Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

E-mail Server

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Το "μόνο" πράγμα που έλειπε από το WANA, πλέον δεν λείπει...

Από σήμερα λειτουργεί και mail server

Όποιος ενδιαφέρεται να μου στείλει e-pop ή προσωπικό μήνυμα με το username και το password που επιθυμεί για να του δημιουργήσω το λαγαριασμό.

Οι ρυθμίσεις που πρέπει να κάνετε στον Mailer σας, είναι:

POP3 server: 10.224.3.35
SMTP server: 10.224.3.35

Το μόνο που πρέπει να προσέξετε, είναι να βάλετε το σωστό username και Password για να πάρετε - στείλετε e-mail. Επίσης, για να στείλετε πρέπει πρώτα να έχετε κάνει προσπάθεια να λάβετε mail ωστε να σας κάνει authenticate ο server.

=============================

Ενημέρωση: Από τη στιγμή που δεν υπάρχει ο main server εντός δικτύου και δεν διαχειρίζεται το όνομα wana.gr πλέον, η υπηρεσία σταμάτησε τη λειτουργία της.
 

Anto-NATOS

Member
Εγγραφή
27 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
228
Reaction score
0
Points
16
Περιοχή
ΜΑΡΑΘΕΙΑ
email

ΤΕΛΕΙΟ!!!!!!
Αυτό είναι ένα πολύ καλώ και μεγάλο βήμα για την WANA!!
Συνχαριτιρια χρηστό.
Αυτό για εμένα είναι βάλσαμο λόγω του ότι το χριαζομε για τι θελο καθε μέρα να βλέπω τα email μου στο Ε.Α.Π ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ. Και αυτό μου έλυσε τα χεριά λόγω του ότι δεν έχω internet σπίτι μου λόγω απόστασης από τον σταθμό του οτε(ουτε απλό dial up δεν μπορώ να έχω τώρα που βρέχει και ας έχω κανονικά τιλεφονο σπίτι μου.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Από σήμερα άλλη μια ευκολία προστίθεται στον mail server του wana.

Μπορείτε πλέον να διαχειρίζεστε τους λογαριασμούς σας (να αλλάξετε κωδικό, να φτιάξετε aliases κτλ) ή απλά να διαβάζετε το mail σας από τον αγαπημένο σας browser μέσω secure http.

Στη διεύθυνση https://10.224.3.35:443 (από το ασύρματο) ή

στη διεύθυνση https://www.wana.gr:443 (από internet)

προσοχή στο s στο https

μπορείτε να μπείτε με το username και τον κωδικό σας και να διαχειριστείτε την αλληλογραφία σας.
 

Anto-NATOS

Member
Εγγραφή
27 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
228
Reaction score
0
Points
16
Περιοχή
ΜΑΡΑΘΕΙΑ
!!!!!!!!!!

Πολύ καλώ!!!!!!!!!
Μπράβο χρηστό.
Πιστεύω ότι αυτοί η υπηρεσία τον email στην WANA είναι ένα πολύ μεγάλο ατού.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Μήπως υπάρχει η δυνατότητα να τραβάει mails από άλλους mail λογαριασμούς μέσω POP? (όπως πχ κάνει το gmail?)
Αnyway, και να μην το κάνει, θα βάλω το gmail να κάνει τα πάντα forward στο wana mail.
Στέλνω ΠΜ με λεπτομέρειες σε σένα Axrst.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Μήπως υπάρχει η δυνατότητα να τραβάει mails από άλλους mail λογαριασμούς μέσω POP? (όπως πχ κάνει το gmail?)
Αnyway, και να μην το κάνει, θα βάλω το gmail να κάνει τα πάντα forward στο wana mail.
Στέλνω ΠΜ με λεπτομέρειες σε σένα Axrst.

Φυσικα και έχει τέτοια δυνατότητα, αλλά δεν μου είπες τίποτα να ρυθμίσω. Τέλος πάντων, στείλτα από το gmail. Αααα, και προσπάθήστε να μην πέσει σε δύχτια spammers το email...
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Δεν μπορώ να το ρυθμίσω εγώ μετά...; Πρόβλημα με spam δεν έχω... Ότι και να είναι από spam σταματάει στο gmail, δεν γίνεται forward...
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Όλα εντάξει! Τώρα μέσω gmail, όλη η αλληλογραφία μου (από 5 accounts συνολικά) φτάνει στο wana mail!
Η χωρητικότητα του είναι 50MB και με περιορίζει λίγο αλλά γενικά πετάει από ότι είδα... Well Done!

