Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

Δικτυο Μεταξυ Αλποχωριου-σκουροχωριου

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Σήμερα λάβαμε το παρακάτω e-mail. Παρακαλώ δώστε τα φώτα σας:

Aγαπητο WANAΥπάρχει μια σκέψη για ασύρματη δικτυοση με αναν φίλο μεταξύ των χωριών μας. Ο λόγος είναι καθαρά για εμπειρία και πειραματισμο .Λογο της περιοχής και απόστασης λογικά είναι δύσκολο η αδύνατον να μπούμε στο δίκτυο σας και λέμε να κάνουμε κάτι μεταξύ μας ώστε να πάρουμε μια ιδέα. έχουμε κάποιες ερωτήσεις όσον αφορά τον εξοπλησμο που θα χρειαστούμε. Λοιπόν ένας εξοπλησμος περίπου σαν αυτόν για client θα μας καλύψει? Η απόσταση που υπολογίσαμε μέσο του Google earth είναι περιπου 6 km με άμεση επαφή χωρίς καθόλου εμπόδια κ παρεμβολές μιας κ το ένα σημείο βρίσκετε σε κάποιο υψόμετρο από το άλλο. μπορούμε να κάνουμε κάτι? ευχαριστο πολυΣτεφανος Χρονης
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Εφόσον υπάρχει τέλεια οπτική επαφή ας προτείνουμε στα παιδιά εξοπλισμό. Τα 6km δεν είναι πολλά και κάτι καλό θα βγει με το ανάλογο κόστος πάντα.
Υπάρχει screenshot από Google Earth? Ας τα δει και ο Κροκόδιλας να πει τη γνώμη του, να δώσει τα φώτα του. Ας προτείνουν και τα άλλα μέλη κάτι. Πρώτα όμως, more info please...

1) 6km μεταξύ των δύο χωριών; Με rsa φαντάζομαι δεν υπάρχει επαφή :shifty:
2) Το mail είχε link το οποίο δεν πέρασε στο paste?
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
αμα δεν εχει κανεις διαθεση να τους βοηθησει ο,τι και να τους πουμε σαλατα θα τα κανουν..
 

stef

New Member
Εγγραφή
24 Ιανουαρίου 2008
Αναρτήσεις
7
Reaction score
0
Points
1
δεν τα θέλουμε κ όλα έτοιμα, να ζοριστούμε κ εμείς λιγάκι. απλά λίγη κατατόπιση. Η οπτική επαφή είναι τέλεια, τώρα για την απόσταση κάποιοι είπαν ότι γίνετε μια χαρά στα 6κμ. Η τελικη αποφαση ειναι δικη σας. ενεβαζω κ μερικες photo.
 

Attachments

  • αλπ_σκρ.JPG
    αλπ_σκρ.JPG
    160,3 KB · Προβολές: 1
  • αλπ_σκρ2.JPG
    αλπ_σκρ2.JPG
    101 KB · Προβολές: 1
  • αλπ_αμλ.JPG
    αλπ_αμλ.JPG
    112,3 KB · Προβολές: 1

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Δεν τα θέλουμε κ όλα έτοιμα, να ζοριστούμε κ εμείς λιγάκι. απλά λίγη κατατόπιση. Η οπτική επαφή είναι τέλεια, τώρα για την απόσταση κάποιοι είπαν ότι γίνετε μια χαρά στα 6κμ. Η τελικη αποφαση ειναι δικη σας. ανεβαζω κ μερικες photo.

Μην ακούς τον Κροκόδιλα... Αυτά τα λέει γιατί ξέρει πως μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού είναι αυτοί που μπορούν να βοηθήσουν. Το αν είναι και διατεθειμένοι είναι άλλο θέμα... Επίσης δεν ξέρω αν θα είχε κάποιο νόημα να προτείνουμε απλά εξοπλισμό και εσείς να τον αγοράσετε και να τον στήσετε. Δεν μου είπες αν έχετε κάποιες γνώσεις, έστω βασικές πάνω σε δίκτυα. Για να μη γίνει κάποια στραβή (εκτός και είστε σίγουροι για την κατάσταση) πρέπει να επισκεφτεί κάποιος την περιοχή σας και να πάρει μια ιδέα... Μετά ανάλογα το τι θέλετε να κάνετε... βλέπουμε, προτείνουμε και αν γίνεται βοηθάμε εξ αποστάσεως (αυτό και αν είναι δύσκολο...)

