Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

Server Problem

Status
Not open for further replies.

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Το γράφω εδώ γιατί αφορά όλους μας.

Το μηχάνημα που έχει τις περισσότερες υπηρεσίες (10.224.3.35), παρουσίασε ένα πρόβλημα: Όταν πάω να συνδεθώ, στο login δηλαδή (είτε από console είτε με remote desktop) κρασάρει βγάζοντας BSOD (STOP: 0x00000024). Αν δεν προσπαθήσω να κάνω login, το μηχάνημα δουλεύει κανονικά. Όπως τώρα πχ. Τα μόνα που δεν δουλεύουν είναι υπηρεσίες που ανοίγουν μετά το login δηλ. το dc hub και κάτι τέτοια.

Υποπτεύομαι πρόβλημα driver γραφικών. Αλλά αφού δεν με αφήνει ΟΥΤΕ από safe mode να μπω (μόλις πάει να βγάλει γραφικό περιβάλλον κολλάει) πως θα το διορθώσω;

Θα κάνω BIOS update, έχω κατεβάσει και drivers update αλλά ακόμη όπως είπα δεν ξέρω πως θα το κάνω αυτό. Θα ψάξω στο support της supermicro (motherboard) και της microsoft, αλλά δεν έχω άπλετο χρόνο οπότε κάθε βοήθεια σας είναι πολύτιμη.

Κατ' αρχάς, μήπως υπάρχει κάρτα γραφικών διαθέσιμη για δοκιμή; Το κακό είναι οτι τα διαθέσιμα slots που έχει το μηχάνημα είναι:


  • pci-Express x4
  • pci-Express x8
  • pci-X 64bit 133
  • pci-X 64bit 100
  • ZCR
  • SIM 1U IPMI
Υπάρχει καμια τέτοια κάρτα γραφικών που να μας κάνει;

Όπως καταλαβαίνετε δεν θέλω να κάνω πολλές δοκιμές για να μην μένουμε χωρίς υπηρεσίες στο wana. Άφησα το μηχάνημα να δουλεύει τώρα και θα το ξαναπειράξω όταν έχω να κάνω κάτι.

Άλλη ιδέα: Αν ξεκινήσω πάλι την εγκατάσταση των windows, μπουτάροντας από dvd, θα κάνει update (δηλαδή να με ξαναρωτήσει για drivers κτλ) κρατώντας τις ρυθμίσεις ή θα τα σβήσει όλα; Δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι οτι υπάρχει περίπτωση να θέλουν όλα από την αρχή...:(
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
εγώ backup πήρα, βάλε τα 2008 να τελειώνουμε :p
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
γιατι δεν το βαζεις να κανει αυτοματα login?
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Τα stop errors στα windows server είναι συνήθως θέμα software ή virus. Κοινώς, τα παίξανε τα windows. Κάτι αντίστοιχο είχε πάθει και ο Δημήτρης.

Οπότε, scan για ιούς και μετά full repair από το windows cd (το οποίο δεν επηρεάζει/αλλοιώνει τίποτα απο την εγκατάσταση).
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Μου είπαν και από τη SuperMicro να κάνω κι ένα BIOS update. Επίσης μου είπαν οτι Only 32-bit PCI VGA card is supported. Υπάρχει καμιά τέτοια στη γειτονιά; Έτσι για να τα έχω όλα όταν κάνω την επέμβαση. Υπάρχει επίσης κανα bootable cd για να σκανάρω για ιούς; Πως θα το κάνω αυτό που δεν μπορώ να μπω στο λειτουργικό;
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
Μου είπαν και από τη SuperMicro να κάνω κι ένα BIOS update. Επίσης μου είπαν οτι Only 32-bit PCI VGA card is supported. Υπάρχει καμιά τέτοια στη γειτονιά; Έτσι για να τα έχω όλα όταν κάνω την επέμβαση. Υπάρχει επίσης κανα bootable cd για να σκανάρω για ιούς; Πως θα το κάνω αυτό που δεν μπορώ να μπω στο λειτουργικό;

Googlare υπάρχουν πολλά bootable.
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
Γιατί θα κρασάρει. Αλλά μετά που θα το φτιάξω, πες μου πως το κάνουν αυτό;

start > run > control userpasswords2
uncheck την επιλογή > apply > βάλε το account που θα κάνει αυτόματα login
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Ο σέρβερ αναστήθηκε, αλλά by the hard way ... Φορμάρισμα, και όλα απ' την αρχή. Όταν τελικά έχει πρόβλημα το software του λειτουργικού, δεν σε σώζει κανένα raid κτλ.

Περάστηκαν 2008 R2 server, και οι περισσότερες υπηρεσίες λειτουργούν κανονικά. Αν έχει μείνει κάτι, θα διορθωθεί στο άμεσο μέλλον (πχ dude server κτλ)

Και πάλι εννοείται με το support του mammaaaaaaatouuuuuu SSSSeeeeeniiiorrrr!!!!!
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Και τώρα που είπα dude, κορκόδειλα, contact me να τονε στήσουμε από την αρχή γιατί δεν έπιασε το bakup :p
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
αν ηταν v3.4 πρεπει να βαλεις παλι την ιδια και οχι την latest νομιζω. την εχεις η ψαξω να την βρω?
 
Status
Not open for further replies.
Top Bottom