Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

Στόχευση Homunculus

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Λοιπόν όπως βλέπουμε και από το googlearth Θανάση, το πιάτο σου πρέπει να κοιτάει στη γωνία του παλιού κτηρίου μπροστά σου. Πιο δεξιά απ' ότι νομίζαμε. Ελπίζω να μην είναι πρόβλημα που το εμπόδιο είναι κοντά....
 

Attachments

  • hom.jpg
    hom.jpg
    122,3 KB · Προβολές: 0

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Ωραία, ευχαριστώ πολύ... Ενθαρρυντική νομίζω είναι η φωτό.
Τελικά το μεγάλο καλώδιο της ταράτσας πρέπει να είναι κομμένο σε κάποιο σημείο... Έτσι τουλάχιστον δείχνει το lan tester...
Tα 6 pins off... Γκαντεμιά... Θα δω αν μπορώ να βρω το πρόβλημα στο καλώδιο ώστε να το κόψω και αν φτάνει συνεχίζω αύριο.
Αλλιώς από Δευτέρα αγοράζω utp ξανά. Aπό άλλο μαγαζι... Τα άλλα καλώδια και το υπέροχο POE μου είναι μια χαρά!
Τώρα έχω μπει επιγείως με winbox στο RB και κοιτάω τις ρυθμίσεις...
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Ωραία, ευχαριστώ πολύ... Ενθαρρυντική νομίζω είναι η φωτό.

Τώρα έχω μπει επιγείως με winbox στο RB και κοιτάω τις ρυθμίσεις...

Ωραία. Καλό είναι να μαθαίνεις το λειτουργικό σου νωρίς. Κι εγώ ελπίζω οτι δεν θα έχουμε πρόβλημα...
 

raven

Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
16 Ιουνίου 2007
Αναρτήσεις
426
Reaction score
2
Points
18
Age
50
Περιοχή
Αμαλιάδα
Αγαπητέ Humunculus μήν εμπιστεύεσαι και πολυ το Lan Tester. Εγώ με τον Narayan κόψαμε τρείς φορές τα βύσματα και τα αλλάξαμε, και τις τρείς τα έδειχνε λάθος, αλλα παίζει μιά χαρά????????????
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Καλά αμα ήτανε να 'παιζε με τη μία θα είχα ανάγκη lan tester? Ας το δειχνε και κομμένο...
Κατά τα άλλα καλό το RouterOS. Πολλές ρυθμίσεις, καλό interface. (πρέπει να σπάει τις foss πατέντες του αιώνα κατά τα άλλα...) Μου βάζει διάφορες ιδέες... Ήδη έβαλα DHCP server το RB133 και τωρα κάνω leech το documentation από το site της mikrotik... Ίδωμεν...
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Λοιπόν, όλα οκ με τα καλώδια και τα υπόλοιπα αλλά κάνω κάνω scan και δεν βλέπει τίποτα...
Ίσως να κάνω κάτι λάθος, ίσως το πιάτο να είναι σε λάθος θέση.
Κάποια συμβουλή;
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Λοιπόν, όλα οκ με τα καλώδια και τα υπόλοιπα αλλά κάνω κάνω scan και δεν βλέπει τίποτα...
Ίσως να κάνω κάτι λάθος, ίσως το πιάτο να είναι σε λάθος θέση.
Κάποια συμβουλή;

Ναι, περίμενε το απόγευμα να έρθω εγώ να το κάνουμε μαζί. Κατά 99% ο Γρηγόρης δεν έχει βάλει σωστές συχνότητες για το scan. Πού να τις θυμάται φαντάρος άνθρωπος όλες που είναι και κοντινές. Θα τα πούμε από κοντά.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Ok θα περιμένω...
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Δεν υπήρξε πρόοδος δυστυχώς... Η θέση του πιάτου ήταν λανθασμένη. Άρα προχωράμε με έλεγχο σήματος σε διαφορετικά σημεία.
To crossover που μου είπες Axrst να φτιάξω που θα χρειαστεί ακριβώς; To scan με το panel είναι καλύτερα να γίνει με το panel στο χέρι ή καλύτερα να στηρίζεται κάπου; Όλα ΟΚ με την pcmcia καρτούλα, μόνο το pigtail δεν κάθεται καλά πάνω στην υποδοχή και πέφτει. Anyway, αύριο έρχονται οι βοηθοί για δοκιμές. Ευχαριστώ τον Axrst για την βοήθεια και τον χρόνο του! Τα λέμε...
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Δεν υπήρξε πρόοδος δυστυχώς... Η θέση του πιάτου ήταν λανθασμένη. Άρα προχωράμε με έλεγχο σήματος σε διαφορετικά σημεία.
To crossover που μου είπες Axrst να φτιάξω που θα χρειαστεί ακριβώς; To scan με το panel είναι καλύτερα να γίνει με το panel στο χέρι ή καλύτερα να στηρίζεται κάπου; Όλα ΟΚ με την pcmcia καρτούλα, μόνο το pigtail δεν κάθεται καλά πάνω στην υποδοχή και πέφτει. Anyway, αύριο έρχονται οι βοηθοί για δοκιμές. Ευχαριστώ τον Axrst για την βοήθεια και τον χρόνο του! Τα λέμε...

To cross χρειάζεται για να συνδέσεις την κάρτα με το laptop. Και να το έχεις επάνω στην ταράτσα για δοκιμές. Όντως το πρόβλημα είναι καθαρά η οπτική επαφή. Αν δεν έβλεπες λόγω των δέντρων που είναι στη μέση της απόστασης δεν θα είχες σοβαρό πρόβλημα. Το εμπόδιο όμως είναι πολύ κοντά σου και λογικά δεν μπορείς να έχεις σήμα. Ένας ιστός 4-5 μέτρα ήηηη το απέναντι σπίτι που λέγαμε θα ήταν σωστές λύσεις. Κοίτα πρώτα για το 2ο και μετά για τον ιστό.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
To cross χρειάζεται για να συνδέσεις την κάρτα με το laptop.

