Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

Internet Proxy Server

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
===========================
Τελευταία ενημέρωση:
10.224.6.99:8081 (FUTUREKIDS)
&
10.224.7.3:8080 (WILDBIRD)


===========================


Έστησα δοκιμαστικά έναν proxy server για πρόσβαση στο ίντερνετ γ' αυτούς που δεν έχουν. Μπορεί να μπει ο καθένας που είναι μέσα στο wana δηλώνοντας ως proxy:

10.224.6.30:8888

Θα έχει όριο 8mbits μέγιστο και 1mbit ανα χρήστη. Νομίζω είναι μια χαρά για σερφάρισμα και για e-mails κτλ.

Θα δίνω και στο hotspot μου απ' αυτό. Έχω βάλει 75 gb cache στον δίσκο.

Πολλές ευχαριστιες στον geozac από το mswn για την πολύτιμη βοήθεια του στα settings και τους περιορισμούς του squid.

Εννοείται οτι η υπηρεσία παρέχεται χωρίς καμία εγγύηση και μπορεί να διακοπεί ανά πάσα στιγμή.
 
Last edited:

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
πολύ ωραία χρήστο, λειτουργεί κανονικά

θα το δοκιμάσω καλύτερα αργότερα.

edit

όσες φορες και να γραψω το ονομα σου με κεφαλαιο, αποθηκευεται με μικρό το χ :mad:
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
updated

άλλους 2 proxy servers θα βρείτε

10.148.50.2:8080

και

10.140.14.67:8080

powered by neoplan
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Πως να δώσετε ίντερνετ σε ένα hotspot από έναν proxy server

Πως να δώσετε ίντερνετ σε ένα hotspot από έναν proxy server

Στο winbox πηγαίνετε IP > Hotspot > Server Profiles

επιλέγετε το ενεργό προφίλ για το hotspot σας με διπλό κλικ και συμπληρώνετε τo πεδίo HTTP Proxy με την IP του proxy server και το πεδίο HTTP Proxy Port με την πόρτα του proxy server.

Αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε έναν proxy server που κάποιος άλλος έστησε για να προσφέρει ίντερνετ, θα πρέπει να πάρετε την άδειά του πριν τον βάλετε στο hotspot σας.

a tip from KoRkodilas
 

Attachments

  • proxyspot.png
    proxyspot.png
    13,7 KB · Προβολές: 13

neoplan

Member
Εγγραφή
13 Σεπτεμβρίου 2008
Αναρτήσεις
66
Reaction score
1
Points
8
ή μπορείς να πας ip/web proxy και να ορίσεις εκεί τον parent proxy όπου θα στέλνει τα request
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
ενημέρωση 8 οκτ 09

ο proxy λειτουργεί κανονικα και πάλι
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Χρήστο το ίντερνετ πετάει τώρα σε όλες τις σελίδες με τον proxy. Ο DNS δημιουργούσε το πρόβλημα της απόκρισης.

Μια δοκιμή με νέο service με PowerDNS για σύγκριση με τον τωρινό του 3.35 είναι νομίζω καλή ιδέα. download
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Εννοείται οτι όποιος έχει hotspot μπορεί να δίνει internet από τον poxy μου εντός wana...

Και επιπλέον, Θανάσ, πρέπει να δοκιμάσουμε την ταχύτητα του πρόξυ. Δοκίμασε να κατεβάσεις ένα μεγάλο αρχείο να μου πεις μέχρι πόσο πάει.

Κάποιος παρακαλώ να κάτσει στην πλατεία να μου πει αν το χοτσπότ κάνει advertise την αρχική μας σελίδα κάθε 20 λεπτά όπως το έχουμε ρυθμίσει. :)
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
filtering proxy

Σήμερα, έβαλα κάποιους περιορισμούς στον proxy.


  • Α. WEB filtering. Έκοψα την πρόσβαση σε τοποθεσίες με περιεχόμενο: adult, chat, criminal, hacking, violence, weapons, drugs/alcohol, hate speech. Αυτά κυρίως για προστασία ανηλίκων αλλά και για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.
  • B. Peer to peer. Απαγορεύτηκε η διακίνηση δεδομένων μέσω του proxy σε όλα τα p2p προγράμματα. Αυτό το έκανα αφ' ενός, για να μην έχει κακό trafic η γραμμή, αφ' εταίρου γιατί νομίζω οτι το ίντερνετ που πρέπει να προσφέρει το wana δεν πρέπει να ξεφεύγει από ένα απλό web browsing.

Όλα αυτά τα έκανα πολύ εύκολα και απλά χρησιμοποιώντας ελάχιστα από τα εργαλεία (firewall) που έχει το ADSL router μου (Vigor 2820). Μιλάμε για την τιμή του, το μηχάνημα έχει τόσο παραμετροποιήσημα κι εύκολα στην εφαρμογή εργαλεία, που μόνο τα cisco τα πλησιάζουν σε τριπλάσιες τιμές βέβαια, και με 10πλάσια δυσκολία.

