Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

WANA Mag

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Τι λέτε να κυκοφορήσουμε ένα μινι-περιοδικό με θέματα για υπολογιστές/δίκτυα και μόστρα για το WANA προκειμένου θα προβληθούμε; Εννοείται με χορηγούς ώστε να καλύπτωνται και τα έξοδα τυπωσης
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.311
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Πολύ ωραία ιδέα. Το περιοδικό πρέπει να είναι κατα τη γνώμη μου:

-Δωρεάν για να το πάρουν όλοι
-Μικρό και βολικό
-Να έχει διαφημίσεις για να βγαίνουν τα έξοδα

Με προβληματίζει η συχνότητα κυκλοφορίας. Πρέπει να είναι αρκετά σύντομος χρόνος μέχρι το επόμενο τεύχος για να μην ξεχαστεί και "ακυρωθεί" από τους αναγνώστες, αλλά και να έχουμε αρκετό χρόνο για να μπορούμε να προετοιμάσουμε ένα άρτιο και πλήρες τεύχος (εδώ η λίγη ύλη θα βοηθήσει). Ίσως η κυκλοφορία κάθε δίμηνο να είναι καλή για αρχή. Προσοχή όμως, θέλει και συνέπεια.

Όπως είπα και στην άλλη ενότητα, θα πρέπει ο καθένας μας να βοηθήσει σ' αυτό.

ΓΙα παράδειγμα, εγώ μπορώ να αναλάβω, (με κάποια βοήθεια βέβαια) το desktop publishing (έχω και εμπειρία ανάλλογη από την εφημερίδα των futurekids) και φυσικά στο pre-press (δείγματα) και στην εκτύπωση films (έχω αρκετά καλούς εκτυπωτές).

Θέλουμε αρκετούς συντάκτες όμως, γραφίστα (προτείνω τον ένα και μοναδικό narayan -αν θέλει βεβαίως) και προτείνω και τον Μπάμπη τον Κοντοπανάγο, που φαντάζομαι δεν θα μας αρνηθεί την πολύτιμη βοήθειά του σε όλους τους τομείς, μιας και είναι επαγγελματίας του χώρου και έχει σπουδάσει το αντικείμενο στο πανεπιστήμιο.

Ακούω ιδέες, εγώ έχω και άλλες να σας πω μετά...
 

Anto-NATOS

Member
Εγγραφή
27 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
228
Reaction score
0
Points
16
Περιοχή
ΜΑΡΑΘΕΙΑ
wana

ΣΥΝΧΑΡΙΤΙΡΙΑ!!!!
Αυτό είναι μια πολλή καλή ιδεα! τελια μπορώ να πω.
Έστω και σαν φιλάδιο να το μιρασο εγώ σε όλα τα σχολεία τις Αμαλιάδας η και ακόμα να γιομίσω αφίσες την Αμαλιάδα με το σιμά τις WANA.
Πως σας θέλετε σαν ιδέα να βάλω παντού αφίσες τις WANA και ιδικα στα σχολεία και στο ΤΕΙ
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Originally posted by Axrst
-Δωρεάν για να το πάρουν όλοι
-Μικρό και βολικό
-Να έχει διαφημίσεις για να βγαίνουν τα έξοδα

ακριβώς έτσι το είχα σκεφτεί κι εγώ

Ίσως η κυκλοφορία κάθε δίμηνο να είναι καλή για αρχή. Προσοχή όμως, θέλει και συνέπεια.

το δίμηνο είναι ιδανική λύση και μετά βλέπουμε

Θέλουμε αρκετούς συντάκτες όμως, γραφίστα (προτείνω τον ένα και μοναδικό narayan -αν θέλει βεβαίως)

μα προτείνοντάς το ήξερα απο πριν ότι θα έχω αρκετή δουλειά. με μεράκι και υπομονή, πιστεύω ότι θα βγει κουκλι
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
wana

Originally posted by Anto-NATOS
Έστω και σαν φιλάδιο να το μιρασο εγώ σε όλα τα σχολεία τις Αμαλιάδας η και ακόμα να γιομίσω αφίσες την Αμαλιάδα με το σιμά τις WANA.

