Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

Internet Proxy Server

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
γενικως οποτε θελουμε τους καλαματιανους τους βρισκουμε αν συνδεθουμε στο DC τους στο 10.148.50.2. Το χρησιμοποιουν σαν irc. Που να τους βρω κι εγω..
Σου κανει το ιδιο προβλημα και με τον δικο μου proxy?

Ρε παιδιά με τους proxy σας, πρέπει να έχετε όλες τις πόρτες κομμένες εκτός από την 80 και την 443... Δεν εξηγείται αλλιώς. Δεν μπορεί κανείς ούτε mail να πάρει ούτε σε μερικά web mail accounts να μπει που είναι σε άλλες πόρτες. Για κοιτάξτε το config σας.

Και δεν βλέπω και φως για να πάμε τον δικό μου proxy στον Ανεμόμυλο. Αυτό το ξεγράψαμε τελικά; Κορκόδειλα μήπως να φέρω το μηχάνημα σ' εσένα; :)))
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
Ρε παιδιά με τους proxy σας, πρέπει να έχετε όλες τις πόρτες κομμένες εκτός από την 80 και την 443... Δεν εξηγείται αλλιώς. Δεν μπορεί κανείς ούτε mail να πάρει ούτε σε μερικά web mail accounts να μπει που είναι σε άλλες πόρτες. Για κοιτάξτε το config σας.

Τα mail πηγαινει να τα παρει με email client? Η loggarei απο browser? Μου φαινεται ψιλοαπιθανο να κολλαει ο browser.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Κόβουν όλα τα pop3 και μερικά web mail. Πχ του fkamaliada.com που είναι στην πόρτα 2096. Το yahoo.gr παίζει web. H 110 όμως είναι σίγουρα κομμένη. Με τον δικό μου τον proxy δούλευε. Βέβαια δεν μπορούσε να στείλει, αλλά τουλάχιστον έπερνε mail.
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
ααα, μην το λες.. εχω και αλλες πορτες ανοιχτες.. 81,21,6667.. :Ρ
Ποιες θελεις να ανοιξω? μονο την 110?
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Άνοιξε την 110 που είναι για pop3 και όποια είναι για smtp δεν θυμάμαι τώρα...
Α, και άνοιξε και την2096 για το web mail του fkamaliada.
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
ανοιξα 110, 2096 και 25.. για τσεκαρε οποτε μπορεις.
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
εχω ανοιξει αυτες που φαινονται στη φωτο. Μηπως χρειαζονται και αλλες?
Screen shot 2011-10-04 at 6.05.59 PM.png Screen shot 2011-10-04 at 6.05.59 PM.png
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Δεν ξέρω ρε παιδί μου αν είναι θέμα μόνο πόρτας ή συμπεριφοράς του e-mail client με proxy. Θυμάμαι οτι και με τον δικό μου, δεν μπορούσε να στείλει μηνύματα, αλλά έπερνε κανονικά. Κάποιος με windows μπορεί να μας πει, αν έχει μόνο τον proxy, καταφέρνει να λάβει e-mails?
 

neoplan

Member
Εγγραφή
13 Σεπτεμβρίου 2008
Αναρτήσεις
66
Reaction score
1
Points
8
Δεν ξέρω ρε παιδί μου αν είναι θέμα μόνο πόρτας ή συμπεριφοράς του e-mail client με proxy. Θυμάμαι οτι και με τον δικό μου, δεν μπορούσε να στείλει μηνύματα, αλλά έπερνε κανονικά. Κάποιος με windows μπορεί να μας πει, αν έχει μόνο τον proxy, καταφέρνει να λάβει e-mails?
Αυτό συμβαίνει γιατί είναι διαφορετικές οι πόρτες για τα εισερχόμενα και εξερχόμενα mail. Η 25 και η 110 νομίζω είναι οι στάνταρ πόρτες αλλά για κρυπτογραφημένες συνδέσεις οι πόρτες διαφέρουν από πάροχο σε πάροχο. Μπορείτε να ανοίξετε τις πόρτες από 25 μέχρι 2500 πχ και να δείτε αν συνεχίζεται το πρόβλημα με τα mail.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Επιτέλους μετά από αρκετούς μήνες ο πρόεδρας Παπ, το πήρε πάνω του και ήρθε σε επαφή με το ομότιμό του, του ΕΣ, και μας έδωσε κλειδιά για τα γραφεία και passwords για τον adsl router τους. Σήμερα λοιπόν το μεσημεράκι, μεταφέραμε τον proxy μου στα γραφεία του εμπορικού συλλόγου, όπου θα δουλεύει απ' εδώ και πέρα. Ταλαιπωρηθήκαμε μέχρι να το στήσουμε εκεί γιατί το ηλίθιο κινέζικο dsl router τους (που δίνει το conn x) δεν άλλαζε την ip που του δίναμε κι έπρεπε να μυρίσουμε τα νύχια μας για να καταλάβουμε ότι γίνεται αλλά μόνο μέσω telnet κτλ, αλλά τα καταφέραμε.

