Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

Upgrading My Hardware...

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Μιας και ήρθε η ώρα να αναβαθμίσω τον κεντρικό υπολογιστή στη σχολή, μου ήρθε η ιδέα, να βάλω εκεί αυτόν που έχω τώρα σπίτι και να πάρω για το σπίτι έναν Mac Pro. Αυτός λοιπόν θα έχει αυτούς τους επεξεργαστές:

  • 8-core: Two 2.8GHz, 3.0GHz, or 3.2GHz Quad-Core Intel Xeon 5400 series processors
  • Enhanced Intel Core microarchitecture
    • 12MB of L2 cache per processor (each pair of cores shares 6MB)
    • 128-bit SSE4 SIMD engine
    • 64-bit data paths and registers
    • Energy efficiency optimization
  • 1600MHz, 64-bit dual independent frontside buses

(μάλλον στα 2,8 το μοντέλλο θα πάρω).

Εκτός από Mac OS X Λοιπόν, θέλω να τρέχω dual boot και windows (και linux άμα λάχει, αλλά αυτό δεν μας απασχολεί τώρα). Με ποιά έκδοση των windows λέτε να μπορώ να εκμεταλλευτώ το hardware Και να μην πηγαίνουν χαμένοι οι δύο τετραπύρινοι; Τα απλά 32μπιτα XP κάνουν; ή όχι; Υπ' όψιν οτι η χρήση, θα είναι σπιτική: παιχνίδια, video editing, music editing και γενικά απ' όλα.

Έχω βέβαια και κάποιο hardware που θέλω να χρησιμοποιήσω όπως οι εκτυπωτές μου (canon) η κάρτα τηλεόρασης, μια επαγγελματική κάρτα ήχου Maudio, usb MIDI interface κτλ. Μήπως μια ενδεχόμενη 64μπιτη έκδοση, τα απαξιώσει αυτά; Για vista δεν νομίζω να λέμε...
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Κανείς δεν έχει γνώμη (γνώση) επί του θέματος ή βαριέστε να απαντήσετε βρε ρεμάλια;
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Μάλλον δεν έχουμε σχέσεις με apple

Μα δεν είναι θέμα apple... Είναι θέμα αν ξέρει κάποιος ποιό windows λειτουργικό μπορεί να εκμεταλλευτεί καλύτερα intel xeon επεξεργαστές. Χμ... λείπει και ο χόμ. Θα του βάλω εγρασία, ψαξίματος στο ίντερνετ το σχετικό θέμα χεχεχε :wink:
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
2k3 server.. δε θα παιξεις και πολλα παιχνιδια βεβαια!
μα θες να παρεις server για να παιζεις games..?!?!?

Ποιο λογικο μου φαινεται ενας Yorkfield,DDR3 και δε συμμαζευεται και αμα περιμενεις και λιγο να παρεις και μια 9800 και ποιος σε πιανει μετα στο CoD!!
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
2 τετραπύρηνοι... Καλά ότι και να βάλεις, πουθενά δεν θα αξιοποιηθούν (επειδή είναι 4πύρηνοι)... Επίσης όλα αυτά τα tasks που ζητάς είναι καλύτερο να γίνονται σε ξεχωριστούς Η/Υ ο καθένας με το κατάλληλο λειτουργικό. Το λειτουργικό με την καλύτερη υποστήριξη overall για το κουτί ετούτο μάλλον θα είναι win server 2008, οπότε κατέβασε καμιά beta να δεις υποστήριξη... Καμιά χακεριά με το bootcamp μπορεί να γίνει για να πέσει πάνω και 3o λειτουργικό; MacOSX και Win οκ, MacOSX και linux οκ, αλλά και τα 3 μαζί μου φαίνεται δεν το επιτρέπει, χωρίς να είμαι σίγουρος... ή μήπως στους Pro δεν έχει περιορισμούς; Από τη μάνα του πάλι τι θα τρέχει; Leopard ή MacOS server?

Σε windows τι αναγκαστικά πρέπει να τρέχει που δεν παίζει σε MacOS? Παιχνίδια μόνο;
Εκτός και αν εισέβαλλες στην κινηματογραφική βιομηχανία και θες να δουλεύεις CineBench...
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
2 τετραπύρηνοι... Καλά ότι και να βάλεις, πουθενά δεν θα αξιοποιηθούν (επειδή είναι 4πύρηνοι)... Επίσης όλα αυτά τα tasks
...
MacOSX και Win οκ, MacOSX και linux οκ, αλλά και τα 3 μαζί μου φαίνεται δεν το επιτρέπει, χωρίς να είμαι σίγουρος... ή μήπως στους Pro δεν έχει περιορισμούς; Από τη μάνα του πάλι τι θα τρέχει; Leopard ή MacOS server?

