Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

Wind

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Λειτουργεί και πάλι η σελίδα του project του WiND http://wind.cube.gr/project . Το κατέβασα με χρήση Subversion από το svn repository και θα δοκιμάσω να το στήσω σε δικό μου μηχάνημα εδώ αύριο-μεθαύριο (έχω άπλετο χρόνο τώρα) Αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί, ας το πάρει από ΕΔΩ που το ανέβασα. Οι Οδηγίες εγκατάστασης - ρύθμισης φαίνονται απλές και παίζει σωστά με apache - MySQL 4.1 ή 5 και PHP4 με Smarty template engine.

Τι είναι το WiND[/b]
Το WiND project είναι σύστημα διαχείρισης - απεικόνισης κόμβων, παρέχει υπηρεσίες απόδοσης IP και υπηρεσίες απόδοσης DNS.

AWMN WiND Εδώ

Demo WiND Εδώ

Περισσότερα σύντομα...
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Δεν έπαιξε σωστά ούτε με php5 ούτε με php4... Στην 4 μάλιστα μου βγάζει ένα μόνο σφάλμα η mysql... H εγκατάστασή μου (LAMP) είναι σωστή και για αυτό μάλλον φταίει το config.php που πείραξα ή κάτι στον κώδικα του wind. Θα επικοινωνήσω με το awmn και την ομάδα συντήρησης του wind να δούμε τι φταίει. Υπομονή...

Τώρα είναι down αλλά η εγκατάστασή μου βρίσκεται στην http://fm0.ath.cx/wind τσεκάρετε ανά διαστήματα, αν και θα ενημερώσω για ότι νέο...
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Άντε καλή επιτυχία. Εϊναι μια πολύ σημαντική υπηρεσία που όμως λείπει από το δίκτυό μας. Έχω ένα Ρ3 με trixbox στη σχολή και θα μπορούσαμε να το βάλουμε εκεί πέρα, αν θέλει και ιντερνετ και ασύρματο ταυτόχρονα.
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
πολυ καλο!! ισως η μοναδικη σημαντικη υπηρεσια που απουσιαζει απο το δικτυο!
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Το wind είναι στημένο (ακόμα) σε 2 μηχανήματα δικά μου εδώ, ένα με php4 και ένα με php5 αλλά δεν δουλεύει σωστά λόγω κάποιας λάθος ρύθμισης μάλλον στο config.php
Από άρθρα/fora που έψαξα δεν έβγαλα άκρη... και δεν επικοινώνησα άμεσα με κάποιον από τους αθηναίους... Αλλά από τα σφάλματα που μου βγάζει το πρόβλημα είναι μάλλον μικρό και θα βρούμε άκρη. Τα χριστούγεννα λοιπόν που θα κατέβω ας πιστέψουμε ότι θα το έχουμε στημένο τοπικά σε κάποιο μηχάνημα του wana. Ακόμα και αν υπάρξει πρόβλημα λογικά θα στηθεί σε μηχάνημα του awmn μια instance του wind και για μας όπως έχει γίνει και για άλλα δίκτυα ανά την Ελλάδα (ας ελπίσουμε να μην χρειαστεί κάτι τέτοιο...) Οπότε... θα δούμε, προς το παρόν έχω πολύ γράψιμο/μετάφραση για κάτι εργασίες και τα Χ/γεννα πρέπει να ρίξω διάβασμα αληθινό, κάτι που δεν έχει συμβεί εδώ και χρόνια... Χρόνος για δοκιμές θα υπάρχει πάντως

Δεν πιστεύω να αρχίσει το BSG νωρίτερα και χαθείτε;
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
δεν πιστεύω να αρχίσει το bsg νωρίτερα και χαθείτε;

όχι δυστυχώς, μόνο 2 τηλεταινίες θα έχουν παιχτεί μέχρι τότε (razor). απο φλεβάρη τα κανονικά επισόδεια.

πάντως κάνε τον κόπο αν μπορείς να έρθεις σ' επαφή με καναν αθηναίο... είναι σημαντικά καλύτερο να το έχουμε στημένο εδώ. και οι μόνο που πραγματικά μπορούν να βοηθήσουν είναι οι δημιουργοί του. μετά θα χρειαστεί απλώς να το βάλουμε σε κάποιο πισάκι που έχει πρόσβαση και στο ιντερνετ.
 
Top Bottom