Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

Wana - Kastro - Gastouni Link

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Εδώ θα γράφουμε οτιδήποτε έχει να κάνει με το link με Γαστούνη. Υπενθυμίζω, οτι το link βγαίνει μέσω Κάστρου. Δηλαδή κι εμείς και η Γαστούνη συνδεόμαστε στον κόμβο του Κάστρου (όπως και η Πάτρα άλλωστε).

UPDATED 5/1/2010:

To link βγαίνει πλέον απ' ευθείας με futurekids από τον Φώτη.
 

ducky

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Μαρτίου 2008
Αναρτήσεις
251
Reaction score
2
Points
18
Γειά χαρά, έχουμε στρίψει απο Γαστούνη ένα πιάτο προς Αμαλιάδα, το οποίο εκπέμπει με τα χαρακτηριστικά test papaki wana. Σε scan που έγινε, δεν ακούσαμε κατι. Υπάρχει ενεργό if που κοιτά προς Γαστούνη;
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Σήμερα, ενεργοποίησα το απόγευμα την κεραία προς κάστρο, αλλά ότι συχνότητα και να έβαζα, συνδεόταν με Κάστρο!!! Έτσι την έκλεισα και είπα να την κοιτάξει λίγο το ερπετό. Αύριο θα δούμε μάλλον.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Λοιπόν σήμερα σκανάρισα και σε έπιασα με -85. Όμως η κεραία κοιτάζει ψηλά (για κάστρο). Νομίζω αν την κατεβάσουμε θα έχουμε ένα ικανοποιητικό σήμα. Το έχω βάλει σε ΑΡ mode ρίξε ένα scan κι εσύ να μας πεις.

ΥΓ. Ζητείται κομάντο με κλειδιά, να ανέβουμε στον κόμβο μου και να κατεβάσουμε λίγο την κεραία.
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
Θα έρθει σήμερα το commando από Πάτρα. Είναι να πάμε και Κάστρο.
 

ducky

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Μαρτίου 2008
Αναρτήσεις
251
Reaction score
2
Points
18
ΟΚ, θα πάω σε καμμία ώρα στο σπίτι που είναι ο κόμβος να σκανάρω. Ευχαριστώ!!
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
λοιπον, μολις τωρα βγηκε το λινκ με γαστουνη και εγινε και πληρως λειτουργικο! 18mbit!
απομενει μια μικροστοχευση απο μερους του axrst για να γινει πληρες λειτουργικο και να δουλευει σωστα.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Αν αύριο έχει καλό καιρό, το μεσημεράκι, παρακαλείται όποιος έχει κλειδιά να περάσει να κάνουμε μια μικρο στόχευση...
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
χρηστο διορθωσες τη στοχευση καθολου? σα να βελτιωθηκε λιγο!!
επισης αν εχει διαθεση ο φωτης πιστευω οτι 8α ηταν καλυτερα το λινκ με γαστουνη να βγαινει απο τον φωτη και να βγαλουν ΒΒ με τον σακη!
Ουτως η αλλως με πρωτη ευκαιρια θα φυγει ο κομβος απο τον ΡΣΑ και θα πρεπει τοτε να βρουμε αλλη λυση για γαστουνη..
 

ducky

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Μαρτίου 2008
Αναρτήσεις
251
Reaction score
2
Points
18
Παιδιά, πολύ ευχαρίστως να βγαίνει απο μένα η Γαστούνη και ό,τι άλλο χρειαστεί. Για τον Σάκη μπορώ να κατεβάσω εξοπλισμό την επόμενη φορά που θα κατέβω. Κι αν παλι δεν φτάνει το 433, μπορώ να σηκώσω έναν atom με έναν τετραπλό που έχω.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Όπως θέλετε με το link.

Όχι όμως την κεραία δεν τη διόρθωσα καθόλου, αφού δεν έχω κλειδιά και δεν βρέθηκε κανα κομάντο να βοηθήσει...
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
Κε κομβούχε, ενημερώστε και το WiND σας περικαλώ!
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Ευχαρίστως, δεν ξέρω που είναι η άλλη άκρη του link όμως. Έχει βάλει ο papaki την θέση του στο Wind?
 

ducky

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Μαρτίου 2008
Αναρτήσεις
251
Reaction score
2
Points
18
Δυστυχώς δεν δουλεύει το VPN μεταξύ awmn και pwmn και δεν έχω πρόσβαση απο Αθήνα στον κόμβο. Υποθέτω ότι ο Γρηγόρης θα έχει τρόπο να μπεί αν χρειαστεί.
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
fpat -> Fk είναι;

Δεν είστε συνδεδεμένοι με το Openwireless της Γαστούνης;
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
fpat -> Fk είναι;

Δεν είστε συνδεδεμένοι με το Openwireless της Γαστούνης;

Όχι. αυτό δεν λέει παραπάνω το ερπετό;. Να βγάλει ΒΒ λινκ ο Φώτης με τα άλλα τα παιδιά στη Γαστούνη και να συνδεόμαστε απ' αυτό το link.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Τελικά δεν μας θέλει το Link.

Ήρθε με τα κλειδιά του ο Αρτόριος σήμερα αλλά ξέχασε το κινητό. (Χρειάζεται επικοινωνία ανάμεσα στην ταράτσα και στον 1ο όροφο που είμαι και έχω winbox για να βλέπω το σήμα). Το δικό μου ήταν σχεδόν άδειο από μπαταρία ;-) Έτσι σε 3-4 λεπτά έκλεισε η γραμμή και δεν μπορέσαμε να βγάλουμε την καλύτερη στόχευση.

Όμως διορθώθηκε λίγο το link βγάζει τώρα -72db περίπου από -78db που είχε φτάσει. Είμαι σίγουρος οτι μπορούμε να πιάσουμε κάτω από -64 αν το προσπαθήσουμε. Ο Αρτόριος λείπει βέβαια τώρα και είμαι μόνος μου, αλλά όλο και κάποιος θα βρεθεί.
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
Υπάρχει και ένα μικρό κουτάκι που το λένε netbook και λίγο πιο μεγάλο που το λένε laptop! Ίσως τότε να μην χρειάζεστε τα κινητά :D
 
Top Bottom