Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

IP Camera

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
Εγιναν αλλαγες ΙΡ στις καμερουλες γιατι επρεπε να ξηλωθει ενα bridge απο τον ρουτερ. Οι νεες διευθυνσεις που μπορειτε να βρειτε τις καμερες ειναι
rtsp://10.224.7.234:554/live/ch00_0
και
rtsp://10.224.7.238:554/live/ch00_0

(δεν μπορω να κανω εντιτ καποιο ποστ)
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Η camera πάνω στη σχολή σταμάτησε να δουλεύει. Πήγα και έβγαλα το ρεύμα και το ξαναέβαλα, αλλά δεν βλέπω βελτίωση. Ας ελπίσουμε να έχει καεί μόνο το τροφοδοτικό. Τι να παίρνει άραγε;
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
Τι να παίρνει άραγε;

Τι εννοεις?
Το τροφοδοτικο το εχεις κατω η στο ταρατσοκουτο? Το λαν που συνδεεται στο switch (ή οπου αλλου) αναβει?
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Το τροφοδοτικό είναι στο ταρατσόκουτο. Το LAN στο RB είναι ανενεργό (δεν έχει R). Είδα οτι θέλει απλά τροφοδοτικά σαν αυτά που έχουμε 24Ω, 0,5Α οπότε θα βρούμε να κάνουμε τη δουλειά μας.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Παιδιά, ζητείται τροφοδοτικό σαν αυτό που βάζουμε στα RouterBoards 24V, για να το δοκιμάσω στην κάμερα. Το αγοράζω ή ανταλλάσεται με αντίστοιχο 18V που κάνει για RB αλλά δεν κάνει για την κάμερα. Επίσης έχω 24V αλλά είναι για σούκο πρίζα, εγώ θέλω να έχει δύο ποδαράκια γιατί είναι για ταράτσα. Δεν λέει να παραγγείλω μόνο ένα τροφοδοτικό.... Εκτός κι αν ξέρετε κανέναν εδώ στην περιοχή να πουλάει.
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
και να πουλάει κάποιος εδώ, είναι πιο πιθανό να σου βγεί ακριβότερο απ' ότι θα το έπερνες ηλεκτρονικά με μεταφορικά..

ένα που έχω, είναι 15v δυστυχώς..
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
γιατι δε χρησιμοποιεις/φτιαχνεις εναν ανταπτορα απο διπολικο φις σε σουκο να κανεις τη δοκιμη σου και να δεις αν φταιει το τροφοδοτικο?
Ακομη και κατι τετοιο νομιζω θα εκανε
http://shopday.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=2397#.ViCaPn4rLcc
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Δεν έφταιγε το τροφοδοτικό. Από κατασκευής κουτιού είχαμε 2 μούφες για utp. Την μία τη χρησιμοποιούσα καιρό, στην άλλη έβαλα το utp της κάμερας και πέρναγε μέσα στο κουτί. Εκεί λοιπόν πρέπει να είχε πιάσει υγρασία και δενξερωγωτι και είχε μαυρίσει τις επαφές. Ίσως και κάποιος σπινθήρας να είχε λάβει μέρος και τα 2 ποδαράκια του θηλυκού είχαν λιώσει/στραβώσει κτλ.
Το κατάργησα κρατώντας μόνο την τρύπα και τα βιδωτά μέρη, αυτοσχεδίασα και με λίγο νάϋλον έφραξα τα κενά και τώρα όλα ΟΚ.
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
Μπορει να ειναι απο καποια υπέρταση.
Επίσης συμβαίνει συχνά στα φτηνά καλωδια δικτυου που τοποθετούμε σε εξωτερικό χώρο, να εχουν καπου ενα μικρο σκίσιμο, να παίρνουν νερό με τη βροχή και να το ξερνάνε στο φισακι, άρα στη μούφα. Αν ειναι αυτο, θα σου κανακαψει οπότε βεβαιώσου οτι δεν ειναι η Ethernet του rb !
Στην πατρα ήμουν τυχερός γιατι έκαψε μονο μια θύρα του 24 switch
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Το φυσάκι του ethernet δεν ήταν μαυρισμένο πολύ. Μόνο οι επαφές του. Και φυσικά είναι πολύ καλής ποιότητας. 6ρι. Τώρα το έχω κατ' ευθείαν στο poe, οπότε αν καεί κάτι θα είναι αυτό.
 
Top Bottom