Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

Internet Proxy Server

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
το ιδιο λεμε...
σε αυτους που το ειπαν να δουνε dude, να κανουν ping, κατι.. πρωτα αρχισουν τα τηλεφωνα
 

ducky

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Μαρτίου 2008
Αναρτήσεις
251
Reaction score
2
Points
18
Γιατί πέφτει και δεν ξανασηκώνεται; Υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε για να βοηθήσουμε το μηχάνημα που τρέχει ο proxy; Έχω κανα δύο παλιά ups. Μήπως θα βοηθήσει να αλλάξω μπαταρίες και να φέρω ένα κάτω; ¨Η είναι καλύτερα να του βάλουμε έναν σταθεροποιητή τάσης; (για ακόμα μια φορά το αιώνιο ερώτημα....)
Αν γνωρίζει κάποιος το setup, ας μας πει τι θέλει, να δούμε αν έχουμε κάτι spare. Εδώ δεν είναι τόσο δύσκολη η πρόσβαση όσο στο φραγκ, μπορεί να σινιαριστεί εύκολα.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Εδώ, αγανάκτησε η γραμματέας του Εμπορικού 2 φορές που περάσαμε και της είπαμε να πατήσει το κουμπάκι του υπολογιστή για να ανάψει. Τι να πει κανείς...

Τέλος πάντων, είναι θέμα ups. Δεν υπάρχει και με διακοπές ρεύματος παραμένει κλειστό παρ' ότι του έχω ρυθμίσει στο BIOS να ανοίγει με την επαναφορά του ρεύματος...
 

raven

Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
16 Ιουνίου 2007
Αναρτήσεις
426
Reaction score
2
Points
18
Age
50
Περιοχή
Αμαλιάδα
εχω εδω ενα ups του συλλόγου απο τον παλιο RSA (τι θυμήθηκα τωρα!!!!!!!!!!!!!)
θα το βάλω στην πριζα να δω αν δουλευει
 

ducky

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Μαρτίου 2008
Αναρτήσεις
251
Reaction score
2
Points
18
ωραία, θα φέρω κι εγω ένα και θα το δώσω στον πρόεδρο, που τον βρίσκω πιο εύκολα.
Όμως να ρωτήσω κάτι ακόμα: στο σημείο απ΄τι καταλαβαίνω, υπάρχει ένα modem ένα rb κι ένα pc. Η λειτουργία του proxy γιατί εξαρτάται απο την λειτουργία του pc; Μήπως μπορεί να ρυθμιστεί το rb να δουλεύει ανεξάρτητα;
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
Όμως να ρωτήσω κάτι ακόμα: στο σημείο απ΄τι καταλαβαίνω, υπάρχει ένα modem ένα rb κι ένα pc. Η λειτουργία του proxy γιατί εξαρτάται απο την λειτουργία του pc; Μήπως μπορεί να ρυθμιστεί το rb να δουλεύει ανεξάρτητα;

κι αυτο γινεται, απλα δε θα cachαρει το rb
 

raven

Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
16 Ιουνίου 2007
Αναρτήσεις
426
Reaction score
2
Points
18
Age
50
Περιοχή
Αμαλιάδα
Μονο εμενα δεν θυμηθηκες....
σε θυμηθηκα βρε. Στο Αμάξι το εχω.Απλα καθε μερα φευγω πολυ πρωι και γυριζω 12 το βραδυ. Δευτερα θα σε πάρω τηλέφωνο.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Βλέπω τώρα οτι ο proxy είναι οκ αλλά δεν δίνει ίντερνετ γιατί το adsl router του εμπορικού, είναι μεν ανοικτό, αλλά φαίνεται να έχει αποσυνδεθεί το τηλεφωνικό καλώδιο...

emporikos.jpg
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
χρησιμοποιηστε τον δικο μου οσοι καιγεστε. Απο ο,τι βλεπω δεν εχει πεσει ποτε
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Δεν ξέρω τι γίνεται στον Ανεμόμυλο. Ρώτησε κανένας; Η παραπάνω εικόνα είναι στο adsl router τους. Ή κόψανε λοιπόν το ίντερνετ, ή βάλανε άλλο router ή δεν ξέρω τι. Φυσικά και το μηχάνημα του proxy είναι σβηστό. Νομίζω οτι ήρθε η ώρα να το μαζέψω. Θα πάω να το πάρω κάποιο πρωί αφού δεν δουλεύει που δεν δουλεύει, αλλά και ούτε το χρησιμοποιεί κανένας απ' ότι βλέπω.
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
χτες που το pingara ανοικτό ήταν, τώρα αν δεν γίνει internet.. άλλο θέμα :D
είναι ανοικτοί απόγευμα;
 

ducky

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Μαρτίου 2008
Αναρτήσεις
251
Reaction score
2
Points
18
Αναρωτιέμαι αν ο caching proxy server, που φαίνεται να προκαλεί τα πιο πολλά προβλήματα, θα μπορούσε να στηθεί σε άλλο σημείο, όπου θα υπάρχει άμεση πρόσβαση για restart, συντήρηση κοκ. Μετά με ένα vpn μπορεί να πέσει πάνω στο μικρότικ του ανεμόμυλου και να παίρνει inet. Οι clients θα χρησιμοποιούν την διεύθυνση του σημείου του proxy server κι όλα καλά.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Σήμερα δουλεύει το adsl router τους είναι όλα τα κουμπάκια πράσινα, αλλά φυσικά ο proxy πρέπει να είναι κλειστός. Δεν δουλεύει. Δεν απαντάει σε ping. Το πρόβλημα διαιωνίζεται. Δεν ξέρω αν έχει πρόβλημα το computer και κλείνει μόνο του κάθε τόσο, ή του κάνουν διάφορα. Πάντως, κάθε φορά που το βάζουμε μπροστά δουλεύει καλά για λίγο. Όμως κάθε φορά και για λιγότερο.

Φώτη, το είχα παλιά στην σχολή. Εδώ έχει την ιδιαιτερότητα πως κάθε φορά που κλείνω για διακοπές, κλείνω το ρεύμα και θα παραμένει κλειστό το proxy. Άσε που πλέον, δεν έχω χώρο να το βάλω (κάπου που να μην είναι εμφανές και να ακούγεται εννοείται) γιατί στην θέση του έχω βάλει άλλον server.

Το ζήτημα είναι άλλο όμως. Εδώ και πόσον καιρό, δεν δουλεύει. Μιλάμε για πολλούς μήνες. Δεν έχει ενδιαφερθεί κανένας. Άρα δεν το χρησιμοποιεί και κανένας. Οπότε γιατί να σκοτιζόμαστε;

Γνώμη μου είναι οτι πρέπει κάποιος να μιλήσει στον πρόεδρο και μετά στην κοπέλα του εμπορικού συλλόγου. Είναι διατεθειμένοι να ανοίγουν το μηχάνημα αν είναι σβηστό; Αν δεν είναι να τους αφήσουμε ήσυχους. Δεν είναι δυνατόν αυτή να μας λέει οτι την ενοχλούμε κάθε φορά που πηγαίνουμε να της πούμε να πατήσει ένα μαμημένο κουμπί....!

Αν λοιπόν τους είναι βάρος, κι εφόσον δεν το χρησιμοποιεί και κανένας, το παίρνω πίσω να το αξιοποιήσω αλλιώς. Εκτός βέβαια και πουν κάτι άλλο.
 
Top Bottom