Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

Στόχευση Homunculus

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Μόλις καταφέρω να στήσω το πιάτο εκεί ψηλά και δω τι συμβαίνει θα ενημερώσω.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Το πιάτο λοιπόν μεταφερθηκε εκεί ψηλά στην πολυκατοικία με την ωραία θέα μαζί με τον κανονικό εξοπλισμό.
Διαπιστώσαμε ότι σε ύψος 1,5 μέτρα πάνω από το ύψος της ταράτσας μπορούσαμε σχετικά εύκολα να πιάσουμε τα wana_rsa1 και wana_rsa4. Το παράξενο είναι ότι πολύ πιο εύκολα το scan έδειχνε το wana_rsa1 και όχι το 4... H καλύτερη ισχύς που παρατηρήθηκε και για τα δύο AP's δεν κατεβηκε τα (-)89db... To wana_rsa4 μάλιστα όποτε καταφέρναμε να το πιάσουμε ήταν διαρκώς 91-93...
Με την κεραία απόλυτα ευθυγραμμισμένη με τον ιστό εύκολα φαινόταν το wana_rsa1 στα 89-91 ενώ το wana_rsa4 εμφανιζόταν με την κεραία σε ψιλοάκυρες θέσεις... Η κεραία ήταν σε ύψος 1,5 με 2 μέτρα... Τελικά έπρεπε να είναι ακόμα πιο χαμηλά;
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Με την κεραία απόλυτα ευθυγραμμισμένη με τον ιστό εύκολα φαινόταν το wana_rsa1 στα 89-91 ενώ το wana_rsa4 εμφανιζόταν με την κεραία σε ψιλοάκυρες θέσεις... Η κεραία ήταν σε ύψος 1,5 με 2 μέτρα... Τελικά έπρεπε να είναι ακόμα πιο χαμηλά;

Κάτι δεν μου κάθεται καλά. Όταν λέμε να είναι χαμηλά η στόχευση, λέμε να κοιτάζει χαμηλά το μπράτσο που στηρίζει το feeder και όχι να πάει πάνω ή κάτω στον στύλο το πιάτο.... Αύριο θα έρθω να επιληφθώ μου φαίνεται. Δοκίμασε πάντως να το βάλεις να κοιτάζει χαμηλά και αν δεν πάει άλλο, να γυρίσεις ανάποδα το πιάτο με το μπράτσο προς τα πάνω... Μάλλον αυτό φταίει. Δεν μπορεί να μην πιάνεις καλύτερο σήμα...
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Ναι το δοκίμασα και αυτό που λες, αλλά δεν το παράκανα γιατί δεν μου φαινόταν λογικό να το βάζω να κοιτάει ακόμα πιο χαμηλά...
Θα δω και σήμερα εφόσον μπορέσω αν αποδίδει να κοιτάει ακόμα χαμηλότερα και θα ενημερώσω
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Ναι το δοκίμασα και αυτό που λες, αλλά δεν το παράκανα γιατί δεν μου φαινόταν λογικό να το βάζω να κοιτάει ακόμα πιο χαμηλά...
Θα δω και σήμερα εφόσον μπορέσω αν αποδίδει να κοιτάει ακόμα χαμηλότερα και θα ενημερώσω

Να το παρακάνεις. Όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο, το πιάτο πρέπει να μοιάζει οτι κοιτάζει προς τα κάτω. Με άλλα λόγια, η ευθεία του μπράτσου πρέπει να δείχνει την μέση περίπου του ιστού του ΡΣΑ.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Oki doki.

Πες μου πότε θα είσαι στη σχολή να σου επιστρέψω το δοκιμαστικό εξοπλισμό.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Oki doki.[/b]

Πες μου πότε θα είσαι στη σχολή να σου επιστρέψω το δοκιμαστικό εξοπλισμό.

Τί όκιντόκι ρε; Τί έκανες τελικά; Αύριο περιμένω να με πάρεις τηλ να μου πείς οτι παίζεις ή να σε δω συνδεδεμένο. Θα χρειαστείς κάποια βοήθεια ίσως για τα προγράμματα και το default route για το computer σου.
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Αν χρειαστεί η βοήθειά μου το απόγευμα θα έχω ξεμπερδέψει από την μετακόμιση. Ισως για λίγο να μπορώ να πεταχτώ.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
α3ησ-+ερα! ατα3αβες τ+ωρα/

...
Ετσι γραφω αν δεν εχω το function (Fn) key πατημενο συνεχως... Δηλαδη η secondary λειτρουργια καποιων πληκτρων απο το keyboard εγινε primary!!!! Τι επαθε το ρημαδι δεν μπορω να καταλαβω... To επαθε μολις συνεδεσα πανω ενα usb keyboard... Ελπιζω να μην ειναι hardwareπροβλημα... Τελος παντων θα το φτιαξω...

