Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

Πωλείται: Philips DVP-720SA

Status
Not open for further replies.

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Θέλετε να βλέπετε τις αγαπημένες σας ταινίες στο καθιστικό με την οικογένειά σας; Ακόμη κι αν τις έχετε σε divX, Xvid, mpeg κτλ? Θέλετε να ακούτε την αγαπημένη σας μπ3 συλλογή στο ακριβό στερεοφωνικό σας; Χωρίς τον θόρυβο και την μέτρια ποιότητα που προκαλούν τα htpc?

Η λύση είναι να πάρετε ένα dvd που τα παίζει όλα:

Το philips DVP-720SA
-Τέλεια Ποιότητα αναπαραγωγής.
- Παίζει τα πάντα εκτός από DVD Audio. (αν και με firmware update γίνεται κι αυτό) DVD, VCD, SVCD, Jpeg, Mp3, Mp4, DivX, X-Vid και επιπλέον Super Audio CD.
-Υποστηρίζει qpel και GMC για τις ταινίες divx κάτι που δεν έχουν αρκετά ακριβά players
- Είναι DivX Certified
- progressive scan, 5.1 analog outputs, Dolby Prologic II, DTS , Dolby Digital Decoder...

Έχει ενσωματωμένο dolby digital & DTS encoder και Βγάζει πίσω Scart, Composite video (CVBS), S-Video, Component Video (Pr, Pb, Y), RF, 5.1 analog RCA (audio), Stereo RCA (audio), Coaxial & Optical.

Επίσης παίζει Ελληνικούς υπότιτλους σε divx, xvid. Δηλαδή αν οι υπότιτλοι δεν είναι ενσωματωμένοι στην ταινία, μπορείτε να τους βρείτε στο ιντερνετ και απλά να τους κάψετε στο ίδιο δισκάκι με το έργο. Αρκεί να έχουν το ίδιο όνομα. Παίζει τέλεια.

Κάτι επίσης που έχει και δεν το βρίσκεις ακόμη και σε ΑΚΡΙΒΑ dvd's είναι η δυνατότητα να παίζει mp3's από δισκάκι DVD και όχι από CD. Δηλαδή μπορείτε να έχετε μέσα σ' ένα (5-10) dvd τη μουσική σας και να ακούτε ατελείωτες ώρες.

Αλλά αυτό που μετράει πάνω απ' όλα είναι η ποιότητα κατασκευής του.

Το δίνω γιατί θέλω ένα με HDMI έξοδο, τώρα που πήρα HDTV.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Καλημέρα,
είμαι φίλος του Narayan και λογικά ελπίζω και νέο μέλος του δικτύου σε λίγο καιρό.
Ενδιαφέρομαι για το dvd player και θα ήθελα να μου πεις μια τιμή.
Από ότι είδα όμως δεν παίζει .wma ... Ισχύει;
Επίσης πες μου αν έχεις δοκιμάσει την απόδοση του σε βίντεο με xvid codec
και αν μπορεί να παίξει .mp3 αρχεία με υψηλό bitrate (320)

Αυτή δεν είναι η συσκευή;
front.jpg

Περιμένω απάντησή σου με post ή pm :)
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Καλώς τον. Ελπίζω να γίνεις σύντομα μέλος της παρέας.

Σχετικά με το DVD... Είναι όντως αυτό που έχεις βάλει στην φωτογραφία. Είναι αρκετά λεπτό. Για wma, δεν το έχω δοκιμάσει. Θα το δω το μεσημέρι και θα σου πω. Με xvid, παρ' ότι δεν λέγεται μέσα στις προδιαγραφές, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Τα παίζει μια χαρά. Το ίδιο απ' ότι θυμάμαι και με .mp3 αρχεία των 320kbps. Πάντως θα κάνω και σ' αυτό το τελευταίο μια δοκιμή να σιγουρευτώ.

Για τιμή, δεν έχω σκεφτεί ακριβώς... Το είχα πάρει 160 και έλεγα να το δώσω στα μισά. Βέβαια, είμαι συζητήσιμος σ' οποιαδήποτε ένσταση μπορεί να έχει κάποιος επι του θέματος (πχ. υπάρχει κάποιο καινούριο -όχι κινέζικο- με τα ίδια ή καλύτερα χαρακτηριστικά και πολύ πιο φθηνό...) Οπότε, θα τα βρούμε σ' αυτό.

Θα σου γράψω λεπτομέρειες το απόγευμα.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Λοιπόν το δοκίμασα.

Όπως είπες δεν παίζει τα .wma. Όμως τα .mp3 ακόμη και στο μέγιστο bitrate (320) τα παίζει μια χαρά. Επίσης κάτι άλλο που δεν παίζει (το δοκίμασα επι τη ευκαιρία) είναι .wav στα 24bit 192khz. Βέβαια, δεν νομίζω να έχει κανένας τέτοια... Με τα standard (16bit, 44,1khz stereo) φυσικά OK.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Όλα ωραία ακούγονται και γενικά ενδιαφέρομαι.
Σε λίγες μέρες που θα κατέβω Αμαλιάδα θα σου πω
και αν θα το πάρω ή οχι.
Ελπίζω να μην το έχεις δώσει μέχρι τότε... :p
Θα ξαναποστάρω για να απαντήσω θετικά ή αρνητικά
και σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις που μου
έδωσες. Θα τα πούμε και από κοντά σύντομα
νομίζω.

Καλή συνέχεια με την επέκταση του δικτύου.
Θανάσης
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Σε περιμένουμε. Αντε και να γράφεις συχνότερα
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Originally posted by homunculus
Όλα ωραία ακούγονται και γενικά ενδιαφέρομαι.
Σε λίγες μέρες που θα κατέβω Αμαλιάδα θα σου πω
και αν θα το πάρω ή οχι.
Ελπίζω να μην το έχεις δώσει μέχρι τότε... :p

Μην ανησυχείς... δεν βλέπω να σπρώχνωνται και πολλοί για το ποιός θα το πρωτοπάρει. Εγώ έχω ήδη τον αντικαταστάτη του (DENON 1930) και δεν καίγομαι να το δώσω. :p
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Κάτσε να γίνω μέλος και θα γράφω όσο δε φαντάζεσαι,
τώρα τι να γράψω και πως να συμμετέχω;
Θα είναι ολίγον άκυρο...
To site πηγαίνει λίγο αργά τελευταία ή είναι η ιδέα μου;

@Axrst:
To dvd το έψαξα και είναι ποιοτικό.
Θεωρείται Universal Player? Μάλλον όχι γιατί
δεν παίζει dvd-audio...
Αν είμαι Αμαλιάδα το Σάββατο μπορεί να
περάσω και από την συνέλευση και να τα
πούμε.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Είμαι Αμαλιάδα, οπότε πες μου πχ πότε μπορώ να περάσω από το μαγαζί (ή όπως αλλιώς θέλεις και μπορείς) για να δω το player και να αποφασίσω αν θα το πάρω ή όχι και να κανονίσουμε και μια τιμή. Αν θέλεις να κανονίσουμε κάτι διαφορετικά στείλε ΠΜ.

Φιλικά, homunculus

edit

To DVD player πουλήθηκε. (Το αγόρασα εγώ...)
:)
 
Status
Not open for further replies.
Top Bottom