Εγώ έχω όλη την καλή διάθεση να βοηθήσω αλλά είμαι 350 χιλιόμετρα βόρεια αυτή τη στιγμή.
Όποια μέλη θέλουν μπορούν λοιπόν να πουν τη γνώμη τους και βλέπουμε.

Το ενθαρρυντικό είναι ότι βλέπω ενθουσιασμό από την πλευρά σας αλλά αυτό μπορεί να μη σημαίνει και κάτι διότι τέτοια θέματα συχνά περνά ο χρόνος και ξεχνιούνται...
Ας περιμένουμε
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Ρε παιδιά, οι άνθρωποι ζήτησαν τη γνώμη μας για τον εξοπλισμό, κι όχι να τους στήσουμε δίκτυο. Ας τους πούμε λοιπόν, και απο κει και πέρα βλέπουν και κάνουν. Λοιπόν αγαπητοί, ο εξοπλισμός που περιγράφουμε στο αντίστοιχο section του forum που έχουμε για τους clients θα σας καλύψει γενικά. Απλά πρέπει να αποφασίσετε αν θα στήσετε απλά ένα λινκ μεταξύ σας, ή σκοπεύετε να βάλετε και κανένα access point στη μια ή την άλλη πλευρά για να μπαίνουν και γύρω χρήστες. Επίσης θα πρέπει να αποφασίσετε σε τι πρωτόκολλο θα παίξετε (σε a ή σε g).

Γενικά ένα routerboard και απλό (133) φτάνει για σκέτο λινκ. Θέλετε δορυφορικά πιάτα τουλάχιστον 1,20μ για να είστε καλυμμένοι, κάρτες δικτύου ασύρματες (που μπορείτε να βρείτε από φθηνές έως πολύ καλές ανάλλογα με το πόσο θέλετε να διαθέσετε) οι οποίες μπορεί να είναι και στις 2 συχνότητες (a και g) και feeders, καλώδια, βύσματα, μετασχηματιστές και PoE.

Έχοντας αυτά σαν βάση, μπορείτε να ρωτήσετε ότι θέλετε τώρα παραπέρα... Και φυσικά να λάβετε υπ' όψην σας σοβαρά αυτά που σας είπαν τα παιδιά πιο πάνω.
 

stef

New Member
Εγγραφή
24 Ιανουαρίου 2008
Αναρτήσεις
7
Reaction score
0
Points
1
Δεν θελω κανενας να μας το στησει. δεν εχει ενδιαφερον ετσι ουτε νοημα. πριν ξεκινησουμε κατι τετοιο πρεπει συγουρα να ειμαστε ενημερομενοι πληρως κ για αυτο ζηταμε απο εσας καθοδηγηση ωστε να ξεκινησουμε απο καπου να ψαχνουμε.
Εγω εχω τελειωσει τεχνικος δικτυων μια εποχη οπου το wireless αναφεροταν σαν μια μελοντικη τεχνολογια.ειμαι αρκετα σχετικος με το αντικοιμενο αλλα υπαρχει ενα κενο οσον αφορα τα ασυρματα δικτυα. απο τη μια το βλεπω σαν "μεταπτυχιακο" για τη δουλεια αλλα κ γενικος custom home made project κ πατεντες ειναι το hoby μου. για αρχη λεμε να κανουμε κατι σημειο προς σημειο κ βλεπουμε.
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
καλημερα avat.
δε μας ειπες τι λειτουργικο σκοπευετε να χρησιμοποιησετε, εχετε ασχοληθει κα8ολου με debian/linux? πως θα κανετε το routing? δεν το εχετε σκεφτει ακομα? δωσε λιγο info..
 

stef

New Member
Εγγραφή
24 Ιανουαρίου 2008
Αναρτήσεις
7
Reaction score
0
Points
1
Καλησπερα σας

Συγνώμης που δεν απάντησα ποιο πριν .To όνομα μου είναι Στέφανος. Τελευταία δεν μου μένει και πολύ ελεύθερος χρόνος.

