Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

σεμινάρια - εκπαιδευτική ημερίδα wana

intzes

Member
Wireless Users
Εγγραφή
10 Σεπτεμβρίου 2006
Αναρτήσεις
447
Reaction score
4
Points
18
Age
57
Περιοχή
ΑΜΑΛΙΑΔΑ
προβολεα εχουμε ως γνωστον,φορητους εχουμε ως γνωστον,την καμερα την εχω δωσει στον Σειρηνακη για την τζουλια.....
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
ok, Άν γίνεται να συναντηθούμε να μου τα δώσεις αύριο, να τα ετοιμάζω. Ελπίζω λέγοντας φορητό να μην εννοούμε netbook. Τέτοιο έχω, αλλά δεν γίνεται δουλειά...
 

raven

Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
16 Ιουνίου 2007
Αναρτήσεις
426
Reaction score
2
Points
18
Age
50
Περιοχή
Αμαλιάδα
..........την καμερα την εχω δωσει στον Σειρηνακη για την τζουλια.....

Πάλι εγω στον ήχο???????????
με ρίχνεις @#%$^#$%@@%^$&*^$@!$@$@!
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Λοιπόν, Το επίσημο πρόγραμμα της ημερίδας:

16:00 - 16:10 Προσέλευση (παραγγελία καφέ)
16:15 - 17:15 Θεωρία δικτύων - Αχρστ.
17:15 - 17:30 Διάλειμμα.
17:30 - 18:30 Mikrotik workshop - Κορκόδειλας
18-30 - 19:00 Ελεύθερη συζήτηση.
19:00 - Λήξις
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
ωραια, να το δουμε πως θα βγει και αποφασιζουμε στην πραξη για το προγραμμα. Εννοω οτι αυτο το σεμιναριο το βρισκω μια πρωτης ταξεως ευκαιρια να κινητοποιηθουν/δραστηριοποιηθουν (για να μην πω ενεργοποιηθουν) ακομη περισσοτερα μελη του δικτυου. Γι αυτον τον λογο θα ηθελα το δικο μου το κομματι να ειναι οσο το δυνατον πιο πρακτικο (ακομη κι ας θεωρηθει οτι δινει ετοιματζιδικες γνωσεις) για να παρουν οσο το δυνατον περισσοτερες απαντησεις σε αποριες που προκυπτουν ευλογα κατα σ\το στσιμο ενος ασυρματου δικτυου. Δεν ξερω αν θα προλαβω, αλλα θα προσπαθησω να καλυψω σε μεγαλο ρολο πως "βγαινει" ενα link γιατι κακα τα ψεματα οι τελικες ρυθμισεις και το fine tuning ειναι πραγματα που μπορω να τα δω και να τσεκαρω και remotely. Και μετα καποια βασικα πραγματα στο σεταρισμα των routers. Tα links - the real thing- ειναι που θα πρεπει να μπορουν ολοι να τα βγαλουν, αλλα και να τα ΣΥΝΤΗΡΟΥΝ. Τα υπολοιπα απαξ και δουλεψουν μετα δε θελουν χερι.
Καποιο υλικο για παρουσιαση δεν εχω ετοιμασει -δεν προλαβα κιολας, αλλα δεν ειναι απαραιτητο. Αρκει να εχουμε μια καμερα για να γραφουμε τις ενοτητες.
Αυτο που θα με βοηθουσε παρα πολυ.. εχει κανεις whiteboard?? Η και ενας προβολεας slides με διαφανη slides ισως εκανα δολεια. Γτ δυστυχως χρονο να φτιαξω πολλα σχηματακια σε visio δε βρηκα
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Έχουμε και πίνακα στα fk αλλά και στο powerpoint αν βάλεις μια κενή διαφάνεια, έχει σε προβολή παρουσίασης μαρκαδόρο να γράφεις κι έτσι θα φαίνεται στον προτζέκτορα.

Κάμερα δεν έχουμε βρει μέχρι τώρα, να τα γράψουμε και κυρίως για τους επόμενους...
 

takis71

Member
Wireless Users
Εγγραφή
1 Ιουλίου 2006
Αναρτήσεις
35
Reaction score
0
Points
6
Περιοχή
AMALIADA
ΚΥΡΙΑΚΗ 11/4/10....
ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΚΕΙ!!! ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ!!!!
 

