Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

Νεα υπηρεσία MSWNtube

geozac

Member
Εγγραφή
29 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
107
Reaction score
1
Points
18
Μια νέα υπηρεσία που φιλοδοξεί να στεγάσει video με tutorials,κεραιοσυστημα,music-clips,movies και ότι άλο χρήσιμο.
http://www.mswntube.mswn

Enjoy.
 

geozac

Member
Εγγραφή
29 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
107
Reaction score
1
Points
18
Που είσαι εσυ! θα κατέβεις καθόλου τις γιορτές?

Πρέπει να μπει στον dns του wana μια εγραφή έτσι ώστε οτιδήποτε έχει σχέση με .mswn να το κάνει forward στους υπέυθυνους dns που είναι 10.148.50.2 και 10.148.51.2.
Αν ο dns είναι bind αρκεί αυτό.


zone "mswn" {
type forward;
forwarders { 10.148.50.2;10.148.51.2};
forward only;
};

Υπάρχουν και άλλα site του τύπου http://www.kids.mswn και http://www.90lepta.mswn , όλα δουλεύουν με Virtualdirectory και είναι διαθέσιμα μόνο απο ασύρματα δίκτυα.

Εχω στο μυαλό μου να φτιαξω ένα portal να συγκεντρωθούν όλες οι υπηρεσίες εκεί αλλα θέλω χρόνο.

Παραθέτω και τους dns για το awmn καλό είναι να τους καταχωρήσετε.

zone "awmn" {
type slave;
file "/var/cache/bind/slaves/awmn";
masters {
10.19.143.12;
10.19.143.13;
213.5.17.154;
213.5.17.164;
};
forwarders { 10.19.143.12; 10.19.143.13;};
};


P.S Αν δεν υπάρχει καθόλου η δυνατότητα αυτή μπορείς να βάλεις proxy 10.148.50.2 και port 8080 για να δείτε τα site.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Ο DNS είναι των windows και είναι συνδεδεμένος με έναν καλαματιανό που κάνει forward lookup zone για το .mswn. Όμως γιατί δεν παίζει;
 

geozac

Member
Εγγραφή
29 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
107
Reaction score
1
Points
18
Μπορείς να κάνες απο το server ένα nslookup για να δούμε μήπως κόβει πουθενά καμια πόρτα?

C:\Users\geozac>nslookup

> server 10.148.50.2 ->Εδω ουσιαστικά ορίζεις σαν dns το 10.148.50.2
Default Server: server.mswn50.mswn
Address: 10.148.50.2

> www.mswn ->Αν σου απαντήσει κάποιο misconfig στο dns είναι
Server: server.mswn50.mswn
Address: 10.148.50.2

Name: server.mswn50.mswn
Address: 10.148.50.2
Aliases: www.mswn
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
μια failsafe λυση δεν ειναι να παιζει σε καποιο αλλο port? πχ το kids να ειναι και στο 10.148.51.2:90
Στο λεω αυτο γιατι απο ο,τι εχει φανει υπαρχουν προβληματα κατα καιρους με τη συνεργασια των DNS (γειτονικων δικτυων) τα οποια μεχρι να ανακαλυφθουν και να διορθωθουν ο κοσμος θεωρει τα services πεσμενα.
Για παραδειγμα.. εκανες εσυ το ποστ σημερα, κανεις δεν μπορει να μπει απο wana, σε 3-4 μερες εχει ξεχαστει ηδη και κανεις δεν προκειται να το αναζητησει εστω και μετα απο μερες (γιατι δεν το εχει δει καν).
Καλο ειναι να χρησιμοποιουμε τα DNS (και γω ετσι γουσταρω), αλλα ακομη καλυτερα ειναι να παιζει το service κατω απο οποιεσδηποτε συνθηκες.

