Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

Πωλούνται Cisco Adsl Routers

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Πωλούνται λόγω αγοράς μεγαλύτερου:

CISCO 836 (για ISDN γραμμή)[/b]

150€


Ένα από τα δύο, όχι και τα 2. Το άλλο θα μείνει προσωρινά στην γραμμή του WANA.

Είναι σταθερότατα, δουλεύουν σαν σκυλιά, δεν κολλάνε ποτέ και αξίζουν τα λεφτά τους μέχρι τελευταίο cent. Είναι δύσκολα στην ρύθμιση, αλλά μην στεναχωριέστε, θα σας τα ετοιμάσω εγώ και θα σας δώσω και βασικές οδηγίες, για το πως γίνονται κάποια πράγματα.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Τίποτα για PSTN δεν παίζει; Ίσως να ενδιαφέρομαι για το φτηνό... Έχεις specs?
Κανένα 2500 ή κανά catalyst μπορούμε να βρούμε μεταχειρισμένο; :D

Είναι δύσκολα στην ρύθμιση
Γιατί είναι δύσκολα στη ρύθμιση; IOS τρέχουν; :scratch:

Αν έχεις καμιά άκρη για μεταχειρισμένα, (από Ολλανδία πχ ;) ) σφύρα σε παρακαλώ επίτιμε!
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Τίποτα για PSTN δεν παίζει; Ίσως να ενδιαφέρομαι για το φτηνό... Έχεις specs?

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=32791

Έχω και pdf's στο σπίτι αμα θες.


Κανένα 2500 ή κανά catalyst μπορούμε να βρούμε μεταχειρισμένο; :D

Είχα βρεί πριν λίγο καιρό, αλλά 24ρια με 10/100 και στα 180€ είναι μόνο για λίγους ;)


Γιατί είναι δύσκολα στη ρύθμιση; IOS τρέχουν; :scratch:

Εμ, τι περίμενες να τρέχουν ρε, linux?
glositsa.gif
Όλο το σοβαρό configuration γίνεται από την κονσόλα και σε command line. Αλλά ότι χρειάζεται το έχω βρει, οπότε δεν θα είναι πρόβλημα.

Αν έχεις καμιά άκρη για μεταχειρισμένα, (από Ολλανδία πχ ;) ) σφύρα σε παρακαλώ επίτιμε!

Eγώ τα πέρνω είτε από εδώ είτε από εδώ.

Βέβαια, τώρα έσκασα μια 400ρούμπα για το καινούριο 876 στον Οικονόμου ;-* μιας και δεν τα βρίσκεις αυτά μεταχειρισμένα.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Ωραία κατέχω από IOS (ψωνάρα...)

Υποστηρίζει κάποιο από τα δύο vlans?
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Ωραία κατέχω από IOS (ψωνάρα...)

Υποστηρίζει κάποιο από τα δύο vlans?

Τί Vlan λες μάστορα; αυτά είναι θέμα switch να υποστηρίζονται κι όχι router. Εκτός κι αν εννοείς vpn οπότε το μεγάλο υποστηρίζει. Πάρε και το datasheet να δεις τί έχει. Γενικά αξίζει το μεγάλο σίγουρα πιο πολύ αν θες δυνατότητες.

edit: Προσοχή βέβαια και στα μοντέλα, διότι κάθε IOS μπορεί να έχει διαφορετικά levels με δυνατότητες οπότε μπορείς να δεις το ίδιο προϊόν με διαφορά 80€ στην τιμή. Αυτά που έχω εγώ είναι σίγουρα πολύ ενημερωμένα.
 

Attachments

  • product_data_sheet09186a008014ee18.pdf
    79,5 KB · Προβολές: 1

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Υποστηρίζει κάποιο από τα δύο vlans?

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, μπορεί και το ρουτεράκι εφ' όσον έχει πολλές ethernet να υποστηρίξει vlan. Το 876 για παράδειγμα που παρήγγειλα το έχει. Το 836 μάλλον όχι. Αλλά αμα πάρεις και ένα catalyst, την κάνεις πολύ καλύτερα τη δουλειά σου ;)
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Το ξέρω ότι τα vlans είναι για τα catalyst μάστορα... Αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω κάποιο catalyst... (φτωχούλης :p ) Οπότε ψάχνουμε και το παραμικρό feature πριν αγοράσουμε κάτι :D

