Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

www.wana.gr

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Τί έγινε τελικά με το wana.gr ? Ο Τύπος φαίνεται έτοιμος να μας το παραχωρήσει. Συζητήθηκε καθόλου το θέμα της χρηματοδότησης;
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Ας το πάρουμε άμεσα και χωρίς χρονοτριβές. Το πρόβλημα είναι ποιος μαζεύει από όλους αυτό το μικροποσό
 

Artorios

Active Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
1.590
Reaction score
4
Points
38
Age
50
Περιοχή
Αμαλιάδα
προτείνο στον παπ στην τράπεζα ο καθένας τον οβολόν του..
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Ο Γρηγόρης είπε ότι για το wana.gr αυτός που το έχει καβατζαρει έχει πληρώσει 80-85 ευρώ για κάποια χρόνια. Εγώ προτείνω να μαζεψουμε μεταξύ μας τα χρήματα και να ξεμπερδεύουμε. Εγώ δεν μπορώ να τρέχω στην τράπεζα για 8-10 ευρώ γιατί δουλεύω τα πρωινά.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Και πως - Ποιός θα συννενοηθεί τώρα που λείπει το Γρηγόρι; Οι άλλοι συμφωνούν; Ποιός θα αναλάβει να μαζέψει τα λεφτά; Αυτοί που δεν διαβάζουν το forum πώς θα το μάθουν;

Εγώ μέσα είμαι. Βγάλτε το ποσό και πείτε.
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Τωρα που θα λείπει ο Γρηγόρης είναι όντως πρόβλημα. Οσο για την ενημέρωση μπορεί να την κάνει καθενας μας στους γνωστους του και να μαζέψει τα χρήματα. Εγώ μπορώ να αναλάβω Αρτόριο, Οικονόμου και Γκιώνη
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
Λοιπόν...αυτό μπορώ να το κάνω γρήγορα. Απλά πείτε μου πού πρέπει να βάλουμε τον δνς.

Αρκεί να ξέρω ότι ΣΙΓΟΥΡΑ θα γίνει !!!!
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Originally posted by koRkodilos
Λοιπόν...αυτό μπορώ να το κάνω γρήγορα. Απλά πείτε μου πού πρέπει να βάλουμε τον δνς.

http://www.dyndns.com/services/dns/custom/

Είναι μια καλή λύση. Ρίξτου μα ματιά και πες κι εσύ τη γνώμη σου.
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
Δεν είμαι σίγουρος,αλλά δεν πρέπει να του δώσουμε έναν dns δικό μας? Εκεί,δηλαδή,που υπάρχει και το σαιτ σηκωμένο.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Όχι. Δεν είναι απαραίτητο. Μάλιστα ο δικός μας DNS είναι ρυθμισμένος μόνο για wana και όχι για itnernet. Απαιτεί κι άλλα πράγματα και με τα boot κτλ ΔΕΝ θα δουλεύει σωστά.

Το μόνο είναι οτι θέλει και 25$ το χρόνο. Είναι πάντως η τέλεια λύση για 'μας.
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
Οκ,οπότε τί πρέπει να κάνω? Μαζί με τα χρήματα θα του στείλω και ένα μεηλ με τις ρυθμίσεις. Τί ακριβώς πρέπει να του δώσω εκεί μέσα?
Μπορείς να το αναλάβεις γιατί πρέπει να μαζέψω πράγματα?
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Originally posted by Axrst
Όχι. Δεν είναι απαραίτητο. Μάλιστα ο δικός μας DNS είναι ρυθμισμένος μόνο για wana και όχι για itnernet. Απαιτεί κι άλλα πράγματα και με τα boot κτλ ΔΕΝ θα δουλεύει σωστά.

Το μόνο είναι οτι θέλει και 25$ το χρόνο. Είναι πάντως η τέλεια λύση για 'μας.

τι σχέση έχει το dyndns με το wana.gr ????
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Αγοράζουμε έναν custom DNS ο οποίος, όταν κάποιος γράφει www.wana.gr στον browser του, να τον στέλνει στον σέρβερ μας. Αυτό δεν είναι δυνατό να γίνει ποιοτικά και χωρίς προβλήματα στον δικό μας server απ' ευθείας.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Originally posted by koRkodilos
Οκ,οπότε τί πρέπει να κάνω? Μαζί με τα χρήματα θα του στείλω και ένα μεηλ με τις ρυθμίσεις. Τί ακριβώς πρέπει να του δώσω εκεί μέσα?
Μπορείς να το αναλάβεις γιατί πρέπει να μαζέψω πράγματα?