(εκτος και αν δε γινεται για τεχνικους λογους)
 

geozac

Member
Εγγραφή
29 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
107
Reaction score
1
Points
18
μια failsafe λυση δεν ειναι να παιζει σε καποιο αλλο port? πχ το kids να ειναι και στο 10.148.51.2:90
Στο λεω αυτο γιατι απο ο,τι εχει φανει υπαρχουν προβληματα κατα καιρους με τη συνεργασια των DNS (γειτονικων δικτυων) τα οποια μεχρι να ανακαλυφθουν και να διορθωθουν ο κοσμος θεωρει τα services πεσμενα.
Για παραδειγμα.. εκανες εσυ το ποστ σημερα, κανεις δεν μπορει να μπει απο wana, σε 3-4 μερες εχει ξεχαστει ηδη και κανεις δεν προκειται να το αναζητησει εστω και μετα απο μερες (γιατι δεν το εχει δει καν).
Καλο ειναι να χρησιμοποιουμε τα DNS (και γω ετσι γουσταρω), αλλα ακομη καλυτερα ειναι να παιζει το service κατω απο οποιεσδηποτε συνθηκες.

(εκτος και αν δε γινεται για τεχνικους λογους)

Γίνεται αυτό που λές αλλα δεν ξέρω κατα πόσο είναι και η σωστή λύση,θα μπορούσε δηλαδη και το www.otenet.gr να ακούει στην ποστα 62.103.128.215:90 αλλα πόσοι απο εμάς θα το χρησιμοποιούσαν αν δεν δούλευε το www.otenet.gr?

Προτιμώ το monitor τον υπηρεσιών και αναζήτηση του εκαστοτε προβλήματος.

Πρέπει να φέρουμε τα δίκτυα ακόμα πιο κοντά μεταξύ τους και εννοώ τον κόσμο τους, να γίνουν πολυ πιο προσιτές είναι κάτι που έχουμε μείνει πίσω θέλει λίγο μελέτη κουβέντα και δουλειά,όπως καταλαβές μας τελειώσανε τα βουνά και ψαχνόμαστε...

Ο neoplan έχει κάνει κάτι πολύ καλό,έχει μαζέψει όλες τις υπηρεσίες σε ένα site απο όλα τα δίκτυα,πιστέυω ότι θέλει και άλο προσπάθεια και μόλις λύσουμε τα θέματα τα δικτυακά να δούμε υπηρεσίες για το δίκτυο που θα κεντρίσουν το ενδιαφέρον του απλού χρήστη.

Παρατήρησα πχ ότι με αυτή την υπηρεσία αρχισαν να συμετέχουν ατομα που ήταν παθητικά στο δίκτυο και δεν έχουν ιδέα απο τεχνικά θέματα.
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
Ναι, αλλα ακομη δεν παιζει.. Εκει κολλαω

Γίνεται αυτό που λές αλλα δεν ξέρω κατα πόσο είναι και η σωστή λύση,θα μπορούσε δηλαδη και το www.otenet.gr να ακούει στην ποστα 62.103.128.215:90 αλλα πόσοι απο εμάς θα το χρησιμοποιούσαν αν δεν δούλευε το www.otenet.gr?
υποθετω ολοι.
 

geozac

Member
Εγγραφή
29 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
107
Reaction score
1
Points
18
Ναι, αλλα ακομη δεν παιζει.. Εκει κολλαω


υποθετω ολοι.


Εννοούσα οτι ο κόσμος δεν θυμάται την ip,το οτι δεν παίζει είναι γιατι δεν το έχουμε στήσει σωστά και είναι μια καλή αρχή να φτιάξουμε κάποια πραγματάκια.

Το dns είναι μια core υπηρεσία του δικτύου και όταν δεν λειτουργεί το μικρότερο πρόβλημα θα είναι οτι δεν βλέπεις το mswntube.

Υπάρχει όμως η εξής λύση έτσι ώστε να είναι πάντα available ακομα και όταν το λινκ θα είναι κάτω.

