Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

Επέκταση Δικτύου

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Υπάρχει ένα μεγάλο πρόβλημα με την επέκταση του δικτύου.

Ήταν να μπουν στη δεύτερη φάση καμια 15ριά άτομα και καταλήξαμε να μπουν 4-5. Ο Γρηγόρης βασισμένος στο οτι κάποιοι είχαν πει οτι σίγουρα θα μπουν μέσα, παρήγγειλε κάρτες CM9 και κεραίες και άλλα διάφορα για 10 άτομα. (οκτώ στην ουσία). Με αποτέλεσμα τώρα να έχουν μείνει μόνο 500€ στο ταμείο και να θέλουμε να πάρουμε και κεντρικό κόμβο (ταρατσοpc με 200€) και wrap's κεραίες, feeders καλώδια κτλ. για τους 4-5 χρήστες. Το κάθε wrap μόνο κάνει 100€.

Πρέπει δηλαδή, ή να πουλήσουμε τα επιπλέον πράγματα σε χαμηλότερες τιμές απ' ότι τα αγοράσαμε, ή να πουλήσουμε το routerboard και να βάλουμε 4 κεραίες στο ταρατσο pc που τις σηκώνει (για να μην βάλουμε και τα 2), η δεν ξέρω κι εγώ τι...

Συν τοις άλλοις, ο Γρηγόρης φεύγει σήμερα για διακοπές, έρχεται την άλλη Πέμπτη και Δευτέρα μπαίνει για φαντάρος... Πότε θα κάνουμε κάτι δηλαδή; ΠΟΤΕ!

Επιπλέον, οι περισσότεροι αδιαφορούν και δεν τους νοιάζει καθόλου το θέμα. Από τον Ανδρέα που καθυστέρησε δίνοντας (παράτυπα και πέρα απ' όσα είχαμε πει) παράταση στους 3 δικούς του ν' απαντήσουν (κι ενώ μας είχε πει οτι θα μπούν σίγουρα) έως, Μουζάκη, Οικονόμου, Γκιώνη που δεν συμμετέχουν καθόλου. Φυσικά και δεν είναι κανένας υποχρεωμένος να τρέχει και είναι εθελοντικά τα όσα μπορεί κάποιος να κάνει, αλλά χρειαζόμαστε και λίγη βοήθεια.

Εγώ πχ, δεν κλαίω, τα 320€ που έδωσα και πάνε χαμένα, αλλά το ότι πίεσα τον αδερφό της Βάνας να πάει αμέσως (εδώ κι ένα μήνα) να καταθέσει τα χρήματα μιας κι είχαμε δώσει διορία μόλις 5 ημέρες τότε. Και ο άνθρωπος, λοιπόν τώρα, ζητάει να μπεί στο δίκτυο. Τί θα του πω; Η νομίζετε οτι του περισσεύουν τα λεφτά να τα δίνει 10 μήνες πριν μπει;

Και το ερώτημα είναι: Τί κάνουμε τώρα; Πως θα καταφέρουμε να μπουν σίγουρα αυτά τα άτομα; Έστω οτι ο Γρηγόρης πριν πάει φαντάρος, μας κάνει μια ενημέρωση για την εγκατάσταση των wireless, από εξοπλισμό τί γίνεται; Πως θα φανούμε αξιόπιστοι σε όσα λέγαμε σ' αυτά τα 4-5 νέα άτομα;

Ακούω ιδέες. Ελπίζω να συμμετάσχουν όλοι.
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Πέρα απο σένα, τον Ζορμπά και τον κουνιάδο σου ποιος εχει δώσει λεφτά για να μπει; Οι του Αντρέα πλήρωσαν; Κι αν όχι πότε θα γίνει αυτό;
θα μου πεις γιατί πρέπει να τρέξει ο Αντρέας και ο καθένας γι'αυτά τα άτομα...
πολύ απλά, για τον ίδιο λόγο που τρέχαμε κι εμείς απο ταράτσα σε ταράτσα για να λειτουργήσουν όλοι!
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
Δε νομίζω ότι προλαβαίνουμε να κάνουμε κάτι ουσιαστικό όσον αφορά τον εξοπλισμό. Και αυτό δεν το ισχυρίζομαι επειδή φεύγω για φαντάρος,αλλά επειδή δεν υπάρχει χρόνος (ούτε και δυνατότητα την τρέχουσα χρονική στιγμή ) για παραγγελίες!

Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να πάρετε μία απόφαση (χρηιμοποιώ β΄ πληθυντικό επειδή θα ξαναπιάσω υπολογιστή σε μία εβδομάδα που θα κατέβω αμαλ) τί πρέπει να γίνει με το οικονομικό άμεσα. Αυτό δεν πρόκειται να σημαίνει κάποια εξέλιξη μέσα στην επόμενη εβδομάδα,αλλά θε έχει λυθεί το μεγαλύτερο πρόβλημα...euro! Σαν συνέπεια θα έχει την υλοποίηση της δεύτερης φάσης νωρίτερα από ότι κινδυνολογούσαμε τουλάχιστον.. :confused:

Το routerboard μπορεί να σπρωχτεί κάπως εύκολα..για τις cm9 δεν ξέρω.

Και πέρα από την επέκταση του δικτύου το μοναδικό που προλαβαίνει να γίνει είναι εκλογές για το ΔΣ.. :)
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Πως θα μας φαινόταν, να μείνουμε λίγο χωρίς routerboard προκειμένου να το πουλήσουμε; Έστω και για μια εβδομάδα...

Μήπως τότε αρχίσει και τσούξει μερικούς;

Θα μου πείτε γιατί να πληρώσουν οι παλιοί την (μη) επέκταση του δικτύου; Γιατί αμα θέλουμε να μεγαλώσει το δίκτυο, πρέπει να ΤΡΕΞΟΥΜΕ ΟΛΟΙ.
Τελεία.
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Δεν κατάλαβα τι εννοείς
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Originally posted by Narayan
Πέρα απο σένα, τον Ζορμπά και τον κουνιάδο σου ποιος εχει δώσει λεφτά για να μπει; Οι του Αντρέα πλήρωσαν; Κι αν όχι πότε θα γίνει αυτό;

Ποτέ. Δεν θα μπεί κανείς τους. Και εδώ είναι η βλακεία. Είχαμε μείνει με την ιδέα οτι θα μπούν ΣΙΓΟΥΡΑ. Δεν ξέω ποιός την είχε μεταδώσει την λάθος αυτή εντύπωση. Το λάθος του Ανδρέα, είναι οτι τους έδωσε παράταση και τους περίμενε μέχρι χθές. Έπρεπε από την αρχή να τους είχε πεί, οτι η διορία ήταν (όπως για όλους) μέχρι εκείνη την Παρασκευή. Οπότε δεν θα προχωρούσαμε σε μεγάλες παραγγελίες με όλες αυτές τις συνέπειες....

Όπως έκανα εγώ με Μάρκο, Λάλο, Ψιούρη, Ζαφειρόπουλο κτλ. Τους έδωσα διορία μέχρι τότε. Μου είπαν όχι, ή ξερω-γώ... και τους απέκλεισα.

Είμαστε τελικά 4 ή 5 αν έρθει κι ο φίλος του Αντωνάτου. Ζορμπάς, εγώ, Μπούρας, Σιδηρόπουλος έχουμε δώσει λεφτά.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Originally posted by Narayan
Δεν κατάλαβα τι εννοείς

Μα δεν διάβασες τις πιο πάνω λύσεις; Μια απο αυτές είναι να πουλήσουμε το routerboard, για να βρούμε λεφτά, να μπουν οι υπόλοιποι που ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ πληρώσει. Και στη θέση του να πάρουμε ένα taratso pc που θα σηκώνει πιο άνετα 4 κεραίες.

Αλλιώς τί; Πέστε καμια ιδέα...
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Originally posted by Axrst
Μα δεν διάβασες τις πιο πάνω λύσεις; Μια απο αυτές είναι να πουλήσουμε το routerboard, για να βρούμε λεφτά, να μπουν οι υπόλοιποι που ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ πληρώσει. Και στη θέση του να πάρουμε ένα taratso pc που θα σηκώνει πιο άνετα 4 κεραίες.

