Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

Για βοηθείστε βρε παιδιά...πείτε καμιά ιδέα τι να κανω....

motsos

Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
26 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
218
Reaction score
5
Points
18
Age
52
Περιοχή
Amaliada
Λοιπόν...θέλω καμιά ιδέα για να δω τι φταίει με την εγκαταστασή μου.εχω συχνές αποσυνδέσεις, οποτε θελει αποσυνδέεται. μερικες φορες καθε 1 λεπτο.το ρεκόρ μου σημερα ειναι 15 λεπτά συνδεμένος.εχω κοιτάξει τα πάντα.Βασικά είχα να πειράξω κατι πανω από χρόνο, δουλευε σταθερα και με καλες ταχυτητες.το είχα λιώσει στο κατέβασμα;)
Από τότε που αρχισε η βλάβη στον Ζαφ αρχισα να έχω τις διακοπές.Νομιζα οτι δεν ήταν δικες μου, αλλα τελικα φαινεται οτι εγω εχω το προβλημα.Εχω πάει ταρατσα, δεν έχει κουνηθει τιποτα.ρευμα παέι κανονικότατα και χωρις διακοπή καμία.αναβουν τα λαμπάκια του routerboard όπως αναβαν.και στην ethernet επανω τα δυο μικρα τετραγωνα ledακια.εβγαλα το κουτι και του εριξα μια ματια.πλακετες ολα καθαρα, ουτε σκονη δεν ειχαν, ουτε ιχνος υγρασιας, σκουριάς καμένου ή μαυρισμενου πυκνωτη ή κατι άλλου(με το ματι αυτα, οχι με όργανο μετρημενα).κουμπωσα και ξεκουμπωσα την καρτα και τη γουρουνοουρα μηπως απο τον καιρο δεν εκαναν επαφη καλα.εριξα και εκνεφωμα καθαρισμου επαφων.αυτα μπορω να κανω εγω και ξερω να πειραξω.εβγαλα και ξαναβαλα και το μεγαλο μαυρο καλωδιο μηπως και αυτο ειχε μαζεψει σκονη ή είχε ξεκουμπώσει.
η μόνη αμφιβολια που ειχα ηταν που κουμπωνει η γουρουνουρα, στο main ή sto aux.υπέθεσα απο το πως ηταν στριμένη οτι κουμπώνει στο main.μονο εκει να εκανα πατατα.
Πειτε μου τη γνωμη σας τι αλλο μπορω να κάνω.Εγω νομίζω οτι κατι ή ο router ή η κάρτα θελουν αλλαγη.αλλού δεν πάει το μυαλό μου.
Καμιά ιδέα?
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Για αρχή άλλη κάρτα και βλέπεις μετά...
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Στον Tiago έδωσα μια κάρτα του συλλόγου να τη βάλει στο μηχάνημα του Ανεμόμυλου. Πάρτην, και δοκίμασέ την. Πριν το βγάλεις, γράφεις αναλυτικά στο χαρτί τί ρυθμίσεις έχει το wireless interface σου και βάζεις τις ίδιες στη νέα κάρτα.

Δες μην έχει μπει νερό στο feeder.

Κούνα το καλώδιο το LMR και κοίταζε με ένα lapitopi επι τόπου τη συμπεριφορά του σήματος να δεις αν αλλάζει.

Μάλλον για ασύρματη κάρτα το κόβω. Αλλά ρε παιδάκι μου, δεύτερη χαλασμένη σ' ένα χρόνο... πολύ γκαντέμης είσαι...
 

motsos

Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
26 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
218
Reaction score
5
Points
18
Age
52
Περιοχή
Amaliada
τα εκανα όλα αυτά, ουτε νερό έχει ουτε γινεται τιποτα αμα κουνήσω το lmr, και εγώ για κάρτα το βλέπω...
 

motsos

Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
26 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
218
Reaction score
5
Points
18
Age
52
Περιοχή
Amaliada
θα αγοράσω μία, χαμενη δεν πηγαίνει, θα την λιώσω και αυτή!μήπως τις καίω απο το πολύ κατέβασμα???ποια κάρτα να παραγείλω?έχετε να προτείνετε τίποτα?
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Σάκη, δεν δανείζεσαι πρώτα την κάρτα από το senior μην φταίει τίποτα άλλο; Και την πάρεις τσάμπα;