Ορίζεις τους dns του wana σαν slave dns για το mswn, ετσι θα δημιουργήσουν ένα τοπικό αρχείο με όλες τις ζώνες μέσα και το
οποίο θα γίνεται και αυτόματα update,είναι αυτό που έχω κάνει με τους dns του awmn.
Αυτο το έχω κάνει με το awmn γιατι οι υπηρεσίες είναι πολλές σε μεμονωμένους χρήστες και δεν ξέρω οι dns τους που βρίσκονται
μην τυχόν και δεν φτάνω μέχρι το dns και η υπηρεσία είναι up.

Αυτό βέβαια για έμας δεν είναι έτσι μιάς και οι υπηρεσίες τρέχουν σε 1-2 servers οπότε χάνει και λίγο την ουσία του.

Έτσι το μόνο που χρειάζεται είναι να δουλεύουν οι dns του εκάστοτε δικτύου wana,mswn,zwn,wiran,awmn που το θεωρώ έτσι και αλλιώς πολύ σημαντικό γιατι δεν θα παίζουν και άλλα πράγματα,επίσης καλό είναι να υπάρχουν 2 dns server σε σημεία δακτυλίου έτσι ώστε και τον ένα να χάσεις να απαντάει ο άλος (θα μπορούσαν να είναι και rb).

Κάνω μία προσπάθεια για να συμμαζέψω κάποια πράγματα και να οργανωθούμε σωστά θέλει αρκετό input βέβαια
αλλα πιστεύω τα + θα είναι πολλά π.χ.

Για εμένα μιας και μεγαλώνουμε είναι σημαντικό όταν κάνεις ένα traceroute απο pwmn να θα σου δείχνει ονόματα αντί για ip,κοιτάζοντας λίγο το wind να μπορώ να καταλάβω απο που περνάω γεωγραφικά και τοπολογικά με το dude.

Γιατι to κοντέρ γράφει 32+ και τα χρόνια τραβάνε πίσω για να θυμάμαι τις ips τον άλλον δικτύων.

neo:~# traceroute 10.148.51.1
traceroute to 10.148.51.1 (10.148.51.1), 30 hops max, 60 byte packets
1 router.messini.mswn (10.148.50.1) 0.605 ms 0.591 ms 0.586 ms
2 router.mswn51.mswn (10.148.51.1) 1.343 ms 1.343 ms 1.338 ms

Τελικά δεν μου είπε θα κατέβεις κάτω τις γιορτές?
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
ναι, 8α κατεβω.
δε με καταλαβες.. εγω λεω απο την αρχη για ποιον λογο να μην μπορεις να μπεις στην υπηρεσια και με ΙΡ, μια backup λυση..?
Ακομη και σε περιπτωση κανονικης λειτουργιας ειναι παντα χρησιμο. Aς πουμε οτι μετα απο μηνες χρησης πεφτει καποιος dns για 2-3 μερες(μπορει να ειναι και λιγοτερο, μπορει και πολυ παραπανω) οποτε οσοι χρησιμοποιουν το service μπορουν να μπουν με ΙΡ προσωρινα. Αν δε γινεται αυτο, προκειται για αναιτιολογητο downtime του service (μιας και κανεις δεν μπορει να μπει ενω αυτο παιζει κανονικα). Και μαλιστα δεν ειναι μονο ενα μη-προσβασιμο, αλλα ΟΛΑ οσα δεν εχουν ΙΡ προσβαση!
Την ξερω τη χρησιμοτητα του DNS, απλα δεν εχω πιασει γιατι δε βαζετε και ΙΡ σαν εναλλακτικες.

