Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

Μετά το update issues

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
2-3 πραματάκια μήπως μπορούν να διορθωθούν

- οταν βάζω φωτό με IMG tag, δεν την κανει resize, δεν την βαζει σε lightbox όπως παλιά, πχ
http://10.224.3.35/iamboard/showthread.php?1564-shopping&p=8893&viewfull=1#post8893 εδώ

- και πάλι τώρα που είμαι σε άλλο user group, έχω ενεργοποιημένο το wysiwyg/advanced editor αλλά πάλι μόνο bbcode δέχεται

- στο navigation bar δίπλα στο what's new ίσως να βόλευε να μπει και ένα active threads link με αναζήτηση posts των τελευταίων 24 ωρών
( http://10.224.3.35/iamboard/search.php?do=getdaily ) και να φύγει το blogs link ρε


Υ.Γ. thanks για το ESS4 Δημήτρη, έφτιαξε το μηχανημα και ειναι και σχετικά ελαφρύ οπότε το άφησα πάνω
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
2-3 πραματάκια μήπως μπορούν να διορθωθούν

- οταν βάζω φωτό με IMG tag, δεν την κανει resize, δεν την βαζει σε lightbox όπως παλιά, πχ
http://10.224.3.35/iamboard/showthread.php?1564-shopping&p=8893&viewfull=1#post8893 εδώ

- και πάλι τώρα που είμαι σε άλλο user group, έχω ενεργοποιημένο το wysiwyg/advanced editor αλλά πάλι μόνο bbcode δέχεται

- στο navigation bar δίπλα στο what's new ίσως να βόλευε να μπει και ένα active threads link με αναζήτηση posts των τελευταίων 24 ωρών
( http://10.224.3.35/iamboard/search.php?do=getdaily ) και να φύγει το blogs link ρε


Υ.Γ. thanks για το ESS4 Δημήτρη, έφτιαξε το μηχανημα και ειναι και σχετικά ελαφρύ οπότε το άφησα πάνω

Γιατί τα εξωτερικά links εικόνων δεν τα κάνει resize το vb. Ούτε το παλιό τα έκανε ούτε το καινούργιο. Γι' αυτό είχαμε βάλει mod που τα έκανε, για το οποίο δεν έχει βγεί update. Το θέμα είναι ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται εξωτερικά links σε εικόνες από την στιγμή που μπορούν να ανέβουν εδώ. Δεν έχουν όλοι internet να τις τραβάνε (υποθετικά). Θα βρώ άλλο mod, είδα έχουν βγει 2 νέα.

Το usergroup σου μπορεί να έχει html ενεργοποιημένη αλλά αν συγκεκριμένα το section που θες να postάρεις την έχει απενεργοποιημένη, την έχεις και εσύ για το συγκεκριμένο section.

Links θα μπούν, όταν καταλήξουμε σε ένα style. Δεν μπορώ να κάνω update 15 style επειδή ο ένας δεν μπορεί το μαύρο, ο άλλος το λευκό ο άλλος θέλει άλλο logo να δένει με το ροζ και κτλ..
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Κάν' τα 2 τα τελικά styles μάστορα, να έχουμε εναλλακτική. Το Friend εμένα μ' αρέσει πολύ.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
a ok, υποψιαστηκα οτι δεν εχουν γινει updated τα mods.
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
Links θα μπούν, όταν καταλήξουμε σε ένα style. Δεν μπορώ να κάνω update 15 style επειδή ο ένας δεν μπορεί το μαύρο, ο άλλος το λευκό ο άλλος θέλει άλλο logo να δένει με το ροζ και κτλ..

Συνηθως ολα αυτα τα θεματα ειναι του admin και δεν πεφτει κανενος αλλου λογος. Αλλα απο τη στιγμη που στο wana εχουμε την πολυτελεια να συνεννοουμαστε δεν κανουμε ενα poll να ψηφισει ο καθενας με το login του αυτο που προτιμα?
Και να βαλουμε πχ ελαχιστοι ψηφοι για να ειναι εγκυρη η ψηφοφορια τους 13..
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
θα γίνει Poll όταν βγεί τπτ της προκοπής. Η machine είναι φρέσκια, ούτε μήνα δεν έχει κλείσει..

*PS βάλε ένα άβαταρ ρε άνθρωπε!
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
θα γίνει Poll όταν βγεί τπτ της προκοπής. Η machine είναι φρέσκια, ούτε μήνα δεν έχει κλείσει..