δεν κατάλαβα ότι εννοούσες το ήδη εγκατεστημένο routerboard και νόμιζα για το καινούριο. Λες και ξέρω τι έχει αγοραστεί; από το πρώτο μήνυμά σου το έμαθα.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Γιατί ξέρω εγώ ακριβώς;

Κακώς βέβαια, γιατί έπρεπε να ενημερωνόμαστε και να ενδιαφερόμαστε όλοι.

Προτείνω ο Γρηγόρης να γράψει εδώ μέσα τί έχει ήδη, τί μας λείπει και σχετικά κόστη από τα κομμάτια που λείπουν. Επίσης τις εναλλακτικές.

Πιστεύω οτι αν φύγει τώρα φαντάρος, πρέπει να μαζέψουμε τα υλικά, και να μας πει τα "κανάλια", για να δούμε τί και πως θα παραγγείλουμε ΑΝ βγάλουμε άκρη και βρεθεί λύση.
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
Οκ..έχουμε 10 κάρτες με τις γουρουνο-ουρίτσες τους και 2 sectors.

Μένει πολύ πράμα....
WRAPs(εξαντλήθηκαν πριν μία εβδομάδα τα φτηνά),feeders (ούτε κατά διάννοια τέτοια εποχή), τροφοδοτικά,πιάτα, κουτιά,cf 32MB (επίσης εξαντλημένες), βύσματα (σε αφθονία,εγώ δεν έχω για αεροπορία) , καλώδιο (λίγο δύσκολο,αλλά μπορεί να βρεθεί) ,αντάπτορας για το ταρατσο-πισι (εξαντλημένος πανελλαδικώς) και όλη η δουλειά για το ταρατσο-πισι που ακόμη δεν έχουμε την οποία μόνο εγώ μπορώ να την κάνω (no offence παιδιά,αλλά απαιτεί ένα σωρό συγκεκριμένα ψιλοίδια της αγοράς χωρίς,όμως,να χρειάζεται υπερβολικά πολύ χρόνο από τη στιγμή που θα το πάρω στα χέρια μου)

Μία απόφαση χρειάζεται μέχρι τα μέσα της επόμενης εβδομάδας έτσι ώστε να υπάρχου πιθανότητες να υπάρξει εξέλιξη μες στο φθινόπωρο και όχι στον χειμώνα όπως το βλέπω.. :confused:

ΥΓ. Καλά ρε,τσατ το κάνατε? Πότε προλάβατε τόσα ποστς?
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Δηλαδή, τί απόφαση χρειάζεται;

Έχουμε 500€ και μας λείπουν πόσα νομίζεις; Τι είναι αυτό που θα επιταχύνει τη διαδικασία; Και πως θα γίνουν οι παραγγελίες από τη στιγμή που θα είσαι φαντάρος; Η με τις άδειες σου θα προχωράμε;

Επίσης αν δεν είναι πρόβλημα για 'σένα θα έλεγα η επόμενη εγκατάσταση να γίνει εξ αρχής σε στυλ επίδειξης μόνο και μόνο για να δούμε 2 πράγματα και να μην εξαρτιώμαστε από το πότε θα έρθεις για το παραμικρό... Από το στήσημο των υλικών έως τη ρύθμιση του mikrotik... Αλλιώς θα είμαστε μόνιμα εξαρτημένοι, από το πού είσαι και τι κάνεις... Αλλά βεβαιως γι' αυτό έχουμε καιρό.

Πες τωρα για την απόφαση.
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
Originally posted by Axrst
Δηλαδή, τί απόφαση χρειάζεται;

Έχουμε 500€ και μας λείπουν πόσα νομίζεις; Τι είναι αυτό που θα επιταχύνει τη διαδικασία; Και πως θα γίνουν οι παραγγελίες από τη στιγμή που θα είσαι φαντάρος; Η με τις άδειες σου θα προχωράμε;

Επίσης αν δεν είναι πρόβλημα για 'σένα θα έλεγα η επόμενη εγκατάσταση να γίνει εξ αρχής σε στυλ επίδειξης μόνο και μόνο για να δούμε 2 πράγματα και να μην εξαρτιώμαστε από το πότε θα έρθεις για το παραμικρό... Από το στήσημο των υλικών έως τη ρύθμιση του mikrotik... Αλλιώς θα είμαστε μόνιμα εξαρτημένοι, από το πού είσαι και τι κάνεις... Αλλά βεβαιως γι' αυτό έχουμε καιρό.  

