Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

Συvδεση Στο Wana

radiator

New Member
Εγγραφή
13 Φεβρουαρίου 2009
Αναρτήσεις
2
Reaction score
0
Points
1
χαιρετω

Ενδιαφερομαι να συνδεθω στο wana (ισως οχι αμεσα γιατι περιμενω το στρατιωτικο).
Ημουω συνδεδεμενος στο AWMN για 2,5 χρονια και εχω ηδη καποιο εξοπλισμο σε 802.11b,οποτε προς το παρον μπορω να συνδεθω μονο σε καποιο hotspot (καλα τα λεω?)

Ερωτηση 1 το AP στον RSA ειναι μονο σε 802.11α?
Ερωτηση 2 παιζει να γινει κανενας κομβος προς αγια Αννα?
 

raven

Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
16 Ιουνίου 2007
Αναρτήσεις
426
Reaction score
2
Points
18
Age
50
Περιοχή
Αμαλιάδα
καλώς τον.
θα σου απαντησω λιγο στα γρηγορα γιατι πρεπει να φυγω και λεπτομεριες θα σου δωσω αργότερα, sorry.

Στην ερώτηση 1 η απάντηση ειναι ΝΑΙ μόνο σε 802,11α (αλλα δεν ειναι πλεον στον RSA)
στην ερώτηση 2 τι εννοεις κομβος? για 802.11b ? εγω ειμαι ακόμα πιο κάτω απο την Αγια Αννα (και μαλλον ειμαστε γειτονες)
στειλε μου PM να μου πεις που ακριβως εισαι.

σε χαιρετω βιαστικά
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
γεια σου θανο.
πες μας τι εξοπλισμο εχεις να σου πω πως μπορεις να συνδεθεις κατευθειαν με αυτον στο δικτυο.
 

radiator

New Member
Εγγραφή
13 Φεβρουαρίου 2009
Αναρτήσεις
2
Reaction score
0
Points
1
Στο AWMN ημουν client με wl-5460v2 και 40αρι πιατο.
Λεγοντας κομβο εννοω σε a (ολοι σε α δεν παιζουν;) γιατι ενδιαφερομαι μελλοντικα να μπω
στον κορμο μιας και επεσαν οι τιμες στον εξοπλισμο...

Η μονη μου ελπίδα ειναι ο raven (αν δεν μπαινει αναμεσα καμια πολυκατοικια στα τσιγγανικα ή τις εργατικες) αφου μενω σε μονοκατοικία και ειμαι κλεισμένος απο
παντου εκτος απο βορειοδυτικα και βορειοανατολικά. Bρισκομαι κοντά στον musicace (#2).
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
με τον εξοπλισμο που διαθετεις μπορεις σιγουρα να συνδεθεις σε οποιον κομβο διαθετει και ομνι στους 2,4. Και στον raven συνεπως εφοσον το εχει ανοιχτο.

ps. george στειλε μου pm να δουμε τι προβλημα υπαρχει..
 

ssssssssss

Banned
Εγγραφή
2 Ιουνίου 2010
Αναρτήσεις
10
Reaction score
0
Points
0
geia sas paidia kai syxariteiria
geia sas paidia syxaritiria katarxas alla exo ena provlima otan mpeno sto
> > internet eno eimai sindedemenos kapia stigmi kovi to internet kai prepei
> > na ksana mpo opos gia paradigma pezo counter strike me to diadiktyo alla
> > meta apo kapia lepta kovi thn syndesy kai prepei na vgo kai na ksana mpo
> > kai otan mpeno ksana to idio ti prepei na kano na exo mia statheri
> > epikinonia me to WANA???????????
> >
> >
> > file prospathisa na kano eggrafi sto foroum alla den ta katafera
se parakalo re file meno Georgioy papandreoy anamesa ston TOYOTA PENTAZOS kai 4o DIMOTIKO SXOLEIOY poy metaferthike apo ton anemomylo konta sta tsigganika logo ylikon zeimion SEISMOU Exo eksoplismo asyrmato ena ROOTER TP-LINK-WA601G kai mia katefthintiki kerea 24dbi tis TP-LINK
thn evala dipla mou se ena triorofo sthn taratsa kai vlepi pros thn katefthinsi toy RSA piano 20 me 30 DB sto wana futerkids
alla den exo kai kali taxytita pes mou ths rithmiseis pou prepei na kano exo valei thn ip 192.168.1.254 pes pes mou ip dns dhcp kai oti alo rithmiseis pou prepei na kano plz man kai pali syxaritiria !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
perimeno apantisei filika


!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!GIANOUKOS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Καλώς τον.

