Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

Οπτική Επαφή (κοντά σε σταθμό ΟΣΕ)

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Είμαι σπίτι επιτέλους και ανέβηκα ταράτσα για να δούμε τι παίζει με οπτική επαφή. Λοιπόν δεν μπορώ να καταλάβω που είναι ο RSA και γενικά μου κόβουν τη θέα οι παλιές φυλακές στη γραμμές και πιο πέρα κάτι δέντρα (άλσος ΟΣΕ) και δύο πολυκατοικίες πιο πέρα. Αυτό ομως συμβαίνει γιατί είμαι χαμηλά (ισόγειο) και δεν ξέρω τι γίνεται στην πραγματικότητα. Λίγο πιο πέρα (απέναντι) σε ένα φίλο και 6-8 μέτρα πιο ψηλά ο ιστός του ΡΣΑ διακρίνεται πεντακάθαρα... Στην ταράτσα μου υπάρχει ιστός για κεραία τηλεόρασης 6 μέτρα με αντιρίδες αλλά δεν νομίζω πως κάνει για το πιάτο. Τι βάρος έχει η κατασκευή;

Όπως και έχει χρειάζομαι ένα πιο έμπειρο μάτι ή ακόμα καλύτερα ένα scan αν είναι δυνατό.
Να κάποιες φωτογραφίες αλλά δεν βγαίνει εύκολα συμπέρασμα.


 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Με μια πρόχειρη ματιά, και χωρίς να έχεις οπτική επαφή φαίνεται οτι θα έχεις σήμα. Το πιάτο θα έχει βάρος μέχρι 15 κιλά το πολύ. Αν αντέχει η κατασκευή σου... αλλιώς πας για άλλη. Μια καλή λύση θα ήταν να το βάλεις στην ταράτσα του φίλου σου αν είναι δυναντόν και να τραβήξεις καλώδιο ethernet από απέναντι.
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Ο ιστός, έτσι όπως φαντάζομαι είναι πίσω από τα δέντρα στα άκρα του κυκλου. Το πιο πιθανό, πίσω από το δεξί. Ανέβηκες σε καμιά σκάλα μήπως τον βλέπεις;
Αν χρειαστεί να σηκώσεις σωλήνα θα πρέπει να είναι πολύ καλά στερεωμένος με εντατήρες. Συρμα που χρησιμοποείται σε κεραίες τηλεόρασης δεν κάνει δουλειά. Λόγω αυξημένης αντίστασης στο πιάτο θα στο φτάσει στην Κουρούτα με τον πρώτο αέρα.
 

Attachments

  • hom.jpg
    hom.jpg
    391,1 KB · Προβολές: 10

Artorios

Active Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
1.590
Reaction score
4
Points
38
Age
50
Περιοχή
Αμαλιάδα
΄ντάξει είναι. μήν ξεχναμε οτι κανει καμπύλη το σήμα..
εκει που το lockare o Narayan ειναι.
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
και μια φωτό γι'αυτους που δεν εχουν αντιληφθεί την περιοχή
 

Attachments

  • hom.jpg
    hom.jpg
    396 KB · Προβολές: 9

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
1) Ευχαριστώ για την πραγματικά γρήγορη (αντ)απόκριση.
2) Η κατασκευή μου δεν κρατάει 15 κιλά και από τιτάνιο να ήταν...
3) Αν είναι να στοχεύσουμε εκεί που λόκαρε ο Narayan μπορεί να μην χρειαστώ καν σωλήνα.
4) Να τοποθετηθεί σε άλλη ταράτσα αδύνατο, στην καλύτερη περίπτωση στην κορυφή του φυλακίου που φαίνεται στην δεύτερη φωτό.
5) Ερώτηση : Οι κεραίες παίζουν με οριζόντια πόλωση που σημαίνει ότι... τις στήνουμε με standard κλίση (το feeder κοιτάζει ευθεία) και όλα τα άλλα τα κάνει το σήμα από τις sectors που απλώνεται σε μεγάλη γωνία ή όχι...?
6) Anyway, πείτε μου τι κάνουμε στη συνέχεια για να προχωρήσει η διαδικασία ένταξης στο άσυλο, εεε στο σύλλογο ήθελα να πω... και να ξέρω τι μέτρα θα χρειαστούν για την τοποθέτηση.