Πες τωρα για την απόφαση.

Με ραπς και πιάτα μόνο εξαντλείται το υπόλοιπο ποσό. Τα υπόλοιπα βγαίνουν κάπου 350-400 παραπάνω. Και αυτό γιατί πέφτει πάνω σας όλο το κόστος του κεντρικού εξοπλισμού. Αν σκοτώσουμε το ρουτερμπόρντ κάτι γίνεται και βλέπουμε για τα υπόλοιπα..

Όσον αφορά τα περί επίδειξης δεν υπάρχει χρόνος ούτε γι'αστείο διότι θα έχω τρελό διάβασμα,οπότε ότι φτιάχνεται θα πρέπει να γίνεται αστραπιαία!! Τουλάχιστον μέχρι οκτώβρη έτσι έχει η κατάσταση.

Και δε νομίζω ότι τίθεται θέμα εξάρτησης... Το έλεγα και στον Νίκο προχθές..μόνο όσο έχουμε πρόχειρες λύσεις (όπως τώρα) χρειάζομαι εγώ για κάποιες μπακαλίστικες μικροαλλάγές. Όταν όλα θα σεταριστούν σωστά τότε κανείς δε θα βάζει χέρι! μόνο με το dude θα μας μένει να ασχοληθούμε!
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Originally posted by koRkodilos
Με ραπς και πιάτα μόνο εξαντλείται το υπόλοιπο ποσό. Τα υπόλοιπα βγαίνουν κάπου 350-400 παραπάνω. Και αυτό γιατί πέφτει πάνω σας όλο το κόστος του κεντρικού εξοπλισμού. Αν σκοτώσουμε το ρουτερμπόρντ κάτι γίνεται και βλέπουμε για τα υπόλοιπα..

Τελικά ο φίλος του Αντωνάτου, είναι μέσα; Αν δεν είναι και θέλει να μπει, να τα 320€ αμέσως αμέσως... Έπειτα αν βρούμε άλλον έναν, δεν υπάρχει πρόβλημα... βγάζουμε και κέρδος ;)

Όμως πες οτι βρίσκουμε τα λεφτά. Τί γίνεται με τις παραγγελίες, και πως, θα προχωρήσουμε; Ποιό είναι το σχέδιό σου;
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
Originally posted by Axrst
Originally posted by koRkodilos
Με ραπς και πιάτα μόνο εξαντλείται το υπόλοιπο ποσό. Τα υπόλοιπα βγαίνουν κάπου 350-400 παραπάνω. Και αυτό γιατί πέφτει πάνω σας όλο το κόστος του κεντρικού εξοπλισμού. Αν σκοτώσουμε το ρουτερμπόρντ κάτι γίνεται και βλέπουμε για τα υπόλοιπα..

Τελικά ο φίλος του Αντωνάτου, είναι μέσα; Αν δεν είναι και θέλει να μπει, να τα 320€ αμέσως αμέσως... Έπειτα αν βρούμε άλλον έναν, δεν υπάρχει πρόβλημα... βγάζουμε και κέρδος ;)

Όμως πες οτι βρίσκουμε τα λεφτά. Τί γίνεται με τις παραγγελίες, και πως, θα προχωρήσουμε; Ποιό είναι το σχέδιό σου;

Εϊ,θείο..μισό! Αν μπει και Ανδρέας σημαίνει κι'άλλο wrap,feeder,cf,πιάτο,τροφοδοτικό,κουτάκι,καλώδιο,βύσματα...
Το ίδιο κι αν μπει ακόμη ένας. Το θετικό είναι ότι ψαλιδίζεται έτσι το αρνητικό ισοζύγιο..
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
ΟΚ. Για την ταμπακέρα δεν λές τίποτα... Πως θα γίνουν οι παραγγελίες ωστε το Φθινόπωρο, να έχουμε ελπίδες να;
 
Top Bottom