Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

Internet Proxy Server

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Ο proxy στο 10.224.6.30:8888 δουλεύει και πάλι κανονικά. Μην αφήσουμε όμως την προσπάθεια να τον μεταφέρουμε στον ανεμόμυλο...
 

raven

Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
16 Ιουνίου 2007
Αναρτήσεις
426
Reaction score
2
Points
18
Age
50
Περιοχή
Αμαλιάδα
οχι δεν θα την αφήσουμε το εγγυώμαι εγω.
Πως λέμε με την εγγύηση του Ελληνικου Δημοσίου? (τωρα τα πιάσαμε τα λεφτά μας) :)
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Με μεγάλη συγκίνηση, :) αναφέρω, οτι πριν από λίγο, ο proxy server έκανε τελευταία φορά shutdown από τα FUTUREKIDS. Πέρα από τις διακοπές, δεν θα ξαναλειτουργήσει στη σχολή όπως είχα πει παλιότερα. Έχουν γίνει ήδη οι αλλαγές στο config του, για να μεταφερθεί στον Ανεμόμυλο στα γραφεία του εμπορικού συλλόγου και να μοιράζει την εκεί ADSL που ευγενικά είχε υποσθεχεί πως θα παραχωρήσει ο πρόεδρος του Ε.Σ.

Τώρα το πότε θα γίνει η μεταφορά και θα ξαναδουλέψει κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά! Ελπίζω σύντομα. Το μόνο σίγουρο είναι οτι θα έχει πλέον καινούρια διεύθυνση η οποία θα σας κοινοποιηθεί εδώ στο forum.
 

raven

Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
16 Ιουνίου 2007
Αναρτήσεις
426
Reaction score
2
Points
18
Age
50
Περιοχή
Αμαλιάδα
Σίγουρα κυριε επιτιμε.
Αυτες τις μέρες θα βρούμε τον Κ Παπαδατο στην εκθεση βιβλίου και θα του το θυμισουμε. Αμα τον δεις και εσυ πές του το και κανόνισε κατευθειαν.
Επισης στον χώρο της εκθεσης θα βρειτε και ενα router με 2 κεραιες ομνι και ενα μικρο panel.
Αυτα ειναι του δημου ηλιδος και θα προσφέρουν ιντερνετ . Απο οσο ξέρω ο δήμος πλήρωσε κάποιον που εχει κατέβει εδω και ενα χρόνο στην Αμαλιαδα για να καλήψει με ιντερνετ ολη την Αμαλιάδα -Κουρουτα και παλουκι μόνιμα.
Ονόματα και διευθύνσεις θα έχετε οταν τα τσεκάρω πλήρως.
Πάντος εαν ειναι ετσι, τότε θα στοχεύσουμε τις κεραιες τους και θα φτιάξουμε 3-4 proxy να υπάρχουν βρε αδερφε (γίνεται. δεν γίνεται? )
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Να ρωτήσω κάτι για τον πρόξυ 10.148.50.2 (Καλαματιανός δεν είναι; Έχει κομένο το πορτ 110? Προσπαθώ από το computer του giomp (imac) να κατεβάσει e-mail αλλά δεν συνδέεται καθόλου. Ενώ σελίδες βλέπει κανονικά. Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται... Κανας υπεύθυνος του προξυ για να μας πει;
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
μπηκε κηχανικος δισκος στο εργαλειου και πριν λιγο ολοκληρωσα το σεταριγμα του proxy (καταραμενο windows firewall!)
Ο proxy ειναι στο 10.224.7.1:8080 και dns εχει το 3.35 για να μπορει να κανει resolve και τα δικτυακα domains μας.
Καντε καμια δοκιμη να μου πειτε πως τα πηγαινει γιατι εγω απο εδω δεν μπορω να καταλαβω τί αποκριση εχει.. Απλα βλεπω οτι δουλευει.

@axrst: και ο δικος σου σε windows ηταν στημενος ή λινουξακι? θε θελα να ριξω μια ματια στο conf μηπως εχω τπτ λαθος
@raven: μαθαμε τί εχουν στησει σε αμαλιαδα και κουρουτα?
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Ο δικός μου ήταν σε Ubuntu server...

