Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

Διαθέσιμος Εξοπλισμός/Pc ή Wrap?

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Σας καλησπερίζω,

από Τρίτη και για τρεις εβδομάδες θα είμαι Αμαλιάδα και θα προσπαθήσω να προχωρήσει όσο γίνεται η διαδικασία της εγγραφής και συμμετοχής μου στο σύλλογο. Δεν λέω πως θα συνδεθώ άμεσα (αν εσείς είστε έτοιμοι no prob) αλλά να ξεκαθαρίσουν θέματα όπως οπτική επαφή και hardware. Όπως το βλέπω εγώ μπορεί να χρειαστεί να σηκωθεί ένας μικρός ιστός (ταρατσοπαλούκι) αν το πιάτο δεν μπει κάπου δίπλα πιο ψηλά...(μακάρι να βλέπει εκεί). Κάποιο δέντρα δεν με αφήνουν να δω αλλά από τον απέναντι σε περίπου ίδιο ύψος με αυτό που λέω ο RSA φαίνεται μια χαρά.

Στο θέμα μας τώρα,

Πιάτο-feeder το αφήνω πάνω σας, αλλά δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές από ότι έχω καταλάβει.
Η καλύτερη λύση προφανώς και είναι το wrap (για client) αλλά ας εξετάσουμε και άλλες εκδοχές.
Έχω στη διάθεση μου έναν AMD K6-II 400MHz, 128mb μνήμη, mobo με on-board κάρτα γραφικών και κάρτες δικτύου Realtek. Βλέποντας τη λύση του KapsotroniX, κατανοώ πως λείπει μόνο ένας ide2cf αντάπτορας με μια cf κάρτα, pci σε mini-pci αντάπτορας και η ασύρματη καρτούλα. Εδώ πάλι αποτελούν μονόδρομο οι SR5 και η CM9 με τσιπάκια της Atheros (ή όχι;) Η πρώτη έχει και διπλή τιμή. Η απορίες μου είναι η εξής: Η παραπάνω λύση μου ακούγεται πολύ καλή (εφ' όσον δεν ξεφύγει σε κόστος...) αλλά η τροφοδοσία με προβληματίζει τρομερά... Τόσο ώστε να την αποκλείσω...

Ο εξοπλισμός των αρχικών μελών θα είναι διαθέσιμος τώρα και αν ναι σε τι κόστος; Η λύση παραπάνω λέτε θα στοιχίζει παραπάνω ή λιγότερο και με τι επιπλέον κόστος; (σε αξιοπιστία; π.χ.)
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
Η λυση wrap πρεπει να κοστιζει συνολικα καπου 200-250?. Δεν μπορω να σου πω ακριβως απο εδω που ειμαι.Η λυση pc ειναι σαφως πιο φτηνη-επεκτασιμη(αν και δε νομιζω να συμβει κατι τετοιο), αλλα αν εχεις προβλημα με την τροφοδοσια τοτε εχει νοημα να το συζηταμε? Για την SR5 το εχω πει και θα το ξαναπω...ειναι υπερβολη! Με το wrap με το που θα παρεις τα πραγματα σε μια μερα μερα θα εισαι online, με το pc θα πρεπει να κανεις εξωτερικη κατασκευη(στεγανοποιηση,εξαερισμος,τροφοδοσια,πατεντες)
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Ωραία, ευχαριστώ για τις απαντήσεις, μπορεί να χρησιμοιήσω αλλού τον εξοπλισμό αν μου δωθεί η ευκαιρία.

Κάτι ακόμα, εφ' όσον καποιοι από εσάς θα έχουν δύο Interface δικτύου (υποθέτω), τι κάνετε στο pc που κατεβαίνει το καλώδιο; πχ bridge σε windows μεταξύ των δύο καρτών δικτύου (η μία μπορεί να πηγαίνει σε κάποιο modem/router για internet) ή κάτι άλλο;
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
Το δικό μου πάει σε switch, όπως και του rooter και από εκεί φεύγουν τα καλώδια για τα PiTsi
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
Οχι βρε.. Και οσοι εχουν 2 lan cards στο pc(πχ εγω) δε χρησιμοποιουμε τη δευτερη. Παιρνουμε ενα switch (βρισκεις 5αρι με 15-20?) και τα βαζεις πανω. Καθε interface εχει τη δικη του IP.