Τωρα οσο για το 32+.. ουτε εγω μπορω να θυμαμαι τα services ολων των δικτυων, ειτε ειναι ΙΡs ειτε dns. Τα βαζω ολα σε bookmarks :p
 

geozac

Member
Εγγραφή
29 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
107
Reaction score
1
Points
18
ναι, 8α κατεβω.
δε με καταλαβες.. εγω λεω απο την αρχη για ποιον λογο να μην μπορεις να μπεις στην υπηρεσια και με ΙΡ, μια backup λυση..?
Ακομη και σε περιπτωση κανονικης λειτουργιας ειναι παντα χρησιμο. Aς πουμε οτι μετα απο μηνες χρησης πεφτει καποιος dns για 2-3 μερες(μπορει να ειναι και λιγοτερο, μπορει και πολυ παραπανω) οποτε οσοι χρησιμοποιουν το service μπορουν να μπουν με ΙΡ προσωρινα. Αν δε γινεται αυτο, προκειται για αναιτιολογητο downtime του service (μιας και κανεις δεν μπορει να μπει ενω αυτο παιζει κανονικα). Και μαλιστα δεν ειναι μονο ενα μη-προσβασιμο, αλλα ΟΛΑ οσα δεν εχουν ΙΡ προσβαση!
Την ξερω τη χρησιμοτητα του DNS, απλα δεν εχω πιασει γιατι δε βαζετε και ΙΡ σαν εναλλακτικες.

Τωρα οσο για το 32+.. ουτε εγω μπορω να θυμαμαι τα services ολων των δικτυων, ειτε ειναι ΙΡs ειτε dns. Τα βαζω ολα σε bookmarks :p

Καμια κίτρινη τίποτα θα πιούμε?

Ούτε εγω το έθεσα σωστά, μπορεί να παίζει είτε με ip είτε με fully qualified domain name, επειδη αυτές οι εφαρμογές χρησιμοποιούν seo για να μην εμφανίζετε πάνω στην μπάρα ένα τεράστιο url θέλουν fully qualified domain.
το καλεί σε κάθε κλίκ δηλαδή το fqdn για να έχεις url του τύπου http://www.mswntube.mswn/videos/351/mswn-#200-doliana-installation

Βεβαίος βεβαίος μπορεί να στηθεί σε μία άλλη πόρτα με άλο configuration μόνο με ip αλλα θέλει αρκετή δουλίτσα και μου βάζεις
ένα if-then-else πολλών ωρών αν ήταν απλο θα το είχα κάνει και μόνο που το ζήτησες.

Τώρα αν δεν παίζoυν οι dns του δικτύου υπάρχουν 3 εναλλακτικές η μία είναι βάζεις για proxy 10.148.50.2 8080 η άλλη
πας στο μηχάνημα σου στο host file και βάζεις σαν εγγραφή 10.148.50.2 www.mswntube.mswn όπως και για όλα τα site
και σαν last resort βαζεις για dns to 10.148.50.2.

http://en.wikipedia.org/wiki/Hosts_(file)

Αυτο που θέλω να πω όμως είναι ότι το dns είναι μια υπηρεσία σημαντική και υπάρχουν λύσεις που μpορούμε να δώσουμε να παίζει πάντα ότι κάνουν και οι περισσότεροι παροχοι,θα τα συζητήσουμε κάποια στιγμή όταν έχεις χρόνο να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε για αυτά.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Περίεργα πράγματα. Παρ' ότι ο DNS μου δείχνει να έχει αποθηκευμένο όλο το .mswn, και να έχει και master server τον καλαματιανό, δεν κάνει resolve οτιδήποτε .mswn. Χάος...
 

geozac

Member
Εγγραφή
29 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
107
Reaction score
1
Points
18
Περίεργα πράγματα. Παρ' ότι ο DNS μου δείχνει να έχει αποθηκευμένο όλο το .mswn, και να έχει και master server τον καλαματιανό, δεν κάνει resolve οτιδήποτε .mswn. Χάος...

Σβήσε την ζώνη και πάμε απο την αρχή να την βάλουμε.


δεξι κλικ στο forward lookup zones -new zone-next-secondary zone-next-mswn-next-10.148.50.2-add-next-finish.

