Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

Link Wana-καλαμάτα!

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
το οτι δεν παιζει το winbox και η ethernet ειναι συνηθισμενο προβλημα στα βουνα.. Ειναι απο τα πεδια. Συνηθως λυνεται αν τραβηξουμε το utp οσο πιο μακρια γινεται απο τον πυργο. Το θεμα ειναι να εχει τροφοδοσια το RB.
 

geozac

Member
Εγγραφή
29 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
107
Reaction score
1
Points
18
Καλημέρες απο Καλαμάτα,απο ότι είδα στο dude όντως σηκώθηκε την τρίτη το απογευμα στις 17:00 περίπου το λινκ.
Μάλλον κάποιο θέμα η στο καλώδιο ή στο τροφοδοτικό πρέπει να είναι.
Εγώ μπορώ να επικοινωνήσω με αυτούς που έχουν κλειδιά για το κοντεινερ (μέσω τρίτου) να δούμε πως μπορεί να οργανωθεί.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.311
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
το οτι δεν παιζει το winbox και η ethernet ειναι συνηθισμενο προβλημα στα βουνα.. Ειναι απο τα πεδια. Συνηθως λυνεται αν τραβηξουμε το utp οσο πιο μακρια γινεται απο τον πυργο. Το θεμα ειναι να εχει τροφοδοσια το RB.

Δεν κοίταζα αυτό. Με το που έβαζα το καλώδιο στο λαπτοπ, έδειχνε οτι είναι ενεργή η ethernet και έβρισκε την mac στο winbox. Δεν μπορούσα να συνδεθώ βέβαια. Αλλά μετά το έχανα. Έκλεινε το ρεύμα. Δεν ξέρω ρε γμτ τι σικατά φταίει. Μοιάζει με προβληματικό καλώδιο, αφού ξεκινάει, αλλά μετά από λίγο κλείνει. Ίσως από κούνημα του καλωδίου ή ακόμη χειρότερα του βύσματος στην rj45. Και φυσικά πάντα υπάρχει η χειρότερη περίπτωση να τα έχει φτύσει το μηχάνημα.

Πάντως πιστεύω οτι για να είμαστε σίγουροι, πρέπει να αλλάξουμε το καλώδιο και τα βύσματα. Επίσης καλό θα ήταν να βάλουμε εκείνη τη συσκευή του κουμπάρου μου να το μπουτάρουμε με sms. Τι στο καλό την κρατάμε δεν ξέρω.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.311
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Καλημέρες απο Καλαμάτα,απο ότι είδα στο dude όντως σηκώθηκε την τρίτη το απογευμα στις 17:00 περίπου το λινκ.
Μάλλον κάποιο θέμα η στο καλώδιο ή στο τροφοδοτικό πρέπει να είναι.
Εγώ μπορώ να επικοινωνήσω με αυτούς που έχουν κλειδιά για το κοντεινερ (μέσω τρίτου) να δούμε πως μπορεί να οργανωθεί.

Το ζήτημα είναι, ποιός ανεβαίνει επάνω. Κάποια στιγμή χρόνο βρίσκουμε, πεταγόμαστε. Ο καιρός θα φτιάξει σε λίγο, αλλά δεν έχουμε άτομο να χωράει μέσα στον ιστό και να είναι εύκολος στις αναριχήσεις. Ο Motsos δεν το ξανακάνει πάντως. Τον ξεγέλασα μόνο την πρώτη φορά και ανέβηκε :p

Επίσης, ο Motsos έχει σχέσεις με τον τύπο που έχει τον ιστό, μπορούμε δηλαδή να επικοινωνήσουμε και να κανονίσουμε να μας ανοίξει. Όπως προείπα, το πρόβλημα είναι αλλού...
 

geozac

Member
Εγγραφή
29 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
107
Reaction score
1
Points
18
Το ζήτημα είναι, ποιός ανεβαίνει επάνω. Κάποια στιγμή χρόνο βρίσκουμε, πεταγόμαστε. Ο καιρός θα φτιάξει σε λίγο, αλλά δεν έχουμε άτομο να χωράει μέσα στον ιστό και να είναι εύκολος στις αναριχήσεις. Ο Motsos δεν το ξανακάνει πάντως. Τον ξεγέλασα μόνο την πρώτη φορά και ανέβηκε :p

Επίσης, ο Motsos έχει σχέσεις με τον τύπο που έχει τον ιστό, μπορούμε δηλαδή να επικοινωνήσουμε και να κανονίσουμε να μας ανοίξει. Όπως προείπα, το πρόβλημα είναι αλλού...

Θέλει ζώνη βασικά να ανέβει απο έξω κανονικά μέχρι το σημείο και να δεθεί να δουλέψει.
Κάπως έτσι δηλαδή http://gallery.mswn.org/main.php?g2_itemId=1752 αν και είναι σχετικά χαμηλά ο εξοπλισμός.
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
Πρέπει κάποτε να συνεννοηθείτε για να φτιάξετε το θέμα με τους dns, γιατί τα domain names δεν λειτουργούν (αν και το συγκεκριμένο μου κάνει για inet, που πάλι δεν δουλεύει..).

