκτημα να είναι όλα τα AP's μαζί, είναι οτι ελέγχονται και φιλτράρονται εύκολα (πχ τους κόβεις την πρόσβαση στο dc αν χρειαστεί)...

Ακούω γνώμες.

ΥΓ. Ποιός είπαμε οτι κάνει απογραφή των ips?
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Από την άλλη τώρα που το σκέφτομαι, πόοοοοσα ΑΡ'ς πια θα έχουν κόσμο; Μπορούμε το 10.224.255.ΧΧΧ να το χωρίσουμε σε:

2Χ64ρια
3Χ32ρια
2Χ16ρια

Και να καλυφθεί πολύς κόσμος. Πείτε τί έχετε τώρα...
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
Θα ήθελα να μου αποδοθεί ένα νέο hotspot subnet /26 γιατί αυτό που έχω τώρα γεμίζει καθημερινά και έχω άτομα που μένουν απέξω.
ελα, υπερβολες.. /28 εχεις τωρα με ενα /27 (που εχει και ο tiago παρεπιπτοντως??????) θα εισαι μια χαρα στη 1 ωρα που το εχεις ρυθμισμενο(το οποιο ειναι βελτιστο κατα τη γνωμη μου). Για να γεμιζει πρεπει 13 ατομα να συνδεονται μεσα σε μια ωρα. Παρολα αυτα αν θελεις μπορεις να το κανεις αμεσα 96/27, δεν πεφτεις πανω σε αλλον. Αλλα πρεπει να γινει και η αλλαγη στη sector που συνδεεσαι.

τα 16αρια που εδωσα στην αρχη δε νομιζω πως ειναι μικρα(δεδομενου οτι μπαινουν μικροι χρονοι στον dchp server).
Χρηστο εδωσα στα δικα μας hotspot ips απο τα c-classes διοτι εχουμε τοσες πολλες ips διαθεσιμες, γτ να βαζουμε απο το 255?
Αν παρολα αυτα επιγει να υπαρχει γενικος ελεγχος για οσους συνδεονται απο τα hotspot υπαρχουν δυο λυσεις.. ειτε να διαθεσουμε 2-3 c-classes στη διαθεση των hotspots (πχ. 200,201,202) ειτε να αποδωθουν δευτερα c-class στους κομβους ετσι ωστε να υπαρχει πληθωρα ips. Βεβαια, δε συμφωνω/καταλαβαινω με τη μειωμενη προσβαση των clients στις υπηρεσιες δικτυου.. Τουλαχιστον οχι στη φαση που ειμαστε ακομα(μικρο μεγεθος δικτυου, οχι τπτ αλλο!)

Μπορει καποιος να τεσταρει το hotspot μου? Εστησα τα υλικα την τελευταια μερα πρωτου φυγω, αλλα μολις πριν λιγες μερες εστησα το hs και περασα και τη σελιδα του tiago.
Nα δει αν βγαινει η front page, αν κανει login, αν παιρνει inet απο τον proxy, αν βλεπει δικτυο.. Να μου το επιβεβαιωσει καποιος να το βαλω στις υπηρεσιες κομβων.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Εγώ έχω 10.224.255.96/28 και δεν επεκτείνεται γιατί είναι καπάκι μετά κάποιο άλλο, και Χρήστο βιάζομαι, έχω clients που έχουν προβλήματα και μένουν απέξω και παραπονιούνται και το έχω ν κάνει renew κάθε 60 λεπτά! Έχω παρατηρήσει τον τελευταίο καιρό πάνω από 30-40 διαφορετικούς clients οπότε το/26 είναι το λιγότερο που χρειάζομαι... Τσάμπα είναι, οργάνωσε τα όπως νομίζεις και πες μου.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Καλά το κάνω /27 προσωρινά, αλλάζω και τη μάσκα στα fk#1 και άμα είναι να αποφασίσετε τίποτα πείτε το.

Υπερβολές δεν είναι, έχω πολύ περισσότερη μόνιμη κινηση ακόμα και από τα fk.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Επίσης, γιατί δίνονται 2 ip σε μία mac και εκεί που έχω 14 διαθέσιμες, μπορούν να μπουν οι μισοί; Έχω ένα pool μόνο.
 