Μπορώ να αναλάβω το DNS.

Αναλυτικά αναφέρεται εδώ η διαδικασία: http://www.dyndns.com/services/dns/custom/howto.html

Πρέπει να αγοράσουμε πρώτα την υπηρεσία και μετά να δηλώσουμε στον gr hostmaster οτι οι DNS μας είναι:

ns1.mydyndns.org για primary
ns2.mydyndns.org secondary
ns3.mydyndns.org έως ns2.mydyndns.org για backup (δεν ξέρω πόσους μπορεί να χρησιμοποιήσει).

Αλλά πως να ξεκινήσω αν οι υπόλοιποι δεν συμφωνήσουν;
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
αστο... ειναι προχωρημένη η ώρα και σκεφτόμουνα άλλα. Μήπως η καλύτερη λύση είναι να νοικιάσουμε και κάπου χώρο όπου θα έχει και dns; Ετσι δεν θα βαραίνουμε και την γραμμή. Αυτό σημαίνει φυσικά και επιπλέον έξοδα αν και με 3.5 ευρώ το μήνα ξεμπερδεύουμε.
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Originally posted by Axrst
Αλλά πως να ξεκινήσω αν οι υπόλοιποι δεν συμφωνήσουν;

Αργότερα με το Δ.Σ. δεν θα υπάρχουν τέτοια προβλήματα
(θέλω να πιστεύω τουλάχιστον)
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Originally posted by Narayan
αστο... ειναι προχωρημένη η ώρα και σκεφτόμουνα άλλα. Μήπως η καλύτερη λύση είναι να νοικιάσουμε και κάπου χώρο όπου θα έχει και dns; Ετσι δεν θα βαραίνουμε και την γραμμή. Αυτό σημαίνει φυσικά και επιπλέον έξοδα αν και με 3.5 ευρώ το μήνα ξεμπερδεύουμε.

Ναι, αλλά η όλη φασαρία γίνεται για να μπορούν να είναι accesible οι σελίδες εντός δικτύου. Αν το βάλουμε έξω, δεν θα μπορεί πχ. ένας σαν τον Αντωνάτο που δεν έχει internet τώρα να δει τη σελίδα, ούτε να γράψει στο forum.
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
Originally posted by Axrst
Όχι. Δεν είναι απαραίτητο. Μάλιστα ο δικός μας DNS είναι ρυθμισμένος μόνο για wana και όχι για itnernet. Απαιτεί κι άλλα πράγματα και με τα boot κτλ ΔΕΝ θα δουλεύει σωστά.

Το μόνο είναι οτι θέλει και 25$ το χρόνο. Είναι πάντως η τέλεια λύση για 'μας.

τι σχέση έχει το dyndns με το wana.gr ????

Και εγώ αυτήν την εντύπωση έχω χρήστο. Αλλά δεν είμαι και σίγουρος
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
Παρεπιπτόντως,δεν ξέρω αν το παρατηρήσατε,αλλά όλη η συζήτηση γίνεται από έναν μ@λ@κ@ που μπαίνει με vpn ποιος ξέρει από που και από άλλους δύο άκυρους στων οποίων τα ποστ δεν πρόκειται κανείς να δώσει σημασία!

Άντε,να γράψει και τίποτα αύριο το πρωι ο αρτόριος και να απαντήσει και ο κώστας σε κάποιο άλλο section ,ίσως και σε άλλο forum, με θέμα το όνομά του και να δηλώνει και πώς και αυτός είναι με το μέρος μας.
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Originally posted by Axrst
Ναι, αλλά η όλη φασαρία γίνεται για να μπορούν να είναι accesible οι σελίδες εντός δικτύου. Αν το βάλουμε έξω, δεν θα μπορεί πχ. ένας σαν τον Αντωνάτο που δεν έχει internet τώρα να δει τη σελίδα, ούτε να γράψει στο forum.

μονο ο Αντωνάτος δεν έχει internet και όταν γράφει δεν ξέρει τι λέει. Οπότε δεν μπορεί να στηρίζεται η όλη κατασταση σε ενα και μόνο άτομο
 
Top Bottom