απαντηση στον Χρηστο απο φωναχτηρι

Ναι ειναι συνδεδεμενο, αλλα δεν δουλευει καποιο pc τωρα...
Θελω να μου πειτε αν η διακυμανση στην ισχυ του σηματος ειναι νορμαλ (να παιζει 1-2db δηλαδη...) ή οφείλεται σε ελλιπη στηριξη του πιατου...? Σε εσας το νουμερο ειναι παντα σταθερο? πχ 65? ή ανεβοκατεβαινει?

Παντως σημερα-αυριο λογικα θα εχω τελειωσει... Τα λεμε,,,
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Θελω να μου πειτε αν η διακυμανση στην ισχυ του σηματος ειναι νορμαλ (να παιζει 1-2db δηλαδη...) ή οφείλεται σε ελλιπη στηριξη του πιατου...? Σε εσας το νουμερο ειναι παντα σταθερο? πχ 65? ή ανεβοκατεβαινει?

Είναι φυσιολογικό να παίζει τόσο η απώλεια. Σε όλους μας το κάνει. Στήριξε όμως το πιάτο γιατί θα νομίζεις ότι είσαι συνδεμένος στο wana, αλλά θα είσαι στην υπερσύγχρονη τεχνολογία του Αντωνάτου. Ειδικά με αυτόν τον αέρα σήμερα.... (αν υπάρχει ακόμα πιάτο)
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Ναι εννοείται αυτό... Ευχαριστώ... Τώρα το απόγευμα εφόσον δεν με επηρεάσουν εξωγενείς παράγοντες θα τελειώνω σιγά σιγά...
Τα λέμε
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Ελα να σε δούμε και συνδεμένο λέωωωωω
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
to sima sou to perimeno kato apo -55 me -60. Min symvivasteis me kati xeirotero... Tora einai -70 ara ftaiei to piato sou mallon..
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
ΟΚ, δεν έχω στηρίξει το πιάτο ακόμα όπως πρέπει οπότε λογικό είναι να χαλάρωσε λίγο. Όπως είναι δεν νομίζω να πέφτει κάτω από -59.
Ίσως να θέλει ανάποδα το μπράτσο για να βελτιωθεί. Προχτές σε μια πρώτη δοκιμή με το σήμα στα 63-66db το transfer rate από το DC του Nara ήταν στα 1,8 με 1,9 Megabytes ανά Sec. Δεν έτρεξα το bandwidth tool της Mikrotik να δω τι παίζει... αλλά πόσο μπορεί να πετύχει στην πράξη; Εσείς μέγιστο πόσο έχετε επιτύχει;
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
Αυτο που πετυχες ειναι αρκετα καλο (αντιστοιχει σε 15μβιτ) και μαλιστα απο τον ναραυαν που εχει χαμηλο απλοαντ.
Το μεγιστο που εχουμε δει ειναι καπου στα 18μβιτ.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Ωραία μόλις έχω πλήρη πρόσβαση και το πιάτο στην τελική του θέση, θα κάνω δοκιμές και θα ενημερώσω.
Να δούμε και τι upload θα έχω βέβαια γιατί θα είναι σημαντικό...
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Το μεγιστο που εχουμε δει ειναι καπου στα 18μβιτ.

Τί λέ ρε [Antonatos mode on] φήλαι; [Antonatos mode off]

Τόσο εγώ με Οικονόμου, όσο και από το σπίτι στη σχολή, έχω πιάσει αρκετές φορές 24mbit.

Αλλά αυτό δεν αναιρεί, οτι τα 15 mbit του hom, είναι σχετικά καλά. Ειδικά, διότι εκείνη την ώρα μπορεί και κάποιος άλλος να τραβάει από την ίδια πηγή...
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Ωραία μόλις έχω πλήρη πρόσβαση και το πιάτο στην τελική του θέση, θα κάνω δοκιμές και θα ενημερώσω.
Να δούμε και τι upload θα έχω βέβαια γιατί θα είναι σημαντικό...

Αν το σήμα είναι κάτω από -70 - -65db, λίγο ρόλο παίζει στην ταχύτητα. Είναι ήδη καλό. Αυτό από αποδεδιγμένα πρακτικής απόψεως...
 
Top Bottom