ξεξι κλίκ στην ζώνη mswn transfer from master.

Ρωτάω όμως τον dns server σας και απαντάει, μήπως φταίει κάτι άλο?

neo:~# host www.mswntube.mswn 10.224.3.35
Using domain server:
Name: 10.224.3.35
Address: 10.224.3.35#53
Aliases:

www.mswntube.mswn is an alias for server.messini.mswn.
 

geozac

Member
Εγγραφή
29 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
107
Reaction score
1
Points
18
Νομίζω το βρήκα το πρόβλημα δεν έχει γίνει Update η ζώνη και έχει παλιά records ρίξε ένα transfer να δούμε αν θα το πάρει.

Η σωστή απάντηση είναι



host www.mswntube.mswn 10.148.50.2
Using domain server:
Name: 10.148.50.2
Address: 10.148.50.2#53
Aliases:

www.mswntube.mswn is an alias for server.mswn50.mswn.
 

geozac

Member
Εγγραφή
29 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
107
Reaction score
1
Points
18
Ελα τώρα απαντάει σωστά,μάλλον επειδή αλλαξα το serial της ζώνης και την έκανα reload όποτε αναγκάστηκε να την ξανατραβήξει.



neo:~# host www.mswntube.mswn 10.224.3.35
Using domain server:
Name: 10.224.3.35
Address: 10.224.3.35#53
Aliases:

www.mswntube.mswn is an alias for server.mswn50.mswn.
server.mswn50.mswn has address 10.148.50.2


Για δοκιμάστε να δούμε αν λειτουργούν τα

http://www.mswntube.mswn
http://www.kids.mswn
http://www.90lepta.mswn
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
ρε, πρεπει καπου να εχεις βαλει καποιο φιλτρο, για κοιτα. Μηπως δε δεχεται requests εκτος 10.148?
Εβαλα στο pc του πατερα μου το 10.148.50.2 ως primary και δεν μπαινει σε κανενα απο τα παραπανω. Αν κανω nslookup μεσω 10.148.50.2 τα βρισκει.
Επισης, με τον dns του wana δε βρισκω ουτε το www.wana
 

geozac

Member
Εγγραφή
29 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
107
Reaction score
1
Points
18
ρε, πρεπει καπου να εχεις βαλει καποιο φιλτρο, για κοιτα. Μηπως δε δεχεται requests εκτος 10.148?
Εβαλα στο pc του πατερα μου το 10.148.50.2 ως primary και δεν μπαινει σε κανενα απο τα παραπανω. Αν κανω nslookup μεσω 10.148.50.2 τα βρισκει.
Επισης, με τον dns του wana δε βρισκω ουτε το www.wana

δέν έχω κάποιο φίλτρο που να το γνωρίζω τουλάχιστον,μήπως είναι θέμα routing-firewall-proxy server στον browser.
Σου βγάζει κάποιο deny η απλά δεν ανοίγει?
Εμένα μου ανοίγει το www.wana.
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
δεν το βρισκει. τεσπα, δεν το ψαχνω αλλο. απο ελλαδα παλι.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Τώρα από WANA παίζει μια χαρά.

Είμαι στη σχολή, χρησιμοποιώ σαν dns τον 10.224.3.35 και μπαίνω σ' όλες τις σελίδες του mswn.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Για δοκιμάστε να δούμε αν λειτουργούν τα

http://www.mswntube.mswn
http://www.kids.mswn
http://www.90lepta.mswn

Μια χαρά. Και πολύ ενδιαφέροντα. Και η ταχύτητα σκίζει. Βλέπω άνετα τα στρουμφάκια!!! Και μαζί τον Αμερικάνο. Και κάποιος τραβάει από senior Tiago. Δηλαδή 5μβιτς μέσα έξω κινούνται αυτή τη στιγμή.

Μπράβο καλή δουλειά!
 
Top Bottom