Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

ΑΜΑΛΙΑΔΑ-ΚΟΡΥΦΗ-ΓΑΣΤΟΥΝΗ

intzes

Member
Wireless Users
Εγγραφή
10 Σεπτεμβρίου 2006
Αναρτήσεις
447
Reaction score
4
Points
18
Age
57
Περιοχή
ΑΜΑΛΙΑΔΑ
Μηπως υπαρχει καποιο ενδιαφερον για την εναρξη καποιων διαδικασιων για τα υποψηφια μελη στις ανωθεν περιοχες.Με ρωτανε αρκετα συχνα, διαθετουν τα χρηματα προκαταβολικα για την αγορα του εξοπλισμου υπαρχει η διαθεση και πρεπει νομιζω κατι να κανουμε και σε αυτην την κατευθυνση.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Λοιπόν νομίζω οτι πρέπει να κάνουμε το εξής:

Για κορυφή, πρέπει αφού είναι ένας, να πάμε να δούμε το μέρος (αν έχει ορατότητα από πίσω για πύργο κτλ) και να πάρουμε στίγμα και φωτογραφίες.

Για Γαστούνη, πρέπει να δούμε 2 πράγματα. 1. Πόσοι τελικά ενδιαφέρονται.... (να το πουμε και σε άλλους από την περιοχή για να δούμε τί εξοπλισμός θα μπει εκεί). 2. Να βρούμε σημείο για το Access Point.

Στην κορυφή, ξέρουμε, θα πρέπει να μπει ένα κατευθυντικό λίνκ προς τον ΡΣΑ και ένα προς τον επόμενο στόχο (Πύργος, ή άλλος ενδιάμεσος client). Και θα πρέπει να μπει computer με 2 interfaces.

Στην Γαστούνη όμως, ανάλλογα πόσοι είναι και που θα μπει το AP, θα είναι διαφορετικός εξοπλισμός. Δηλαδή. Αν είναι μόνο 2 ή 3 άτομα, μπορεί ο ένας με την καλύτερη οπτική προς Αμαλιάδα, να στήσει ένα computer με 2 interfaces και οι άλλοι, να συνδέονται επάνω του. Γίνεται αυτό; Βλέπονται μεταξύ τους; Έχουν κάποιο προτεινόμενο σημείο ψηλό για σύνδεση με Αμαλιάδα; Πρέπει να συζητηθούν αυτά. Αλλά κυρίως να βρεθούν τα άτομα που είναι να μπουν. Έχουμε έναν ακόμη υπ΄όψην... (Τον Παρίση) οπότε πρέπει να οργανωθούν οι εκεί και να πάμε πάλι για στίγμα και φωτό από εκείνο το μέρος.

Και κάτι άλλο: Οι ενδιαφερόμενοι (και τους το είχα πει αυτό στην ΓΣ) θέλουν να μπούν επειδή γουστάρουν τα δίκτυα ή μήπως απλά για να έχουν μια ADSL και να μοιράζονται; Όχι οτι είναι κακό, αλλά να ξέρουν τι να περιμένουν...

Πάντως το link και με αυτές τις 2 περιοχές, θα γίνει όταν και ΑΝ μπει 2ο ταρατσο pc στον Ιστό το οποίο θα αναλάβει τα μακρινά λινκς. Δηλαδή, Κάστρο, Κορυφή, Γαστούνη. Αν έχει και 4ο interface θα πρέπει να το βάλουμε για extra clients εδώ μέσα στην Αμαλιαδα, καθ΄ότι το RSA4 παραφορτώνεται...
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
Εγώ μέσα είμαι για κυριακή μιας και παρασκευή-σάββατο θα λείπω. Καλό θα είναι να έχουμε κανονίσει και με τους εκάστοτε ενδιαφερόμενους για να τα πούμε από κοντά.
 

intzes

Member
Wireless Users
Εγγραφή
10 Σεπτεμβρίου 2006
Αναρτήσεις
447
Reaction score
4
Points
18
Age
57
Περιοχή
ΑΜΑΛΙΑΔΑ
Καλημερα
πρωτα απο ολα ευχαριστω για την αμεση απαντηση
δευτερο εξισου σημαντικο το ενδιαφερον των υποψηφιων για το δικτυο ειναι ουσιαστικο και με την δικη μου προτροπη θα καλλιεργηθει ακομα περισσοτερο αρκει να το ζησουν και να το δουν στην πραξη.
Και εγω ειμαι διαθεσιμος για την Κυριακη και οι υποψηφιοι θα ειναι στα σπιτια τους.
Για την Γαστουνη αυτα τα δυο ατομα γνωριζω μεχρι στιγμης.Το σπιτι του ενος ειναι στην ακρη στην πλευρα προς Αμαλιαδα
με καλη ορατοτητα και πιστευω οτι μπορει να γινει η υποδοχη για την πολη και μεταβιβαση προς τους αλλους.
Θα ειναι μια καλη ευκαιρια να συζητησουμε πιο αναλυτικα για καποιες αποριες που εχω.
 

intzes

Member
Wireless Users
Εγγραφή
10 Σεπτεμβρίου 2006
Αναρτήσεις
447
Reaction score
4
Points
18
Age
57
Περιοχή
ΑΜΑΛΙΑΔΑ
Καλημερα
κανονιστηκαν τα ραντεβου με τους ενδιαφερομενους για αυριο το μεσημερι πρωτα στην Κορυφη γυρω στις 16,00
και μετα στην Γαστουνη.
Ενημερωστε με εαν ειναι καλα να περασω να σας παρω απο τα σπιτια σας στις 15,30.
φιλικα
Κωστας
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Καλημερα
κανονιστηκαν τα ραντεβου με τους ενδιαφερομενους για αυριο το μεσημερι πρωτα στην Κορυφη γυρω στις 16,00
και μετα στην Γαστουνη.
Ενημερωστε με εαν ειναι καλα να περασω να σας παρω απο τα σπιτια σας στις 15,30.
φιλικα
Κωστας

Εγώ είμαι οκ. Ελπίζω και ο ΚρορΚόδειλος. Θα τα πούμε με epop και θα ποστάρουμε μετά εδώ τα νέα και για τους άλλους.
 
Top Bottom