*PS βάλε ένα άβαταρ ρε άνθρωπε!

Ρε συ, αφού είχες ένα ωραίο που έμπαινε default κι έλεγε οτι είναι γκαίη γιατί δεν έχει βάλει άβαταρ ο (κάθε) νέος. Πού πήγε αυτό;
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
εμ ετσι μπραβο! αφου σου εχω δωσει το ελευθερο!!
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Αν και νομίζω ότι ο Δημήτρης το έχει αναφέρει ήδη στο Χρήστο, το ξαναλέω, το forum, σταμάτησε να στέλνει mail ειδοποιήσεις σε threads που έχεις ήδη ποστάρει και η φόρμα του joomla στην κεντρική σελίδα "επικοινωνία" για να στείλει κάποιος mail, δε λειτουργεί.

10.224.3.35 is having a mail sending problem.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Ζήτησα να κάνει μια δοκιμή και να μου πει. Δεν έχω πάρει απάντηση. Πάει κάπου το μυαλό μου, αλλά ... θα δούμε. Τώρα μπορεί να μου πει κάποιος αν παίζει;

Αν δεν παίζει, βάλτε προσωρινά στην φόρμα τον smtp της οτενετ. Επίσης δοκιμάστε και με smtp το 10.224.3.35. Πείτε μου σε ποιά από τις 3 περιπτώσεις παίζει η όχι. (Τώρα υποθέτω οτι έχει smtp της hol).
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
η τρέχουσα ρύθμιση στο joomla είναι

$smtphost 'smtp.hol.gr'

και δεν παίζει, η φόρμα επικοινωνίας για παράδειγμα πετάει SMTP Error! Could not connect to SMTP host.

Οπότε να δοκιμαστεί και το smtp.vmail.hol.gr

επίσης

Η Hellas On Line προσφέρει υπηρεσία authenticated SMTP εδώ και αρκετό καιρό σε πειραματικό στάδιο (beta version). Για να χρησιμοποιήσετε την δυνατότητα αυτή θα χρειαστεί κατ' αρχήν να αντικαταστήσετε τον διακομιστή εξερχόμενης αλληλογραφίας ως εξής:

SMTP Server: auth-smtp.vmail.hol.gr
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
Όταν κάποιος πειράζει κάτι ή έχει ευθύνη για κάτι, να έχει και την υπευθυνότητα να αναλάβει να το διορθώσει ή να εντοπίσει το πρόβλημα τουλάχιστον όταν αυτό δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε. Όχι να βάζουμε άλλους να ψάχνουν μπας και βρουν την λύση του προβλήματος.

Ps. Δεν δουλεύει κανείς:
smtp.hol.gr
smtp.vmail.hol.gr
10.224.3.35
mailgate.otenet.gr (και αυτό σε γραμμή hol δεν καταλαβαίνω γιατί έπρεπε να το δοκιμάσω.. anyway..)
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Είσαι στα καλά σου που μου την λες κι όλας; Εγώ τι σχέση έχω με τις φόρμες που δηλώνετε εσείς; ούτε που κατάλαβα τι γίνεται. Γι' αυτό είπα να δοκιμάσετε.

Ουδέποτε πείραξα κάτι από τον σέρβερ. Μόνο του σταμάτησε να δουλεύει. Οπότε είπα να δοκιμάσετε 2-3 πράγματα εκεί που είναι εύκολο να γίνει η αλλαγή, για να ψάξουμε μετά ψύλο στ' άχυρα..

ΥΓ. Τον smtp της otenet, είπα να τον δοκιμάσουμε επειδή στο σπίτι χρησιμοποιώ με vpn (στο wrap) τη γραμμή από τη σχολή. Που είναι otenet. Και είπα να δούμε μπας και μπερδεύτηκε ο σέρβερ και προσπαθεί να στείλει τα mails μέσω του ρούτερ του wana και όχι του router της ADSL. Αλλά στις ρυθμίσεις του έχει για gateway ξεκάθαρα τη γραμμή της hol.

παρ ολα αυτά θα το ψάξω πάλι το ζήτημα όσο μπορώ για να βρω λύση.
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
δοκίμασε να βάλεις username και password για τον smtp μπας κι έχουν ενεργοποιήσει authorization.
 
Top Bottom