Έτσι κι αλλιώς, παρήγγειλε κι ένα τρίμετρο LMR για το σύλλογο μπας και είναι προβληματικό αυτό στον Ζαφ.
 

motsos

Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
26 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
218
Reaction score
5
Points
18
Age
52
Περιοχή
Amaliada
Χριστο την έχω ήδη παραγγείλει, δε λεει τωρα να καθυστερήσω κι αλλο.ή αυτη ειναι η το ρούτερ.το πολύ πολύ να μείνει να υπάρχει, χαμενη δεν παει.το καλώδιο δεν το σκέφτηκα να το εβαζα και αυτο, μεσα στη βιασυνη μου ξεχαστηκα, ηθελα και εγω ένα μετασχηματιστή ακόμα, για εφεδρικο, αλλά ουτε αυτον τον έβαλα.
 

intzes

Member
Wireless Users
Εγγραφή
10 Σεπτεμβρίου 2006
Αναρτήσεις
447
Reaction score
4
Points
18
Age
57
Περιοχή
ΑΜΑΛΙΑΔΑ
καλημερα παιδες,τα παρηγγειλα εγω και τα δυο σημερα.
 

motsos

Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
26 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
218
Reaction score
5
Points
18
Age
52
Περιοχή
Amaliada
λοιπόν έχω την καινουργια καρτα στα χερια μου.ας με βοηθησει καποιος, τι ακριβως πρεπει να σημειώσω πριν βγάλω την αλλη? απο winbox, interface, wireless ? αυτες τις ρυθμίσεις?ή και κάποιες άλλες?
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Στο winbox, πατάς αριστερά Wireless να σου ανοίξει το παράθυρο με τα ασύρματα interfaces, και διαλέγεις την πρώτη καρτέλα του παραθύρου (interfaces λέει). Διαλέγεις την τωρινή σου κάρτα με διπλό κλικ την ανοίγεις και σου ανοίγει ένα παράθυρο. Πατάς το τελευταίο κουμπί που λέει advanced mode (αν είναι σε simple, αλλιώς το αφήνεις advanced) και κρατάς όλες τις ρυθμίσεις που είναι σε όλες τις καρτέλες (General, wireless, Datarates κτλ) Και περνάς τις ίδιες στη νέα κάρτα μετά.
 

motsos

Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
26 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
218
Reaction score
5
Points
18
Age
52
Περιοχή
Amaliada
πολυ ωραία, θα κανω την αλλαγή αυριο μαλλον γιατι τωρα νύχτωσε.ευχαριστω Χρηστο.για το epop βάλτο να τρεχει με crossover στο mac.τρεχει μια χαρα απλα προγραματακια windows χωρις να χρειαζεται να κανεις reboot συνεχως.τρωει λιγη μνήμη αλλά ακομα και εγώ με αυτο τον mac δεν το καταλαβαινω καθολου.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Σάκη, τώρα που έχει στρώσει η σύνδεσή σου, έχεις καταλάβει τι έφταιγε; Έτσι για να έχουμε ένα ιστορικό προβλημάτων και λύσεων...
 

motsos

Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
26 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
218
Reaction score
5
Points
18
Age
52
Περιοχή
Amaliada
Το σίγουρο ήταν η κάρτα, αλλά σε συνδιασμό με το καλώδιο που το έχω αλλάξει 3 φορές μέχρι τώρα.το ρουτεράκι δεν νομίζω ότι έφταιγε, αν και το άλλαξα και αυτό γιατί δε μπορούσα να βρω ακρη με τη βλάβη.Κάρτα και καλώδιο σίγουρα.το καλώδιο το μέτρησα και δε δουλευε σωστά.είχε λιώσει σε μερικα σημεία από τη ζ'εστη, έχουμε φύλλο αλουμινίου στην ταράτσα και με την επαφή και μόνο το καίει το καλοκαίρι.οπότε καθε χρόνο αλλάζω καλώδιο.και μέχρι στιγμης όλα καλά, οι αποσυνδέσεις είναι σπάνιες.
 
Top Bottom