Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

WANA. ΜΕΤΑ ΤΙ?

Anto-NATOS

Member
Εγγραφή
27 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
228
Reaction score
0
Points
16
Περιοχή
ΜΑΡΑΘΕΙΑ
ΥΓ. Το μήνυμά σου το έγραψες στην περιοχή για τεχνικά θέματα. ΛΑΘΟΣ. Το μετέφερα εδώ που είναι η συζήτηση μελών.

Ένα θέμα αλλά για την wana καυτό.
Τώρα για Αυγουστο κατεβικαν κατι φιλι μου από Αθηνα που εχουν και αφτι wifi στην Αθηνα και τους εδιξα τιν wana με όλα τις τα καλα που παροχή και μου εξήγησαν όλα ωραία και καλά εκτός από 2 απλά αλλά πολύ βασικά πράγματα που είναι τα παρακάτω:
1.το μεγάλο κόστος του εξοπλισμού.
2.το ότι δεν μπορεί να μπει οποίος θέλει.

Η απάντηση μου και στα δυο αυτά βασικά ερωτήματα είναι η ακολουθι:
1.εχουμε σαφώς πολλή καλύτεροι ποιότητα υλικών και πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες από αυτού που δουλεύουν στα 2.4
2.το ότι σταδιακά και αυτό θα γυνή αλλά δεν ξερό ακριβός το ποτέ.
Και εδώ έρχομαι εγώ να ρωτήσω όλους εμάς που είμαστε στην wana:
Δεν θα ήταν καλό να μπορούσε να μπει ο καφενας με πολύ μικρότερο κόστος παρά μόνο αφτί που είμαστε?(εδώ έχω μια απλή απάντηση ότι αν γίνει αυτό θα γίνει μπάχαλο)
Και ακόμη παιδία η εποχές είναι δύσκολες από όλες τις άποψης.(δε υπάρχει χρήμα στην αγορά)
Και τέλος ερωτώ:
Δεν θέλετε να μεγαλώσει και να αναπτηχφι η wana έτσι ώστε μια μέρα να γίνει ένα δίκτυο πέρα από παιχνίδια και αναταλαγι αρχείων το κάτι παραπάνω?
Αυτά έχω να πω και πιστεύω ότι τα λόγια τον φίλο μου που ηρφαν για διακοπές και ενφουσιαστικαν με το θέμα wana να μας κανί να σκεφτούμε το αυτονόητο:
Η wana είναι ένα κλειστό club η ένα δίκτυο που μπορεί να παρέχει πολλά στον καθένα με οποίες επίπτωσης ευχάριστες-δυραρεστες είναι αυτές.
Κλίνοντας καλό είναι να σκεφτούμε ότι με αυτό τον τρόπο φα έρθει κόσμος στην wana αλλά να κατεβάσουμε το κόστος που παίζει των κύριο λόγο τις μη προσέλκυση της άτομα που θελούν αλλά δεν μπορούν οικονομικά.
Σκεφτείτε όλα τα παραπάνω και πείτε μου…………………………
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Το κόστος του εξοπλισμού είναι μεγάλο, ΑΛΛΑ όπως έχουμε πει, είναι για 2 λόγους:

Ποιοτικός εξοπλισμός που εξασφαλίζει ενιαιότητα και υποστήριξη ωστε να μην μείνεις εκτός... και

Για να έχουμε μεγάλο bandwidth και στα Access Points μας, ωστε να μην ζορίζονται τα μηχανήματα και να μην σέρνεται η ταχύτητα.

Δηλαδή, το κόστος που πληρώνουμε δεν είναι μόνον ο εξοπλισμός μας αλλά και επιπλέον εξοπλισμός στο Access Point ο οποίος θα ενισχύει το οτι πάντα θα έχουμε αξιοπρεπείς ταχύτητες.

Θα μπορούσαμε πχ να μπούμε 20 άτομα στο υπάρχον access point και να σέρνεται.

Φυσικά και θέλουμε να αναπτυχθεί το δίκτυο. Κάποια στιγμή σκεφτόμαστε να βάλουμε μια όμνι κεραία, σε κάποιο κεντρικό σημείο της αμαλιάδας που να τρέχει στα 2.4 και να μπαίνει όποιος θέλει.

