Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

Ταχύτητες DSL σε Αμαλιάδα

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Γεια Χαρά,

θα βάλω πακέτο dsl σε κανά μήνα για το σπίτι στην Αμαλιάδα και ψάχνω κάτι που να είναι σχετικά οικονομικό και να μην έχει 12μηνη δέσμευση (και να δίνει και κανα modemorouteraki της προκοπής). Προς το παρόν κοιτάζω τα νέα πακέτα της forthnet. Η δέσμευση ειναι 6μηνη και η τιμή τρώγεται...
Αυτό που θέλω από εσάς είναι να μου πείτε πως πάνε οι ταχύτητες στην Αμαλιάδα... Ειδικά αν κάποιος έχει forthnet, να σχολιάσει κίνηση σε ώρες αιχμής, ταχύτητες κλπ...

Το χειρότερο είναι πως ο πΟΤΕ αυτή τη στιγμή δεν έχει διαθέσιμες πόρτες για pstn... ελπίζω αυτό να αλλάξει μέσα στο μήνα...
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
Οι ταχύτητες είναι όπως και στις περισσότερες επαρχιακές πόλεις.. Χάλια! Αλλά αυτό δεν είναι θέμα Φόρθνετ γιατί ούτως η άλλος μισθώνει τις γραμμές του ΟΤΕ. Εγώ που παίζω και mmorpg, τρώω συχνά πυκνά dc, κολλάει η γραμμή etc, πράγματα που δεν είναι παρατηρητέα εύκολα με άλλες δραστηριότητες.

Γενικό συμπέρασμα για την Αμαλιάδα είναι πως ότι και αν βάλεις δεν θα έχεις ποτέ την ταχύτητα και σταθερότητα που θα έβρισκες πιθανόν σε μια μεγάλη Πόλη και ιδιόκτητα δίκτυα ή πιο απλά, που αναφέρεται ονομαστικά στα πακέτα.
 

makis89

New Member
Εγγραφή
8 Φεβρουαρίου 2007
Αναρτήσεις
14
Reaction score
0
Points
1
Age
34
Περιοχή
Ανδραβίδα
Website
www.makismarakas.tk
Γενικό συμπέρασμα για την Αμαλιάδα είναι πως ότι και αν βάλεις δεν θα έχεις ποτέ την ταχύτητα και σταθερότητα που θα έβρισκες πιθανόν σε μια μεγάλη Πόλη και ιδιόκτητα δίκτυα ή πιο απλά, που αναφέρεται ονομαστικά στα πακέτα.

Μπα... μήν το λές... εδώ στην Ανδραβίδα, δεν έχω κανένα πρόβλημα με το dsl ... σχεδόν κανένα πρόβλημα δεν έχουμε με ταχύτητες κτλ...καλά θα μου πείτε 2-3 άλλοι έχουν αλλά τεσπα.. :kissing: χεχε
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.311
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Οι ταχύτητες δεν είναι κακές στην Αμαλιάδα. Εμείς με forthnet 2μβιτ, είμαστε μια χαρά. Συχνά πυκνά φτάνουμε πάνω από 200kbps στο download και μάλιστα με torrents κτλ. Στην επαρχία πολλές φορές είναι καλύτερα τα πράγματα από τις μεγάλες πόλεις. Ναι μεν περιορίζεται η ταχύτητα από το συνολικό bandwidth του ΟΤΕ προς την Αθήνα (οπότε όταν είναι πολύς κόσμος την ίδια στιγμή μπορείς να έχεις καθυστερήσεις), αλλά δεν παρατηρείται το φαινόμενο των πιταρισμένων DSLAM's που υπάρχει στις μεγάλες πόλεις κατα κόρον. Το πρόβλημα είναι μην γίνουμε έτσι και στην Αμαλιάδα με τις πολλές γραμμές που μπαίνουν τώρα τελευταία, αν και ακούω για αναβάθμιση. Μπορεί να μας πει ο kapsotroniX επ' αυτού.

Με ΟΤΕνετ που έχω στη σχολή, τώρα τελευταία, δεν ανεβάζει πολύ ταχύτητα. Όμως μπορεί να είναι από τη συγκεκριμένη πηγή (torrent 66gb) που δοκιμάζω.

Γενικά δεν είναι ούτε πολύ χάλια ούτε τέλεια. Από ISP, τι να σου πω. Εκτός από τις 2 προαναφερόμενες, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και για την Altec αν και είναι ακριβούτσικη.

Αφού σκέφτεσαι να μπεις και στο WANA, γιατί δεν κοιτάς και την περίπτωση του διαμοιρασμού με κάποιον άλλο; Ειδικά αν δεν έχεις τελείως απαιτητικές εφαρμογές (όπως παιχνίδια όλη την ώρα). Υπάρχουν άτομα που θέλουν απλά για σερφάρισμα τη γραμμή οπότε είναι και ιδανικά για μοίρασμα με κάποιον που της κάνει πιο βαριά χρήση.

Σε κάθε περίπτωση πρόσεξε τον router σου. Έχω δει αρκετά καλά ονόματα να τα φτύνουν με το ζόρισμα (μιλάμε για μεγάλο ζόρισμα) από torrents, κατέβασμα κτλ.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

απλά ήθελα να σιγουρευτώ ότι γενικά δε σέρνεται και ότι όταν αγοράζεις 1024 παίρνεις τόσο και όχι 384...
Το ίντερνετ θα μοιράζεται ούτως ή άλλως σε 2+ άτομα από ένα linksys wrt54gl οπότε χλωμό να μοιράζω και μέσω wana.
Για modem/router είμαι ψαγμένος, και στην χειρότερη κατεβάζω το fritzbox αν χρειαστεί...

Τι θα γίνει, θα βάλει ο πΟΤΕ τα κασώματα για τις πόρτες καμιά φορά... :fire:
 
Top Bottom