Εδώ κ κάμποσες μέρες το έχω ρίξει στη μελέτη ώστε να μπω λίγο στο πνεύμα κ να καταλάβω κάποιες ένιες. Με τα δικά σας πρότυπα λοιπών έκανα μια λίστα με τον εξωπλησμο που πιθανότατα θα χρειαστώ. Σκέφτομαι για routerBoard για ποιο ευκολη διασύνδεση αφού υπάρχει και μια ασχετοσύνη αλλά αν είναι να κάνω κάτι τέτοιο όλο κ κάτι άλλο θα μου έρθει να κάνω και έτσι μου μπαίνουν ιδέες για Wrap.Για ταρατσοπισι υπάρχει ένα παλιό pc αλλά λειτουργεί σαν ένα υποτυπώδες media center στο σαλόνι και λυπάμαι να το πειράξω. Από Linux δεν έχω ασχοληθεί κ τόσο σε δικτυακό επίπεδο. Το μονό που έχω κάνει είναι απλά LAN στο σπίτι για κανένα παιχνίδι και κανένα δίκτυο Πάνο σε win2003 server. Δεν το έχω ψάξει ακόμα το θέμα του λειτουργικού.



Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την άδεια για το προτοκολο α. Με την δικιά μου περίπτωση τι γίνετε? Δεν πιστεύω να έχω προβλήματα γιατί αν κατάλαβα καλά επιτρέπετε μόνο για βιομηχανική χρήση η εκπαιδευτικούς σκοπούς.



Έκανα μια λίστα από το aerial.net με αυτά που πιστεύω ότι θα χρειαστώ (από την δικιά μου πλευρά μονό γιατί για τον φίλο δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα τι κ πως ακριβός. Παίζει να βρει κανένα παλιό μηχανάκι και να τα βάλουμε εκεί ώστε να ρίξουμε το κόστος) Δεν είμαι σίγουρος αν στεκουν τα παρακάτω, αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο ή κάτι ποιο οικονομικό το οποίο θα μας καλύψει θα είμαι ευγνώμων



- 5 GHz feeder της Ιnterline

http://www.wana.gr/ipb/index.php?showtopic=794



- Πιάτο 1,20 (προτείνετε αλουμινιου .Το Υλικό κατασκευης του τι ρόλο παίζει?)



-wrap PCEngines alix3c2 ALIX.3C2 - 1 LAN / 2 miniPCI / LX800 / 256 MB / USB

http://www.aerial.net/shop/product_info.php?products_id=446



-pigtail U.FL/MHF to RP-SMA Male Bulkhead 20cm

http://www.aerial.net/shop/product_info.php?products_id=215



- N Male to N Male Jumper cable, 400 type, 3 meter

http://www.aerial.net/shop/product_info.php?products_id=414

(ποιο είναι το επιτρεπόμενο μήκος καλωδίου από το πιάτο ως το wrap/RB?



- WLM54AG Atheros 802.11a/b/g mPCI Adapter (γιατί δουλεύετε σε minipci k pcmcia κάρτες?

Στην περίπτωση ταρατσοπισι δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε κάτι σε καθαρό pci?)

http://www.aerial.net/shop/product_info.php?products_id=220



- Passive PoE Injector and 18v 0.8A Desktop Power with cat5 cable [18vPoEbc]

http://www.aerial.net/shop/product_info.php?cPath=22&products_id=439



- CFDISK.5HS - IDE to CompactFlash adapter [cf5hs]

http://www.aerial.net/shop/product_info.php?products_id=60
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
Στεφανε η παραπανω λιστα ειναι σχεδον σωστη. Αλλα πριν σου πουμε οτιδηποτε πρεπει να εισαι 100% βεβαιος οτι υπαρχει οπτικη επαφη! Οχι δηλαδη επειδη η περιοχη μπορει να ειναι ψιλο-επιπεδη και να μην εχει ψηλα κτιρια να εισαι σιγουρος οτι θα το βλεπεις το σπιτι του φιλου σου! Πρεπει με καποιον τροπο να το εξασφαλισεις, να το διαπιστωσεις με τα ιδια σου τα ματια! Οι τροποι βεβαια ειναι παρα πολλοι..
Αυτο παιζει τον μεγαλυτερο ρολο σε αυτο που θελεις να φτιαξεις!