Θα παρακαλούσα μόνο τους beta testers του proxy (ευχαριστώ Θανάση) να κάνουν έναν κόπο και να τεστάρουν την ταχύτητα, την απόκριση και το πόσο καλό είναι το φιλτράρισμα.

Επίσης αν έχετε κάποια πρόταση ή ένσταση στα παραπάνω, θα χαρώ να τη συζητήσουμε εδώ.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Ταχύτητα οκ, απόκριση sluggish, filtering ανεπαρκές και dumb. p2p δεν ξέρω.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Ταχύτητα οκ, απόκριση sluggish, filtering ανεπαρκές και dumb. p2p δεν ξέρω.

Δηλαδή από άποψη χρήσης σε σχέση με πριν είναι το ίδιο, χειρότερο ή δεν είναι ουσιαστική η διαφορά; Το filtering είναι αυτό που είναι, δεν μπορούμε να το αλλάξουμε, αλλά κάτι κάνει.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Δηλαδή από άποψη χρήσης σε σχέση με πριν είναι το ίδιο, χειρότερο ή δεν είναι ουσιαστική η διαφορά; Το filtering είναι αυτό που είναι, δεν μπορούμε να το αλλάξουμε, αλλά κάτι κάνει.

"ΙΣΩΣ" λίγο πιο αργό από πριν, αλλά γενικά αρκετά καλά και smooth, αφησε το έτσι.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Δοκίμασα τον proxy 6.30 στο hotspot μου τις 2 τελευταίες μέρες. Το συμπέρασμα είναι πως, ενώ όταν τον βάζω στον browser μου όλα πάνε γρήγορα και ωραία, στο hotspot του routerOS, τα πράματα είναι διαφορετικά. Καθυστερεί πολύ, έως πάρα πολύ σε σημείο που να κάνει το browsing αδύνατο ή πιο αργό από 56k. Περίμενα να μην έχει την ίδια απόκριση και απόδοση εκεί, αλλά η διαφορά τελικά είναι πολύ μεγαλύτερη, χειρότερα υπερβολικά.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Αυτό λες να ισχύει για όλα τα hotspots? Ή μόνο για το δικό σου; Πρέπει να το δοκιμάσουμε. Εγώ ούτε το δικό μου δεν έχω δοκιμάσει. Το απόγευμα με βλέπω για βόλτα με αμάξι και κινητό.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Μόλις γύρισα. Συμπέρασμα: Παπαρια!!

Σο δικόμου χοτσποτ ούτε από την πλατεία δεν συνδεόμουν. Ανέβηκα ταράτσα και πάλι με τα χίλια ζόρια συνδέθηκα. Την σελίδα μάλιστα δεν την εμφάνιζε αυτόματα την αρχική το χοτσποτ, έπρεπε να κάνω ρεστάρτ. Αλλά ήταν τόσο αργό που δεν συζητάω καν για πλοήγηση στο ιντερνετ.

Του Κορκόδειλα συνδέθηκε σχετικά εύκολα από απέναντι (στα σουβλάκια του Πέτρου). Αλλά πάλι δεν δείχνει σελίδες ούτε το forum με ιπ.

Γιατί να γίνονται αυτά; Το σήμα μου ίσως να έχει παρεμβολές στο κανάλι από άλλα δίκτυα. Αλλά δεν δικαιολογείται τέτοιο σύρσυμο.... Απογοητεύτηκα.
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
με τι σημα σε ακουγε? μπηλες να το κοιταξεις?
ειναι σχετικα πιθανο λογω της μεγαλης υψομετρικης διαφορας και της ομνι και της μικρης αποστασης. Περα απο αυτο τσεκαρα και τα καναλια και ειχες 3 πολυ δυνατα ΑΡ στην ιδια συχνοτητα και γενικως πολυ θορυβο.. το αλλαξα. Αυτοι που σε ξεζουμιζουν παντως εχουν "σημα καμπανα"!

Οσο για το δικο μου το ξηλωνω και το ξαναστηνω απο την αρχη
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
το ξαναεστησα το hotspot.. καρμπον με hs του tube στην πατρα που παιζει απο το καλοκαιρι.
μονο μια δοκιμη 8α μας πει αν παιζει καλα.. ;)
 

ducky

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Μαρτίου 2008
Αναρτήσεις
251
Reaction score
2
Points
18
down ο proxy server στα futurekids?
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
down ο proxy server στα futurekids?

Χα! :) Κάποιος μας προσέχει. Ναι, τον έκλεισα χθες, γιατί έκανε θόρυβο το ανεμιστήρι, και ήθελα να τον καθαρίσω, αλλά τον ξέχασα κλειστό. Ελπίζω να πεταχτώ μέσα στην μέρα να τον ανοίξω.
 
Top Bottom