Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

Καπάκια από teflon για feeder nvak

geozac

Member
Εγγραφή
29 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
107
Reaction score
1
Points
18
Επειδή τα καπάκια απο τα feeder σπάνε με αποτέλεσμα να γεμίζουν νερά αναζητήσαμε μια λύση μόνιμη και έχουμε καταλήξει
στην κατασκευή απο teflon.

Αν σας ενδιαφέρει μου λέτε.

http://gallery.mswn.org/main.php?g2_itemId=1762&g2_imageViewsIndex=1

http://www.mswntube.mswn/videos/1311/kapakia-gia-feeder-part1
http://www.mswntube.mswn/videos/1312/kapakia-gia-feeder-part2
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
αυτο geozac υοπθετω πως δεν εχει δοκιμαστει ακομα στο περασμα του χρονου και κυριως σε καλοκαιρια , ε?
Μια παρενθεση να κανω, οτι τις πρωτες φουρνιες nvak τις εβγαζε με τεφλον τα οποια πηραν νερα ολα τους. Βεβαια, εχει μια διαφορα στην κατασκευη.. εκεινα ερχονταν "προσωπο" με το εσωτερικο χειλος της χοανης ενω αυτα ειναι κανονικα καπακια.
 

geozac

Member
Εγγραφή
29 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
107
Reaction score
1
Points
18
αυτο geozac υοπθετω πως δεν εχει δοκιμαστει ακομα στο περασμα του χρονου και κυριως σε καλοκαιρια , ε?
Μια παρενθεση να κανω, οτι τις πρωτες φουρνιες nvak τις εβγαζε με τεφλον τα οποια πηραν νερα ολα τους. Βεβαια, εχει μια διαφορα στην κατασκευη.. εκεινα ερχονταν "προσωπο" με το εσωτερικο χειλος της χοανης ενω αυτα ειναι κανονικα καπακια.

Έχω τέτοια καπάκια του Νίκου αλλά όπως είπες είχαν αυτό το θέμα λόγω υλοποίησης ουσιαστικά,θέλει χρόνια για να δοκιμαστεί όμως.

Απλά επειδή έχω δει teflon σε κεραίες δεν φαίνεται να παθαίνει κάτι από τον ήλιο.

Το μειονέκτημα του teflon είναι το κόστος ουσιαστικά.
 

geozac

Member
Εγγραφή
29 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
107
Reaction score
1
Points
18
για πές κόστος να δούμε.
Μπορω και εγω να φτιάξω :)

3 euro νομίζω θα πάει.

Εγώ κοιτάω το δάσος βέβαια και όχι το δέντρο,o gas που έχει αναλάβει να βρει λύση στο συγκεκριμένο θέμα έχει απευθυνθεί σε κάποιο μηχανουργείο της περιοχής το οποίο θα μας κατασκευάσει και feeder, περιττό να πούμε ότι τα 20 euro που τα δίνει ο νίκος
είναι πολύ καλή τιμή μιας και με ένα πρόχειρο υπολογισμό κάπου εκεί θα βγουν και τα δικά μας feeder με καπάκια απο teflon.

Το μηχανουργείο κατασκευάζει μηχανές αυτοματισμού και δεν ήταν και αρκετά δεκτικό στο να μας κάνει αυτο που ζητάμε αφου όπως καταλαβαίνεις το να βγάλει 200-300 ευρο δεν είναι και κανέα σπουδαίο ποσό για την φασαρία και τον χρόνο που θα αφιερώσει.

Οπότε θέλουμε να βγάλει και να τον συμφέρει για να μπορούμε να μας τα κατασκευάζει.

Το κέρδος το δικό μας είναι μακροχρόνιο και πολύ μεγαλύτερο μίας και εγω χρειάζομαι 30 καπάκια για τα δικά μου λινκ και τα υιοθετημένα δηλαδή 90 ευρώ,μία φορά να χρειαστεί να πάω στα δολιανά γιατί το feeder πήρε νερό τα γλίτωσα σε βενζίνες και χρόνο.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Περιμένω από ducky και ερπετό, το link για το που βουτάμε τα καπάκια πριν τα βάλουμε...
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
1. Ευχαριστώ. Δεν κατάλαβα όμως αν το καπάκι το βουτάς μέσα στο χρώμα μόνο του πριν το βάλεις, ή το βουτάς και μετά αφού το κουμπώσεις στο feeder για να πάει και στις ενώσεις.