Εν συντομια... το feeder ειναι ok, το πιατο δε χρειαζεται να ειναι τοσο μεγαλο, θα κανεις πολυ καλα τη δουλεια σου και με ενα 80αρι, το pigtail ειναι λαθος και πρεπει να παρεις αυτο https://www.aerial.net/shop/product_info.ph...products_id=251 , το καλωδιο ειναι ok, η καρτα ειναι ok, το τρφοδοτικο-poe ειναι ok, o CFDISK.5HS - IDE to CompactFlash adapter απλα δε σου χρειαζεται, πρεπει να παρεις μια compact flash καρτα τουλαχιστον 64ΜΒ απο οπου τη βρεις!

Για την περιπτωση pc που ρωτας υπαρχει ο pci2minipci adapter ειτε για μονο μια minipci https://www.aerial.net/shop/product_info.ph...;products_id=68 ειτε για 4 minipci https://www.aerial.net/shop/product_info.ph...products_id=129 για μια pci slot στο pc σου.

Για τη συχνοτητα δεν τιθεται θεμα.. υπαρχουν ορισμενα καναλια (5450 με 5750 αν θυμαμαι καλα) που επιτρεπονται για ιδια και εξωτερικη χρηση, ΟΧΙ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ομως!
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Πράγματι η καλύτερη λύση είναι routerboard. Έχει και έτοιμο λειτουργικό mikrotik routerOS (πολύ εύκολο στη χρήση) και δεν θα μπλέξεις με κάτι άλλο. Tα wraps πέθαναν, ξέχασέ τα. Ταρατσοπισί δεν λέει, τροφοδοσίες, ιδιαίτερη προσοχή κλπ...

Άδεια δεν χρειάζεσαι, αρκεί να είσαι μέσα στα όρια των 100mW. Η μπάντα των 5GHz είναι ανοικτή. Επίσης επιτρέπεται ιστός μέχρι 4 μέτρα.

1) feeder είσαι ok, εμείς έχουμε χειροποίητα

2) Πιάτο Οκ, αλουμίνιο μόνο για να είναι ελαφρύ

3) για sbc/routerboard δοκιμασμένα είναι τα
http://www.aerial.net/shop/product_info.ph...products_id=350
http://www.aerial.net/shop/product_info.ph...products_id=351
μόλις βγήκε και το rb411 και φαίνεται συμπαθητικό
http://www.aerial.net/shop/images/RB411.jpg

4) pigtail βλέπε κορκόδιλα,

5) για το καλώδιο που λες δεν ξέρω, lmr400 καλύτερα και με το χέρι τελείωμα
για το μήκος μέχρι 2 μέτρα ας πούμε...

6) κάρτα ΟΚ, compex ή winstron με ίδιο atheros chipset όμοιο με τα δικά μας είναι οκ...

7) poe/τροφοδοτικό -> http://www.aerial.net/shop/product_info.php?products_id=321

8:) IDE σε CF ok.

9) για routerboard 133/133c -> http://www.aerial.net/shop/product_info.ph...products_id=288

βοηθητικά links αργότερα τώρα δεν είμαι σπίτι και έχω και εξεταστική..
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
Υποθετω οτι ο Στεφανος δεν ενδιαφερεται μονο για να κανει ενα κλειστο link με τον φιλο του, αλλα και για το ενδεχομενο επεκτασιμοτητας. Γι αυτη τη δουλεια καλυτερα ειναι τα alix (μην ξεχναμε και την αξιοπιστια της pcengines, το wana το επιβεβαιωνει αυτο στο περασμα του χρονου) διοτι το αντιστοιχο routerboard εχει πολυ αδυναμη cpu για να υποστηριξει backbones. To 411 παιρνει μονο μια ασυρματη καρτα.
Βασικη διαφορα ειναι οτι αν παρεις alix θα πρεπει να αγορασεις και CF και να περασεις εσυ ο ιδιος το mikrotik (δεν ειναι δυσκολο βεβαια,αλλα πρεπει να το κανεις εσυ) Το routerboard εχει και μνημη και ετοιμο εγκατεστημενο το mikrotik και το μονο που μενει ειναι να το βαλεις στην πριζα!

Συμφωνω πως αν ξεκινησετε με ταρατσο-pc θα παιδευτειτε χωρις λογο..
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
- N Male to N Male Jumper cable, 400 type, 3 meter

http://www.aerial.net/shop/product_info.php?products_id=414

(ποιο είναι το επιτρεπόμενο μήκος καλωδίου από το πιάτο ως το wrap/RB?)

