Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

Arghh :/

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
Θα ήθελα την βοήθεια σας! Έπειτα από το πρόσφατο comeback του RSA, το σήμα μου επέστρεψε κατά 20db χειρότερο, με αποτέλεσμα συνεχόμενα dcs μεγάλης διάρκειας. Δεν έχω πειράξει απολύτως τίποτα στον εξοπλισμό και όπως μου είπαν, δεν μετακινήθηκε και τίποτα στον RSA. Θα παρακαλούσα αν γίνεται να μεταφερθώ πάλι στην 3, όπου φαντάζομαι θα εξαλειφθεί και το πρόβλημα.

Να με συγχωράτε, για την όποια αναστάτωση.
 

Attachments

  • Untitled_1.gif
    Untitled_1.gif
    12,5 KB · Προβολές: 1

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Θα ήθελα την βοήθεια σας! Έπειτα από το πρόσφατο comeback του RSA, το σήμα μου επέστρεψε κατά 20db χειρότερο, με αποτέλεσμα συνεχόμενα dcs μεγάλης διάρκειας. Δεν έχω πειράξει απολύτως τίποτα στον εξοπλισμό και όπως μου είπαν, δεν μετακινήθηκε και τίποτα στον RSA. Θα παρακαλούσα αν γίνεται να μεταφερθώ πάλι στην 3, όπου φαντάζομαι θα εξαλειφθεί και το πρόβλημα.

Στην 3 αποκλείεται να θες να συνδεθείς... είναι τελείως αντίθετα με 'σένα. Στην 4 λογικά μπορείς. Το περίεργο βέβαια είναι οτι καλύτερο σήμα έχεις στην 1 και στην 3 που είσαι απο πίσω τους.

Η 2 όντως κάτι πρόβλημα έχει. Ο Raven όταν με πήρε τηλ πάνω από τον ιστό, μου είπε και δοκιμάσαμε 2-3 θέσεις που όμως είχαν χειρότερη απόδοση από την τρέχουσα... Θα ήταν λοιπόν δόκιμο, να πάμε μια στιγμή και να μετακινήσουμε την κεραία, ενώ είναι κάποιος και κοιτάζει τα σήματα για να βρούμε λύση. Ολονών τα σήματα χειροτέρεψαν εκτός της παλυβού. Φοβάμαι μην μετακινήθηκε προς τα κάτω η κεραία αν όχι αριστερά δεξιά.

Με λίγα λόγια προτείνω υπομονή να κάνεις για λίγο και να πρήξουμε τον spiderman να κάνουμε μια εξόρμηση ακόμη. Το λογικό είναι να μείνεις στην 2. Αν παρ' όλα αυτά επιμένεις, εγώ σε βάζω και στην 1 αν θές.
 

Zattara

Active Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
23 Σεπτεμβρίου 2007
Αναρτήσεις
1.026
Reaction score
4
Points
38
Age
36
Περιοχή
Amaliada
.............Ολονών τα σήματα χειροτέρεψαν εκτός της παλυβού..............


και του δικου μου. τωρα παει καλυτερα.
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
Υπομονή τότενες
 

raven

Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
16 Ιουνίου 2007
Αναρτήσεις
426
Reaction score
2
Points
18
Age
50
Περιοχή
Αμαλιάδα
ναι γιατι θα πρεπει να βάλουμε και μια κάρτα δικτυου στο κεντρικο. αυτη που εχει επάνω δεν συνεργάζεται με το mikrotik νομίζω.
αυτος μαλλον ειναι και ο λογο που δεν μπορουσαμε να κάνουμε συνδεση με το laptop κατα την επισκευη.
Οπότε αν θέλουμε να συνδέσουμε και τον NAS μεθαύριο πρεπει να βάλουμε και μια καρτα δικτύου.
Αν κάνω λάθος να με το πειτε παρακαλω.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
ναι γιατι θα πρεπει να βάλουμε και μια κάρτα δικτυου στο κεντρικο. αυτη που εχει επάνω δεν συνεργάζεται με το mikrotik νομίζω.