Μόλις μπορέσεις Axrst θέλω να αλλάξεις το ονοματεπώνυμό μου και απλώς να το κάνεις homunculus γιατί δεν θέλω να φαίνεται όνομα όταν στέλνω email.

Thanks again!
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Όλα εντάξει! Τώρα μέσω gmail, όλη η αλληλογραφία μου (από 5 accounts συνολικά) φτάνει στο wana mail!
Η χωρητικότητα του είναι 50MB και με περιορίζει λίγο αλλά γενικά πετάει από ότι είδα... Well Done

Αν θες, μπορώ να στο αυξήσω, αλλά θα πρέπει να ξέρεις το εξής: Όλο το bandwidth για το e-mail, περνάει από τη γραμμή μου, αυτή που είναι και η σελίδα, και το φόρουμ κτλ κτλ κτλ. Οπότε θα παρακαλούσα να μην στέλνετε μεγάλα αρχεία σ' αυτό το λογαριασμό. Κάποια στιγμή θα πρέπει να πάρουμε μια απόφαση με το σύλλογο του τι μέλλει γενέσθαι, αλλά μέχρι τότε, ας κάνουμε κράτει. Κι εγώ να φανταστείς δεν το πολυχρησιμοποιώ αυτό το account για τον λόγο που σου είπα. Ακόμη κι όταν παίζουμε cod, αν αρχίζει να κατεβάζει μεγάλα emails (με attachments) θα μας ρίξει τόσο το Ping, και θα αρχίσουμε ν΄αναρωτιόμαστε τί τρέχει πάλι...

Μόλις μπορέσεις Axrst θέλω να αλλάξεις το ονοματεπώνυμό μου και απλώς να το κάνεις homunculus γιατί δεν θέλω να φαίνεται όνομα όταν στέλνω email.

Αυτό δεν γίνεται. Είναι αρχή του mail admin. Μόνο με τα αληθινά ονόματά μας γράφουμε απ' αυτό τον λογαριασμό. Βέβαια, αν εσύ τον χρησιμοποιείς από pop3, μπορείς να βάλεις ότι όνομα θες. Το πρόβλημά σου, θα είναι αν τον χρησιμοποιείς από web.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
ΟΚ, όλα αυτά είναι γνωστά...

Και τα mails που έρχονται είναι κάποια kilobytes... Κυρίως ειδοποίησεις από μηνύματα από fora...
Θα βάλω και την επιλογή να μην κατεβάζει φωτο και επιπλέον υλικό.
Στην χειρότερη των περιπτώσεων μπορώ να βάλω και φίλτρα ώστε να παίρνω τα απολύτως απαραίτητα.

Αυτό δεν γίνεται. Είναι αρχή του mail admin. Μόνο με τα αληθινά ονόματά μας γράφουμε απ' αυτό τον λογαριασμό.

Ok, then... Δεν θα κάτσω να σκάσω...
thanks
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Μιας και ρώτησες μόλις το ενεργοποίησα. Δεν είδα πουθενά τίποτα για secure. Επίσης σου αύξησα το quota στα 100mB. Δοκίμασέ το και πες μας εντυπώσεις.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
atmailopen: webmail IMAP client

Μιας και ρώτησες μόλις το ενεργοποίησα. Δεν είδα πουθενά τίποτα για secure. Επίσης σου αύξησα το quota στα 100mB. Δοκίμασέ το και πες μας εντυπώσεις.

ευχαριστώ

μπορεί να το δοκιμάσει ο καθένας μας γιατί έστησα έναν webmail IMAP client (atmailopen)
θα τον βρείτε εδώ
http://10.224.1.100/mail
http://www.homunculus.wana/mail

συνδέεστε ως εξής:

username @ wana.gr
mailserver: 10.224.3.35
τον κωδικό σας και μέσα!

δοκιμάστε το

edit

λαμβάνει και στέλνει κανονικά (με τον smtp της hol)
άψογα, προσβάσιμα φυσικά μόνο από wireless, οχι απο ιντερνετ

καληνυχτα
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
κάποιος να κλείσει το https από το admin panel του dude propably
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Τώρα πρέπει να είναι εντάξει. Το administration του dude το είχε αναλάβει ο γρηγόρης και δεν φαντάστηκα οτι έβαλε να τρέχει κάτι στην secure http port (443). Το απενεργοποίησα τώρα και ξαναέβαλα τον mail server να τρέχει σ' αυτή την πόρτα.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
στην ιδια πηγαμε και πεσαμε?
default ρυθμιση ειναιι στο dude
 
Top Bottom