Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

Pwmn-wana @west Coast 23/2/2008

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
Απο οτι φαινεται η μερα της κρισεως εφτασε!
Το σαββατο το μεσημερι κατα 90% θα κατεβω με αλλον εναν απο pwmn (σφινακις μαλλον) στην κυλληνη για να βγαλουμε το link (πρωτα ο θεος)

Απο Πατρα θα φτασουμε στις 14:00 με 14:15 και θα φυγουμε το αργοτερο 17:00. Αυτες οι ωρες δεν αλλαζουν γιατι τα παιδια δουλευουν.

Αυτο που χρειαζεται τωρα ειναι μια οργανωση και απο WANA μερια για να αναλαβουν τον ραδιοφωνικο σταθμο. Δηλαδη οταν φτασω κυλληνη θα κατεβασω το μηχανημα που ειχαμε εκει (routerboard) και αυτο θα πρεπει να μεταφερθει αμεσα αμαλιαδα και ΗΔΗ να εχει τοποθετηθει 
ενα πιατο στον ραδιοφωνικο με τα καλωδια του, feeder κομπλε!

Οποτε χρειαζομαστε:

1)ομαδα απο wana αποτελουμενοι απο καποια ατομα ωστε να αναλαβουν να τοποθετησουν το πιατο (δε χρειαζεται να ειναι ψηλα οπως οι
υπολοιπες κεραιες, και χαμηλα μας κανει) και το routerboard και να κανουν τις υπολοιπες ρυθμισεις (αρα και καποιος που να ξερει 2 πραγματα στο mikrotik) Αν βολευει μερικους η αγορα/τοποθετηση/φτιαξιμο utp/τοποθετηση feeder (η προεργασια δηλαδη) μπορει να γινει και το πρωι και το μεσημερι να τοποθετηθει μονο το routerboard που θα ερθει απο κυλληνη και να γινουν οι τελευταιες ρυθμισεις

2) καποιος να ερθει στην κυλληνη και να κατσει κατω στο σπιτακι με ενα laptop και να σεταρει το mikrotik οσο θα ειμαστε πανω στον ιστο (αρα 
αλλος ενας που θα πρεπει να ξερει 2 πραγματα στο mirkotik)

3) καποιος να ερθει στην κυλληνη να παρει το routerboard που θα ξηλωσω και να το μεταφερει στον ραδιοφωνικο στην αμαλιαδα

Δηλωτε συμμετοχη και κανονιστε ποιοι θα πατε που! Αν αρκετους δεν τους βολευει το μεσημερι του σαββατου μπορουν κανονισουν να κανουν την προεργασια οτι ωρα και οποια αλλη μερα μπορουν! Αρκει να γινει!

Οτι θελετε ρωτηστε εδω ή epop.

Μεχρι στιγμης!
-pap, δεν μπορει σαββατο μεσημερι, αλλα μπορει να κανονισει το πρωι και αλλες μερες
-raven, κατα πασα πιθανοτητα μπορει το σαββατο
-intzes, μπορει να βοηθησει και σαββατο πρωι και μεσημερι
-artorios, δεν μπορει το σαββατο (αρα για αλλες μερες μπορει)
-marbrezuk, μπορει και αυτος
-axrst, το πρωι δεν μπορει, μααααλλον θα τα καταφερει για μετα
.....
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Όπως είπα, παρ' ότι έχω εξετάσεις το πρωί και οικογενειακές υποχρεώσεις μετά, μάλλον θα τα καταφέρω, με τεράστια προσπάθεια να δώσω το παρόν. Και προφανώς στην ομάδα την εδώ.

