Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

Τέλος Εποχής...

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.311
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Σήμερα ο Μπεράτης έδωσε εντολή να κοπεί ο ιστός του ΡΣΑ εξαιρετικά χαμηλά. Πιό κάτω κι από τα δικά τους links. Οπότε είναι σχεδόν αδύνατο (αν μπορέσουμε και ξαναβάλουμε τον εξοπλισμό μας) να έχουν όλοι (μην πω οι περισσότεροι οτι δεν..) ορατότητα.

Θα πάμε να δοκιμάσουμε βέβαια, αλλά πολύ φοβάμαι, οτι δεν θα μπορέσουμε να κάνουμε και πολλά. Ίσως πρέπει να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε αλλαγές στην τοπολογία και BBlinks.

Όπως και να' χει όμως πρέπει κατ' αρχήν να αντιδράσουμε για την απόφαση του Μπεράτη και να γίνουμε λίγο καυστικοί. Μέχρι τώρα δεν μας έπαιρνε κανείς σοβαρά υπ΄ όψην του. Ας τους κράξουμε λίγο δημόσια που θέλουν και εξυγχρονισμούς και ευρυζωνικότητα και τα ξαναλέμε.

Πολύ φοβάμαι, οτι δύσκολα θα δουλέψει ξανά το WANA όπως το ξέραμε...
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Με απαισιοδοξία δεν γίνεται κάτι. Μην υπερβάλλεις Χρήστο. Ο Γιώργος έβγαλε φωτογραφία στο σημείο που θα κοπεί ο ιστός και μπορεί να μπει ο εξοπλισμός και πάλι ειναι πάνω από τις γύρω πολυκατοικίες. Υπάρχει βέβαια πρόβλημα γιατί θα κατέβουν οι κεραίες και αν κάποιος είχε πριν κοντινό εμπόδιο μπροστά του, θα ειναι ακόμα πιο δύσκολο τώρα. Πρέπει όμως να δοκιμάσουμε πριν αρχίσουμε να βγάζουμε συμπεράσματα...

Σενάρια:

1) Ο εξοπλισμός κατεβαίνει αν γίνεται στην κορυφή πια του ιστού και βλέπουμε τι γίνεται με τους clients. Στη χειρότερη, μένουν 5-6 καλά links με ΡΣΑ και οι υπόλοιποι συνδέονται μεταξύ τους. (Αρνητικά: επιπλέον κόστος, τρέξιμο)

2) Βρίσκουμε άλλη τοποθεσία για να στηθεί ο εξοπλισμός. με τον ίδιο τρόπο και σαν να μην άλλαξε τίποτα. Στα θετικά ότι τους ξεφορτωνόμαστε μία και καλή.

3) Mesh τοπολογία, μελέτη από την αρχή, στα θετικά αν πέσει κάτι, τα άλλα είναι up. Αρνητικά, τρελό τρέξιμο.

Το κράξιμο πρέπει να είναι ηχηρό. Ο μάστορας που έκοβε τον ιστό μας είπε ότι ήταν αρχικά να κοπεί πάνω από την 2η αντιρρίδα, και να μην πειραχτεί ο εξοπλισμός μας, αλλά ήρθε ο Μπεράτης πατηρ και έδωσε εντολή να κοπεί άλλα 2+ μέτρα πιο χαμηλά εκεί που είναι το link τους με Κυλλήνη... Απόφαση της στιγμής, αρμόδιος κανείς οταν έκοβαν τον ιστό και κάνουν ότι γουστάρουν.

Ενημέρωση άλλων ασύρματων κοινοτήτων για το τι έκαναν, και κινήσεις σαν σύλλογος σε ΜΜΕ και κατα ΡΣΑ/Δημου...
Συνάντηση αμεσα για συζήτηση λύσεων...
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Σίγουρα κάτι πρέπει να κάνουμε γι'αυτό το θέμα σε εφημερίδες. Κι όχι να φανούμε πονεμένοι που μας κατέβασαν. 2 χρόνια παιδευόμαστε με μια ΝΕΚΡΗ δημοτική εταιρία η οποία υπάρχει για την "ανάπτυξη" της περιοχής, και το μόνο που έχουμε πάρει είναι η αδιαφορία τους. Ηρθε η ώρα να πονέσουν κάποιοι. Η πρότασή μου είναι σαν σύλλογος να καταγγείλουμε την κοροϊδία που υπάρχει στην πόλη μας.

Οσον αφορά την τοποθεσία ώστε να ξεκόψουμε μια και καλή από δαύτους, είναι διπλανή μου 3όροφη + δώμα ιδιόκτητη πολυκατοικία για τις εγκαταστάσεις μας. Κατά ένα 95% θα είναι σύμφωνος και ο ιδιοκτήτης που είναι φίλος μου.

Τρίτη πρωί γουστάρετε συνάντηση για καφέ και συζήτηση;
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Ορίστε τι έμεινε από τον ιστό των 40 μέτρων

Και η πολυκατοικία που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα με φόντο τον πετσοκομένο ιστό ακριβώς στο κέντρο
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Σίγουρα κάτι πρέπει να κάνουμε γι'αυτό το θέμα σε εφημερίδες. Κι όχι να φανούμε πονεμένοι που μας κατέβασαν. 2 χρόνια παιδευόμαστε με μια ΝΕΚΡΗ δημοτική εταιρία η οποία υπάρχει για την "ανάπτυξη" της περιοχής, και το μόνο που έχουμε πάρει είναι η αδιαφορία τους. Ηρθε η ώρα να πονέσουν κάποιοι. Η πρότασή μου είναι σαν σύλλογος να καταγγείλουμε την κοροϊδία που υπάρχει στην πόλη μας.