Υ.Γ. Η δική μου ένταξη στο σύλλογο μπορεί να προχωρήσει με τρόπο τέτοιο για το συμφέρον του συλλόγου. Εξηγώ: Ακόμα και τώρα να στήσουμε, μετά το Πάσχα θα είμαι ανενεργός client γιατί θα είμαι στη σχολή εκτός Αμαλιάδας. Από εσάς και το χρονοδιάγραμμά σας θα εξαρτηθεί το στήσιμο της κεραίας. Αυτό που θέλω εγώ είναι με το που τελειώσω το καλοκαίρι και επιστρέψω να είμαι ήδη μέσα έτοιμος. ʼρα μπορούμε να προχωρήσουμε άμεσα ή κάποια χρονική στιγμή το πολύ μέχρι τέλη Ιουνίου (deadline) Τα κριτήρια προφανώς θα είναι η ένταξη άλλων νέων μελών, διαθεσιμότητά σας και η χρονική καθυστέρηση για την παραγγελία εξοπλισμού. Αναμένω προτάσεις.
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
1) Ευχαριστώ για την πραγματικά γρήγορη (αντ)απόκριση.
Παρακαλούμε. με ένα παγωτό Boss ξεχρεώνεις

2) Η κατασκευή μου δεν κρατάει 15 κιλά και από τιτάνιο να ήταν...
Δεν πιστεύω ότι είναι 15 κιλά. Εξάλου μπορείς να βάλεις αλουμινένιο πιάτο και να μειωθεί το βάρος

3) Αν είναι να στοχεύσουμε εκεί που λόκαρε ο Narayan μπορεί να μην χρειαστώ καν σωλήνα.
Σωλήνα θα δούμε αν χρειάζεται βλέποντας πρώτα το σήμα

4) Να τοποθετηθεί σε άλλη ταράτσα αδύνατο, στην καλύτερη περίπτωση στην κορυφή του φυλακίου που φαίνεται στην δεύτερη φωτό.
Αυτό είναι ετοιμόροπο... Δεν νομίζω να αλλάξει κάτι

5) Ερώτηση : Οι κεραίες παίζουν με οριζόντια πόλωση που σημαίνει ότι... τις στήνουμε με standard κλίση (το feeder κοιτάζει ευθεία) και όλα τα άλλα τα κάνει το σήμα από τις sectors που απλώνεται σε μεγάλη γωνία ή όχι...?
Απάντηση: Θα χρειαστεί να στρίβουμε το πιάτο ώσπου να πιάσει όσο το δυνατόν καλύτερο σήμα, θα σημαδέψουμε τη θέση και ύστερα θα στερεωθεί (σε περίπτωση που πάει σωλήνας)

6) Anyway, πείτε μου τι κάνουμε στη συνέχεια για να προχωρήσει η διαδικασία ένταξης στο άσυλο, εεε στο σύλλογο ήθελα να πω... και να ξέρω τι μέτρα θα χρειαστούν για την τοποθέτηση.
Πρέπει να περάσει κάποιος απο εκεί να δούμε κατ'αρχάς που είναι ακριβώς τα AP

Tα κριτήρια προφανώς θα είναι η ένταξη άλλων νέων μελών, διαθεσιμότητά σας και η χρονική καθυστέρηση για την παραγγελία εξοπλισμού
Μόνο η άφιξη του εξοπλισμού είναι αυτό που σε αφορά. Δεν τίθεται ζήτημα ένταξης νέων, ούτε η διαθεσιμότητά μας. Θα σε σε βοηθήσω κι εγώ ή η τεχνική επιτροπή όταν δημιουργηθεί
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
α) To "boss" είναι υπονοούμενο που δεν έπιασα;
β) Και πέντε κιλά να είναι, η σωλήνα μου δεν τον κρατάει
γ) Θα μπει μια νέα σωληνούλα...
δ) Ετοιμόρροπο δεν είναι, σήμερα ανέβηκα πάνω!
ε) Με ωραίο τρόπο scanάρετε... (άλλο ρώτησα... αλλά κατάλαβα τι εννοείς)
στ) Αναμένω την ...ομάδα...