Το δύσκολο μου φαίνεται να βρεθεί κάποιος που θα ανέβει στον ιστό. Αν λείπει ο Αρτόριος και εσύ είσαι Κυλλήνη, τότε ποιός; και μη μου πεις να το βάλουμε τελείως κάτω στη βάση του ιστού το πιάτο, γιατί θα πρέπει μετά να το μετακινούμε πάλι. Αν και έτσι κι αλλιώς, θα αλλάξουμε το rb με ταρατσοπισί οπότε, πάλι θα ανέβουμε επάνω. Και πρέπει να οργανωθούμε και για:

  1. Αγορά πιάτου. Τί διάσταση; Καλύτερα να βάλουμε αλουμινίου.
  2. feeder έχουμε;
  3. Καλώδιο LMR400 πρέπει να φτιάξουμε. Αυτό το κάνω και κατά τη διάρκεια των εξετάσεων, αρκεί να μου φέρει ο Narayan υλικά και κολλητήρι.
  4. switch και καλώδια και βίσματα utp για να ενώσουμε μέσω ethernet τα δύο ρουτεράκια. Ίσως και κανα πολύμπριζο. Από το ταρατσοπισί κατεβαίνει άραγε καλώδιο δικτύου; Σϊγουρα κατεβαίνει ένα που έχει το διακόπτη για reset, αλλά δεδομένα;
Άντε να οργανωθούμε...

Νομίζω οτι πρέπει να κάνουμε μια μίνι σύσκεψη οι εδώ, για να κανονίσουμε τις λεπτομέριες. Αν όχι από κοντά, από teamspeak ή από chat (irc/epop).
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Επίσης: Τι ip's θα βάλουμε στα interfaces του rb? Εντάξει για το ethernet.... αλλά το ασύρματο, πρέπει να ακολουθήσει κάποια λογική. Και ποιό δίκτυο θα ρουτάρουμε προς το rb? 10.ti-exei-h-patra-.0.0 ?

Επίσης, τί μηχάνημα θα έχει η Κυλλήνη; Θα βάλεις το πάνελ να κοιτάει προς τα εδώ για να στοχεύσουμε πιο εύκολα, ή θα μπει κατ' ευθείαν πιάτο;
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
1) Απο το ταρατσοpc κατεβαινει καλωδιο το οποιο το κατεστρεψε ο μπερατης οποτε πρεπει να του βαλει καποιος ενα βυσμα και παραλληλα να αφησει απειραχτο και το reset button

2) Tα subnets θα ειναι ολα κομματια απο το 10.224.254.Χ
Τα ειχα περασει στο routerboard οταν το ειχα παραγγειλει οποτε θα το bootαρω και θα τα γραψω εδω. Ενα 8αρι θελουμε για το ΡΣΑ-ΚΑΣΤΡΟ (γιατι στο ιδιο link θα κουμπωσει και η γαστουνη) και ενα 4αρι για το ΚΑΣΤΡΟ-ΠΑΤΡΑ.

3) Αν βαλω το panel εσεις τι 8α βαλετε????? Μαλλον σε 5GHz κατευθειαν. Πιστευω θα παιξει με δεδομενο οτι βλεπετε καθαρα που να στοχευσετε!

4) πιατο 80αρι με ενος μετρου. Το αλουμινιο δεν προσφερει κατι αν ειναι καλοβαμμενο το πιατο. Ας μπει και στα δυο μετρα πανω απο το δωμα και αμα ειναι το ανεβαζω καποια αλλη στιγμη.

5) Για ψαχτε για feeders γιατι μου λειπει ενα. Στην αναγκη ας χρησιμοποιηθει καποιου ανενεργου και οταν κατεβω αθηνα φερνω. intzes εχεις τπτ?
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Ο ταμίας μπορεί να μας πει, τί χρήματα υπάρχουν διαθέσιμα και ποιός μπορεί ν' αναλάβει τις αγορές;
 

raven

Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
16 Ιουνίου 2007
Αναρτήσεις
426
Reaction score
2
Points
18
Age
50
Περιοχή
Αμαλιάδα
εμείς καλά τα λέμε , αλλα τώρα που το σκέπτομαι έχω να ρωτήσω τα εξής:

1ον : ποιός μας εχει δώσει την αδεια να το κάνουμε?

2ον : ποιός έχει ενημερωθει απο τον rsa για αυτό έτσι ώστε να μας ανοίξει στο κάστρο ?

3ον : αυτός που θα μας ανοιξει ειναι διατεθημένος να περιμένει εκει τόσες ώρες?


