Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

Νέα σύνδεση client

socratisv

New Member
Εγγραφή
19 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
4
Reaction score
1
Points
3
Last edited:

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Καλωσήρθες λοιπόν στην παρέα μας.

Απαραίτητη προϋπόθεση για να συνδεθείς, είναι να έχεις πολύ καλή οπτική επαφή με τον κόμβο στον οποίο θα συνδεθείς. Απ' ότι φαίνεται λοιπόν θα συνδεθείς στην κεραία wana1 που είναι στα futurekids (δίπλα από τον ΟΤΕ στον Αγ. Αθανάσιο). Για αρχή λοιπόν, θα πρέπει να βρεις ένα σημείο στο σπίτι σου που να είναι ψηλά, να μην έχει μπροστά δέντρα ή άλλα εμπόδια και να βλέπει προς την Αμαλιάδα (να βλέπεις δηλ τα κτήρια της Αμαλιάδας έστω από μακριά. Δεν είναι απαραίτητο να βλέπεις την κεραία γιατί είναι ψηλά κι έτσι κι αλλιώς θα φαίνεται). Αν έχεις απορία, καλό θα ήταν πριν προβείς σε παραγγελίες εξοπλισμού να έρθεις σε επαφή με κάποιους από εμάς για να κάνουμε αυτοψία στον χώρο σου και να επιβεβαιώσουμε οτι όντως γίνεται. Γενικά πάντως είσαι μακριά και θέλει προσοχή στις λεπτομέρειες για να έχεις καλή σύνδεση. Υπάρχουν βέβαια και πολύ μακρινά links στο δίκτυό μας, αλλά εκεί υπάρχει άριστη οπτική επαφή (πχ είναι σε απέναντι βουνά) και ειδικός εξοπλισμός.

Ο εξοπλισμός που θα χρειαστείς είναι ο εξής (ενδεικτικά και όχι αποκλειστικά) :
- Router (όπως πχ ένα Routerboard 411)
- Ασύρματη κάρτα (Wiston CM9)
- pigtail (για σύνδεση της κάρτας με το καλώδιο της κεραίας)
- Καλώδιο κεραίας LMR-400 μήκους 1 έως 3 μέτρων ανάλλογα την εγκατάσταση (ενώνει το feeder με το pigtail)
- Κουτί εξωτερικού χώρου για το Router
- Δορυφορικό πιάτο με ικανότητα μεγάλης κάθετης κλίσης (πχ gilberdini)
- feeder στα 5ghz για το δορυφορικό πιάτο.
- Τροφοδοτικό (αν δεν έχει το router δικό του) και PoE (μπορεί να είναι ενσωματωμένο στο τροφοδοτικό)
- Καλώδιο ethrenet από CAT 5e και πάνω, μήκους όσο χρειάζεται από εκεί που θα τοποθετηθεί το router έως μέσα στο σπίτι σου στο switch.
- Ότι χρειαστεί για να στηρίξεις αυτά. Πχ, σωλήνα κτλ.
Τιμές θα βρεις στο skroutz για όλα αυτά, αν φτάσουμε εκεί θα σου προτείνουμε και κανά μαγαζί internetικό.

Ρυθμίσεις θα στις κάνουμε εμείς, θα συνεννοηθούμε για να μας φέρεις το router να το στήσουμε για να είναι έτοιμο. Ακόμη αν θες βοήθεια, θα μπορούσαμε να βοηθήσουμε γενικότερα στο στήσιμο.

Επίσης, ελπίζω να έχεις διαβάσει διάφορα εδώ μέσα, σχετικά με το τι είναι και τι προσφέρει το wana. Να μην έχεις λάθος προσδοκίες. Για ότι άλλο θες εδώ είμαστε ρώτα άφοβα.

Καλωσήρθες και πάλι.
 
Last edited:

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
H πρώτη μάλλον είναι αρκετά πιο ακριβή και δεν την έχουμε δουλέψει αν και πιστεύω οτι θα είναι μια χαρά. Όμως στην περίπτωσή του θα έλεγα απαραίτητα να μπει πιάτο για να έχει καλύτερη απολαβή μιας και είναι δύσκολη η θέση του.
Τη δεύτερη τι την προτείνεις; Έχει Nstreme η Ubiq? Πως θα συνδεθεί στην 1?
:D
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
γι' αυτό σέρνομαι στο γραφείο; κλείστο!
 

socratisv

New Member
Εγγραφή
19 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
4
Reaction score
1
Points
3
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα στείλω pm με στοιχεία επικοινωνίας.
Τα παιχνίδια δεν με ενδιαφέρουν προς το παρόν οπότε οι χρήσεις που το θέλω είναι
α) κλειστό κύκλωμα βιντεοπαρακολούθησης
β) VoIP
γ) Διαμοιρασμός ίντερνετ σε εξαιρετικές περιπτώσεις
δ) remote σύνδεση (και διαμοιρασμός αρχείων/ιντερνετ) με υπολογιστή στην Αθήνα (αν γίνεται)

Τέλος, σκέφτομαι το 3ple play της NOVA. Να υποθέσω ότι δεν έχει κάποια σχέση ο εξοπλισμός τους, σωστά;
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Τέλος, σκέφτομαι το 3ple play της NOVA. Να υποθέσω ότι δεν έχει κάποια σχέση ο εξοπλισμός τους, σωστά;

Σωστά.

