Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

"απο Κεφαλονία.. ΣΗΜΑΤΑ ΜΟΥ?? ΕΤΟΙΜΟΣ ."

tolias

New Member
Εγγραφή
5 Ιουνίου 2010
Αναρτήσεις
6
Reaction score
0
Points
1
λέμε και εμείς να αρχισουμε την αναπτυξη ενός μητροπολιτικού δικτυου στο νησί μας και μετα απο πολύ ψάξιμο φτασαμε στο συμπέρασμα οτι ίσως είναι δυνατόν να συνδεθούμε με την υπόλοιπη ελλαδα. το σημείο που επιλέχτηκε το έχω προσθέσει στο wind με αριθμό #111. στο σημείο αυτο υπάρχει οπτική επαφή με όλη σχεδόν την δυτική πελοπονησο, και το βασικότερο υπάρχει ρεύμα διαθέσιμο. απο την άλλη όμως η απόσταση μεταξύ μας είναι πολύ μεγάλη και στο συγκεκριμένο σήμειο το χειμώνα τα φαινόμενα είναι ακραία λογω υψομέτρου 1000+ μετρα , με αποτέλεσμα να χρειάζετε ειδική κατασκευή ιστου (εύκολο) και η χρήση πιάτων είναι μάλλον ακατάλληλη ( η cosmote στο συγκεκριμένο σημείο χρησιμοποιεί grid). τι θα λέγατε αν δοκιμάσουμε???
 

ducky

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Μαρτίου 2008
Αναρτήσεις
251
Reaction score
2
Points
18
Για να υπάρχει ρεύμα, θα υπάρχει και κτίσμα. Μήπως κάποια πλευρά του κτίσματος κοιτά προς το κάστρο κυλλήνης; Ρωτώ, διότι ίσως θα μπορούσε να στηριχτεί πιάτο σε αυτήν την πλευρά του κτίσματος ώστε να προστατεύεται κάπως απο τον αέρα. Απο τα λίγα που ξέρω, η grid δεν θα μπορέσει να καλύψει την απόσταση.
 

tolias

New Member
Εγγραφή
5 Ιουνίου 2010
Αναρτήσεις
6
Reaction score
0
Points
1
οχι δεν υπάρχει κτίσμα. το μονο που υπάρχει εκεί ειναι 2 ιστοι που χρησιμοποιουν tv kai fm και ενα conteiner με εναν 36αμετρο ιστο σε περιφραγμένο χωρο , της cosmote. το ρεύμα βρίσκετε σε μεταλικό κουτί
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Κοίτα, το πιάτο είναι εκ των ούκ άνευ για τέτοιες αποστάσεις. Θα πρέπει δηλαδή, η κατασκευή που θα γίνει για να μπει, να είναι πολύ ανθεκτική. Δεν ξέρω αν θα το βάλετε στους ήδη υπάρχοντες ιστούς, (πχ στον 36μετρο θα ήταν τέλεια, κι ας μπει χαμηλά) ή θα φτιάξετε κάτι νέο.

Από τη δική μας μεριά, πρέπει να ρωτήσουμε κάποιον στο Κάστρο, αν έχει οπτική με κεφαλονιά και όρεξη για να βγει το link. Ίσως να βγαίνει και εκεί που έχουμε τον κόμβο για Πάτρα, αλλά δεν έχουμε router με 3ο ελεύθερο IF.

Από οπτική πάντως, πάμε καλά, και γι' αυτό είπα οτι αν όλα τα άλλα είναι οκ, θα βγει το link, που θα πάει;
 

tolias

New Member
Εγγραφή
5 Ιουνίου 2010
Αναρτήσεις
6
Reaction score
0
Points
1
το προβλημα είναι με την παραχωρηση χωρου πανω στον ιστό απο την cosmote. ( η wind σε αντοιστιχη περιπτωση στην αλλη πλευρα του νησιού μας εχει βγάλει το λάδι εδώ και κάτι μήνες και ακόμη δεν μας έχει δώσει το οκ). ως εκτουτου προσανατολιζόμαστε στην κατασκευη η μονοσωλινιου βαρέου τυπου. η σε τρισωλίνιο. οσο για το πιάτο μπορεί να γίνει μια σιδεροκατασκευή στο πισω μέρος ωστε να το κραταει σταθερο.
 