δέν θέλω να ειμαι σπασίκλας αλλα πιστεύω οτι δεν ειναι άσχετα τα ερωτήματα.
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
εννοειται οτι πρωτα κανονιστηκαν αυτα γιωργο χωρις να το παιδεψουμε και πολυ.. παρακατ'

edited
 

raven

Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
16 Ιουνίου 2007
Αναρτήσεις
426
Reaction score
2
Points
18
Age
50
Περιοχή
Αμαλιάδα
ok αλλα έπρεπε να ρωτήσω ποιος κανόνισε και τι.

Τώρα για την ερώτηση περι ταμείου.
Στην τράπεζα έχουμε 310 έουρος + 55 έουρος που έχω επάνω μου.

PS
Παρακαλώ απο εδω και πέρα όλες οι αγορες να έχουν αποδείξεις ή τιμολόγιο στο όνομα του wana.
όποιος θέλει τα στοιχεία και το ΑΦΜ να του τα δώσω.
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
καλα συνεννοηθειτε τωρα, μην το λεω εγω σε εσας και εσεις στην ουρα σας!

@intzes: το feeder και το καλωδιο θα επιστρατευτει μεχρι να ερθει καινουριο!

Ξεχασα να πω πως ο Σακης απο το Ασυρματο Μητροπολιτικο Δικτυο Γαστουνης (γνωστο στους κολπους τους wireless ως GPMN ) προσφερθηκε να φερει το routerboard απο το καστρο στην αμαλιαδα. Βεβαια δεν ξερω αν γνωριζει που ειναι οι κεραιες!
 

intzes

Member
Wireless Users
Εγγραφή
10 Σεπτεμβρίου 2006
Αναρτήσεις
447
Reaction score
4
Points
18
Age
57
Περιοχή
ΑΜΑΛΙΑΔΑ
Axrst to exo ftiaxei,to kollisa kai toy xanaevala silikoni.Erpeto tha dei tin oyra soy o sakis otan ftasei stin perioxi.....
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Αν μπορώ να βοηθήσω κάπου, τότε μπορώ αύριο ή την παρασκευή να είμαι Αμαλιάδα.

Feeder υπάρχει το δικό μου αν το χρειάζεστε καθώς και το δοκιμαστικό LMR των δύο μέτρων.
UTP πρέπει να έχω αρκετά μέτρα στο σπίτι...

Περιμένω απάντησή σας για να ξέρω...
 

raven

Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
16 Ιουνίου 2007
Αναρτήσεις
426
Reaction score
2
Points
18
Age
50
Περιοχή
Αμαλιάδα
Άρα χρειαζόμαστε ένα πιάτο .
Αντιπρόεδρα να πάω να το πάρω εγώ αύριο?
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
Αν μπορώ να βοηθήσω κάπου, τότε μπορώ αύριο ή την παρασκευή να είμαι Αμαλιάδα.

Feeder υπάρχει το δικό μου αν το χρειάζεστε καθώς και το δοκιμαστικό LMR των δύο μέτρων.
UTP πρέπει να έχω αρκετά μέτρα στο σπίτι...

Περιμένω απάντησή σας για να ξέρω...

Ειναι να κατεβεις ή θα κατεβεις μονο και μονο γι'αυτο? Βεβαιως και σε χρειαζομαστε..!
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Ειναι να κατεβεις ή θα κατεβεις μονο και μονο γι'αυτο? Βεβαιως και σε χρειαζομαστε..!

homunculus μέσα λοιπόν, από αύριο το απόγευμα θα είμαι Αμαλιάδα και θα ξαναφύγω Κυριακή πρωί ή Δευτέρα πρωί...
Με βολεύει βάση των ημερομηνιών του project! θα τα πούμε από κοντά. Έχω και ένα switch πρόχειρο αν χρειαστεί...
(και το πιάτο μου ξηλώνουμε αν χρειαστεί...)

αν είναι να αναλάβω τη ρύθμιση κάποιου Mikrotik να έχεις έτοιμα Γρηγόρη όλα τα στοιχεία. Θα ξεσκονίσω τις "γνώσεις" μου μήπως και χρειαστούν... Και σε ιστό ανεβαίνω άμα χρειαστεί (το πως κατεβαίνω είναι άλλο θέμα)

Θα τα πούμε από κοντά, αλλά δεν θα έχω ίντερνετ ή δίκτυο συνεχώς οπότε αν χάσω κάτι ρίχτε τηλέφωνο.
 
Top Bottom