Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

e/pop client + linux

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Επειδή εδώ και δύο μήνες δεν χρησιμοποιώ καθόλου windows και θα συνεχίσω έτσι εφ' όσον μπορώ και θέλω, θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε αν υπάρχει εφαρμογή e/pop για linux ή κάτι άλλο συμβατό...
Από το ψάξιμο που έχω ρίξει δεν έχω βρει τίποτα... Το πρωτόκολλο του e/pop είναι κλειστό; (Μάλλον ναι και την έκατσα...)
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Δυστυχώς... απ' ότι ξέρω κι εγώ... Έψαχνα για κάτι αντίστοιχο σε Mac ή X11 αλλά τίποτα.

(vmware όμως παίζει :cool: )
 

Pap

Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
142
Reaction score
0
Points
16
Age
56
Περιοχή
KALITSA
Website
Visit site
οχι δεν εχω βρει και εγω τίποτα φιλε !!! Ρώτησα και κατι φίλους LINUXαδες αλλά τίποτα !!!
έχω ενα PC με LINUX UBUNDU αλλά δεν έχω βρει τίποτα !!!
θα δούμε μήπως βρούμε κάτι κοντά !!!
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
Για ριξε μια ματια για e/pop java client..
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Χμμμ, Java δεν έψαξα, θα το κοιτάξω ([όχι άμεσα] τώρα είμαι Αμαλιάδα με 56k :) thanks. Δοκίμασα όμως σήμερα να ανοίξω τον e/pop client των win με wine μέσα από linux και άνοιξε μια χαρά! Δεν έκανα setup κάποιο account αλλά αν είμαστε λίγο τυχεροί μπορεί να παίξει με emulation... Να βρεθεί κάτι για open source λειτουργικό είναι μάλλον χλωμό ή ακατόρθωτο καθώς το πρωτόκολλο του e/pop είναι κλειστό και δεν αφήνει περιθώρια για συμβατούς clients... Κάτι web-based μπορεί να παίζει όμως. Όπως και να έχει όμως χρειάζεται και μία ανοικτή IM υπηρεσία στο δίκτυο όπως το Jabber.
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
Εφοσον συνδεθεις στο δικτυο γιατι δε σηκωνεις εναν Jabber server?Αρκει να δουλευει 24/24 μονο. Δε στο απαγορευει κανεις και ουτε ειναι υποχρεωτικο να χρησιμοποιουμε μονο ενα προγραμμα για IM! Μεσα απο την καθημερινη χρηση θα φανει ποιο ειναι πιο καταλληλο ή ακομη μπορει να εχουμε το ενα για τους windowsαδες και το αλλο για τους υπολοιπους (mac,linux αλλα και windows αν δεν κανω λαθος)
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου. Ας συνδεθώ και ας έχω διαθέσιμο χρόνο και όλα θα γίνουν. Θα προσπαθήσω να προσφέρω όπως μπορώ. Δεν πρότεινα σε καμία περίπτωση να αλλάξετε κάτι και ούτε έχω τέτοιες απαιτήσεις. Γνωρίζω αρκετά καλά πως λειτουργεί το δίκτυο και πως όλοι θυσιάζουν τον ελεύθερο τους χρόνο για την καλυτέρευση αυτού. Παρακολουθώ από την αρχή το forum και γνωρίζω στο περίπου πως λειτουργείτε. Ήδη οι υπηρεσίες που προσφέρονται καλύπτουν τα πάντα σχεδόν και μπράβο σας γι' αυτό. Από το ενδιαφέρον κάθε μέλους ξεχωριστά αλλά και από όλους ομαδικά θα εξαρτηθεί το μέλλον του δικτύου. (το οποίο βλέπω να γίνεται με ενθουσιασμό)
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Το e/pop παίζει μια χαρά σε linux με την τελευταία έκδοση του Wine! Απλώς όταν το ανοίγετε για πρώτη φορά σε linux πρέπει να δηλώσετε ξανά directories (πχ games). Ονομα και hostname τα διαβάζει κανονικά (ουφ...) (πχ homunculus@envy) Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν εμφανίζει σωστά την αριστερή μπάρα στο gui του e/pop και πετάει ένα exception όταν κάνετε mouse over πάνω της. Μπορεί βέβαια να διορθωθεί και αυτό με κάποιο option στον Wine.
 

raven

Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
16 Ιουνίου 2007
Αναρτήσεις
426
Reaction score
2
Points
18
Age
50
Περιοχή
Αμαλιάδα
Το e/pop είναι γραμμένο σε pascal και συγκεκριμένα σε delfi. Άν , λέω άν μπορέσω να κάνω decompile το e/pop σε περιβάλλον delfi τότε μπορώ να το ξανακάνω compile για πλατφόρμα linux.
Δέν υπόσχομαι τίποτα αλλα το κοιτάω εδω και μερικές μέρες.
Θα δείξει.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Να τι μου απάντησαν όταν ρώτησα τι συμβαίνει με τον java client...

YOUR WEB INQUIRY:
I'm interested in your java cross-platform client. I'm a linux user and i'm looking for a solution with e/pop client software. Your basic e/pop client for windows isn't compatible with wine in order to run in linux via emulation. Is the java client available (and compatible with linux distributions) and where can I get information about it? Is there trial software in java i can see and test? Any info about java e/pop client would be appreciated.


------------------------------------

Dear XXXXXX,

Thank you for contacting WiredRed regarding our e/pop software. Over 4,200 organizations use our real-time technology.

Regarding your web inquiry, we are no longer offering the Java Client of e/pop Secure Instant Messaging.

Please don't hesitate to contact me if I can support your software research or product evaluation.

Thank you for your interest!

Sincerely,

Jennifer

Jennifer T. Antinone
Account Manager
WiredRed Software
858-715-0970, x 23
jantinone@wiredred.com
www.wiredred.com

__________________________________________________
WiredRed's e/pop - the technology leader in enterprise real-time communications.
See the most secure web & video conferencing NOW at http://www.wiredred.com/demo/index.html
__________________________________________________

Και με το τελευταίο update του WINE δεν μπορώ να ανοίξω το e/pop σε linux...
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Και με το τελευταίο update του WINE δεν μπορώ να ανοίξω το e/pop σε linux...

OXI ΠΙΑ!

Νέο update χτες το βράδυ για τον WINE, το βάζω... και όλε! e/pop σε linux χωρίς το παραμικρό bug!!!
Επιτέλους WANA is windows free...
 

Attachments

  • Screenshot.jpg
    Screenshot.jpg
    375,4 KB · Προβολές: 0
Top Bottom