ducky

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Μαρτίου 2008
Αναρτήσεις
251
Reaction score
2
Points
18
Στον ιστό του ραδιοτηεοπτικού σταθμού μπορείτε να ακουμπήσετε; Ο υπόλοιπος εξοπλισμός υπάρχει;
 

tolias

New Member
Εγγραφή
5 Ιουνίου 2010
Αναρτήσεις
6
Reaction score
0
Points
1
για δοκιμη θα μπορέσουμε. αν και σε περ'ιπτωση δοκιμής, νομίζω ειναι καλύτερα να στείσουμε εναν προχειρο ιστό και να απομακρυνθούμε απο τους ραδιοτηλεοπτικούς σταθμους. απο εξοπλισμό εχουμε διαθέσιμο ενα routerstation pro ενα bullet m5, και κάρτες r52 επίσης μια grid στρογγυλη στα 31 dbi. οτιδηποτε χρειαστεί μπορούμε να το παρουμε άμεσα
 

ducky

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Μαρτίου 2008
Αναρτήσεις
251
Reaction score
2
Points
18
Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο να προμηθετείτε ένα rb, έστω και το 411 για να ταιριάξουν με τα συστήματα του WANA. Εσωτερικά στο νησί μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ότι απόφασίσετε. Αναφορικά για κάρτα, ο korkodilias έχει κάνει μακρυνές ζεύξεις, ρωτήστε τον για ποιά θα μπορέσει να τα καταφέρει καθώς και για τις υπόλοιπες λεπτομέρειες. Στο awmn υπάρχει πρόσφατο thread για την ζεύξη της Αθήνας με την Εύβοια μέσω της Πάρνηθας, όπου οι συνθήκες μάλλον είναι συγκρίσιμες. rb411 έβαλαν. Για κοιτάξτε το..
Που είναι ο seniortiago και το WiNOK για την προετοιμασία της αποδώ πλευράς; Άντε βρε παληκάρια, βοηθάτε το νησί!
 

tolias

New Member
Εγγραφή
5 Ιουνίου 2010
Αναρτήσεις
6
Reaction score
0
Points
1
στο συγκεκριμένο σημειο θα μπεί rb 600 μάλλον, στη μόνιμη κατασταση και ισως και 2. μιας και θα αποτελει το κομβικό σημείο ολου του νησιού λογο οπτικης επαφης με το 70 % του νησιου. ενα 411 ομως αποτελεί καλή λυση για δοκιμές και θα προχωρίσουμε στην προμήθεια του. απο κάρτες νομιζω οτι λόγω αποστασης και γενικα δυσκολιας του λινκ καλό θα ηταν να έχουμε 2-3 διαφορετικές όπως επίσης και κεραιες. εγω αν βρούμε ακρη προχωραω στην προμήθεια ενός 411, ενός πιατου 120cm( θα δοκιμάσουμε και τη grid παραλληλα), και 1-2 κάρτες ακόμη( ακουω προτασεις για τις κάρτες)
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
Έχει πιάσει γκαντεμοθύελλα και βρέθηκα με 1 καμμένο και 1 προβληματικό RB433AH.. α και 2 mpci επίσης καμμένες.. Ο σύλλογος δεν έχει πόρους αυτή την στιγμή και λίγα είναι τα σημεία από Κάστρο που μπορούμε πιθανά να συνδεθούμε.

Οπότενες πρέπει να ξεμπερδέψουμε με τους 2 κόμβους που μας ταλαιπωρούν Αμαλιάδα, να μαζέψουμε τίποτις ευρούλια και να προχωρήσουμε για ζεύξη..

Πάντως είναι ευχάριστο το ότι υπάρχει ενδιαφέρον από Κεφαλλονιά και ευελπιστώ ότι θα προχωρήσει το θέμα, ίσως όχι άμεσα αλλά θα γίνει.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Για κάρτες, με μια SR5 είστε καλυμένοι πιστεύω. Αν και έχουμε βγάλει μακρικά links με απλές, CM9...
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
ΣΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΔΥΝΑΤΑ, ΕΥΚΡΙΝΗ! ΔΙΑΒΙΒΑΣΕ! :cool:
Γεια σου τολια.. εχω την εντυπωση οτι καπου μου εχεις στειλει μην (σε forum, σε emai, δε θυμαμαι, παει καιροςl) για λινκ με το Καστρο-Κυλληνη. Ισως να κανω και λαθος.