Από εκεί και πέρα απλά φορτώνετε στον Internet Explorer την εσωτερική διεύθυνση του Cisco (10.10.10.1) και περιμένοντας 1-2 λεπτά σας εμφανίζεται το web interface του από όπου στο Quick Setup θα βάλετε απλά το Username και το Password σας, θα επιλέξετε "AnnexB-RU2"

Με το annex δεν γίνεται κάτι να υποθέσω... :shifty:
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Το ξέρω ότι τα vlans είναι για τα catalyst μάστορα... Αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω κάποιο catalyst... (φτωχούλης :p ) Οπότε ψάχνουμε και το παραμικρό feature πριν αγοράσουμε κάτι :D

Πάρε ένα φθηνό... http://www.stock-house.gr/ProductShow.asp?...amp;Mciid=20451 έχει 2 κατοστάρες επάνω να κάνεις τη δουλειά σου...


Με το annex δεν γίνεται κάτι να υποθέσω... :shifty:

Μπα... μάλλον είναι αποκλειστικά θέμα hardware οπότε(νες) και δεν αλλάζει.

Λες ρε να μαζευτούμε κανα 5ρι απο δω μέσα να πάμε για ένα CCNA course? χεχεχε. Έχουμε ήδη εγχειρίδια και sample tests. ΤΟ WANA περίφανα δηλώνει οτι χρησιμοποιεί μόνο CISCO :))))))))
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Πάρε ένα φθηνό... http://www.stock-house.gr/ProductShow.asp?...amp;Mciid=20451 έχει 2 κατοστάρες επάνω να κάνεις τη δουλειά σου...

nice...

Μπα... μάλλον είναι αποκλειστικά θέμα hardware οπότε(νες) και δεν αλλάζει.

Σε αυτό μάλλον ναι, αλλά είναι κάτι άλλα που αλλάζεις a->b b->a με firmware

Λες ρε να μαζευτούμε κανα 5ρι απο δω μέσα να πάμε για ένα CCNA course?

Ψήνομαι, και ίσως είναι στα μελλοντικά μου σχέδια... Έχω και μια βάση από αντίστοιχο μάθημα για catalyst και routerάκια για routing με όλα τα πρωτόκολλα και στήσιμο vlans... (είμαι θεός μιλάμε)

ΤΟ WANA περίφανα δηλώνει οτι χρησιμοποιεί μόνο CISCO )))))))
Πάλι τα ίδια... :) αμα είναι έτσι να ζητήσουμε χορηγία... :p
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Μου μαμήσατε το τόπικ...

Και κάτι ολίγον σχετικό: Πάει χάλασε ο κόσμος. Πάω λοιπόν να στήσω το brand - new - super - duper 876 μου... και εκεί που ετοιμάζομαι να φάω όλο το απόγευμα (έχω πάρει σχετικές άδειες κτλ)... βλέπω ένα cd μέσα στη συσκευασία. SDM (cisco router and security device manager). Είχε και οδηγίες!|!! Και άκουσον άκουσον!! ήταν πρόγραμμα για web configuration του router. ΑΙΣΧΟΣ! Αιδώς αχρείοι! αντί για το παραδοσιακό command line που σου πέρναγε την ώρα με αξιοπρέπεια, περιπέτεια, αγωνία κτλ... τώρα μ' αυτό το πραματάκι σε μισή ωρίτσα έχεις έτοιμο το cisco σου... Τελείως αδελφίστικο δηλαδής...

Αφού όταν το έστησα, έκανα reset Και το έκανα από console μετα ;)
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Είναι ακόμα διαθέσιμα αυτά?
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Είναι ακόμα διαθέσιμα αυτά?

yeap...

Το έν εκ των δυο... Το άλλο δουλεύει στη σελίδα μας. Αλλά όποιο και να θες, μπορεί να γίνει τράμπα.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Αν ενδιαφέρεται κανείς το CiSCO Soho 96 το δίνω 40€ έτσι για να μην πάει χαμένο... Το 836 το κρατάω για backup...
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Αν ενδιαφέρεται κανείς το CiSCO Soho 96 το δίνω 40€ έτσι για να μην πάει χαμένο... Το 836 το κρατάω για backup...

είναι isdn only?
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Πρωτίστως ναι, αλλά έχω την εντύπωση πως όλα τα ISDN γίνονται και pstn με το κατάλληλο firmware (το αντίθετο σίγουρα δεν γίνεται). Μπορώ να ρωτήσω και να σ' πω.

Edit: Τελικά μου είπαν οτι δεν γίνεται να παίξει σε pstn.
 
Top Bottom