Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

Πάτρα - Κάστρο

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
@Pap: Ωραια! Στον ΡΣΑ δε βαζω πιατα εκει πανω...θα σου απο κοντα τους λογους.

@Axrst: Για πες διαστασεις μητρικης. Κατι που δεν ειπες στον Κωστα...βασικη προυποθεση ειναι να ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ οτι ειναι αξιοπιστο το chipset και γενικως το board... κατι που ισχυει με το υπαρχον ιστο-pc. Μπορεις να το ψαξεις αυτο...? Γιατι εγω απο εδω που ειμαι..
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
@Axrst: Για πες διαστασεις μητρικης. Κατι που δεν ειπες στον Κωστα...βασικη προυποθεση ειναι να ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ οτι ειναι αξιοπιστο το chipset και γενικως το board... κατι που ισχυει με το υπαρχον ιστο-pc. Μπορεις να το ψαξεις αυτο...? Γιατι εγω απο εδω που ειμαι..

Την αξιοπιστία του μηχανήματος δεν μπορώ να την γνωρίζω. Κάποια στοιχεία όμως είναι τα εξής:

ΔΕΝ είναι P3 αλλά Celeron. Εξακολουθώ να μην ξέρω στα πόσα... Οι πρώτοι celeron είχαν βασιστεί στους p4? Αν ναι, θα είναι ισχυρότερος από p3. Αν όχι, δεν μας κάνει.

Το chipset είναι ... (ξέχασα! 3 γράμματα από S aaa) SiS. Έχει AWARD BIOS του 1998.

Οι διαστάσεις του 22Χ23 περίπου.

Δυστυχώς ο επεξεργαστής είναι κολλημένος με την ψύκτρα με θερμαγώγιμη σιλικόνη και δεν φαίνεται να ξεκολάει άνετα.

Είχε δίσκο 8,5 giga. Πές μου τί να του κάνω για δοκιμές.

ΥΓ. Πότε θα έρθεις κάτω; Θέλω το pass για το domain wana.gr (για να δηλώσουμε τους secondary DNSes)
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
Μεγαλο ειναι..για τον ρσα τουλαχιστον,στο καστρο δεν εχω δει ακομη την κατασκευη. Το '98 P4 δεν επαιζε,αρα...

Οσο για το domain δεν το διαχειριζομαι εγω...στελνω mail στην εταιρεια και κανουν το update.
 

intzes

Member
Wireless Users
Εγγραφή
10 Σεπτεμβρίου 2006
Αναρτήσεις
447
Reaction score
4
Points
18
Age
57
Περιοχή
ΑΜΑΛΙΑΔΑ
dystyxos oxi einai kairo sthn akrh kai exo allo ena set ean xreiastoyme.
 

korkakak

New Member
Εγγραφή
21 Μαρτίου 2007
Αναρτήσεις
15
Reaction score
0
Points
1
Περιοχή
Patra
Γεια χαρά.

Όσον αφορά το θέμα link πιστεύω οτι είναι υπεραρκετό το μηχανάκι. Χρειάζεται σίγουρα να είναι P3 class και πάνω αλλά από εκεί και πέρα νομίζω αρκεί το προταθέν. Για 3 ifs [με 1 το δικό μας που απαιτείται σίγουρα nstream] ένας 800 Mhz P3 είναι αρκετός για να routarei γύρω στα 120 mbit traffic με 2 nstream [υπολογίζω σαν 2ο nstream την ζάκυνθο]. Εμείς μάλλον θα βάλουμε ενα P4 στο πουρναρόκαστρο...

Πως προχωράμε τώρα.

Η διαδικασία όπως την συζητήσαμε είναι τριών βημάτων
1. Ανταλλαγή fotos και scan εκατέρωθεν με φορητό εξοπλισμό [το κλασσίκό ομπρέλα και πιάτο] . Το scan κρίνεται απαραίτητο μόνο και μόνο για να δούμε θόρυβο της περιοχής και τι ακουγεται από απέναντι. Πχ αναμένω οτι απο την πάτρα είναι πιο πιθανό να ακούσουμε Ιταλία μιας και η περιοχή της κυλλήνης μάλλον δεν έχει public APs

2. Εφόσον υπάρχει ικανοποιητική οπτική κρίνεται απαραίτητο Scan σε b, [oi SR2 θα ήταν ιδανικές] σε συνδυασμό με τις ferimex τις 26αρες που έχουμε εδώ για να δούμε αν και εφόσον ακουγόμαστε καλά.