Στα άλλα σε κάλυψαν οι άλλοι. Για το καλώδιο όσο πιο μικρό τόσο πιό καλό. Εμείς έχουμε γύρω στο 1 μέτρο περίπου LMR400. Ανάλλογα και τον τύπο βέβαια, όσο πιο μακρύ τόσο μεγαλύτερες απώλειες. Έχω δει και 10 μέτρα, αλλά χάνεις όπως και να το κάνεις έτσι. Ίσως με καλύτερο (LMR600) αλλά είναι πανάκριβο, δύσκαμπτο. Καλύτερα λοιπόν το μηχάνημα να το στερεώσεις πίσω από το πιάτο (δες φωτο στην αρχική μας σελίδα). Εμείς αγοράσαμε χύμα καλώδιο και πρεσάραμε τα βίσματα με πένσα, αλλά υπάρχει περίπτωση να μην σου πετύχει.

Επίσης, ξέχνα το wrap όπως σου λέει ο Θανάσης, γιατί σταμάτησαν. Ένα routerboard ακόμη κι 133 θα είναι ΟΚ. Το σημαντικό πλεονέκτημα είναι οτι έχει το λειτουργικό νόμιμα επάνω (microtic) το οποίο είναι εύχρηστο με winbox, δοκιμασμένο, και αν και commercial, σχετικά φθηνό.

Επίσης θα έλεγα κι ο φίλος σου να πάρει τον ίδιο ακριβώς εξοπλισμό. Μην μπλέξετε με ταρατσοπισιά... Έχουν άλλη ευκολία τα έτοιμα μηχανάκια.

Για πιάτο βάλε 120 που σου είπα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο κι άσε τον Κορκόδειλα να λέει. για 15€ παραπάνω δεν λέει. Αντε το πολύ να πέσεις στο 1μ. Αλουμινίου για να είναι ελαφρύ και φυσικά να κινείται πανω κάτω και αριστερά δεξιά. Κάτι που πρέπει να προσέξετε πολύ, είναι οτι τα πιάτα στην στόχευση για να είναι παράλληλα με το έδαφος, πρέπει να κοιτάνε σχεδόν κάτω. Οπότε η στήριξη πρέπει να το επιτρέπει αυτό. Η Νοητή ευθεία του σήματος, είναι η προέκταση του βραχίονα που κρατάει το feeder. Ίσως να χρειαστεί να βάλεις ανάποδα το πιάτο για να μπορεί να έχει κλίση προς τα κάτω όσο χρειάζεται.

Αυτά προς το παρόν κι εδώ είμαστε.
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
Δεν ειναι θεμα κοστους.. ευκολο να το λες για το 1,20 πιατο, αλλα δεν του λες ποσο μεγαλη διαφορα θελει στη στηριξη το πιατο αυτο μιας και μιλαμε για κατακορυφο ιστο-και οχι δαπεδου για δορυφορο- και 50% μεγαλυτερη επιφανεια->αντισταση στον ανεμο (αρα καποιος που δεν εχει ασχοληθει μπορει και να την πατησει) και το πιο σημαντικο ποσο πιο μανικι ειναι στη στοχευση και οτι θελει μικρομετρικες ρυθμισεις! Με ενα πιο μικρο πιατο και λιγο παραπανω ισχυ θα το κανει πολυ πιο ανετα το link! Εξαλλου μονος του θα ειναι στην περιοχη! Δεν μπορουμε να κρινουμε με τα δικα μας δεδομενα, ο avat ειπε οτι δεν εχει ασχοληθει ποτε. Εκτος και αν διατεθει κανεις να βοηθησει..

Αν προσεξετε παραπανω δε μιλησε για wrap, ειπε για το alix. To alix ειναι καινουρια σειρα(δευτερο τετραμηνο 2007) της pcengines και το συγκεκριμενο σκοτωνει.. 500αρι geode cpu. Καμια σχεση με τα wrap τα δικα μας. Και εγω θα προτιμουσα τα routerboard, αλλα τα πιο ακριβα μοντελα 532Α και 333. Το 133 (ειτε 133c ειτε απλο) καλυπτει μονο ενα link. Δε μας ειπε ο avat.. θελει αυτο το link και αυτο ειναι ολο το δικτυο ή τον ενδιαφερει η επεκτασιμοτητα?

