Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

[link] Αμαλιάδα - Αγ.ηλίας Πύργου (10km)

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Περισσότερα σύντομα...
Δείτε τι πέφτει πάνω στην ευθεία...
 

Attachments

  • Clipboard01.jpg
    Clipboard01.jpg
    159,9 KB · Προβολές: 7
  • rsa_agios_hlias.kml.zip
    1,6 KB · Προβολές: 3

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Μη βιάζεσαι... Θα σου εξηγήσω τι εννοώ αργότερα...
Τώρα πάω για ύπνο...
Νύχτα...
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
WOW.... τώρα έχω αγωνία....

Μην ξεχνάμε οτι υπάρχει και ανταγωνιστικό link στην ίδια ευθεία...
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
ασε..τρελος ανταγωνισμος!!
απο ό,τι μου ελεγε ο κυπρ ισα που περναει η dsl..
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Καλησπέρα,

το ανταγωνιστικό λινκ δεν το είχα υπόψη μου, αλλά ορίστε, βρήκατε κάτι για να ασχολείστε και να γκρινιάζετε...

Φυσικά (για τη φωτό) και δεν υπάρχει επαφή... (δεν κόβω και το κεφάλι μου... )

Λοιπόν, υπάρχει περίπτωση να συνδεθεί και ο συγκάτοικος μου στο δίκτυο το καλοκαίρι και έχουμε αρχίσει από τώρα να μελετάμε τα όποια σενάρια.
Στο σπίτι του στην Αμαλιάδα (ανάμεσα σε γήπεδο και νοσοκομείο) πιστεύω υπάρχει οπτική επαφή (δοκιμές όταν βρούμε χρόνο...) . Τα καλοκαίρια όμως μένει στον Αγ. Ηλία Πύργου στα 10 χιλιόμετρα από τον RSA σε ευθεία. Το θεωρητικό (και φανταστικό) link περνάει ακριβώς! πάνω από Καρδαμά και Δουνέικα. Ποια θα ήταν η καλύτερη περίπτωση για ένα τέτοιο link? (να μην βγει, θα μου πείτε) Ο RSA βλέπει καθόλου Καρδαμά για να βγει κάτι ενδιάμεσα ή όχι; Τι θα ήταν καλύτερο να κάνουμε εμείς οι ξεροκέφαλοι; Να σηκώσουμε "θεόρατο" ιστό ? Ή να κάτσουμε στα αυγά μας; Να σημειώσω ότι η περιοχή στον Αγ.Ηλία βλέπει μια χαρά στο φραγκαπήδημα.

Λοιπόν;
 

Artorios

Active Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
1.590
Reaction score
4
Points
38
Age
50
Περιοχή
Αμαλιάδα
Να σημειώσω ότι η περιοχή στον Αγ.Ηλία βλέπει μια χαρά στο φραγκαπήδημα.


..και στο φραγκαπήδημα βλέπει ο πύργος, όπως κ στο κάστρο βλέπει η πάτρα..
 
Last edited by a moderator:

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Γιατί λοιπόν να μην μετακομίσεις προς τα κει ψηλέ;
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
αν καταλαβα καλα τι θελει...? να ειναι στο δικτυο και απο το εξοχικο του ή να χρησιμοποηθει το μερος αυτο ως BB προς Πυργο? Ή υπαρχει ενδιαφερον στην περιοχη οποτε μιλαμε και για αλλο ενα γειτονικο ασυρματο?
Στην πρωτη περιπτωση ειναι λιγο δυσκολο να βγει link απο τον RSA (τα οποια ειναι αποκλειστικα για ΒΒ -οποτε βγει κανενα) ενω στη δευτερη ο Αγ.Ηλιας δεν αποτελει καταλληλο σημειο. Εξαλλου, αν μπει κατι στο Φραγκαπηδημα τοτε εχουμε ηδη φτασει στον Πυργο! Ολα αυτα βεβαια δεν εχουν κανενα νοημα οσο δεν νιωθουν καθολου οι γειτονες..