Και αυτο που λες γινεται βεβαια...
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Ναι αυτό λέω, και γω με switch παίζω αλλά για να παίζουν και τα δύο interface σαν ένα δεν θέλει κατάλληλο bridgωμα ή subnetting? Πρέπει να παίζουν ταυτόχρονα και οι ip's του ασύρματου και του τοπικού, εφ' όσον πίσω από το switch κάθεται εκτός από το wrap και ένα lan διαφορετικού ip range... (πχ ενα 192.168.1.1)

Όλα οκ, και ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.
Θα τα πούμε και από κοντά σύντομα.

edit
Ασε, κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς ακριβώς, αλλά έτσι ένα pc του lan με ip 192.168.1.12
δεν βγαίνει στο ασύρματο... ʼρα φέρνεις το τοπικό στο ασύρματο...

--- Nice Avatar---
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Ασε, κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς ακριβώς, αλλά έτσι ένα pc του lan με ip 192.168.1.12
δεν βγαίνει στο ασύρματο... ʼρα φέρνεις το τοπικό στο ασύρματο...

Ακριβώς. Πάιρνεις ένα subnetάκι των 4, 8 ή 16 ip's και τα βάζεις όλα πάνω. Δεν έχει νόημα ο adsl router σου να είναι σε άλλο δίκτυο (192.168.χ.χ πχ) αφού δεν μπορεί να τον χρησιμοποιήσει κανένας άλλος έτσι κι αλλιώς (πχ να σου κλέψει ίντερνετ). Ότι θες εσύ δίνεις προς τα έξω. Με 1 κάρτα δικτύου.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Τέλεια φίλτατε Axrst, άψογη συνεννόηση!
Ευχαριστώ και πάλι για την επίλυση των αποριών. Ήταν όπως τα περίμενα.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Α, και κάτι άλλο για να ετοιμαζόμαστε:

1. Πού μένεις; Πρέπει να δούμε σε ποιό AP θα μπεις για ξέρουμε και τί IP's θα πάρεις.
2. Πόσες IP's θες;
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Το σπίτι είναι στην οδό ***** πάνω στη διασταύρωση με ********.(20 μέτρα από τον ********...) O Narayan ξέρει την τοποθεσία και παλιότερα είχε πει πως λογικά δεν θα έχουμε πρόβλημα οπτικής επαφής. Για αυτό το θέμα έχω μια μικρή αμφιβολία αλλά μόνο όσον αφορά το ύψος. Πιστεύω να ξεπεραστεί αυτό το πρόβλημα... Λογικά πρέπει να στοχεύσουμε στην κεραία που βλέπει τον σιδηροδρομικό σταθμό. Είμαι ακριβώς στην ευθεία νομίζω με τον σταθμό. Από subnet ένα 16άρι θα ήταν καλό. Τα pc τα έχω Λαμία όλα και κατεβαίνω με το φορητό, αλλά θα φέρω ένα για μόνιμο αφού εδώ κάθεται.

Τρίτη λογικά θα είμαι Αμαλιάδα αν δεν αλλάξει κάτι εδώ με την κατάληψη και θα δούμε όλα τα ζητήματα.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Χαιρετώ και από δω. Η μεγάλη επιστροφή είναι γεγονός!!!

Σε 20 με 25 μέρες θα είμαι Αμαλιάδα και έτοιμος λογικά για σύνδεση... Από εδώ θα σας ενημερώσω για λεπτομέρειες και για ότι άλλο χρειαστεί. Ελπίζω να τα πούμε σύντομα
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Αντε ρε αδερφάκι μου... πάρ'τα πόδια σου και κατέβαινε γρήγορα
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Πωπω, με φοβίζεις όταν παίρνεις αυτό το μεφιστοφελικό ύφος

Εγώ θα κατέβω, εσύ βάλε τα βύσματά σου στον πΟΤΕ μήπως και βρούμε και καμιά τρύπα στο DSLAM να μπούμε...
Δεν βγάζω άλλο καλοκαίρι με 56k... καποιος καλός άνθρωπος να μου πετάξει καμιά 4άρα Mbits από αυτά που σας περισσεύουν μήπως και λυτρωθώ! Πόρτες... ΡΕΕΕΕΕΕ $@$%$@%@
 