Όμως θέλει προσοχή αυτό το σημείο: Φαντάζεστε να μπει ο οποιοσδήποτε και να σου στείλει ιούς ή να σου κάνει κάποιο κακό; Τί να το κάνεις μετά το μεγάλο δίκτυο αμα είναι μπάχαλο;

Προς το παρόν, το σχήμα που έχουμε επιλέξει, διασφαλίζει οτι αυτοί που μπαίνουν είναι άτομα που το θέλουν πραγματικά και που δεν θα μας δημιουργήσουν προβλήματα. Ναί λοιπόν στην ανάπτυξη, αλλά με προσοχή.
 

Artorios

Active Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
1.590
Reaction score
4
Points
38
Age
50
Περιοχή
Αμαλιάδα
το ποσό το βρίσκω λογικό.
1. εχεις τρελές ταχύτητες που φίλοι μου απο αθήνα οταν τις άκουσαν δεν το πιστευαν.
2. κάνεις απόσβεση των χρημάτων σε πολύ μικρό χρονικά όριο.(*** ****)
3. σίγουρα όλοι μας θέλουμε να επεκταθεί και σε αλλους χρήστες με όλα τα θετικά που αυτό συνεπάγεται.
4. αν έχεις βρεί φθηνότερα και το ίδιο αξιόπιστα υλικά εγώ είμαι μέσα να να πουλήσω αυτά που έχω και να τα αντικαταστήσω..

(σίγουρα θα ενδιαφερθούν και κάποιοι άλλοι που τους φάνηκαν τα υπάρχοντα ακριβά..)
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Originally posted by Anto-NATOS
Δεν θα ήταν καλό να μπορούσε να μπει ο καφενας με πολύ μικρότερο κόστος παρά μόνο αφτί που είμαστε?(εδώ έχω μια απλή απάντηση ότι αν γίνει αυτό θα γίνει μπάχαλο)

Μα και τώρα μπορεί να μπει οποιοσδήποτε θέλει με χαμηλότερο κόστος... απλά πρέπει και να συμμετάσχει οικονομικά στα έξοδα του κεντρικού εξοπλισμού (εκτός και αποκτήσουμε τόσους πόρους που να μην έχουμε ανάγκη - κάτι το οποίο σύντομα αποκλείεται να γίνει)

Δεν θέλετε να μεγαλώσει και να αναπτηχφι η wana έτσι ώστε μια μέρα να γίνει ένα δίκτυο πέρα από παιχνίδια και αναταλαγι αρχείων το κάτι παραπάνω?

Και βέβαια θέλουμε να γίνουμε περισσότεροι. Αυτό το θέμα κουβεντιάζεται συνέχεια απο την πρώτη στιγμή που στήθηκε το δίκτυο. Οσον αφορά το κάτι παραπάνω, ποιες είναι οι ιδέες σου περι αυτού; Μην ξεχνάμε ότι όλους τους μήνες λειτουργίας μας κάποια άτομα συνέχεια ψάχνονται, πειραματίζονται και δουλεύουν για να υπάρχει κάτι παραπάνω....

Η wana είναι ένα κλειστό club η ένα δίκτυο που μπορεί να παρέχει πολλά στον καθένα με οποίες επίπτωσης ευχάριστες-δυραρεστες είναι αυτές.

Δεν θεωρώ το wana ένα κλειστό club αλλά μια ομάδα που θα πρέπει να προστατεύει τα μέλη της και τα συμφέροντά της. Αφήνοντας να μπορεί ο κάθε άγνωστος να μπαίνει ελεύθερα στους υπολογιστές μας θα μας κάνει κλειστά και καχύποπτα άτομα. Κι εκτός αυτού πέρα απο όλα τα ευχάριστα που ζούμε απο την αρχή της γέννησης του δικτύου, ποιες δυσάρεστες επιπτώσεις εννοείς;

Κλίνοντας καλό είναι να σκεφτούμε ότι με αυτό τον τρόπο φα έρθει κόσμος στην wana αλλά να κατεβάσουμε το κόστος που παίζει των κύριο λόγο τις μη προσέλκυση της άτομα που θελούν αλλά δεν μπορούν οικονομικά.

Δηλαδή αν το κόστος ήταν γύρω στα 150 ευρώ θα έτρεχαν όλοι να συνδεθούν; Γνωρίζετε αν υπάρχουν οι ενδιαφερόμενοι που θα τα έδιναν και πόσοι είναι;
Και για να κλείσω κι εγώ..... όταν οδηγήσεις μια Ferrari δεν ξαναγγίζεις το παλιό σου Fiatάκι !!!
 
Top Bottom