Είναι η πολιτική του δικτύου, όποιος συνδέεται στα AP's να του βγάζει κάθε μισή ώρα την αρχική σελίδα για login ξανά.

Κατ' αρχάς, να σου πω, ότι δεν πρόκειται όπως είσαι να έχεις καλό σήμα, γιατί συνδέεσαι σε πολύ μακρινό σου AccessPoint και λογικά δεν έχεις και καλή οπτική επαφή. Για να έχουμε καλές ταχύτητες, έχουμε αποφασίσει, να διασπείρουμε αρκετά AP's στην Αμαλιάδα, με μικρή όμως ισχύ το καθένα, για να καλύπτει μόνο τους κοντινούς του. Οπότε, αφού είσαι μακριά, δεν αρκεί η ισχύς για να σε καλύψει.

Λύση: Πρέπει να περιμένεις, γιατί σύντομα (σε κάνα μήνα υπολογίζω, ίσως και νωρίτερα, αλλά ίσως και αργότερα), θα στήσουμε νέο Access Point, πάνω στον Ανεμόμυλο. Οπότε θα είναι πολύ πιο κοντά σου και θα σε καλύπτει πλήρως. Θα πρέπει βεβαίως κι εσύ να στοχεύσεις με την κεραία σου καλύτερα, μετά και να εκπέμπεις σε μικρότερη ισχύ, γιατί λόγω απόστασης, δεν θα χρειάζεται και θα "μπουκώνει" αλλιώς.

Από κεί και πέρα...

Δεν ξέρω αν γίνεται όπως είναι τώρα τα πράγματα, να σου αποδοθεί σταθερή ip διεύθυνση μέσω του AP στους 2,4 ghz. Αυτό είναι ζητούμενο για να μην σε αποσυνδέει κάθε τόσο. Μάλλον γίνεται αλλά πρέπει να το συζητήσουμε με την τεχνική ομάδα.

Η πιό σωστή λύση γι' αυτό θα ήταν να συνδεθείς σε κόμβο που έχει εξοπλισμό στους 5,4ghz (αλλά θα πρέπει κι εσύ να βάλεις αντίστοιχο εξοπλισμό γιατί αυτός που έχεις τώρα είναι στα 2,4 Ghz) και φυσικά έχει πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες (έως 30mbit αντί για 5mbit που μπορείς να πιάσεις στα 2,4). Ο πιο κοντινός σου τέτοιος κόμβος θα είναι έτοιμος σε λίγες ημέρες, δίπλα από το 4ο Δημοτικό (όχι εκεί που είναι τώρα, αλλά στο κανονικό που γίνονται έργα). Απαραίτητη προϋπόθεση όμως για μια τέτοια σύνδεση να έχεις άριστη οπτική επαφή.

Οπότε μην κάνεις τίποτα ακόμη, περίμενε κατ' αρχάς, να κάνουμε τον κόμβο στον ανεμόμυλο (θα το γράψουμε εδώ στο forum - να το τσεκάρεις συχνά) και να συζητήσουμε με την τεχνική ομάδα, αν γίνεται να σου αποδοθούν σταθερές IP διευθύνσεις μ' αυτόν τον τρόπο.

