Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

NEW MEMBER!!

aposig

New Member
Εγγραφή
22 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
3
Reaction score
0
Points
1
Περιοχή
ΑΜΑΛΙΑΔΑ
ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΣΥΡΜΑΤΑ.

ΤΙ ΩΡΕΣ ΑΠΑΝΤΑΤΕ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ 24113;

ΤΑ ΛΕΜΕ!
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.311
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Καλώς τον. Απογεύματα απαντάμε. Αλλά, αυτό εδώ το μέρος είναι το καλύτερο για να πάρεις πληροφορίες. Γιατί δεν ρωτάς ότι θέλεις εδω μέσα;

Βέβαια η άμεση επικοινωνία είναι αλλιώς, αλλά όπως και να το κάνουμε εδώ θα καταλήξουμε αργά ή αργότερα...

Όσο για το να συνδεθείς, πολύ ευχαρίστως. Διάβασε εδώ μέσα προηγούμενα posts και ρώτα ότι θες. Το κακό είναι οτι μόλις ολοκληρώθηκε μια παραγγελία ομαδική στην οποία αν εμφανιζόσουν μια εβδομάδα νωρίτερα, θα μπορούσες να είχες μπει.

Πες μας και για 'σένα...

Και πάλι καλωσήρθες.
 

aposig

New Member
Εγγραφή
22 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
3
Reaction score
0
Points
1
Περιοχή
ΑΜΑΛΙΑΔΑ
ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ!!!

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ,
ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΤΟΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ. ΑΛΛΑ ΓΡΗΡΟΓΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΘΕΣΩ 250 ΕΥΡΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΕΡΑΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ACCESS POINT. ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ:
1) ΣΕ ΠΟΙΑ ΟΔΟ ΣΤΗΝ ΑΜΑΛΙΑΔΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΕΡΑΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΗ;
2) ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ SSID ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΣΑΣ;
3) ΤΙ ΕΙΔΟΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΕΧΕΤΕ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ
ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΒΑΛΩ;
4) ΠΟΙΟ ACCESS POINT ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ;
5) ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ USER ACCOUNT ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ aposig :D !!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.311
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Ποιόν Γρηγόρη;

Κατ' αρχήν το κόστος δεν είναι 250ε αλλά 320. Απο αυτά τα 250 είναι ο εξοπλισμός του client και τα 70 πάνε για αναβάθμιση του κεντρικού access point ωστε να ανταπεξέρχεται κάθε φορά στις αυξημένες ανάγκες των επιπλέον μελών.

Οπότε, δεν σε υποχρεώνει κανείς να δώσεις τα 250. Αν θες κι έχεις δικό σου εξοπλισμό μπορείς να συνδεθείς, απλά δίνοντας τα 70 για τον κεντρικό κόμβο. Δικό σου βάλε ότι θες. Αλλά η ιστορία έχει δείξει οτι δεν μπορείς να βρείς αντίστοιχο εξοπλισμό σε καλύτερη τιμή. Εκτός και δεν βάλεις wrap κτλ αλλά κανα παλιό pc. Δικό σου θέμα πάντως.

Δεν μας είπες όμως ποιός είσαι, πού έμαθες για το δίκτυο κτλ..
 

aposig

New Member
Εγγραφή
22 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
3
Reaction score
0
Points
1
Περιοχή
ΑΜΑΛΙΑΔΑ
ΚΟΣΤΟΣ!!!

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ
ΑΓΑΠΗΤΟΙ,
Η ΔΩΡΕΑΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΜΑΣ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΑΡΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΙΟ ΣΤΑΘΕΡΗ ΕΜΣΥΡΜΑΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΚΑΤΕΥΘΗΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΤΕ. ΔΗΛΑΔΗ ΠΛΗΡΩΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΠΛΗΡΩΝΩ ΓΙΑ ΤΩΝ ΕΞΩΠΛΗΣΜΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΛΑΤΕ ΑΧΡΗΣΤΟ ΤΟ PC ΜΟΥ. ΜΗΠΩΣ ΕΙΣΑΣΤΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΥΛΟΓΟΣ;
ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΞΗΣΕΙ ΑΦΕΡΕΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟ NICK ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ DB. ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΑΦΕΡΕΣΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΧΑΛΑΣΩ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΣΑΤΕ.
 

Pap

Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
142
Reaction score
0
Points
16
Age
56
Περιοχή
KALITSA
Website
Visit site
TI ΛΕΣ ΡΕ ΜΠΑΡΜΠΑ !!!

ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΚΑΛΑ !!!
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.311
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
ΚΟΣΤΟΣ!!!

Αγαπητέ aposig (που δεν μας λές ποιός είσαι),

Όχι μόνο δεν κατάλαβες τι σου λέω, αλλά φαίνεται οτι δεν έχεις και διάθεση να μάθεις. Επίσης παρεξηγήθηκες για το pc σου το οποίο ούτε ξέρω ούτε άχρηστο στο έβγαλα. Απλά δεν κατάλαβες τίποτα απ' αυτά που έγραψα. Ίσως φταίω κι εγώ. Ας κάνω πάλι μια προσπάθεια...

Originally posted by aposig
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ
ΑΓΑΠΗΤΟΙ,
Η ΔΩΡΕΑΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΜΑΣ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΑΡΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΙΟ ΣΤΑΘΕΡΗ ΕΜΣΥΡΜΑΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΚΑΤΕΥΘΗΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΤΕ.

1η παρεξήγηση: Δεν προσφέρουμε σύνδεση στο ίντερνετ. Απο πού έβγαλες αυτό το συμπέρασμα; Το ασύρματο δίκτυο είναι ένα δίκτυο υπολογιστών στο οποίο συνδεόμαστε μεταξύ μας. Υπο προϋποθέσεις υπάρχει και σύνδεση στο ίντερνετ βέβαια, αλλά αυτό είναι κάτι άλλο. Δεν μπορείς να μας συγκρίνεις με συνδέσεις του ΟΤΕ. 1ον γιατί το δίκτυό μας είναι πολύ πιο γρήγορο από την γρηγορότερη adsl και 2ον γιατί απλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ιντερνετ.


ΔΗΛΑΔΗ ΠΛΗΡΩΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΠΛΗΡΩΝΩ ΓΙΑ ΤΩΝ ΕΞΩΠΛΗΣΜΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΛΑΤΕ ΑΧΡΗΣΤΟ ΤΟ PC ΜΟΥ. ΜΗΠΩΣ ΕΙΣΑΣΤΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΥΛΟΓΟΣ;

Για να συνδεθείς στο σύλλογο πληρώνεις ότι και ΌΛΟΙ ΜΑΣ:

1. Την αξία του εξοπλισμού σου. Τον οποίο εξοπλισμό σου είπα και πριν οτι δεν είσαι υποχρεωμένος να τον αγοράσεις μαζί μ' εμάς. Και λέω μαζί μ' εμάς κι όχι από εμάς, γιατί εμείς δεν πουλάμε τίποτα. Απλά κάνουμε ΟΜΑΔΙΚΕΣ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ για να μειώσουμε το κόστος του εξοπλισμού. Άλλο να αγοράσεις 1 κομμάτι κι άλλο 20. Επίσης, σου έγραψα οτι μπορείς να βρεις και δικό σου εξοπλισμό. Πχ. να βάλεις κανένα παλιό pc, και όχι το pc σου γιατί απλά δεν αξίζει να διαθέσεις έναν καινούριο υπολογιστή για να δουλεύει 24/24 στην ταράτσα ή το μπαλκόνι σου. Αυτό ίσως να μην το κατάλαβες ούτε τώρα, αλλά αν έχεις τη διάθεση θα το καταλάβεις.

2. Το κόστος του κεντρικού εξοπλισμού που απαιτείται για να λειτουργεί σωστά το δίκτυο. Ο αρχικός κεντρικός εξοπλισμός ήταν για 10-15 άτομα. Δεν μπορούν να συνδεθούν 100 εκει πάνω. Οπότε κάθε νέο μέλος, πρέπει να πληρώσει ένα τμήμα από το κόστος της αναβάθμισης. Ή μήπως θέλεις να το πληρώσω εγώ για 'σένα;

3. Εγγραφή και συνδρομή στο σύλλογο. Αυτό δεν έχει να κάνει με τεχνικά θέματα αλλά με λειτουργικά. ΓΙα να λειτουργεί αυτή η σελίδα και το forum ktl, στο οποιο μπορούμε να μπαίνουμε και να ανταλλάσουμε ιδέες και απόψεις, χρειάζονται χρήματα. Γι' αυτό και τα παραπάνω. ΑΝ διαφωνείς, εφ, όσον γίνεις μέλος του συλλόγου, μπορείς να θέσεις τις απόψεις σου για ψηφοφορία και αν οι περισσότεροι συμφωνούν, θα γίνει έτσι.

ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΞΗΣΕΙ ΑΦΕΡΕΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟ NICK ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ DB. ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΑΦΕΡΕΣΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΧΑΛΑΣΩ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΣΑΤΕ.

Κρίμα για τα παραπάνω. Δεν νομίζω ούτε μια στιγμή να δείξαμε εχθρικότητα ή απροθυμία να βοηθήσουμε ή να εξηγήσουμε.

Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι. Αν πάλι δεν κατάλαβες πάρε με τηλέφωνο στο 24113 να στα πω και προφορικά. Πέμτη πρωί 10:15 με 12:00 είναι καλά.
 

Anto-NATOS

Member
Εγγραφή
27 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
228
Reaction score
0
Points
16
Περιοχή
ΜΑΡΑΘΕΙΑ
Σωστός!!!!!!

Σωστός ο χριστός.
Έχει απόλυτο δίκιο.
Πιστεύω να σε κάλυψε πλήρως με τα λεγόμενα του.
WANA FOR EVER!!!!!
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
OTEτζής;

Έχω δει τέτοια παρόμοια φαινόμενα flame, με κατευθυνόμενες μεθόδους και σε άλλα φόρουμ (www.adslgr.com, www.insomnia.gr etc).

Κάποιος αμαλιαδαίος "ανταγωνιστής";

Που πουλάει συνδέσεις adsl και νομίζει πως θα του κλέψει το WANA την δουλειά;

Απλά, "Μασκαράς";

Που νομίζει ότι ξέρει από Η/Υ ή και γενικότερα απο γνώσεις πάνω σε δίκτυα, ενώ δε ξέρει ουσιαστικά ή καλύτερα, δεν θέλει να ξέρει τι ακριβώς είναι το WANA και τι εξυπηρετεί;

Ας αφήσουμε την φαντασία να οργιάσει.. :LOL:
 

Anto-NATOS

Member
Εγγραφή
27 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
228
Reaction score
0
Points
16
Περιοχή
ΜΑΡΑΘΕΙΑ
!!!!!!!!!

Γνωριζόμαστε και από εχθές?
Και δεν ειμαι ΟΤΕΤΖΗΣ!!!!
ΠΕΣ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΕΠΟΝΟΜΟ ΤΩΡΑ!!!!!
ΕΓΩ ΔΗΛΩΝΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΠΟΤΙ ΒΛΕΠΕΙΣ.
ΑΝΤΩΝΑΤΟΣ ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΩΣ
:face_with_raised_eyebrow: :face_with_raised_eyebrow: :face_with_raised_eyebrow:
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
FFS, Coolare, εκτός του ότι δεν ξέρεις να δουλεύεις τον ορθογραφικό έλεγχο του word παρεξηγείς και το που απευθύνεται ποιος!
 

Anto-NATOS

Member
Εγγραφή
27 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
228
Reaction score
0
Points
16
Περιοχή
ΜΑΡΑΘΕΙΑ
!!

Δεν διαφωνώ ως προς το word αλλά είναι και ο τρόπος που λες κάποια πράγματα και τα παρεξηγώ.
Δεν σε γνωρίζω άρα δεν μπορώ να σε κρίνο.
Σε κρίνο μονό από αυτά που γραφις στο forum τίποτα παραπέρα.
Οπός και εσύ μπορείς να με κρίνεις φυσικά μέσα από αυτά που γραφώ.
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις ότι απευθυνόμουν στον παραλογισμό του aposig? Τι λόγο έχω άλλωστε, να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου;
 

Anto-NATOS

Member
Εγγραφή
27 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
228
Reaction score
0
Points
16
Περιοχή
ΜΑΡΑΘΕΙΑ
Sorry

Sorry αλλά δεν τον γνωρίζω και τον κρίνο από ότι έχει γράψει.
Δεν έχω κάτι με το παιδί και ούτε καν τον γνωρίζω.
Αν είπα κάτι που τον πείραξε συγνώμη αλλά λεμέ ελευθέρα την γνώμης και δεχόμαστε της επιπτώσεις αυτού.
Συγνώμη.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.311
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Originally posted by Hybrid
Ας αφήσουμε την φαντασία να οργιάσει..  :LOL:

Απλά ο άνθρωπος είναι ημιμαθής. Που ως γνωστόν είναι χειρότερο από αμαθής.

Τέλος πάντων, έχω όλη την καλή διάθεση να εξηγήσω (και νομίζω κι άλλοι εδω μέσα) στον φίλο aposig, αρκεί να θέλει κι ο ίδιος να μάθει...
 
Top Bottom