Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

Scsii Raid Set

Status
Not open for further replies.

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Πωλείται σετάκι:

2 Χ δίσκοι 75GB WorldDisk SCSII στις 15000 στροφές ανα λεπτό μαζί με τον αντίστοιχο SCSII RAID Controller με δική του ram.

Δεν το έχω δουλέψει ποτέ εκτός από μια φορά γιατί είχα ένα πρόβλημα στο pc μου και δεν μ' άφηνε να εγκαταστήσω λειτουργικό σε άλλο δίσκο. Υποτίθεται οτι αν το βάλετε σε raid 0 και βάλετε το λειτουργικό επάνω, θα πετάει. Εγώ θυμάμαι μόνο, οτι το φορμάτ το έκανε σε 10" (Δευτερόλεπτα) !!! για 145 MB που ήταν το raid partition. Και προσοχή δεν μιλάμε για quick αλλά κανονικό format.

Τα είχαμε αγοράσει από γνωστούς του Κορκόδειλου. Βλέπω οτι δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω πλέον οπότε πωλείται όπως είναι επιπλομένο. Δεν θυμάμαι ούτε πόσο το είχα αγοράσει. Αν μπορεί ο Γρηγόρης ας μας διαφωτήσει. Πρέπει όλα μαζί να έκαναν πάνω από 450€. Μόνο οι δίσκοι πρέπει να κάνουν από 350€ ο ένας.

Οπότε αν κάποιος ενδιαφέρεται... συζητάμε και για τιμή.
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
εγω τους εδωδα προσφατα μιας και το pc δεν τ οχρησιμοποιω.. οι δισκοι ειναι Fujitsu MAU Ultra320 15.000rpm και ο controller LSI Megaraid 500
αλλα εγω τους σκοτωσα..
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Τελικά πόσο κάνει ρε μάστορα ????

ξέρω γώ; Κι εγώ μάλλον θα τους σκοτώσω... αλλά δεν ξέρω πόσο πάει.

Κορκόδειλε πόσο το έδωσες εσύ το σετάκι;
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
δινεις μεμονομενο τον controller? παιζει να το χρειαστω..
 

Pap

Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
142
Reaction score
0
Points
16
Age
56
Περιοχή
KALITSA
Website
Visit site
Ρε φίλε τους πουλάς τους ΔΙΣΚΟΙ ?? ναι η ου
καμιά τιμή ??? :black_joker:
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Λοιπόνννν... για να έχω αγγελία εδώ μέσα, φυσικά και τους πουλάω.

@Κορκόδειλος: Μόνο αν μπορώ και πουλήσω και τους δίσκους μετά.

@Πάπ: Ενδιαφέρεσαι για:

1. Μόνο τους δίσκους
2. Όλο το σετάκι με τον raid controller
3. Ή τους δίσκους μαζί με έναν απλό SCSII (όχι φθηνό, της adaptec είναι καλός, απλά όχι raid) controller?

Τιμή είπαμε δεν ξέρω. Ας μας πει ο Κορκόδειλος πόσο "σκότωσε" το δικό του σετάκι να υπολογίσουμε τιμή και για το δικό μου. Μην ξεχνάμε οτι οι κορκοδειλίσιοι δίσκοι ήταν 40gb ενώ οι δικοί μου 75gb καθείς...
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
O Κάθε δίσκος μεταχειρισμένος κάνει 150€. Ο controller δεν ξέρω. Πές ρε ερπετόοοοο

Τα χαρακτηριστικά του:

Description

Fujitsu's latest generation of 15K Enterprise SCSI hard disk drives feature a 1-inch high, 3.5-inch form factor. The MAU SCSI series is the latest generation hard disk products from Fujitsu offering low profile, high speed and high capacity to high performance enterprise computing applications. The MAU (NP) series comes with a 80-pin interface connector, and spindle speed of 15K RPM. Areal density has doubled and internal drive transfer rates have been increased by 24% to 147 MB/s when compared to the previous MAP series. The drive is also equipped with an 8MB multi-segmented data buffer combined with a 32-bit wide internal data path for faster data access. The MAU NC/NP series supports the Ultra 320 SCSI (320MB/s) interface, which offers new performance and reliability enhancing features such as data packet protocol, quick arbitration and selection, and signal pre-compensation. Leading edge technology enables industry leading performance specifications blended with the latest advances in interface technology, to provide a cost effective storage solution that meets the most demanding enterprise storage requirements.

Original Manufacture Part Number: MAU3073NC

Specifications

* Storage capacity of 73GB.
* Provides maximum internal data-transfer rates of 147MB/s.
* Includes 8MB data buffer for optimizing the overall drive performance.
* Offers Fujitsu's Fluid Dynamic Bearing (FDB) technology, assuring remarkably quiet operation.
* Includes Ultra320 SCSI interface 2Gbps Fibre Channel interfaces.

This item has been factory reconditioned and is in like new condition.

* Data Storage Formatted Capacity : 73 GB
* Data Transfer Rate To/From Media :147 Mbps
* Maximum Sustained : 320 Mbps
* Buffer : 8 MB
* Seek Time Average : 3.3 ms
* Rotational Speed : 15000 rpm
* Interface : Ultra320 SCSI
* Dimensions (H x W x D) : 5.7" x 1" x 4"
* Weight : 1.5 lbs
* 80 Pin - SCA -2
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
εγω 200Ε τους εδωσα, αλλα δεν εχουν και καμια σχεση οι controllers μας. Αυτος που ειχα εγω ηταν για PCI-X.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
εγω 200Ε τους εδωσα, αλλα δεν εχουν και καμια σχεση οι controllers μας. Αυτος που ειχα εγω ηταν για PCI-X.

Το σετάκι ολόκληρο έδωσες τόσο; 2 δίσκοι και Κοντρόλερ; Έλεοςςςςςς!!!
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Λεπόν για να τελειώνουμε, το σύνολο το δίνω 350€ όλα μαζί. Δηλαδή, δίσκοι, κοντρόλλερ, ανταπτορίακια για τροφοδοσία κτλ.

Μου είχε κοστήσει τουλάχιστον άλλα 100 παραπάνω, οπότε(νες) το θεωρώ καλή τιμή.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Αυτά είναι ακόμα διαθέσιμα;
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Αυτά είναι ακόμα διαθέσιμα;

Ναι, αν και τα ζήτησε ο Νικολόπουλος, αλλά θέλει να δει αν πρώτα μπορεί να ghostaρει πάνω τους το ήδη υπάρχον vista-σύστημά του... (που το βλέπω δύσκολο) οπότε, αν το θες εσύ, προηγείσαι ;)
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Ναι, αν και τα ζήτησε ο Νικολόπουλος, αλλά θέλει να δει αν πρώτα μπορεί να ghostaρει πάνω τους το ήδη υπάρχον vista-σύστημά του... (που το βλέπω δύσκολο) οπότε, αν το θες εσύ, προηγείσαι ;)

Τι θα κάνει;;; Δυστυχώς αμφιβάλλω αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο... Όχι δεν ενδιαφέρομαι άμεσα, απλώς ρώτησα αν παραμένουν προς πώληση. Εξάλλου το fake (software)
raid σε linux :penguin: είναι πιο αποδοτικό και πιο εύκολο από το hardware raid...
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
γινεται να το ghostαρει πανω σε raid απο non-raid partition???????
 
Status
Not open for further replies.
Top Bottom