Σε κάθε περίπτωση όμως, να σου θυμίσω ότι το wana, δεν είναι ένας παροχέας ίντερνετ. Δεν προσφέρει δηλαδή το κάθε Access Point εγγυημένα, πρόσβαση στο διαδίκτυο. Μπορεί ανά πάσα, στιγμή ο κομβούχος, για κάποιο δικό του λόγο, να καταργήσει την πρόσβαση και μάλιστα απροειδοποίητα. Έχει όμως πολλές άλλες υπηρεσίες, όπως on-line παιχνίδια, αρχεία για κατέβασμα/ανταλλαγή, VOIP τηλεφωνία κτλ. σαν ένα ολόκληρο αλλά μικρό internet. Διάβασε εδώ: http://www.wana.gr/help-faq προσεκτικά για να καταλάβεις, κι ότι θες, μην διστάσεις να μας ρωτήσεις εδώ μέσα. Θα χαρούμε πολύ να σε έχουμε στην παρέα μας.
 

ssssssssss

Banned
Εγγραφή
2 Ιουνίου 2010
Αναρτήσεις
10
Reaction score
0
Points
0
geia sas paidia kai eyxaristo gia ths symvoules
perimeno neotera oso anafora to thema me ton anemomylo kai an thelete kai mporo meta xaras tha mposoy na gino acces point h universal repeater pou exei to router mou
pantos an ginete na exw mia statheri ip re paidia


!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!PLEASE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
σταθερη ΙΡ σαφως και γινεται να εχεις και να μη σε πεταει συνεχεια.
επιπλεον, στο forum δε γραφουμε με greeklish.
 

ssssssssss

Banned
Εγγραφή
2 Ιουνίου 2010
Αναρτήσεις
10
Reaction score
0
Points
0
Δοστε μου λυση ρε παιδια πειτε μου πως να την κανω σταθερη
 

ssssssssss

Banned
Εγγραφή
2 Ιουνίου 2010
Αναρτήσεις
10
Reaction score
0
Points
0
Πειτε μου πωσςρε παιδια αν υπαρχει λυση γιατι δε μου λετε το πως
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
Καλώς τον.
Λύση: Πρέπει να περιμένεις, γιατί σύντομα (σε κάνα μήνα υπολογίζω, ίσως και νωρίτερα, αλλά ίσως και αργότερα), θα στήσουμε νέο Access Point, πάνω στον Ανεμόμυλο. Οπότε θα είναι πολύ πιο κοντά σου και θα σε καλύπτει πλήρως. Θα πρέπει βεβαίως κι εσύ να στοχεύσεις με την κεραία σου καλύτερα, μετά και να εκπέμπεις σε μικρότερη ισχύ, γιατί λόγω απόστασης, δεν θα χρειάζεται και θα "μπουκώνει" αλλιώς.

Από κεί και πέρα...

Έως τότε μπορεί να σου δώσει ο axrst μια static ip sto hotspot του..
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
ρε παιδια αν υπαρχει λυση πειτε μου πως

Είπαμε, προς το παρόν, δεν γίνεται τίποτα. Πρέπει να περιμένεις μέχρι να γίνει το hotspot στον Ανεμόμυλο. Αν είχες διαβάσει το faq που σου είχα δώσει λινκ στο πρώτο μήνυμα, θα έβλεπες, πως όταν συνδέεσαι σε κάποιο Access Point χωρίς να έχεις καλό σήμα (όπως εσύ που είσαι από πολύ μακρυά) εκτός από το ότι δεν έχεις καλές ταχύτητες εμποδίζεις και τους άλλους να έχουν καλές ταχύτητες. Δηλαδή δεν είναι σωστό να συνδέεσαι στο AP wana.futurekids. Οπότε λίιιιγη υπομονή και όταν γίνει του ανεμομύλου θα σου δώσουμε από εκεί IP αμέσως.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Βέβαια, για να είμαστε απόλυτα σίγουροι, γράψε μου εδώ μέσα την MAC address του ασύρματου εξοπλισμού σου (πχ 00 22 57 F4 7B 60), και τί ώρες περίπου είσαι μέσα, για να το ελέγξω επί τόπου. Στην απίθανη περίπτωση που έχεις καλό σήμα, θα σου δώσω από τώρα static IP, αν και δεν το νομίζω, όπως σου είπα και πριν, λόγω απόστασης.
 

ssssssssss

Banned
Εγγραφή
2 Ιουνίου 2010
Αναρτήσεις
10
Reaction score
0
Points
0
αγαπητη φιλοι μου μιπος ξερετε τον κοδικο του extreme wifi2 2.4 ??????????????
υπαρχει βεβεα και το ανοιχτο αλλα δε μπενει στο internet
 
Top Bottom