ΑΛΛΑ, αυτά που λες οτι θες να κάνεις, ΠΟΥ θες να τα κάνεις; Γράψε λίγο πιο αναλυτικά. Δηλ. Θες να έχεις VOIP με ποιόν; Με εμάς στο wana; Αυτό γίνεται. Με άλλα ασύρματα δίκτυα; Κι αυτό γίνεται. Με internet όμως δεν ξέρω αν γίνεται. Χρειάζονται κάποιες προϋποθέσεις όπως το να έχεις δική σου γραμμή (που είναι άσχετο από το wana).
Επίσης, αν με την videoπαρακολούθηση, εννοείς το να είσαι στην Αμαλιάδα συνδεδεμένος σ' ένα hotspot (ή στην Κουρούτα) και έτσι να βλέπεις τις cameras σπίτι, γίνεται. Άν όμως θες να τις βλέπεις από την Αθήνα πχ, αν δεν έχεις δική σου γραμμή internet σπίτι, λίγο δύσκολο.
Το internet που μοιράζουμε στο wana είναι μόνο για web browsing και δεν είναι εγγυημένο. Οπότε, μπορείς να έχεις internet για να σερφάρεις στο σπίτι με φοβερές ταχύτητες κτλ, αλλά για υπηρεσίες που θέλουν port forwarding (όπως το να βλέπεις τις κάμερές σου) χρειάζεται και δική σου γραμμή.
Γι' αυτό ρώτησα αν ξέρεις τι είναι το wana και τι θες να κάνεις.
Πες μας λίγο πιο αναλυτικά τις περιπτώσεις.

Τέλος πάντων, ελπίζω μετά απ' όλα αυτά, να ξέρεις τι θες και να συνδεθείς μαζί μας. :cool:
 

socratisv

New Member
Εγγραφή
19 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
4
Reaction score
1
Points
3
Θεωρώ δεδομένο ότι οτιδήποτε θέλω να δω από μακρυά (Αθήνα και εκτός WANA) χρειάζεται πρόσβαση σε internet και στο χώρο μου και εκεί που θα βρίσκομαι.
Το internet μέσω WANA το θέλω σαν έσχατη λύση αν έχω πρόβλημα με τη δική μου γραμμή ιντερνετ (πάνγωστο ότι η περιοχή έχει χάλια δίκτυο χαλκού με πολλά προβλήματα).
VOiP έχω ήδη στην omnivoice. Δεν έχω καταλάβει πώς λειτουργεί το VoIP μέσω WANA (υπάρχει δυνατότητα αριθμοδότησης με 2622χχχχχχ ?)
Πιστεύω ότι δεν είμαι εντελώς εκτός πραγματικότητας :)
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
Γεια σου και απο μενα σωκρατη

Απο ο,τι καταλαβαινω, και τα 4 σημεια που σε ενδιαφερουν, στην ουσια χρειαζεσαι μονο ιντερνετ.
Ο σκοπος του wana δυστυχως δεν ειναι η παροχη ιντερνετ. Υπαρχουν μερικοι ελευθεροι και ανοιχτοι proxy servers εσωτερικα ετσι ωστε να εξυπηρετουνται μελη που δεν εχουν δικες τους συνδεσεις ή για backup, αλλα δεν ειναι αυτοσκοπος του δικτυου. Σε πρωτη φαση ειμαστε μία ανοιχτη κοινοτητα, κανουμε το χομπυ μας, εχουμε ενωσει τα σπιτια, γραφεια, εξοχικα μας μεταξυ τους, αλλα και με γειτονικες πολεις οπου υπαρχουν και αλλα ατομα που εχουμε κοινο αυτο το χομπυ.
Και επειδη εχει μεγαλη σχεση με τεχνολογια, μας βοηθα να μαθαινουμε περι δικτυων και ασυρματων συνδεσεων, να πειραματιζομαστε, να υλοποιουμε δικες μας λυσεις!
Και μετα μαζευομαστε για φαγοποτια, καφεδες ή παιζουμε κανενα παιχνιδακι απο το σπιτι με παντοφλιτσες και πυτζαμες!
Και γι αυτο τον λογο εχουμε κλεισει καπου 10 χρονια ζωης και ακομη μεγαλωνει η παρεα μας..

Αυτο ειναι το κλιμα πανω κατω στο δικτυο, οποτε καταλαβαινεις γιατι σπευσαμε τοσα ατομα να σου λυσουμε τις αποριες και να σε βοηθησουμε :)
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
To VoiP μέσω WANA είναι μόνο για να επικοινωνούμε μεταξύ μας. Σαν ένας έξτρα πάροχος που δεν σου δίνει κλήσεις προς landlines. Η αριθμοδότηση είναι τύπου ΧΧΧΧ και είναι αποκλειστικά δική μας. Δες πχ τον κατάλογο:
http://wana.gr/κατάλογος-sip/
 
Top Bottom