Κοίτα, το πιάτο είναι εκ των ούκ άνευ για τέτοιες αποστάσεις.
Θα συμφωνουσα απολυτα.. και για οποιοδηποτε λινκ! ακομη και για 300μετρα!

Ίσως να βγαίνει και εκεί που έχουμε τον κόμβο για Πάτρα, αλλά δεν έχουμε router με 3ο ελεύθερο IF.
Εχουμε ενα ελευθερο εκει, αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα. Εκει που ειναι ο κομβος που βλεπεις στο wind.. δε θελω να σε απογοητευσω, αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να γινει κατι για το συγκεκριμενο. Γιατι δεν μπορουμε να κανουμε ενα reboot στο router, ποσο μαλλον να ανεβασουμε πιατο και να βγαλουμε επιπλεον λινκ! Μην ψαχνεις τους λογους.. απλα αποκλειεται!
Απο εκει που ειναι πολυ πιθανο να βγαινει ειναι o κομβος http://wana.gr/wind/?page=nodes&node=43 τον οποιο εχει αναλαβει ο seniortiago. προσωπικα πιστευω οτι μπορει να βγει ΠΟΛΥ καλο λινκ μιας και το δικο σου σημειο ειναι εξαιρετικα ψηλα!
Απλα αμφιβαλλω για την βιωσημοτητα του κομβου.. Πρεπει να ριξεις πολληηηηηηηηηηη δουλεια σε αυτο. Μπορουμε και εμεις να σε βοηθησουμε με τις οποιες γνωσεις εχουμε.. :confused:

απο εξοπλισμό εχουμε διαθέσιμο ενα routerstation pro ενα bullet m5, και κάρτες r52 επίσης μια grid στρογγυλη στα 31 dbi.
δεν το συζηταμε.. μικροτικ! τα bullet κανουν μονο για κανεναν client. Και ουτε καν για μακρινο.

ενός πιατου 120cm( θα δοκιμάσουμε και τη grid παραλληλα), και 1-2 κάρτες ακόμη( ακουω προτασεις για τις κάρτες)
Δε θα βαλεις τετοιο πιατο, δεν εχει νοημα. Θα βαλεις ενα 80αρι που θα παιρνει αρκετη κλιση προς τα κατω (πχ gibertini). Καρτα ΧR5 για εγγυημενα αποτελεσματα. Το ξερω ειναι λιγο τσιμπημενη, αλλα και αυτο που λεμε να φτιαξουμε ειναι λιγο extreme. Αν εχεις καποια αλλη μπορεις να δοκιμασεις, αλλα δε νομιζω οτι μπορεις να ανεβαινεις στα 1200 κατε λιγο για να κανεις δοκιμουλες. Καλυτερα να βαλεις κατι σιγουρο. Ισως και η R5H να εκανε δουλεια.. ΙΣΩΣ.
Και νομιζω οτι ξερω ποια grid εχεις. Πανακριβη ειναι, αλλα το θεμα ειναι οτι δεν την εχει δοκιμασει κανενας για να ξερουμε τις επιδοσεις της. Εμενα προσωπικα θα με ενδιεφερε πολυ να τη δουμε πως τα πηγαινει σε σχεση με ενα πιατο 80αρι.
θα στοιχηματιζα παντως στο 80αρι για καλυτερη ζευξη.

Πάντως είναι ευχάριστο το ότι υπάρχει ενδιαφέρον από Κεφαλλονιά και ευελπιστώ ότι θα προχωρήσει το θέμα, ίσως όχι άμεσα αλλά θα γίνει.
Στο μυαλο μου αυτος ο ανθρωπος! Ετσι καπως το βλεπω κι εγω..

Για κάρτες, με μια SR5 είστε καλυμένοι πιστεύω. Αν και έχουμε βγάλει μακρικά links με απλές, CM9...
SR5 ειναι αρχαια πλεον. Στη χειροτερη R5H, αλλα με απιφυλαξη.

