Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

όταν δεν έχεις νύστα...

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.311
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
και νομίζεις ότι φταίει το nescafee ... μπορεί να δοκιμάζεις και την "καινούρια" σου κιθάρα... :p

Ηχογράφηση με το zoom H4n. Με το soundtrack pro της Apple έβαλα reverb και έκανα normalize. Τίποτα άλλο...
 

Attachments

  • STE-008.mp3
    872,4 KB · Προβολές: 24

intzes

Member
Wireless Users
Εγγραφή
10 Σεπτεμβρίου 2006
Αναρτήσεις
447
Reaction score
4
Points
18
Age
57
Περιοχή
ΑΜΑΛΙΑΔΑ
lighter.2002_0129_013251.jpg
 

motsos

Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
26 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
218
Reaction score
5
Points
18
Age
52
Περιοχή
Amaliada
εγώ πάντα νυστάζω,γιαυτό δεν παιζω κιθάρα
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
ελα.. πες τωρα... ποιον ηχογραφησες?
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.311
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
ελα.. πες τωρα... ποιον ηχογραφησες?

εντάξει, το ομολογώ. ο γιός μου ήταν... ποιόν άλλον θα έβρισκα άλλωστε τέτοια ώρα;

(άντε τώρα ν' αποδείξεις ότι δεν είσαι ροζ ελέφας)
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.311
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Ο καινούριος χρόνος με βρήκε να ηχογραφώ... Τα παιδιά δεν άντεχαν αργά έτσι κόψαμε την πίτα νωρίς και το έριξα στη μουσική.

Δοκίμαζα πάλι την χειροποίητη κιθάρα μου, αλλά μετά έκανα και μια δοκιμή στο νέο μου παιχνίδι, την Βιέννα Συμφόνικ Λάϊμπραρυ...

Τα δύο πρώτα είναι απλή ηχογράφηση της κιθάρας με το Zoom H4n και μετά ένα reverb και ένα normalize με το sountrack pro. Σόρυ για τα λάθη, αλλά βαριόμουν να τα παίξω 3-4 φορές ή να ξεδιαλέξω τα σωστά μόνο.

Το τελευταίο είναι ορχηστρικό, όλο σε ψηφιακή μορφή με όργανα της VSL και ηχογράφηση στο Logic. Θαυμάστε πιστότητα και ρεαλιστικότητα. Και να φανταστείτε έχω τη φθηνή έκδοση με 700ε (+800 τα ντέμο για ενα μήνα). Η full έκδοση κάνει 15000, αν σκέφτεστε να μου κάνετε έκπληξη στα γενεθλιά μου ;-)
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.311
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Χμ... το σύστημα, έχει γούστο !!!

δεν με αφήνει να κάνω attachmetns τα mp3's (φαίνεται οτι κάτι ξέρει από μουσική), αλλά εγώ θα τα βάλω με direct link:


Όλα ηχογραφήθηκαν σε 24bit/96khz αλλά μετατράπηκαν σε mp3 192kbs.
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
έτσι την έριξες την γυναίκα ρε; ερωτυλεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε επίτιμε!
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
θα μπορούσα να έχω το tico tico σε flac ή wav? Πήρα κάτι ωραία ακουστικά philips και θέλω να δω διαφορά
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.311
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
θα μπορούσα να έχω το tico tico σε flac ή wav? Πήρα κάτι ωραία ακουστικά philips και θέλω να δω διαφορά

Έχεις κάρτα για 24bit/96khz? Εκεί θ' ακούσεις κάποια διαφορά. Κυρίως το μεγαλύτερο περιθώριο δυναμικών κι αρμονικών μέχρι να κλιπάρει.

Δυστυχώς, το έχω πρόχειρα σε 16bit/44,1khz (ποιότητα cd δηλαδή) γιατί ήταν μέρος μεγαλύτερου κομματιού που του έκοψα αυτό το μικρό μέρος και το επεξεργάστηκα (reverb και normalize) για να το κάνω mp3.

Σ' αυτή την περίπτωση λίγες έως καθόλου διαφορές θα ακούσεις. Είναι και 192ρι το mp3 και δεν κάνει μεγάλη συμπίεση. Πάντως άκου το και πες μου.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Δεν παρατήρησα διαφορά (υποτίμησα τα 192, εκεί βασίστηκε η υποθεση μου), ίσως λίγο πιο clear το wav ψηλά, τπτ ουσιαστικό στο super sensitive αυτί μου.

Έπρεπε να μου χεις δώσει το εργαλείο στη συναυλία των NIN... Ξέχασα να το ζητήσω, αλλά και καλύτερα γιατί θα κατέληγε σπασμένο... :D
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.311
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Έπρεπε να μου χεις δώσει το εργαλείο στη συναυλία των NIN... Ξέχασα να το ζητήσω, αλλά και καλύτερα γιατί θα κατέληγε σπασμένο... :D

Για να έχει νόημα, θέλει μια σταθερή τοποθέτηση κάπου μπροστά στη σκηνή. Αν το είχες στο χέρι και μέσα στο πλήθος, τι να σου κάνει; Τα μικρόφωνά του είναι αρκετά ευαίσθητα και το παραμικρό σκούντηγμα, θα ακουγότανε.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
ε ναι ανάμεσα σε moshing και στην ηχογράφηση, επιλέγω το πρώτο.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.311
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Σήμερα δοκίμαζα την ηλεκτρακουστική με διάφορα εφέ από το logic. Πάρτε ένα γκρουβάρισμα σε ένα θέμα του Steve vai.

Sorry για τα πολλά λάθη αλλά είναι για παιχνίδι :p
 
Top Bottom