μπορούμε επίσης να δώσουμε αντίτυπα και σε όλα τα φροντιστήρια και βιβλιοπωλεία
 

Artorios

Active Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
1.590
Reaction score
4
Points
38
Age
50
Περιοχή
Αμαλιάδα
διμινιαίο για να μπορούμε να το συντάσουμε κ 4φυλλο για να υπάρχει και συνέχεια τευχών..να μήν τελειώσουν οι ιδέες και τα άρθρα και δεν έχουμε με τι να γιωμίσουμε τα επόμενα τέυχη..
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.311
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Ο Πορτοπανάγος (κατα κόσμον Κοντοπανάγος) με απογοήτευσε. Αν θέλουμε να κάνουμε ένα 16σέλιδο Α4 έγχρωμο (τετραχρωμία) λέει οτι θα κοστίζει μέσο όρο 800€ για τα 1000 τεύχη (δεν λέει για λιγότερα). Γι' αυτό και δεν βγάζουν κάθε εβδομάδα περιοδικό με την Κυριακάτικη έκδοση της εφημερίδας του. Είναι πολλά τα λεφτά. Μιλάω μόνο για εκτυπώσεις.

Νομίζετε οτι μπορούμε να τα βρίσκουμε κάθε 2 μήνες;
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.311
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Η άλλη λύση, είναι να κάνουμε ασπρόμαυρο εφημεριδάκι που το κόστος του είναι μηδαμηνό σχεδόν. Μπορεί να γίνει σε μέγεθος μισό απ' αυτό της ενημέρωσης οκτώ σελίδων και να στοιχίζει πχ 100 ή το πολύ 200€ τα 1000 φύλλα. Αλλά... άλλα τα μάτια του λαγού κι άλλα τση κουκουβάγιας...
 

Anto-NATOS

Member
Εγγραφή
27 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
228
Reaction score
0
Points
16
Περιοχή
ΜΑΡΑΘΕΙΑ
Εφημερίδα- περιοδικό

Το πρωβλειμα είναι οικονομικό και όχι το καφέ ποτέ θα βγει η αν είναι εχρωμο η ασπρόμαυρο(να μου πεις αν ειναι έγχρωμο δειχνι ότι ηπαρχει φελισι και για συνεχεία…)
Να πρωτινό κάτι απλό:
Ο χρηστός είπε ότι εχει εκτυπωτές αλλά και ο Κοντοπαναγως είναι ο ειδικός (έχει εκτιποτικα δικά του?)να ροτισουμε πιεστήρια που έχουμε και εδώ στην Αμαλιάδα ποσό θα μας κοστίσει αυτό που θα καταλήξουμε τελικά να κάνουμε και κάθε ποτέ και εμείς να του πούμε ότι θα τους διαθιμιζουμε στο www.wana.gr σαν χορηγούς μας η έστω με πολύ μικρό κόστος .
Αυτή είναι μια γνώμη μου.
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Καταρχάς το 16σέλιδο μόνο με υλικό μας μου φαίνεται μεγάλο αν και απ'ότι κατάλαβα είναι απλά σαν μέτρο σύγκρισης. Από την άλλη θα υπάρχουν και οι ολοσέλιδες διαφημίσεις των χορηγών που θα καλύπτουν ένα μέρος του, οπότε μενει περιπου το μισο για άρθρα.
Το ασπρόμαυρο είναι ελεεινό για θέματα τεχνολογίας. Βάζοντας μέσα καλούς χορηγούς που θα δώσουν σεβαστά ποσά, πιστεύω ότι θα καλυφθεί το κόστος να φτιάξουμε κάτι όμορφο.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.311
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Το 16 σέλιδο, είναι μια χαρά. Λιγότερο είναι πολύ απλοϊκό. Βάλε τώρα, εξώφυλλο, οπισθόφυλλο, διαφημίσεις (ολοσέλιδες και μη), μένουν 6-7 σελίδες για άρθρα.

