Αμαλιάδα-Κουρουτα

gdepp

New Member
Καλησπέρα θα με ενδιέφερε να γίνω μέλος. Θα μπορούσα να βάλω hotspot του wana με δικά μου έξοδα εδώ 37.7951908, 21.3521735 και εδώ 37.7779127, 21.2983499 Θα ήθελα να ενώσω τα δύο σημεια με εσωτερικό subnetwork για δική μου χρήση Ίντερνετ εκτός από του wana, δεν μπορώ να το κάνω απευθείας λόγο NLOS. Χρειάζομαι ενδιάμεσο. Ξέρω εγκαταστάσεις ερασιτεχνικα με ubiquity.

Last edited:

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Καλημερα και καλως ηρθες!
Κοιταξα στα γρηγορα τις συντεταγμενες και ειναι σημεια που υπαρχει καλυψη γενικως. Με ανησυχει λιγο αυτο που λες για NLOS διοτι αν στην αμαλιαδα εισαι χωμενος, μπορει να μην μπορεις να συνδεθεις στα access points. Στειλε οποτε μπορεσεις μια φωτο απο την ταρατσα σου προς Αγ Αθανασιο!
Επισης το σεναριο που εξεταζεις ειναι κατι αρκετα συνηθες που εχουμε ενωσει πανω ολοι σπιτια, γραφεια, εξοχικα, γυναικες, κτλ. Το WANA παρεχει ενα δικτυο για τετοιους πειραματισμους, επεκταση, λειτουργικοτητα και γενικως ειναι ανοιχτο, μπορει να συνδεθει οποιος θελει.
Οι μοναδικοι περιορισμοι ειναι τεχνικης φυσεως, παιζουμε μονο με mikrotik (ubiquiti ειναι ασυμβατα) και για κεραιες χρησιμοποιουμε αποκλειστικα δορυφορικα πιατα (60 ή 80 αναλογα την αποσταση). Η περιοχη εχει πολλα δικτυα που πουλανε ιντερνετ με κεραιες που παραπαιουν οποτε οτιδηποτε λιγοτερο επιβαρυνει τη συνδεσιμοτητα των υπολοιπων. Αυτα!

Α, το πιο βασικο ειναι οτι το WANA ειναι ερασιτεχνικο!! Δεν ξερω αν σου λεει κατι αυτο, δηλαδη ξεκινησαμε καποτε σαν μια παρεα που θελαμε να φτιαξουμε κατι στον τοπο και σιγα σιγα μεγαλωσε και προσφερουμε ολοι οσο μπορουμε και οσο θελουμε. Οσο πιο ενεργα ασχοληθεις τοσο πιο καλο αποτελεσμα θα εχεις σε αυτο που θελεις και θα το ευχαριστηθεις.

Στειλε τη φωτο να δουμε τί παιζει με την οπτικη σου και το συνεχιζουμε απο εκει.

gdepp

New Member
Καλησπέρα,
Attached η φωτογραφίες.

Δεν έχω πρόβλημα τι εξοπλισμός θα χρησιμοποιησω μου αρέσει να μαθαίνω νέα πράγματα απλός είπα για ubiquity γιατί το airOS το έχω δουλέψει έχω κάνει κανα 3 εγκαταστάσεις σε φίλους για προσωπική τους χρήση και σε κοντινές αποστάσεις του τύπου max 500 μέτρα. Τα Mikrotic όχι αλλά άμα κάποιος με βοηθήσει με το τι να αγοράσω το λειτουργικο που χρησιμοποιούν δεν νομίζω να μου δημιουργηση θέμα.

Ερασιτέχνης είμαι δεν θέλω να δώσω σε κάποιον με χρήματα όπως κάνουν κάποιοι στη περιοχη. Αλήθεια είναι ότι είχα από κάποιον λόγο ότι το χρειαζομουν αλλά λόγο κακής ποιότητας και ταχύτητας έχω βάλει δορυφορικό στη Κουρούτα τα τελευταία 2 χρόνια και εάν προχωρήση το συγκεκριμένο project δεν θα το κόψω θα βάλω router με 2 wan με load balance.

Τέλος η φωτογραφίες είναι από ταράτσα αλλά μπορώ να ανεβάσω αλλά 3 μέτρα χωρίς πρόβλημα. Ευχαριστώ για την απάντηση

Attachments

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
εισαι χαμηλα οντως. Αν μπορω να καταλαβω καλα βλεπεις την ταρατσα του οτε. Ενας κομβος μας με ανοιχτη προσβαση ειναι πανω τα futurekids, οποτε το βλεπω δυσκολο. Αφου εχεις εξοπλισμο ομως θα μπορουσες να σκαναρεις να δεις αν ακους το WANA2. Σκαναροντας προς το νοσοκομειο ισως ακουσεις το WANA4.
Αν σε ενδιαφερει μονο ιντερνετ υπαρχουν καποιοι free proxy μεσα στο δικτυο που εξυπηρετουν κοσμο, αμαρτια το δορυφορικο..

βαλε και τα σημεια στο wind.wana.gr

gdepp

New Member
Γιατί αμαρτία το δορυφορικό? Για απρόσιτες περιοχές καλό είναι. Έχει καλή ταχύτητα αλλά το letancy είναι μεγάλο εάν δεν παίζεις πρώτου προσώπου δεν έχεις πρόβλημα.

Ναι είμαι χαμηλά το ξέρω άσε να φτιάξω την κεραία να ανέβω 3 μέτρα και να πάω και λίγο πιο αριστερά τώρα που ξέρω που ψάχνω θα ενημερώσω σύντομα εάν βλέπω. Εάν βλέπω θέλω κάποιος να μου πει τι να αγοράσω από εξοπλισμό.

Τα λέμε σύντομα.

Axrst

da SysOp
Staff member
Καλώς τον.

Για scanάρισε προς νοσοκομείο μήπως ακούς την wana4. Για τη 2 λίγο δύσκολο μου φαίνεται... Μια άλλη λύση θα ήταν μήπως σε διπλανό κτήριο ψηλό μπορείς να ανεβάσεις κεραία με ένα μεγάλο utp. Βέβαια προϋποθέτει πολύ καλές σχέσεις με τους γείτονες και λίγο παραπάνω ταλαιπωρία.