Artorios

Active Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
1.590
Reaction score
4
Points
38
Age
50
Περιοχή
Αμαλιάδα
αν και ηθελα και γω να παρευρεθω σημερα, δεν μπορεσα. 11/4/10 θα ειμαι.
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
ΧΑαχαχαχχ, γαμάτο το avatar!
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
Πού είναι το οπτικοασκουστικό υλικό; Θέλω και τα αμοντάριστα πλάνα!
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Κώστα, το video ποιός το έχει; Θα το φτιάξει; Ξέρει; αν όχι, φέρτο να το βάλω στο mac pro να βγάλω πράμμα...
 

intzes

Member
Wireless Users
Εγγραφή
10 Σεπτεμβρίου 2006
Αναρτήσεις
447
Reaction score
4
Points
18
Age
57
Περιοχή
ΑΜΑΛΙΑΔΑ
θα γινει η δευτερη συνατηση σημερα το μεσημερι?
 

Artorios

Active Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
1.590
Reaction score
4
Points
38
Age
50
Περιοχή
Αμαλιάδα
εγω παιδια σορρυ, ειχα μαθηματα, δεν μπορεσα να τα ακυρωσω.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Είσαστε 3-4 άτομα το πολύ που δεν παρακολουθήσατε το προηγούμενο. Κανονίστε πότε θέλετε να το κάνουμε. Μην περιμένετε από εμένα πάλι. Μαζί με άλλους που θέλουν να το ξαναπαρακολουθήσουν, αν μαζευτούμε κανα 6-7 άτομα να το κάνουμε όποτε θέλετε. Σήμερα είχαν έρθει ο Χρυσανθό και ο Γκιώνης για το σεμινάριο ;-) Αλλά χωρίς να έχουμε επιβεβαιώσει πως θα το κάναμε; Για 2 άτομα;

Εν τω μεταξύ υπάρχει και το video. Για όσους θέλουν να το ακούσουν ξανά και να τα πούμε.

Κορκόδειλα, πού είναι το δικό μου μέρος; ΤΟ δικό σου το έχω και αύριο θα είναι διαθέσιμο για download από τους ενδιαφερόμενους.
 

Artorios

Active Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
1.590
Reaction score
4
Points
38
Age
50
Περιοχή
Αμαλιάδα
σιγουρα πρεπει να το παρακολουθήσουμε, δεν αντιλέγω. ας το κανονισουμε αμεσα, εμεις που το χασαμε, για το ποτε να συναντηθουμε.
 

koRkodilas

Well-Known Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
7 Ιουνίου 2009
Αναρτήσεις
1.198
Reaction score
29
Points
48
φτουυυυ, το ξεχασα! πες μου ποτε μπορεις να περασεις να τους πω να σου δωσουν την καμερα. Οι δικοι μου δε νομιζω να ηερουν ουτε πως βγαινει η κασετα.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Πες στον πατέρα σου ρε να περάσει να την αφήσει στη σχολή κάποια στιγμή. Εγώ κάθε απόγευμα είμαι εκεί. Από 5 έως και 10 καμια φορά. Σίγουρα 6-7.

Το βιντεάκι με τη δική σου ομιλία, είναι σχεδόν έτοιμο. Το βγάζω στην αγορά από μέρα σε μέρα.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.310
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Για όσους έχασαν την ομιλία αλλά και για όσους θέλουν να μελετήσουν παραπέρα, υπάρχει έτοιμο για κατέβασμα το βιντεάκι από την ομιλία του koRkodeila. Στον ftp μας ή στο dc στο /down/wana με το όνομα ημερίδα wana b.m4v .

Όταν με το καλό μου φέρει ο πατήρ wildbird την κάμερα που τραβήχτηκε το πρώτο μέρος με τη δική μου ομιλία, θα φτιάξω και δεύτερο videάκι.

Επίσης λέω να φτιάξω κι ένα videoμάθημα με screencapture προγραμματάκι, που να εξηγεί το πως ρουτάρονται τα δεδομένα στο wana, τα subnets που έχουμε κτλ, σχεδιασμένα στο "χαρτί" για να είναι πιο κατανοητά και έπειτα, το πως στήνουμε έναν client στο miktrotik αναλυτικά. Όπως τα είπε ο γρηγόρης δηλ. αλλά να φαίνονται καλά οι οθόνες και να υπάρχουν σαν σημείο αναφοράς για όποιον θέλει να μελετήσει. Έτσι δεν θα υπάρχουν δικαιολογίες οτι δεν μπορεί κάποιος να το ψάξει μόνος του.

Τέλος, για αργότερα έχω να κάνω άλλο ένα videάκι με troubleshooting. Δηλαδή, δεν έχω δίκτυο (ή έτσι νομίζω), ποιά βήματα κάνω για να διαπιστώσω αν και πού είναι το πρόβλημα; Έτσι πιστεύω οτι καλύπτουμε όλο το μέρος των βασικών γνώσεων. Και ελπίζω του χρόνου να κάνουμε κάτι αντίστοιχο με τη συμμετοχή κι άλλων και πιο προχωρημένα θέματα, όπως routing, διαμοιρασμός internet με VPN, κτλ.
 
Top Bottom