Το ερωτημα το δικο μου.. Στην κεφαλονια.. εχετε δικτυο??? Η μιλαμε να βγαλουμε λινκ με σενα και μετα να αρχισεις σιγα σιγα να βαζεις κοσμο? (δηλαδη να το τρεχεις ολο μονος σου..?)
 

tolias

New Member
Εγγραφή
5 Ιουνίου 2010
Αναρτήσεις
6
Reaction score
0
Points
1
ΚΑΙ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΣΉΜΑΤΑ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΘΑΡΑ. ΑΝΑΜΕΝΕ ΣΕ ΔΙΑΡΚΗ.. ΧΑΧΑΧΑ
και εγώ για xr5 καρτες θα έλεγα. το 80αρι το προτίνεις μονο λογο κόστους? την grid αυτη την εχω δοκιμάσει σε λινκ 800μ NLoS με μικρη περίθλαση και παίζει αρκετα καλά. όσο για την βιοσημοτητα του κομβου τοξέρω πως θέλει τρέξιμο αλλα με μια σωστή υποδομη απο την αρχή το περιοριζουμε.
είμαστε μια περέα 4 ατομων αυτη τη στιγμη και υπάρχει και ενδιαφερον και απο άλους που το έχουμε συζιτισει. απλα δεν ξέρουμε απο πού να αρχισουμε, και θα χαρούμε πολύ να μας βοηθήσετε αν και οσο μπορείτε.
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
ΤΙ ανεμενε? Εγω ειμαι το κεντρο!
Τεσπα, λεω να μη βαλεις 120 αν δε θελεις σου να γινουν διακεκκομενα/ακαταληπτα! οτι θα παρεις σε κερδος θα το χασεις σε ευσταθεια και δυσκολια σε κεντραρισμα. Ασε που εχεις 120% μεγαλυτερη επιφανεια. Μην το δοκιμασεις καν θα σου ελεγα (εκτος κι αν εχεις ακρη να βρεις επαγγελματικο πιατο)
Βιωσιμοτητα εννοω οτι εκει πανω εχει κρυο, χιονια, τρελα μποφορ, πεδια και κυριως ρευμα με πολλες διακυμανσεις. Πρεπει να κανεις πολυ καλη δουλεια για να μην πεφτει ο κομβος καθε βδομαδα.
 

ducky

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Μαρτίου 2008
Αναρτήσεις
251
Reaction score
2
Points
18
Μαέστρο, πας να βγάλεις την Κεφαλλονιά απο Πάτρα; Τι βλέπω στο wind? (και κάτι πονηρές ερωτησούλες στο awmn....). Δεν θα προχωρήσει το κάστρο;
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
τι λε ρε φιλε? εδω εχει πεσει 2,5 μηνες το καστρο και δεν παιρνουμε ενα τηλεφωνο για να σηκωθει μονο του, θα παω να βγαλω λινκ?
Για του λογου το αληθες..
Screen shot 2010-07-30 at 12.44.01 AM.JPG
;)
 

ducky

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Μαρτίου 2008
Αναρτήσεις
251
Reaction score
2
Points
18
Κάπου θα έχουν μπερδευτεί τα παιδιά.... Το κάστρο (wnk) όμως δουλεύει... Επίσης υπάρχει και η Λυγιά, την οποία θα ξανακοιτάξω τώρα που θα είμαι κάτω. Έχεις σκεφτεί πως μπορεί να αξιοποιηθεί; Ίσως είναι ευκαιρία να σηκώσουμε κάτι εκεί, έστω και δοκιμαστικά....
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Άμα μπει στο Κάστρο, ο μηχανισμός του κουμπάρου μου, δεν θα χρειαστούν ποτέ άλλα τηλέφωνα. Τα έχουμε όλα έτοιμα, αλλά δεν έχει έρθει το πλήρωμα του χρόνου για να πάμε να τα βάλουμε (ξεφτίλλλλαααα)... :)
 

ducky

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Μαρτίου 2008
Αναρτήσεις
251
Reaction score
2
Points
18
Ας γίνει μια ενημέρωση κι εδώ.... απο ό,τι ακούγεται το λινκ Κεφαλλονιά - Πάτρα λειτουργεί .....
 
Top Bottom