Artorios

Active Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
1.590
Reaction score
4
Points
38
Age
50
Περιοχή
Αμαλιάδα
Το σπίτι είναι στην οδό **** πάνω στη διασταύρωση με ********.(20 μέτρα από τον ******...) O Narayan ξέρει την τοποθεσία και παλιότερα είχε πει πως λογικά δεν θα έχουμε πρόβλημα οπτικής επαφής.
λογικά στην 4η θα πάει, κ απ' ότι είδαμε απο τισ φωτό που είχες βάλει δεν θα έχεις πρόβλημα στόχευσης..
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Xαίρομαι που το ακούω!
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Xαίρομαι που το ακούω!

Δεν παραγγέλνεις σιγά σιγά και τον εξοπλισμό να είσαι έτοιμος; Πες στο Narayan να κανονίσει με Γρηγόρη. Τα καινούρια routerboards 133 φαίνονται κουκλιά!
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Παράγγειλα...

Όλα είναι εντάξει, μίλησα με το αμφίβιο (ασύρματο-ενσύρματο) ερπετό! Του είπα να πάρει ένα RB133 level4 και όλα τα υπόλοιπα. Μεταλλικό κουτί αντί για πλαστικό επειδή δεν βρήκε κλπ κλπ...

Ερώτηση. Αφού του τα είπα, μετά από λίγο παρατήρησα ότι το 133 έχει πάνω μνήμη 64mb για data storage (ΟS δλδ) καθώς έρχεται με έτοιμο mikrotikOS. Ωραία, έτσι όμως δεν παίρνει κάρτες CF... Αν θελήσω να πετάξω το mikrotik και να βάλω άλλο λειτουργικό (που να χωρά στα 64mb) τι γίνεται; Μπορείς να γράψεις εκεί πάνω ότι θες, έτσι.?.. Λογικά ναι αφού θα αναβαθμίζεται και το mikrotik routerOS... Καμιά πατέντα για επέκταση του αποθηκευτικού του χώρου υπάρχει;
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Όχι δεν μπορείς να βάλεις τίποτα άλλο. Μόνο mikrotik, αλλά ναί, θα είναι νόμιμο και θα έχεις και αναβαθμίσεις. ʼλλωστε τί να τα κάνεις τα άλλα λειτουργικά; Αν θες να πειραματιστείς, φτιάξε ταρατσοπισί, αλλά πίστεψέ με, δεν υπάρχει καλύτερο και πιο αξιόπιστο για τη χρήση που το θέλουμε...

ΥΓ. Εκτός και θες να σου παραγγείλω από το Ρικούδι στην Θεσσαλονίκη ένα custom linuxάκι ειδικό γι' αυτές τις δουλειές, αλλά να ξέρεις: θα είσαι ο ψωριάρης που κάθεται χώρια
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Δεν ξέρω... Έχετε καμιά συμφωνία με τα μικροτίκια? Πάντως ότι και να πεις (αν και ξέρω οτι για το wana σε αποδοση η ενιαια λυση mikrotik ειναι η καλυτερη...) δεν μπορεις να μου αλλαξεις γνωμη για το αν επρεπε να ειναι κλειστο ή ανοιχτό... Ωραία, έρχεται έτοιμο... Και τι με αυτό...Δεν μπορούσε να είναι ανοικτό και σε λογική OS... Ακόμη και σε mac μπορείς να βάλεις win/linux... ότι είναι ανοικτό ειναι καλύτερο... Επίσης το ότι λες ότι δεν γίνεται δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει... Με πιάνεις...? Καλά ταρατσοpc θα μπει κάποια στιγμή ούτως ή αλλως... Αυτό ειναι αρχικός εξοπλισμός... Πρόεδρε, δεν μπορώ να καταλάβω το ύφος σου... Μήπως εσείς θα είστε αυτοί που θα είστε χώρια και όχι εγώ θα τα πούμε εν καιρώ,,, μην σκας.. εγώ θα μπω στο δίκτυο και θα σεβαστώ την νοοτροπία του... από κει και πέρα... Tα λέμε sooner or later...
 
Top Bottom