Χμ... Μπορεί πολύ απλά, να είχε χάσει τα settings του BIOS με το πρόβλημα που έπαθε και απλά να μην είναι ενεργοποιημένη. Δυστυχώς γι' αυτό θα πρέπει να κατέβει το μηχάνη(σ)μα και να συνδεθεί με οθόνη για να δούμε.
 

raven

Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
16 Ιουνίου 2007
Αναρτήσεις
426
Reaction score
2
Points
18
Age
50
Περιοχή
Αμαλιάδα
Πριν το κατεβάσω κάτω λέω να του βάλω πρώτα μια καρτουλα που έχω εδω...
 

Zattara

Active Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
23 Σεπτεμβρίου 2007
Αναρτήσεις
1.026
Reaction score
4
Points
38
Age
36
Περιοχή
Amaliada
ok superman....................... για σενα παιχνιδακι ειναι.
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
Θα ήθελα την βοήθεια σας! Έπειτα από το πρόσφατο comeback του RSA, το σήμα μου επέστρεψε κατά 20db χειρότερο, με αποτέλεσμα συνεχόμενα dcs μεγάλης διάρκειας. Δεν έχω πειράξει απολύτως τίποτα στον εξοπλισμό και όπως μου είπαν, δεν μετακινήθηκε και τίποτα στον RSA. Θα παρακαλούσα αν γίνεται να μεταφερθώ πάλι στην 3, όπου φαντάζομαι θα εξαλειφθεί και το πρόβλημα.

Να με συγχωράτε, για την όποια αναστάτωση.

αν παρατηρησεις στο screenshot εχει πειραχτει το καναλι και παιζει στο 5180 (wtf???)
το αλλαξα και φαινεται να παιζει καλα τωρα χωρις disconnects. παρατηρησε το λιγο να δεις πως παει και πες μου.
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
ΧΑχΑχΑχαχΑ!!! Εντάξει αυτό δεν θα έπαιζε ούτε στα πιο τρελά όνειρά μου...
 

Attachments

  • lol_IMBAH.gif
    lol_IMBAH.gif
    12,1 KB · Προβολές: 2

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
βασικα... τα εχει καρφωσει ο driver του mtik ή η καρτα ή κατι αλλο και δε ρυθμιζει σωστα ισχυ. εσυ απο τη μερια σου βαλτο παλι στα 3 db και θα παιζει καλα το rsa2 μεχρι να δουμε τι προβλημα εχει.
 

raven

Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
16 Ιουνίου 2007
Αναρτήσεις
426
Reaction score
2
Points
18
Age
50
Περιοχή
Αμαλιάδα
Mάλλον δεν σου το είπα νωρίτερα korkodila, sorry. Προχθες που βγηκε το μηχανακι εκτος πάλι και το κατεβάσαμε ,αλλάξαμε :
Τροφοδοτικο που τα είχε παίξει(γι΄αυτο έκλεισε) καθώς και την pci για τις ασύρματες καί την ασύρματη κάρτα της 2.
Η κάρτα ειναι ολοκαίνουργια και την προμηθευτικαμε απο τον κύριο αντιπρόεδρα.
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
ποια καρτα βαλατε? το τροφοδοτικο που βγαλατε ηταν καινουριο(ειχε αγοραστει προσφατα μαζι με το καινουριο ταρατσοpc) ή καποιο παλιο?
 

raven

Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
16 Ιουνίου 2007
Αναρτήσεις
426
Reaction score
2
Points
18
Age
50
Περιοχή
Αμαλιάδα
η κάρτα δεν θυμάμαι ποια ειναι. σε αυτο θα μας απαντήσει ο Κος Ιντζες.
Το τροφοδοτικο που τα παιξε δεν ηταν το καινουργιο που αγοράσαμε .
Ηταν ομως αυτο που μου ειχες δωσει με το ταρατσοπισι που θα βάζαμε για Πάτρα. To είχαμε κάνει σκάτζα γιατι το παλιο εκανε σαν χαλασμένος θερμοσίφωνας.
Τώρα το ξαναβάλαμε , αφου ομως του αλλάξαμε το ανεμηστήρι.
Αρα εχουμε καβάντζα ενα ολοκαίνουργιο τροφοδοτικο.
Το χαλασμένο δεν το εχω κοιταξει ακόμα.
 
Top Bottom