Attachments

  • Clipboard01ssss.jpg
    Clipboard01ssss.jpg
    156,1 KB · Προβολές: 12

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
/26 δεν παιζει να χρειαζεσαι.. μπαινοβγαινουν 30 ατομα στο ΑΡ σου?
πχ τωρα βλεπω στον dhcp σου 6 leases και μονο 2 cookies στο hotspot. Αρα σιγουρα δεν υπαρχει προβλημα.
Το μονο προβλημα που μπορει να υπαρχει ειναι οι 13 users που εχεις βαλει εσυ σαν οριο στο hotspot.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
/26 δεν παιζει να χρειαζεσαι.. μπαινοβγαινουν 30 ατομα στο ΑΡ σου?
πχ τωρα βλεπω στον dhcp σου 6 leases και μονο 2 cookies στο hotspot. Αρα σιγουρα δεν υπαρχει προβλημα.
Το μονο προβλημα που μπορει να υπαρχει ειναι οι 13 users που εχεις βαλει εσυ σαν οριο στο hotspot.

Το πρόβλημα είναι ότι αντιστοιχίζει 2 ips σε κάθε έναν που συνδέεται και αντί να μπορούν να μπουν 13, μπαίνουν 7 και δε μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνει, δες το screenshot στο pool.
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
χμμ καταλαβα για τί μιλας. ΚΑΝΟΝΙΚΑ επρεπε να λεει owner σε ολους DHCP. Παρολα αυτα μην κοιτας το pool, ποιες ips ειναι δωσμενες την καθε στιγμη τις βλεπεις στο leases και μονο.
Να υποθεσω πως εχεις φτιαξει ενα σωρο profiles για να δινεις διαφορετικου ειδους access σε καθε client?? Αν ναι γινεται αλλιως αυτο (συντομα θα γραψω ενα post για το optimization του hotspot)
Nα υποθεσω επισης πως αυτοι με τις διπλες ips ειναι γνωστοι σου και οχι καποιοι ασχετοι περαστικοι...?
Πες μου για να καταλαβω τι ακριβως εχεις κανει
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
έκανα την αλλαγή σε /27, το άλλαξα σε pool/dhcp/hotspot server και user profile και στα fk τη μάσκα. Έβαλα την ανανέωση στις 2 ώρες για να παρατηρήσω τα leases. θα είμαι οκ έτσι πιστεύω. Το μόνο πρόβλημα είναι αυτό που είπα παραπάνω, ότι ενώ όλες οι ρυθμίσεις είναι οκ για να μπουν πχ 30 χρήστες στο /27 subnet, επτρέπει να μπούν μόνο 15, οι μισοί αποδίδοντας 2 διευθύνσεις IP σε κάθε user...

Όχι έχω ένα user profile, όλοι οι clients ειναι ακριβώς το ίδιο, αυτό που κάνει δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται...
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
να που φαίνεται

address και to address

τι είναι αυτό; και γιατί το κάνει; που το πειράζω;
δοκίμασα να αλλάξω και το addresses per mac, αλλά δν έχει σχέση αν είναι 2 ή 1.

edit
τώρα δίνει 1, πριν στο address και to address ήταν 2 διαφορετικές IPs. Δεν άλλαξα τίποτα, μόνο το έκανα 27άρι

γαμώ τα mtik hotspot γαμώ
 

Attachments

  • Clipboard01dd.jpg
    Clipboard01dd.jpg
    36,3 KB · Προβολές: 5

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Φαίνεται να διορθώθηκε, οπότε μένει έτσι, thanks Korkodilazzz
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
βιάστηκα να μιλήσω, πάλι το ίδιο κάνει, συνεχίζω να το ψάχνω
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
να σ πω.. access στο δικο μου router εχεις..
σβησε το hs σου εντελως (pools, dhcp,networks, leases,hotspot, ολα-ολα!) και ξαναφτιαξτο οπως ακριβως το δικο μου.
Δεν αξιζει να κατσουμε να κανουμε debugging.. βλεπω ενα σωρο profiles και μου κανει εντυπωση οτι βγαζει 2 owners στα pools.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Ναι θα κάνω σύγκριση και θα το ξαναστήσω.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Μετέφερα εδώ τη συζήτηση για τις διευθύνσεις των hotspots και τις ρυθμίσεις του dhcp.

Επίσης βρήκα έναν ωραίο οδηγό ρύθμισης mikrotik hotspot στα ελληνικά.

εδώ http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual_HotSpot_Setup
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
ειναι καλος οδηγος, αλλα το παρακανει λιιιιγο με την ασφαλεια!! καντε τα βασικα μονο απο αυτον! θα φτιαξω εναν οδηγο για τα υπολοιπα και για πιο καινουριο mtik
 
Top Bottom