(ρώτα ρε τους Καλαματιανούς αυτό που ρώτησα, ή πες τους να μπουν εδώ)
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
γενικως οποτε θελουμε τους καλαματιανους τους βρισκουμε αν συνδεθουμε στο DC τους στο 10.148.50.2. Το χρησιμοποιουν σαν irc. Που να τους βρω κι εγω..
Σου κανει το ιδιο προβλημα και με τον δικο μου proxy?
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Δεν δοκίμασα, δεν πάω και κάθε μέρα σπίτι του άλλου να το δοκιμάζω... Θα δούμε πάντως.
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
δλδ εγω τωρα που εστησα τον proxy και εκανα τις δοκιμες μου... ηρθα ελλαδα? :p :p :p
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
@axrst, βλεπω τις τελευταιες 2-3 μερες πολλα connections στον proxy απο 10.224.7.246 η οποια ειναι η ΙΡ του ΒΒ σου. Και μυριζομαι και χρηση torrent. Ειναι καποιος απο το hotspot? Γιατι δεν μπορω να δω.
Ο λογος που ποσταρω ειναι για να ΜΗΝ κανουμε ΝΑΤ γιατι τωρα απλα δεν μπορουμε να δουμε ποιος συνδεεται και τί κανει. Αυτη τη στιγμη ειναι κρυμενος πισω απο τον router σου.
Αυτο που μπορεις να κανεις (το οποιο ισχυει και για ολοκληρο το ασυρματο, ανεξαρτητως πολης) ειναι να προσθεσεις το !10.0.0.0/8 στο πεδιο Dst. Address στο καθε ΝΑΤ rule. (μην ξεχασεις το !)
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Μπορώ και να το βγαλω τελείως από το hotspot να τελειώνουμε. Που να βρίσκεις τώρα ποιά είναι τα NAT rules για το hotspot? Έχω και δικά μου...

Σίγουρα πάντως είναι από το hotspot μου. Πριν λίγες μέρες έβαλα τον proxy σου.

--Εδιτ--

Έβαλα στο κεντρικό rule που έχει srcnat 10.224.6.128/26 το dstnat dst. address !10.0.0.0/8 Να το βάλω κι αλλού;
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
dstnat?? οχι, οχι.. πρεπει να ειναι αυτο που κανει masquerade στις ΙΡ του hotspot ( 10.224.6.128/26 ειναι αυτες?)
1 rule θα ειναι... το οποιο θα ειναι:
chain: srcnat
src. address: (το ΙΡ range του hotspot)
dst. address: !10.0.0.0/8

Αυτο κανονικα πρεπει να ειναι σε ΟΛΑ τα ΝΑΤ μας.. αφενος γιατι οι clients κρυβονται πισω απο αυτο -αρα δε γνωριζουμε ποιος κανει τι, και αφετερου γιατι καποιες εφαρμογες δε θα παιζουν και πολυ σωστα πισω απο ΝΑΤ -αυτο για τους δικους μας υπολογιστες.
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
το ιδιο.. για δοκιμασε να βγαλεις πορτα και πρωτοκολο απο το rule
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
...
Ακομη κρυβεται πισω απο τον router σου! Ρε δεν παιζει αυτο.. μηπως κανεις και αλλου ΝΑΤ?
(στειλε μου αν ειναι σε πμ ενα account να μπω να βρω ποιος ειναι)
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Φυσικά και κάνω NAT για το vpn. Θα ανοίξω το tt account να δεις

(μάλλον το δικό σου το παλιό στο RB800)
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
χμμ.. απο το χοτσποτ ειναι, αλλα ετσι οπως ειναι τα rules του δε γινεται να διορθωθει (μονο αμα κοπει το ΝΑΤ εντελως)
Ενα τελευταιο μονο, καντου ενα reboot.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Να βγάλω τον proxy από το hotspot να τελειώνουμε, και να τον βάζει ο καθένας μόνος του στο pc του;
 
Top Bottom