Υ.Γ. Αν κεράσω παγωτό, θα κεράσεις αναψυκτικό...
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
α) To "boss" είναι υπονοούμενο που δεν έπιασα;
Υπονοούμενο θα ήταν αν σου έλεγα για παγωτό Grilo

β) Και πέντε κιλά να είναι, η σωλήνα μου δεν τον κρατάει
βλέπε το (γ) σου

γ) Θα μπει μια νέα σωληνούλα...

δ) Ετοιμόρροπο δεν είναι, σήμερα ανέβηκα πάνω!
κανόνισε να μην προλάβεις να συνδεθείς στο wana

ε) Με ωραίο τρόπο scanάρετε... (άλλο ρώτησα... αλλά κατάλαβα τι εννοείς)
μα δεν σου είπα τον τρόπο σκαναρίσματος, αλλά πως θα γίνει η τελική στόχευση

στ) Αναμένω την ...ομάδα...
νέος είσαι, έχεις χρόνο

Υ.Γ. Αν κεράσω παγωτό, θα κεράσεις αναψυκτικό...
Αν σε βοηθήσω θα με πάρεις μια εβδομάδα στις φοτήτριες της Λαμίας
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Εχω τον Νο.2 απεσταλμένο στη Λαμία να αναμένει (Ξέρεις ποιον λέω...). Σε στέλνω και αύριο για βολτούλα αν θέλεις...
Δύσκολο όμως να βρεις φοιτήτριες τέτοια εποχή... Χτες μάλιστα ο... συγκάτοικος μου είπε ότι σερνότανε το Ιντερνετ στο σπίτι... Δεν θα κατάλαβε ο κακόμοιρος ότι έβγαλα το mac φιλτρο από το linksys και μοιράζω ίντερνετ σε όλη την πολυκατοικία... Θα τα πούμε και από κοντά...
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Αν είναι να πάω με τον Χάμι για φοιτήτριες δεν βλέπω να στήνεις σύντομα εξοπλισμό
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Αν πας σας βλέπω να ξημερωβραδιάζεστε με το xbox360 και να μην σκέφτεστε καθόλου τις φοιτήτριες...
Δεν ξέρεις τι σου είναι resident evil σε PS2 online ούτε GearsOfWar Co-Op γι' αυτό μιλάς...
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Γινόμαστε off-topic ομως!!!
οι φοιτήτριες είναι το θέμα μας
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Επειδή θα μας κατηγορήσουν ότι το έχουμε στήσει επίτηδες για να ανεβάσουμε τα posts, πάω για ύπνο... Τα λέμε άλλη ώρα για τις φοιτήτριες... ([άκυρο]ο πΟΤΕ πάλι δεν έχει πόρτες στην Αμαλιάδα? Τι γίνεται, πέντε πέντε τις βάζουν? [/άκυρο] )

Υ.Γ.
Σου έχω πει να κοιμάσαι τα βράδια! Αλλά όλο κόλπα μου είσαι κακό παιδί!
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
5) Ερώτηση : Οι κεραίες παίζουν με οριζόντια πόλωση που σημαίνει ότι... τις στήνουμε με standard κλίση (το feeder κοιτάζει ευθεία) και όλα τα άλλα τα κάνει το σήμα από τις sectors που απλώνεται σε μεγάλη γωνία ή όχι...?

Οι κεραίες στήνονται όπως οι δορυφορικές με το βραχίονα κάτω ή πάνω (ανάλογα) αλλά πρέπει να κοιτάζουν αρκετά χαμηλά. Γι' αυτό και μερικές φορές όταν δεν γίνεται να πάρουν κι άλλη κλίση κατακόρυφη (προς τα κάτω), βάζουμε τον βραχίονα επάνω. Το feeder μπαίνει στο βραχίονα αλλά με την ακίδα του (το βύσμα που συνδέεται το καλώδιο κατ' επέκταση) προς την οριζόντια θέση. Δηλαδή δίπλα και όχι από κάτω όπως είναι συνηθισμένο. Εξ ου και η οριζόντια πόλωση. Οι Sectors έχουν 90 μοίρες η καθεμία.