Ποια κάρτα? Την pcmcia? Δεν πιάνω το σκεπτικό σου...
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Oki doki! Για να δούμε τι θα βγει από τα δοκιμαστικά σκαναρίσματα...
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Σε μισή με καμιά ωρίτσα ανεβαίνω με ένα φίλο σε 2 ταράτσες για scan. Νέα θα έχω το βράδυ.
Πάντως έχω ήδη άδεια από ένα γνωστό αν θέλω να βάλω την κεραία στην απέναντι διαγώνια πολυκατοικία.
Λες το καλώδιο να ενοχλεί τα Ηot Blonde Babes που μένουν εκεί στον δευτερο όροφο;
Αν ενοχλεί θα τους φτιάξω ένα hotspot να μπαίνουν και αυτά στο wana...
Tα λέμε το βράδυ...
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Λες το καλώδιο να ενοχλεί τα Ηot Blonde Babes που μένουν εκεί στον δευτερο όροφο;
Αν ενοχλεί θα τους φτιάξω ένα hotspot να μπαίνουν και αυτά στο wana...

Αμα θες, σου δίνω ip camera να εγκαταστήσεις στο διαμερισμά τους
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Περίεργα τα πράγματα... Από την απέναντι πολυκατοικία βλέπω ιστό... περίπου από τη μέση και πάνω... και εκεί που μπορούσα να δω νομίζω φαίνονταν οι κεραίες (ή τουλάχιστον υποθέτω ότι είναι αυτές) Στη φωτό φαίνεται ότι υπάρχουν 2 ψηλές πολυκατοικίες - εμπόδια. Ο ιστός του ΡΣΑ είναι όμως ακριβώς στη μέση αυτών (σε ευθεία με την πολυκατοικία που ανέβηκα...) Το scan με τον δοκιμαστικό εξοπλισμό δεν έδειξε τίποτα στην ταράτσα της πολυκατοικίας. Επειδή κάτι μπορεί να έγινε λάθος όμως αύριο θα βάλω τον κανονικό εξοπλισμό εκεί για να βεβαιωθώ. Αρχικά νόμισα ότι οι κεραίες του ιστού είναι αρκετά χαμηλά ώστε να μην έχει καθόλου σήμα... Μετά όμως θυμήθηκα πως λίγο πιο πίσω από εκεί που είμαι υπάρχει client (fandago, αν κάνω λάθος διορθώστε...) Οπότε οι κεραίες δεν είναι και τόοσο χαμηλά... Anyway, αύριο θα δούμε καλύτερα...
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Δεν υπάρχει περίπτωση να βλέπεις έτσι τον ιστό και να μην έχεις σήμα. Βέβαια, οι κεραίες μας, είναι όντως στην μέση του ιστού περίπου. Αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα απ' εκεί που είσαι όπως βλέπεις. Το μόνο που μπορεί να φταίει είναι να στοχεύεις ψηλά. Επίσης για να δεις οτι δουλεύει το πράμα, στόχευσε με τον φορητό εξοπλισμό, τον δικό σου όταν εκπέμπει, για να βεβαιωθείς. Εκτός, βέβαια, και κάποιο κομμάτι του εξοπλισμού να είναι ελαττωματικό.

Κροκόδειλε, δεν κάνουμε ένα ντου να επιληφθούμε της κατάστασης; Μου φαίνεται οτι πρόκειται για δύσκολη περίπτωση και πρέπει να την αναλάβουμε επίσημα, ΑΝ βέβαια, δεν πετύχει κάτι αύριο...
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
αυριο την κανω για πατρα. αυτο που σκεφτομαι εγω ειναι μηπως την πατησες οπως ο ναραγιαν..
πηγαινε σε καποιο σημειο που βλεπεις φατσα-καρτα τον ΡΣΑ και κανε ενα στιγμιαιο σκαν να τσεκαρεις οτι
εχεις ρυθμισει σωστα τον δοκιμαστικο εξοπλισμο. Μην το εχεις βαλει να ψαχνει ΑΡ στην ιαπωνια..

εντιτ: απο τη θεα που εχεις απο εκει αναμενω να σε δω συνδεδεμενο με πολυ καλο σημα!
 

Artorios

Active Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
1.590
Reaction score
4
Points
38
Age
50
Περιοχή
Αμαλιάδα
αυριο την κανω για πατρα. αυτο που σκεφτομαι εγω ειναι μηπως την πατησες οπως ο ναραγιαν..
πηγαινε σε καποιο σημειο που βλεπεις φατσα-καρτα τον ΡΣΑ και κανε ενα στιγμιαιο σκαν να τσεκαρεις οτι
εχεις ρυθμισει σωστα τον δοκιμαστικο εξοπλισμο. Μην το εχεις βαλει να ψαχνει ΑΡ στην ιαπωνια..

εντιτ: απο τη θεα που εχεις απο εκει αναμενω να σε δω συνδεδεμενο με πολυ καλο σημα!


καμπύλη κάνει το σήμα, σίγουρα δεν εχει πρβ. και κατευθείαν να τα στήσει θα συνδεθεί.. οι πολυκατοικίες δεν ειναι μπροστά του στα 20πχ μέτρα.. άσε το σκάν κ στήστα. παραδοσιακά όπως εμείς...
 
Top Bottom