2. Το έβγαλα το nstreme και έπαιξε αμέσως στα -65. Το άλλο που λες (praemples both) δεν το ανδελήφθην, αν θες εξήγησε για να το κάνω. Επίσης βάλε ένα radio name να σε καταλαβαίνω γιατί είναι άδειο τώρα.
 

ducky

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Μαρτίου 2008
Αναρτήσεις
251
Reaction score
2
Points
18
1. Βασικά προτείνει να περάσεις 5-6 χέρια με πινέλο το καπάκι πριν το βάλεις.... Φαντάζομαι ότι και "βουτηχτό" θα κάνει την ίδια δουλειά. Για να δούμε τι ψάρια θα πιάσει η μέθοδος "senius" στο περιβάλλον του wana...
2. Μια χαρά! Γύρισα το πιάτο ανάποδα, έβγαλα τον router έξω και μείωσα (αρκετά) το καλώδιο... Μόνο που δεν πρόλαβα να ολοκληρώσω την εγκατάσταση... Για να δούμε αν θα σταθεροποιηθεί.... Θα κατεβάσω 4-5 db την ισχύ και την επόμενη φορά θα κεντράρω καλύτερα.
 

neoplan

Member
Εγγραφή
13 Σεπτεμβρίου 2008
Αναρτήσεις
66
Reaction score
1
Points
8
Τη λύση με το μονωτικό την εφάρμοσα πριν ενάμιση χρόνο στα feeder μου στην Πάτρα.
Τα πιάτα τα έχω κανονικά (όχι ανάποδα) και στα feeder δεν έχω κάνει τρύπα. Μέχρι στιγμής δεν έχει μπάσει κανένα νερό, ούτε καν υγρασία.
Πρόσφατα όμως που έβγαλα ένα για να τσεκάρω μέσα την κατάσταση με το που το ακούμπησα έσπασε στην ακρούλα γιατί είχε ξεραθεί. Το ίδιο και τα υπόλοιπα.
Επομένως το μονωτικό τα προστατεύει κάπως από την άμεση ακτινοβολία από τον ήλιο αλλά όχι στα υπόλοιπα (κρύο, ζέστη κτλ).
Συμπέρασμα: χωρίς το μονωτικό κρατάνε περίπου ένα χρόνο, με το μονωτικό δυο :)
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Βασικά, η φασαρία είναι να ανοίξω τρύπες. Αλλά αφού λες οτι παίζει μια χαρά για κανα 2 χρόνια χωρίς τρύπα, θα τα βάψω και θα τα βάλω έτσι επάνω. Και την επόμενη φορά θα τους κάνω τρύπα.

Αλήθεια, στην ακρούλα που έσπασε, δεν το είχες περάσει μονωτικό; Απ' ότι κατάλαβα, πρέπει να τα βουτήξεις μέσα στο χρώμα. Να περαστεί όλο. Και μάλιστα επτάκις :D
 

neoplan

Member
Εγγραφή
13 Σεπτεμβρίου 2008
Αναρτήσεις
66
Reaction score
1
Points
8
Το είχα περάσει κανονικά. Αν δεν το πείραζα δεν θα έσπαγε. Είχε ξεραθεί όμως και ήταν εύθραυστο.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Καλά βρε παιδιά, εσείς πως ακριβώς το περνάτε στά κΠάκια το μονωτικό; Είναι τόσο πηχτό που αφήνει 4 χιλιοστά χρώμα στην κάθε πλευρά όταν τα βουτάω μέσα. Και δεν μπορεί να στραγγιστεί κι όλας. Μήπως θέλει αραίωμα το durostik? ή θέλει πέρασμα με πινέλο; Φανταστείτε τα 5 - 7 χέρια πως το κάνουν...
 

neoplan

Member
Εγγραφή
13 Σεπτεμβρίου 2008
Αναρτήσεις
66
Reaction score
1
Points
8
Μπορείς με ένα μαλακό πινελάκι να το αλείψεις.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Τι durostik και γατάκια... ένα είναι το υλικό:

http://www.videoman.gr/39995

Δεν πλησιάζει σταγόνα ούτε γι' αστείο. Μ' αυτό πρέπει να περνάμε όλο τον εξωτερικό εξοπλισμό. Δέχομαι παραγγελίες. Πόσους τενεκέδες θέλει ο καθένας;

:p
 
Top Bottom