Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

Κατανάλωση!

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Λοιπόν σήμερις, ήρθε ο Κορκόδειλας σπίτι με ένα μετρητή κατανάλωσης ρεύματος. Είπαμε μεταξύ άλλων να μετρήσουμε τί ρεύμα καίνε τα computer μου μαζί με τον άλλον εξοπλισμό.

Ο εξοπλισμός μου είναι σε 3 σημεία, και καθένα απ' αυτά έχει κι ένα ups.

Κατ' αρχάς, ο Mac pro με 2 τετραπύρηνους Xeon, 4 Sata δίσκους, 8800GT, 4GB RAM κτλ, μαζί με 24 Dell οθόνη, εξωτερικό σκληρό, και διάφορα μπιχλιμπίδια συνδεδεμένα πάνω σ' ένα APC 1000ρι UPS. Σύνολο: 300W περίπου !!!!!!!!!

Με δοκιμές είδαμε οτι απ' αυτά ο Mac τρώει περίπου 200W, η οθόνη 45, και 55 (!!!!) το ίδιο το UPS!

Ο main server του wana με 2,4 P4, 4 δίσκους, μαζί με τον NAS σερβερ (δείτε σχετικό post με τις προδιαγραφές του) πάνω σ' ένα APC 750ρι UPS, καίνε 160W περίπου.

Απ' αυτά 50W ο NAS server (!) μια πολύ καλή τιμή, αν και σε idle κατάσταση... Τα υπόλοιπά 110 ο main server μαζί με το ups. Φυσικά δεν κλείσαμε τον server για να μετρήσουμε πόσο καίει μόνο του το ups, αλλά γύρω στα 35 δεν θα τα καίει; Οπότε υποθέτουμε οτι το μηχάνημα που έχει τη σελίδα μας κτλ, καταναλώνει περίπου 75 W.

Μετά είχαμε το σετ με το Wrap, Cisco 876 ADSL router, και OfficeConnect Gigabit switch 8 θέσεων της 3COM. Όλα αυτά σ' ένα APC πάλι 500ρι UPS. Αυτό δεν μπορέσαμε να το μετρήσουμε, γιατί ήταν σε δύσκολη θέση η πρίζα του ups και δεν θέλαμε να τα σταματήσουμε γιατί θα έπεφτε μαυρίλα στο δίκτυο.

Το κερασάκι στην τούρτα όμως ήταν η μέτρηση του ταρατσοπισιού μου.

Πρόκειται για 2 σε 1 κουτί μηχάνημα που αποτελείται από ένα Routerboard 600ρι και ένα PC βασισμένο στο Intel ATOM board με 120ρι τροφοδοτικό σε pico. Το λειτουργικό σε cf και 1gb RAM. Και τα δύο μαζί έχουν 8 wireless interfaces (στα 6 είχαμε κάρτες) και 4 ethernet interfaces. Το εντυπωσιακό λοιπόν που τους δίνει και τον τίτλο της "green" συσκευής, είναι ότι είχαν κατανάλωση 39W σε idle state, ενώ με όλα τα interfaces ενεργοποιημένα, και full bandwidth test (και οι 2 cpu στο 100%) δεν ξεπέρασε τα 49W (!)
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
ελα να γινομαστε ολοι environment-friendly..!

λπν, οι δικες μου οι μετρησεις απο τον κομβο μου στο pwmn..
100Watt συνολικη καταναλωση κομβου ειναι πολυ καλα..
 

motsos

Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
26 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
218
Reaction score
5
Points
18
Age
52
Περιοχή
Amaliada
δε μας ειπατε ομως πως γινεται το μετρημα, με sowftware ή hardware? Μαλλον με hardware.

σαν οικολογικα ευαισθητος δε μπορω τα ενεργοβορα μηχανηματα, εκτος και δεν μπορεις να τα αποφυγεις.(οικολογικο πιστολακι για τα μαλλια δε θα βγει ποτε και αν βγει δε θα στεγνωνει). οποτε σε ολες τις αγορες μου κοιταζω ποσο καιει το καθε πραγμα που παιρνω.

UPS δεν εχω, ο iMac καιει συμφωνα με τον κατασκευαστη 120 w max 60-80 κανονικη χρηση. O laptop τα ιδια πανω κατω και εχει μονο 15 αντι για 20 ιντζες οθονη.(ειναι P 4 γιαυτο μαλλον). Τα υπολοιτα συμπραγκαλα (access point, router, switch modem k.a.) συνολο δεν ξεπερνουν τα 40 watt.(εχω σκεφτει το βραδυ να κλεινουν με χρονοδιακοπτη, ισως το κανω)

οποτε, καλα ειμαι.θα μπορουσα και πρασινοτερα με κανενα macmini.

Το ευχαριστο ειναι οτι βγαινουν καθε μερα και πιο πρασινα μηχανηματα desktop κυριως.Καιρος ηταν!Δε χρειαζεται κανενας τη Μεγαλοπολη για να βλεπει τα emails του ή να γραφει στο word.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
δε μας ειπατε ομως πως γινεται το μετρημα, με sowftware ή hardware? Μαλλον με hardware.

Φυσικά και με υλικό. Φαντάσου μια πρίζα σούκο που από τη μια να έχει αρσενικό, από την άλλη θηλυκό, και δίπλα ενδείξεις. Το παρεμβάλεις ανάμεσα στο δίκτυο της ΔΕΗ και τις συσκευές σου και σου δείχνει διάφορες πληροφορίες μεταξύ των άλλων και την κατανάλωση.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
το φτηνο ειναι πανομοιοτυπο με το δικο μου..
αλλα αν γινει ομαδικη ψηνομαι για το δευτερο.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
το φτηνο ειναι πανομοιοτυπο με το δικο μου..
αλλα αν γινει ομαδικη ψηνομαι για το δευτερο.

Κι εγώ ένα απ' το ακριβό...


ΥΓ
Μόλις διάβασα οτι είναι για μονοφασικό. Δηλ. στη σχολή που έχω τριφασικό, δεν θα μου μετράει, θα καεί ή τί;
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Ας περιμενουμε να βρεθουν κανα 2 ακομα και παραγγελνουμε
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Ναι, εγω ενα φτηνό θελω, αλλα δεν αναλαμβανω εγω να παραγγειλω, να αναλαβεις εσυ ή καποιος αλλος ενδιαφερόμενος και δινω εκ των προτερων τα λεφτα και μεριδιο για μεταφορικά.
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
Πακετο χαμηλής κατανάλωσης με 109 ευρώ χωρίς psu
http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=924946

αυτο το συστηματακι με ενα καλο τροφοδοτικο (200 watt max και αποδοση απο 80% και πανω) καταναλωνει 30 watt σε idle εγγυημενα! ειναι θαυμα της φυσης..
 
Top Bottom