Δοκιμάστε στο 10.224.8.35:8888 και πείτε μας παραλήψεις, εντυπώσεις κτλ. Δεν ξέρω ταχύτητα που έχει η γραμμή τους, αλλά με μια πρώτη δοκιμή στο σπίτι του pap, φάνηκε να πετάει όπως παλιά.
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
παπ με πουλησες για τον συλλογο???! ουρτ!
well done guys!
 

geozac

Member
Εγγραφή
29 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
107
Reaction score
1
Points
18
Ρε παιδιά με τους proxy σας, πρέπει να έχετε όλες τις πόρτες κομμένες εκτός από την 80 και την 443... Δεν εξηγείται αλλιώς. Δεν μπορεί κανείς ούτε mail να πάρει ούτε σε μερικά web mail accounts να μπει που είναι σε άλλες πόρτες. Για κοιτάξτε το config σας.

Και δεν βλέπω και φως για να πάμε τον δικό μου proxy στον Ανεμόμυλο. Αυτό το ξεγράψαμε τελικά; Κορκόδειλα μήπως να φέρω το μηχάνημα σ' εσένα; :)))

Τις καλημέρες μου!
Είναι κομμένες οι πόρτες αυτές πολύ σωστα επισημαίνει ο Χρήστος.
Και δεν θα πρότεινα να υπάρχουν τέτοιες πόρτες ανοιχτές προς αγνωστους χρήστες γενικότερα στο δίκτυο,είναι αρκετά επικίνδυνο.
Η λογική που έχει ακολουθηθεί στο mswn είναι οτι ο πρόξυ που είναι γενικότερα ανοιχτός προς χρήση είναι κυρίως για σερφάρισμα με φίλτρα για περίεργα site κλπ.
Για να μπορεί κάποιος να στείλει email μέσω του δίκτύου θα πρέπει να έχει κάποιο κόμβο ή να έχει δηλώσει το στίγμα του στοιχεία κλπ
όπως ορίζει το http://wiki.mswn και αυτές οι πόρτες ποια είναι ανοικτές με το απαραίτητο logging φυσικά.

Ετσι αποφευγουμε την χρήση του προξυ σαν gateway και την περιορίζουμε σε caching,υπάρχει το σχετικό logging και κάποια ασφάλεια όσο μπορεί να την ονομάσει κανείς σε τόσο ανοικτά δίκτυα.

Πάντα με την φιλοσοφία οτι το δίκτυο δεν ειναι σύνδεση στο ιντερνετ η αντικατάσταση κάποιας dsl παρέχουμε μια βασική πρόσβαση σαν να ήταν μία ακόμα υπηρεσία.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Σωστά τα παραπάνω, αλλά μιας και από τον proxy εξυπηρετούνται μερικοί, δικοί μας άνθρωποι, τον δικό μου τον είχα ανοικτό σε e-mail κτλ. Βέβαια, έχω κόψει τσοντο-στοιχηματ0-καζινο sites κτλ.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Να πω, οτι μερικοί έκαναν παράπονα οτι πχ το βράδυ δεν δουλεύει ο proxy κτλ. Απ' ότι κατάλαβα, το βράδυ έχει πολλή κίνηση, και ενώ ο proxy πάει σφαίρα, το RB512 που έχουμε στον ανεμόμυλο, δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στον μεγάλο φόρτο κίνησης, λόγω έλλειψης υπολογιστικής ισχύος. Έτσι τα φτύνει και φαίνεται να μην λειτουργεί ο proxy. Κάποια βράδια νωρίς όμως που μπήκα, το cpu load έφτανε τα 60% με λίγους χρήστες. Οπότε φαντάζεστε τι γίνεται άμα τραβάνε καμια 10ριά.

Άλλες εποχές, όταν ήμασταν πλούσιοι, θα αγοράζαμε πάραυτα ένα καινούριο 433ΑΗ και θα δίναμε data στον λαό. Τώρα, ας βολευτούνε έτσι.
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
δηλαδη μπηκαν στον κοπο να κανουν παραπονα, αλλα οχι να κανουν να αλλαξουν proxy..
Πρεπει να στεναχωρηθουμε τωρα γι αυτους?
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Φυσικά και όχι, αλλά μιλάμε για την λειτουργία του proxy και όχι για την συμπεριφορά τους ;-)

Κανα καφέ εορτινό θα πιούμε ρε;
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Μετά από διακοπή ρεύματος δεν δουλεύει ο 8.35. Πρέπει να πάω κάποια στιγμή να τον ανοίξω. Η αν βρεθεί κανείς από εσάς πρωϊνό στον Ανεμόμυλο...

Ο 7.1 γιατί δεν δίνει ίντερνετ;
 
Top Bottom