Και φυσικά δεν σημαίνει οτι η ύλη αποκλειστικά και μόνο θα προέρχεται από το wana. Μπορούμε να γράψουμε για οτιδήποτε τεχνολογικό. Όπως gadgets, ιντερνετ, δίκτυα (θεωρία και πράξη), παρουσίαση άλλων ασύρματων δικτύων, νέοι Η/Υ κτλ. Η ύλη βγαίνει νεράκι.

Τους χορηγούς να δούμε πού θα βρούμε....
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Αν μπορούσαμε να βρούμε κανα χορηγό παννελαδικής εμβέλειας θα ήταν φανταστικό (περιοδικό, τράπεζα, κινητή τηλεφωνία κλπ). Καμμιά επαφή έχει κανεις;
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.311
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Τράπεζα, νομίζω οτι μπορούμε να κάνουμε επαφές αφού στην Πειραιώς είναι ο Παπ, και στην Κύπρου ο Νικολόπουλος. Για να τους ρωτήσουμε...
 

Anto-NATOS

Member
Εγγραφή
27 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
228
Reaction score
0
Points
16
Περιοχή
ΜΑΡΑΘΕΙΑ
ΧΩΡΙΓΙΑ

ΜΠΩΡΟ ΝΑ ΡΟΤΙΣΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΙΑ ΠΑΠΑΔΑΤΟΥ (ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ-ΠΟΔΗΛΑΤΑ-ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ)ΤΑ ΑΔΕΛΦΙΑ ΤΗΣ ΓΚΟΥΒΙΤΣΑ.
ΕΧΩ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΦΙΛΙΑ
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Η καλύτερη λύση είναι να βρούμε χορηγούς οι οποίοι δεν θα μας βγάζουν την ψυχή να δώσουν την χορηγεία και να είναι συνεπείς με όσο το δυνατόν μεγαλύτερο όνομα και κύρος. Αλλο να βλέπεις "Ψησταριά ο Στελάρας" και άλλο Forthnet, Eurobank, RAM... θα μου πείτε πως τους βρίσκεις;
Ας προσπαθήσουμε....
 

Artorios

Active Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
1.590
Reaction score
4
Points
38
Age
50
Περιοχή
Αμαλιάδα
Originally posted by Axrst
Ο Πορτοπανάγος (κατα κόσμον Κοντοπανάγος) με απογοήτευσε. Αν θέλουμε να κάνουμε ένα 16σέλιδο Α4 έγχρωμο (τετραχρωμία) λέει οτι θα κοστίζει μέσο όρο 800€ για τα 1000 τεύχη (δεν λέει για λιγότερα). Γι' αυτό και δεν βγάζουν κάθε εβδομάδα περιοδικό με την Κυριακάτικη έκδοση της εφημερίδας του. Είναι πολλά τα λεφτά. Μιλάω μόνο για εκτυπώσεις.

Νομίζετε οτι μπορούμε να τα βρίσκουμε κάθε 2 μήνες;

είναι πολλά τα 1000 τέυχη κ κοστίζουν. ας κάνουμε αρχή με λιγότερα κάποιους μήνες..
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.311
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Originally posted by Artorios
είναι πολλά τα 1000 τέυχη κ κοστίζουν. ας κάνουμε αρχή με λιγότερα κάποιους μήνες..

Αν τα 1000 τεύχη κοστίζουν 800πχ ευρώ, τα 300 ή τα 500 τεύχη θα στοιχίζουν 700 ευρώ. Η τιμή είναι μεγάλη λόγω των τσίγκων της τετραχρωμίας και όχι λόγω του χαρτιού που είναι σχετικά φθηνό...
 

Anto-NATOS

Member
Εγγραφή
27 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
228
Reaction score
0
Points
16
Περιοχή
ΜΑΡΑΘΕΙΑ
περιοδικό

Μίλησα με το ΦΙΛΙΠΠΟ ΠΑΠΑΔΑΤΟ και είναι προφιμι να προσφέρουν τον οβολο τους για το περιοδικό.
Πιρισοτερες λεπτομέρειες ποιος θα μου πει να τους ενήμεροσο?
:confused: :D
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Κατσε να το κουβεντιασουμε καλυτερα και μετά τους δίνεις και λεπτομέρειες.
 
Top Bottom