Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

Νεο Μέλος

KapsotroniX

Member
Wireless Users
Εγγραφή
11 Ιανουαρίου 2007
Αναρτήσεις
68
Reaction score
0
Points
6
Age
17
Περιοχή
Παπακασελάς
Website
Visit site
Χαιρετώ

Πως μπορώ να πάρω πληροφορίες για να συνδεθώ στο δίκτυο ?

Είμαι συνοικία Παπακασελά πίσω από το LIDL…
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Καλωσήρθες.

Για να συνδεθείς, χρειάζεσαι τον ανάλογο εξοπλισμό. Ένα παράδειγμα μπορείς να βρεις εδώ.

Δεν είναι βεβαίως standard και συγκεκριμένος ο εξοπλισμός, αλλά μπορεί να υπάρξουν παραλλαγές. Μέχρι τώρα, τα 20 πρώτα μέλη, κάναμε ομαδικές παραγγελίες ανα 10 για τον εξοπλισμό μας. Έτσι επιτύχαμε φθηνότερες τιμές και συγκεκριμένη κοινή τεχνολογία, που σημαίνει ευκολία στη διαχείριση.

Όμως, μπορούμε να πούμε πλέον, οτι είμαστε σε σημείο να μπορεί και κάποιος να μπει μόνος του.

Το κόστος του εξοπλισμού (αν βάλεις ότι κι εμείς) υπολογίζεται γύρω στα 250€. Αλλά μιλάμε για καλής ποιότητας εξοπλισμό και σε 802.11a πρωτόκολο που είναι γενικά πιο ακριβές οι συσκευές. Ίσως όμως να μπορείς να βρεις και πιο φθηνές λύσεις. Όπως το να χρησιμοποιήσεις ένα παλιό pc.

Η θέση σου είναι οκ, εφ' όσον έχεις οπτική επαφή με την κεραία του ραδιοφωνικού σταθμού. Μόνο ο Αντωνάτος θα χάσει :D . (Μακρινό μέλος που η σύνδεσή του έχει γίνει πρόχειρα και είναι στην ίδια κεραία)
 

KapsotroniX

Member
Wireless Users
Εγγραφή
11 Ιανουαρίου 2007
Αναρτήσεις
68
Reaction score
0
Points
6
Age
17
Περιοχή
Παπακασελάς
Website
Visit site
Από θέμα κόστους είμαι οκ

Δεν μπορώ να διακρίνω που περίπου είναι η κεραία του ραδιοφωνικού από την ταράτσα μου

Οπότε το επόμενο βήμα είναι να κάνω την παραγγελία και να κάνω site survey να δω τι γίνεται…

Θα ψάξω για μια sr5 με μια grid κεραία και όταν μου έρθουν ξαναμιλάμε
thnks
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
kalispera kapsotronix!
katarxas i8ela na se rotiso gia to spiti sou an einai psilo,an exeis 8ea pros tin amaliada kai prosvasi stin taratsa.
Oso gia ton eksoplismo.. Ta exeis ta pragmata h 8a ta agoraseis? An teloun ypo tin katoxi sou exei kalos..diaforetika den yparxei logos na agoraseis kati tooooso akrivo (SR5) afou mporeis na kaneis ti douleia sou sosta me mia karta 3 fores ftinoteri kai broadband malista kai deuteron 8a sou systina na min agoraseis grid keraia.Sto diktyo xrisimopoioume doryforika piata (toulaxiston enos metrou gia tin topo8esia sou) me katallilo feeder gia tous 5GHz.

Isos an einai o dokimastikos eksoplismos tou WANA pliris tora na mporouse na ginei kai ena scan apo mia "armodia epitropi" protou proveis se agores!