6) Anyway, πείτε μου τι κάνουμε στη συνέχεια για να προχωρήσει η διαδικασία ένταξης στο άσυλο, εεε στο σύλλογο ήθελα να πω... και να ξέρω τι μέτρα θα χρειαστούν για την τοποθέτηση.

Υ.Γ. Η δική μου ένταξη στο σύλλογο μπορεί να προχωρήσει με τρόπο τέτοιο για το συμφέρον του συλλόγου. Εξηγώ: Ακόμα και τώρα να στήσουμε, μετά το Πάσχα θα είμαι ανενεργός client γιατί θα είμαι στη σχολή εκτός Αμαλιάδας. Από εσάς και το χρονοδιάγραμμά σας θα εξαρτηθεί το στήσιμο της κεραίας. Αυτό που θέλω εγώ είναι με το που τελειώσω το καλοκαίρι και επιστρέψω να είμαι ήδη μέσα έτοιμος. ʼρα μπορούμε να προχωρήσουμε άμεσα ή κάποια χρονική στιγμή το πολύ μέχρι τέλη Ιουνίου (deadline) Τα κριτήρια προφανώς θα είναι η ένταξη άλλων νέων μελών, διαθεσιμότητά σας και η χρονική καθυστέρηση για την παραγγελία εξοπλισμού. Αναμένω προτάσεις.

Δεν μας έχεις πει τελικά (η έχω χάσει συνέχειες) τι θα κάνεις με εξοπλισμό. Αν θες μόνο feeder και καλώδια και βύσματα, θα έχουμε σύντομα. Αν θες όλο τον εξοπλισμό ίδιο μ' εμάς, θα πρέπει να ενημερώσουμε τον Γρηγόρη να κάνει καμια παραγγελία. Αυτό πρέπει να ξεκαθαριστεί για να μην χάνουμε χρόνο. Από 'κει και πέρα, θα πρέπει να κάνεις μια αίτηση στον Αρτόριο για συμμετοχή στον Σύλλογο και αν θες παραγγελία, να δώσεις χρήματα στον ταμία. Εγγραφές κτλ.. τα δίνεις αφού συνδεθείς.
Επίσης πρέπει σχετικά σύντομα να κανονίσουμε καφέ για να γνωριστούμε. Γουρούνι στο σακί θα πάρουμε?

Το μόνο "κακό" είναι οτι μάλλον θα μπεις στην κεραία 4, όπου γεμίζει επικίνδυνα. Μακάρι να έχεις σήμα για την 1. Εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα. ʼραγε πόσους να αντέχει κάθε AP χωρίς πρόβλημα; 10 νομίζω είναι το ανώτατο όριο και στην 4 είμαστε 7 ήδη...
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Το μόνο "κακό" είναι οτι μάλλον θα μπεις στην κεραία 4, όπου γεμίζει επικίνδυνα. Μακάρι να έχεις σήμα για την 1. Εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα. ʼραγε πόσους να αντέχει κάθε AP χωρίς πρόβλημα; 10 νομίζω είναι το ανώτατο όριο και στην 4 είμαστε 7 ήδη...

Δυστυχώς στην 4 μπαίνει μιας και είναι μέσα στην εμβέλειά της περισσότερο και από το σπίτι του Fandago.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Ωραία, ας προχωρήσουν οι διαδικασίες τότε. Θα ήθελα το πλήρες πακέτο εξοπλισμού (wrap, feeder, pigtail, βύσματα κλπ) οπότε θα χρειαστεί παραγγελία. Για τις υπόλοιπες υποχρεώσεις ενημερώστε με έτσι ώστε να ξέρω τι θα γίνει και με ποια σειρά.
Προφανώς όπως σας ακούω δεν υπάρχει πρόβλημα με το σήμα και αυτό είναι ευχάριστο. Ας κανονίσουμε συνάντηση για να προχωρήσουν τα πράγματα.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Απάντησε μου ψηλέ στο ΠΜ! Φαγώθηκες...
 
Top Bottom