Σε windows τι αναγκαστικά πρέπει να τρέχει που δεν παίζει σε MacOS? Παιχνίδια μόνο;
Εκτός και αν εισέβαλλες στην κινηματογραφική βιομηχανία και θες να δουλεύεις CineBench...


Καλέ υποτίθεται οτι είναι μηχάνημα για σπίτι ή workstation. Δεν πήρα και xserve. Θα τρέχει Leopard λοιπόν και εκεί πάνω (μιας και με τσάκωσες για την κινηματογραφική βιομηχανία) θα τρέχω τα final cut pro, DVD studio pro, Logic & motion. Δηλαδή ότι έχει να κάνει με ήχο, εικόνα, video, internet ktl.

Οπότε τα windows τα θέλω για τα υπόλοιπα. Κυρίως παιχνίδια, winbox, epop κτλ (αν και υπάρχει και τρόπος να τα τρέξεις και μέσα από το leopard). Οπότε για XP με βλέπω. Το ζήτημα είναι όμως αν υπάρχουν ασυμβατότητες και προβλήματα drivers πχ για την 64μπιτη έκδοση που σίγουρα θα πηγαίνει πιο σφαίρα.

Χμ.. κι απ' ότι βλέπω όντως υπάρχουν προβληματάκια με το boot camp σχετικά με τα πολλαπλά λειτουργικά. Τέλος πάντων, ας βάλω τα 2 βασικά εγώ πάνω, και βλέπουμε μετά...
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Εγώ δε θα τολμούσα καν να βάλω xp στο μηχάνημα αυτό... 2κ3 (32βbit) που λέει και ο Κορκόδιλας βάλε και λογικά δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα με ασυμβατότητες...
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Τι έγινε με το τερατομηχάνημα; Το αγόρασες; Πως πάνε οι δοκιμές; PS3 που έλεγες πήρες ή όχι;

Και μια χάρη... θα βάλεις έναν (και δύο ή 4) folding at home client(s) με το account μου να τρέχει για καμιά βδομάδα στον 2xquad ή στο ps3 (ή και στα δύο) ?

Με το αζημείωτο φυσικά ... Τι τροφοδοτικό(ά) έχει ο mac και πόσα watts?
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Τι έγινε με το τερατομηχάνημα; Το αγόρασες; Πως πάνε οι δοκιμές; PS3 που έλεγες πήρες ή όχι;

Και μια χάρη... θα βάλεις έναν (και δύο ή 4) folding at home client(s) με το account μου να τρέχει για καμιά βδομάδα στον 2xquad ή στο ps3 (ή και στα δύο) ?

Με το αζημείωτο φυσικά ... Τι τροφοδοτικό(ά) έχει ο mac και πόσα watts?

Τον Mac τον πήρα, αλλά δεν περισεύει φτάγκο για ps3 τώρα Καλά που μου θύμησες το φολδινγκ@χομ, να του βάλω να τρέχει boinc λίγο να δούμε τί ψάρια πιάνει. Μου φαίνεται τεμπελιάζουν οι 5-6 πυρήνες κάθε φορά. Στο leopard βέβαια, πετάει.... άλλλλλο πράμμα ρε παιδί μου το macosX... έχω κι ένα πρόγραμμα που δείχνει την κίνηση των cores και βλέπεις οτι είτε είναι όλοι από 5-6% ή όταν χρειάζεται ζόρι, δίνει σ' έναν έναν με τη σειρά από 100%. Ποτέ δεν έχω δεί πάνω από 2 cores να έχουν 100%. Πρέπει να βρώ κάτι ζόρικο

Τροφοδοτικό κτλ δεν λέει πουθενά, αλλά μπορείς να δεις εδώ άλλα στοιχεία: http://www.apple.com/macpro/specs.html

Η ποιότητα κατασκευής και η σχεδίαση, είναι το κάτι άλλο... δεν βλέπεις πουθενά μέσα καλώδια...

design_smartdesign_hero20080108.png
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
Πότε λείπεις είπαμε, να περάσω να το πάρω;
 
Top Bottom