Πολυ σημαντικο αυτο που ειπε ο axrst οτι πρεπει να παρεις ιδια μηχανακια και για τις δυο πλευρες!!
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Και εγω θα προτιμουσα τα routerboard, αλλα τα πιο ακριβα μοντελα 532Α και 333. Το 133 (ειτε 133c ειτε απλο) καλυπτει μονο ενα link. Δε μας ειπε ο avat.. θελει αυτο το link και αυτο ειναι ολο το δικτυο ή τον ενδιαφερει η επεκτασιμοτητα?

Αν δεις σε παραπάνω του Post λέει οτι δεν τον ενδιαφέρει να βάλουν AP's αλλά μόνο να συνδεθούν μεταξύ τους έτσι για να ασχοληθούν. Οπότε δεν θέλει να έχει επεκτασιμότητα. Τον είχα ρωτήσει κι εγώ στην αρχή σχετικά με το τι χρήση θα του κάνουν...
 

stef

New Member
Εγγραφή
24 Ιανουαρίου 2008
Αναρτήσεις
7
Reaction score
0
Points
1
Αυτό θα πει Απάντηση!!! Τι να πω, μένω άναυδος.

Βασικά θα ήθελα να δοκιμάσω κιάλια πράγματα αλλά προς το παρόν πρέπει να πετύχουμε την σύνδεση μεταξύ μας. Δεν το έχω ξανακάνει κ δεν ξερώ αν θα το πετύχω τελικά γιαυτο δεν προτρέχω. Το άλλο το παιδί δεν έχει κ τόσο πολύ σχέση με hardware. Μπαρμπερης είναι ο άνθρωπος. Απλα ενθουσιάστηκε με την ιδέα κ είπαμε να το προχωρήσουμε. Παίζει όταν έρθει αντιμέτωπος με το κόστος να κωλώσει λιγάκι κ τότε ίσος να αγοράσω εγώ κ τα δικά του πράγματα. Όσον αφορά για κάτι παραπάνω, Ο φίλος (ο Παύλος) έχει στον πύργο Μπαρμπεραδικο, ο οποίος ήθελε να έχει στο μαγαζί του ιντερνετ αλλά δεν μπόρεσε τελικά γιατί δεν υπήρχαν ‘’ πόρτες’’ από τον οτε .Έτσι του έβαλα την ιδέα να κάναμε ένα ακόμα λινκ από το σπίτι μου στο μαγαζί (10 κμ) (.από το δικό του δεν έχει θεα) και αν είναι φυσικά δυνατόν να έπαιρνε ιντερνετ. Ένας άλλο λόγος για το τελευταίο (πάλι δικιά μου ιδέα ), ο Παύλος θέλει να βάλει στο μαγαζί του μια κάμερα για ασφάλεια/παρακολούθηση. Σε ένα σχετικό ποστ διάβασα ότι βάλατε κάμερες σε διάφορα σημεία στην Αμαλιάδα κ γινόταν παρακολούθηση μέσο wana. Έτσι έλεγα λοιπόν αν μπορούσαμε να κάναμε κάτι αντίστοιχο. Αυτός είναι κ ο λόγος που διάλεξα wrap με 2 minipci για να μπει ξεχωριστό interface. Λέω εγώ τώρα…. όλα αυτά υποθέσεις μου, μην τα παίρνετε σοβαρά. Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω κανέναν άλλον να κάτι τέτοιο. Ο Παύλος είναι η τελευταία μου ελπίδα.



Για την οπτική τώρα όπως δείχνω στην εικόνα έτσι φενετε το σπίτι μου από τηλεσκόπιο( κύκλος δείχνει αυτό ακριβός που βλέπεις από τηλεσκόπιο) από το σπίτι του Παύλου . Το σπίτι που κρύβει το δικό μου έχει απόσταση 100μ. Υπάρχει περίπτωση να παρεμποδίζει? Από εμένα προς αυτόν όλα οκ.




Ευχαριστώ πολύ παιδιά ήσασταν υπέροχοι.
 

Attachments

  • ΟΠΤΙΚΗ.JPG
    ΟΠΤΙΚΗ.JPG
    16,5 KB · Προβολές: 1
Top Bottom