Ανεβαίνω εγώ, δεν είναι εκεί το θέμα. Το θέμα είναι αν υπάρχει το budget για κάτι τέτοιο..
Επίσης αν γίνει αλλαγή καλωδίου καλό θα είναι να μπει κάποιο προστατευτικό τύπου σπιράλ.
 

geozac

Member
Εγγραφή
29 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
107
Reaction score
1
Points
18
Πρέπει κάποτε να συνεννοηθείτε για να φτιάξετε το θέμα με τους dns, γιατί τα domain names δεν λειτουργούν (αν και το συγκεκριμένο μου κάνει για inet, που πάλι δεν δουλεύει..).

Είναι ιντερνετικη διευθυνση απλα το έκανα copy-paste-edit λάθος.
 

neoplan

Member
Εγγραφή
13 Σεπτεμβρίου 2008
Αναρτήσεις
66
Reaction score
1
Points
8
Το καπάκι που είναι στο feeder προς Αμαλιάδα αν και κολλημένο (με σιλικόνη) και χωρίς να σκάει με τον καιρό, παίρνει αέρα και εμφανίζεται υγρασία στα τοιχώματα. Πιθανόν να είχε μαζέψει νερό και όταν πήγατε. Αυτό λύνεται είτε με τρύπημα στο κάτω μέρος ή με γύρισμα του πιάτου ανάποδα.
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
θα πάρω κάτι τρυπημένα που έχω όταν πάμε, έτοιμα!
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.311
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Για ν' αλλάξει αυτό το feeder θέλει ζώνη για να ανέβει κάποιος από έξω. Αλλιώς, πρέπει να χαλάσει τη στόχευση για να μπορέσει να το πιάσει.
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
Για ν' αλλάξει αυτό το feeder θέλει ζώνη για να ανέβει κάποιος από έξω. Αλλιώς, πρέπει να χαλάσει τη στόχευση για να μπορέσει να το πιάσει.

Οχι
Ξεκουμπωνεις το μπρατσο του πιατου, σουλουπωνεις το feeder, και ξανακουμπωνεις το μπρατσο. Απλα, θελει προσοχη ειδικα το κουμπωνει για να μην στραβωσει η ασφαλεια (εγω προτιμω να το βαζω στη θεση του με σφυρι)
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
wanaaaa... τα κρυα δεν εχουν κοψει? :p
πεσανε τα λινκ ολα
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.311
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Τα δικά σου τα routers φαίνεται να παίζουν. Απο απέναντι μάλλον σάπισαν ε; Και φυσικά στο fragojump με το γνωστό πρόβλημα...
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
ναι, τα δικα μου παιζουν ολα. Το ρουδι εχει πεσει. Εχει θεματα με το ρευμα, θα το κοιταξω το πασχα.
Με fragojump ποιο ειναι το προλημα ακριβως? Το καλωδιο το ethernet γενικως πρεπει να απομακρυνθει απο τον ιστο για να παιζει, εχει να κανει με τα ηλεκτρομαγνητικα πεδια απο τους πομπους του ιστου. Εγω συνηθως το τραβαω οσο πιο μακρια γινεται και τοτε παιζει. Αυτο συμβαινει σε ολα τα βουνα. Εχει πολυ RF.
 

motsos

Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
26 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
218
Reaction score
5
Points
18
Age
52
Περιοχή
Amaliada
Στο φραγκαπήδημα το καλώδιο ειναι πάνω στο μπράτσο του ιστού.Πως να απομακρυνθεί; που θα στηριχθεί;
Τόσον καιρό γιατί έπαιζε;Θέλει να ξαναπάμε μια καλή μέρα, να δοκιμάσουμε με άλλο καλώδιο να δουμε τι φταίει.
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
Στο φραγκαπήδημα το καλώδιο ειναι πάνω στο μπράτσο του ιστού.Πως να απομακρυνθεί; που θα στηριχθεί;
Τόσον καιρό γιατί έπαιζε;Θέλει να ξαναπάμε μια καλή μέρα, να δοκιμάσουμε με άλλο καλώδιο να δουμε τι φταίει.

εχει μπρατσο ο ιστος?!?! το πιατο δεν εχει μπρατσο?
 

geozac

Member
Εγγραφή
29 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
107
Reaction score
1
Points
18
Καλησπέρα,θα μπορούσαμε να έρθουμε καποιο σκ απο την Μεσσηνία με ρουτερ τροφοδοτικο κλπ οτι χρειαστει απο μεριας εξοπλισμού,θα χρειαστούμε κλειδια κλπ τι λέτε να το οργανώσω υπάρχει ενδιαφέρον?
 
Top Bottom