Auta kai kalosir8es! :)
 

KapsotroniX

Member
Wireless Users
Εγγραφή
11 Ιανουαρίου 2007
Αναρτήσεις
68
Reaction score
0
Points
6
Age
17
Περιοχή
Παπακασελάς
Website
Visit site
xmm endiaferon gia to scan... pws mporei na programatistei?

apo eksoplismo exw ena pc+license gia microtik

thelw na parw

1.kouti gia pc

2.kerea

3.surge protection

4.ping tails(1 gia tin karta kai ena gia tin kerea)

5.pci adaptora se mipci

6.karta

oso gia to spiti einai 2orofo me prosbasi stin taratsa...

oso gia tin karta... to koubentizw to thema ;)
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
Auto 8a prepei na kanonistei me ta meli pou vriskontai stin amaliada auton ton kairo.

kalo to mikrotik license. Mia CM9 karta einai mia xara kai ti vriskeis eukola (simantiko) Ego 8a kano mia paraggelia se mia evdomada gia pragmata tou diktyou. An mexri tote exei diapisto8ei i syndesimotita sou mporoun na proste8oun kai ta pragmata pou xreiazesai an se dieukolynei kati tetoio (yparxoun kai kapoioi pou lene oti vgazoume lefta apo auto!)
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Originally posted by KapsotroniX
xmm endiaferon gia to scan... pws mporei na programatistei?

Τον φορητό εξοπλισμό για scanάρισμα κτλ τον έχω εγώ. Δυστυχώς δεν έχω laptop (pc. Λέτε να τρέχει η pcmcia αυτή σε mac?). Πρέπει να κανονίσουμε με τον Ανδρέα που έχει λαπιτόπι, να έρθουμε μαζί για ένα γρήγορο σκανάρισμα. Τί θα λέγατε για το επόμενο Σαββατοκύριακο;

ΥΓ. Γρηγόρη, το ξέρω, μου τα έχεις στείλει σε epop, αλλά κάνε σε παρακαλώ και ποστάρησε εδω μέσα τα 2 links με:

1. τους drivers για την pcmcia
2. Το software για scan.

Έχω πρόβλημα ώρες ώρες με το history του epop και μου δείχνει μόνο τα 10πχ τελευταία μηνύματα...
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
afou 8a xrisimopoiiseis pc gia router kai to spiti sou einai diorofo, AN exeis kali 8ea pros amaliada kai kourouta isos 8a eprepe na skeftoume kai to endexomeno na gineis komvos kormou gia tin epektasi pros tin kourouta-mara8ia!

@axrst: den ta exo katevasei apo kapou, sto pc ta exo :(
To programma legetai netstumbler kai nomizo pos einai freeware!
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Originally posted by Axrst
Τον φορητό εξοπλισμό για scanάρισμα κτλ τον έχω εγώ. Δυστυχώς δεν έχω laptop (pc. Λέτε να τρέχει η pcmcia αυτή σε mac?). Πρέπει να κανονίσουμε με τον Ανδρέα που έχει λαπιτόπι, να έρθουμε μαζί για ένα γρήγορο σκανάρισμα. Τί θα λέγατε για το επόμενο Σαββατοκύριακο;

μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και το δικό μου laptop. Μια δοκιμή πριν πάμε εκεί, είναι απαραίτητη όμως. Χρήστο δεν θυμάμαι... έχουμε φτιάξει καλώδιο για τον δοκιμαστικό εξοπλισμό;
 

Pap

Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
142
Reaction score
0
Points
16
Age
56
Περιοχή
KALITSA
Website
Visit site
ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΗ

WELLCOME


ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΜΕΣΑ ΕΙΜΑΙ ....ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΟΤΕ
 

KapsotroniX

Member
Wireless Users
Εγγραφή
11 Ιανουαρίου 2007
Αναρτήσεις
68
Reaction score
0
Points
6
Age
17
Περιοχή
Παπακασελάς
Website
Visit site
gia ton kombo eimai arketa thetikos

prepei na doume omos to thema tis optikis epafis

gia auto skeftomouna gia sr5...

ena site survey tha mou lisei tin aporia gia los(line of sigth)

forito exw kai gw... opote opete mporeite, peite mou na kanonisoume gia to scanarisma...


thnks
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
Από φορητούς λοιπόν με το κιλό.. :p

Να πω και κάτι που μπορεί να σε ξενίσει λίγο..
Στο forum γράφουμε μόνο με ελληνικούς χαρακτήρες και όχι σε greeklish
Θα μου πεις τώρα: "Εσύ γιατί ρε φίλε γράφεις συνέχεια με greeklish?"
Εγώ απλά είμαι φαντάρος και το pda που μπαίνω δεν έχει ελληνικά!
Αυτή τη στιγμή είμαι σε inet-cafe και μπαίνω σαν κανονικός άνθρωπος!