3. Υλοποίηση. Η υλοποίηση μπορεί να γίνει είτε με τις SR2 είτε με SR5[a]. Στις SR5 μάλλον είναι πιο δύσκολο ως προς την υλοποίηση αλλά όχι ακατόρθωτο. Πιάτα οπωσδήποτε. Επίσης pc θα είναι από κάτω και οχι κάποιο 532 γιατί τα κλάνουν τα CPU τους.

Ελπίζω μια από αυτές τις μέρες [να κόψει λίγο η δουλειά και να φτιάξει λίγο ο καιρός] να μπορέσουμε να βγάλουμε καμία φώτο προς το κάστρο. Και εσεις πρέπει να τραβήξετε καμία φωτό προς τα εμάς εδώ [βουνό μερία] για να δούμε τι γίνεται.

Αυτά τα ολίγα
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
120mbit ο 800άρης με queues και nstreme κιολας? Πολυ μου φαινεται.. Βεβαια, και 60mbit να βγαζει αρκετα ειναι. Δεν κολλαω εκει.. κολλαω στο μεγεθος του board και κατ'επεκταση της συνολικης κατασκευης. Θα το βρουμε αυτο παντως,δεν ανησυχω. Καλα το εχετε οργανωσει, μαλλον θα παιξει στοχευση με αζιμουθιο γιατι μπορει να ζοριστουμε αλλιως(με τα μεγαλα πιατα)
Υπερβολη δεν ειναι οι sr2? Εγω δεν εχω δει καμια ιδιαιτερη διαφορα..(M6 ftw!
 

korkakak

New Member
Εγγραφή
21 Μαρτίου 2007
Αναρτήσεις
15
Reaction score
0
Points
1
Περιοχή
Patra
120mbit ο 800άρης με queues και nstreme κιολας? Πολυ μου φαινεται.. Βεβαια, και 60mbit να βγαζει αρκετα ειναι. Δεν κολλαω εκει.. κολλαω στο μεγεθος του board και κατ'επεκταση της συνολικης κατασκευης. Θα το βρουμε αυτο παντως,δεν ανησυχω. Καλα το εχετε οργανωσει, μαλλον θα παιξει στοχευση με αζιμουθιο γιατι μπορει να ζοριστουμε αλλιως(με τα μεγαλα πιατα)
Υπερβολη δεν ειναι οι sr2? Εγω δεν εχω δει καμια ιδιαιτερη διαφορα..(M6 ftw!
Γενικά ναί κάπου τόσο πίανει με queues και nstream σύμφωνα με τα λεγόμενα των αθηναίων. Προσωπικά δεν βλέπω τον λόγο να χρησιμοποιούμε queues [άρα λιγότερο CPU load].

Όσον αφορά τις καρτούλες για αρχή και για testing καλύτερα to be safe than sorry αργότερα. για αυτό λέμε πρώτα test με τον καλύτερο δυνατό εξοπλισμό και με την ευκολότερη στόχευση [βλέπε ferimex antennas και SR2 καρτούλες] και μετά βλέπουμε για την τελική υλοποιηση. Πάντως πριν βγει το τελικό link μάλλον καλό θα ηταν να μείνουμε με το πειραματικό setup για να μετράμε το πως παίζει το σήμα κτλ. Επίσης να ενημερώσω οτι έχουμε ένα παράγοντα [τώρα μου ήρθε] και ίσως να προξενήσει πρόβλημα. Αυτός λέγεται αερολιμένας Αράξου και δεν γνωρίζουμε τι και πως με τις συχνότητες που χρησιμοποιεί.
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
Μιλαμε για το BB δυο πολεων...Δεν μπορουμε να το αφησουμε χωρις queues,θα το σκιζουν τα P2P και δε θα περνανε πιο βασικα οπως voip,games,http... Στην τελικη του μορφη σιγουρα πρεπει να εχει queues το link!
Για τον Αραξο δεν ανησυχω γιατι δεν πιστευω οτι θα γινει η συνδεση-αν γινει ποτε-στους 5, αλλα στους 2.4!
Εσεις ποσες sr2 εχετε? Τι εχετε κανονισει με τα παιδια?
 
Top Bottom