Η τριτη ειναι η μοναδικη ενδιαφερουσα, αλλα χλωμο το βλεπω..
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Δεν μας απασχολούν ούτε οι γείτονες, ούτε οι ασύρματοι (imaginative) Πυργαίοι. Να συνδεθεί από εκεί στο wana με κάποιον τρόπο θέλουμε και ναι, δεν είναι καθόλου εύκολο...
Οπότε, αυτό που χρειαζόμαστε είναι ασύρματοι Πυργαίοι για σύνδεση μέσω φραγκαπηδήματος... Εμ ναι, που θα τους βρούμε;
 

stef

New Member
Εγγραφή
24 Ιανουαρίου 2008
Αναρτήσεις
7
Reaction score
0
Points
1
exo optikh fragkaphdima(keraies)sta ~3km me pyrgo kai agio hlia. ti lete ginete tipota?
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Καλησπέρα,

εφόσον υπάρχει καλή διάθεση (και οπτική επαφή) όλα μπορούν να γίνουν. Για αρχή δώσε μερικές ακόμα πληροφορίες για να καταλάβουμε αν βολεύει και αν είναι εφικτή μια τέτοια σύνδεση.
Ανέβασε ένα screenshot όπως αυτό στο πρώτο ποστ για παράδειγμα για να δούμε τη θέση σου μέσω Google Earth και ύστερα συζητάμε τις προοπτικές...
 

stef

New Member
Εγγραφή
24 Ιανουαρίου 2008
Αναρτήσεις
7
Reaction score
0
Points
1
εννοώ ότι από το σπίτι μου βλέπω προς όλες τις κατευθύνσεις εκτός αμαλιαδα .οπως φενετε στο google to φραγκαπηδιμα είναι σημείο κλειδί. όλοι το βλέπουμε! κάποτε εκεί ήταν πολύ χύμα(στις κεραίες στο φραγκαπηδιμα). Έμπαινε όποιος ήθελε έπαιρνε ότι ήθελε... αλλά τώρα δεν ξέρω τι παίζει. Αν μπορούσαμε εκεί να στήσουμε κάτι λύνει όλα τα προβλήματα μας.

Κανενα βυσμα κανεις.........
 

Attachments

  • οπτικ.JPG
    οπτικ.JPG
    74,1 KB · Προβολές: 1
  • αλπ_αμλ.JPG
    αλπ_αμλ.JPG
    112,3 KB · Προβολές: 2

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
εννοώ ότι από το σπίτι μου βλέπω προς όλες τις κατευθύνσεις εκτός αμαλιαδα .οπως φενετε στο google to φραγκαπηδιμα είναι σημείο κλειδί. όλοι το βλέπουμε! κάποτε εκεί ήταν πολύ χύμα(στις κεραίες στο φραγκαπηδιμα). Έμπαινε όποιος ήθελε έπαιρνε ότι ήθελε... αλλά τώρα δεν ξέρω τι παίζει. Αν μπορούσαμε εκεί να στήσουμε κάτι λύνει όλα τα προβλήματα μας.

Κανενα βυσμα κανεις.........

Υπάρχει άκρη προς φραγκαπήδημα, το ζήτημα είναι οτι όσο δεν υπάρχει ζήτηση από Πύργο μεριά, δεν "συμφέρει" οικονομικά το σύλλογο να βάλει λινκ εκεί. Πρέπει να υπάρξει ζήτηση. Είναι βέβαια και τα παιδιά στην κορυφή που ενδιαφέρονται, είστε κι εσείς, ίσως τελικά να πρέπει να αρχίσουμε να το ψάχνουμε. Βέβαια δεν έχουμε ξεκαθαρίσει ακόμη τί γίνεται με την πάτρα που είναι σχεδόν όλα έτοιμα και κολλάμε στην αναπτυξιακή...
 

stef

New Member
Εγγραφή
24 Ιανουαρίου 2008
Αναρτήσεις
7
Reaction score
0
Points
1
το εχετε συζητισει με αλλα ατομα απο τον πυργο σχετικα με το φραγκαπηδημα? Μπορει να νομιζουν οτι ειναι αδυνατον η εποικινονια λογο οπτικης επαφης. ΞΕρω καποια ατομα απο πυργο που μπορει να ενδιαφεροντε αν ειναι ετσι. επισεις σοβαροι υποψηφιοι μπορει να ειναι σχολεια, ιεκ, το τει....
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
το εχετε συζητισει με αλλα ατομα απο τον πυργο σχετικα με το φραγκαπηδημα? Μπορει να νομιζουν οτι ειναι αδυνατον η εποικινονια λογο οπτικης επαφης. ΞΕρω καποια ατομα απο πυργο που μπορει να ενδιαφεροντε αν ειναι ετσι. επισεις σοβαροι υποψηφιοι μπορει να ειναι σχολεια, ιεκ, το τει....

Φίλε Avat (αλήθεια, το ονομά σου ποιό είναι; ) ΑΝ ξέρεις άτομα από Πύργο, πες τους αν θέλουν να μπουν να γράψουν εδώ για να συζητήσουμε πιθανή σύνδεση. Εμείς όσους έχουμε βρει, δεν έχουν διάθεση...
 
Top Bottom