Επί του θέματος... πώς είναι η οπτική σου προς κουρούτα μεριά? Έχεις πολλά δενδρα/εμπόδια προς τα κάτω?
 

KapsotroniX

Member
Wireless Users
Εγγραφή
11 Ιανουαρίου 2007
Αναρτήσεις
68
Reaction score
0
Points
6
Age
17
Περιοχή
Παπακασελάς
Website
Visit site
8:)

Δεν πρέπει να έχει πολλά δέντρα αλλά πρέπει να το κοιτάξω…

Νομίζω ότι φαίνεται και η θάλασσα…

Τι κεραία υπάρχει στον ραδιοφωνικό σταθμό αλήθεια?

Πόσα db?

Η κάρτα που εκπέμπει προς τα μένα τι ευαισθησία /ισχύ έχει ?

πόσα μέτρα καλώδιο?

Είμαι γύρω στα 3 km από τον ραδιοφωνικό σταθμό…
 

Anto-NATOS

Member
Εγγραφή
27 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
228
Reaction score
0
Points
16
Περιοχή
ΜΑΡΑΘΕΙΑ
.....

Καλοστον
Που ακριβός βρίσκεσαι?
Αν έχεις οπτική επαφή γίνετε.
Σκέψου κάτι πιο απλό ότι εγώ είμαι ο πιο μακρινός χριστής και έχω σύνδεση (με μερικά μπουκοματα κάπου καπουαλλα όλα οκ.)αν έχεις οπτική επαθι με ραδιοφωνικό σταφμο όλα είναι οκ.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Originally posted by Narayan
μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και το δικό μου laptop. Μια δοκιμή πριν πάμε εκεί, είναι απαραίτητη όμως. Χρήστο δεν θυμάμαι... έχουμε φτιάξει καλώδιο για τον δοκιμαστικό εξοπλισμό;

Όχι. Πρέπει να φτιάξουμε ένα τέτοιο καλώδιο και ένα για τον Δρουμπούκη γιατί μας τελείωσαν τα έτοιμα. Πρέπει να οργανωθούμε. Θα ψάξω να βρώ τους drivers. Εν τω μεταξύ, ένα απ' αυτά τα πρωινά αν έχουμε αδειά, να φτιάξουμε κανα καλώδιο.
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Originally posted by Axrst
Όχι. Πρέπει να φτιάξουμε ένα τέτοιο καλώδιο και ένα για τον Δρουμπούκη γιατί μας τελείωσαν τα έτοιμα. Πρέπει να οργανωθούμε. Θα ψάξω να βρώ τους drivers. Εν τω μεταξύ, ένα απ' αυτά τα πρωινά αν έχουμε αδειά, να φτιάξουμε κανα καλώδιο.

Τα πρωινά εκτός της Πέμπτης είναι κλεισμένα. Για πες την κάρτα μήπως βρω κι εγώ τίποτα.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Originally posted by Narayan
Τα πρωινά εκτός της Πέμπτης είναι κλεισμένα. Για πες την κάρτα μήπως βρω κι εγώ τίποτα.

Ασε, τα βρήκα.

Τρίτη βράδυ μετά τις 7:30?
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
i keraia einai mia sector 90 moiron me 17dbi gain. Stoxeuei pros mara8ia, alla einai sigouro oti 8a ti vlepeis!

To 8ema einai oti otan vre8ei to katallilo spiti gia diktyo kormou pros paralia 8a yparksei kateu8yntiko link gi auton ton skopo. Elpizo..
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Originally posted by Axrst
Τρίτη βράδυ μετά τις 7:30?

Θα έχω μάθημα 11-8. κατά τις 8:30 θα είμαι πίσω. Εξαρτάται από την κούραση.
 
Top Bottom