Οσον αφορά την τοποθεσία ώστε να ξεκόψουμε μια και καλή από δαύτους, είναι διπλανή μου 3όροφη + δώμα ιδιόκτητη πολυκατοικία για τις εγκαταστάσεις μας. Κατά ένα 95% θα είναι σύμφωνος και ο ιδιοκτήτης που είναι φίλος μου.

Τρίτη πρωί γουστάρετε συνάντηση για καφέ και συζήτηση;

Μεσα για συνάντηση ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ. Ειμαστε πολλοί και θα δε θα το αφήσουμε έτσι. Σαν σύλλογος να κινηθούμε σε ΜΜΕ και με καταγγελία προς κάθε "υπεύθυνο-ανεύθυνο". Και άμεσα να γίνουν δοκιμές για να επανέλθει το wana. Εγώ θα είμαι εδώ μέχρι Πέμπτη. Τα ψέματα και οι υποσχέσεις τέλος.
 

Zattara

Active Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
23 Σεπτεμβρίου 2007
Αναρτήσεις
1.026
Reaction score
4
Points
38
Age
36
Περιοχή
Amaliada
Ωραια αυτα που λετε για κραξιμο και τα λοιπα. αλλα η ουσια ειναι μια. οτι εκοψαν τον ιστο και αυτο δεν μπορει να ξανα γινει οπως ηταν πριν.

Η αποψη μου ειναι να ξανα στειθει το δικτυο με τον εναν ή τον αλλο τροπο (εαν υπαρχει βεβαια τροπος) και να μην εχουμε αναγκη κανεναν κυριο (παπαρα).
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
Συνάντηση Προώθησης Τεχνολογιών Πληροφορικής & Επικοινωνιών

Στόχος είναι να πέσουν ιδέες για να προτείνει ο δήμος κονδύλια για το 4ο ΚΠΣ. και να δημιουργηθεί μια άτυπη ομάδα, προώθησης της ευρυζωνικότητας και των νέων τεχνολογιών στην περιοχή.



Φαντάζομαι, μια από τις προτάσεις που υιοθετήθηκε για χρηματοδότηση ήταν και η ελαχιστοποίηση του ιστού ώστε να αποτραπεί ολοκληρωτικά η ανάπτυξη νέων ασύρματων τεχνολογιών στην πόλη;
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Αυτό σίγουρα θα τους το χτυπήσουμε όταν πάμε εκεί
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Προτείνω να κάνουμε συνεχείς συναντήσεις για να βγάλουμε μια άκρη ξεκινώντας από Τρίτη πρωί (κατά τις 11 ας πούμε). Δεν είναι απαραίτητο να ψάχνουμε μια μέρα και ώρα που να μπορούμε όλοι. Μπορεί να γίνουν και το απόγευμα συναντήσεις και οι πρωινοί να ενημερώνουν τους απογευματινούς και το ανάποδο.
Ισως τα πράγματα να ήρθαν έτσι και για καλό. Ισως ήρθε η ώρα να μπει σε νέα διάσταση το δίκτυο. Ισως ήρθε η ώρα να ξυπνήσουμε και να γίνουμε πιο δραστήριοι και αποφασιστικοί και όχι να περιμένουμε μόνο από τους τρίτους.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.311
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Μετά και την τελευταία εξέλιξη (είπε ο Μπεράτης να τα στήσουμε 2 μέτρα κάτω από τα δικά τους) Νομίζω οτι δεν υπάρχει άλλη λύση. Είναι εξαιρετικά χαμηλά για οτιδήποτε. Ας αρχίσουμε να ψάχνουμε για εναλλακτικές λύσεις.

Όμως, πρέπει να τους κράξουμε όσο δεν παίρνει. Και για να γίνει αυτό πρέπει να οργανωθούμε. Γράψτε εδώ μέσα, κάθε στοιχείο που έχουμε, να τα συγκεντρώσουμε και να αναλάβει κάποιος την σύνταξη μιας επιστολής / δελτίου τύπου που να τους ξεχέζουμε. Ας αποχωρήσουμε με σαματά τουλάχιστον.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Μετά και την τελευταία εξέλιξη (είπε ο Μπεράτης να τα στήσουμε 2 μέτρα κάτω από τα δικά τους) Νομίζω οτι δεν υπάρχει άλλη λύση. Είναι εξαιρετικά χαμηλά για οτιδήποτε. Ας αρχίσουμε να ψάχνουμε για εναλλακτικές λύσεις.

Όμως, πρέπει να τους κράξουμε όσο δεν παίρνει. Και για να γίνει αυτό πρέπει να οργανωθούμε. Γράψτε εδώ μέσα, κάθε στοιχείο που έχουμε, να τα συγκεντρώσουμε και να αναλάβει κάποιος την σύνταξη μιας επιστολής / δελτίου τύπου που να τους ξεχέζουμε. Ας αποχωρήσουμε με σαματά τουλάχιστον.

Γιατί 2 μέτρα πιο χαμηλά; πως το αιτιολόγησε; Ή το άφησε χύμα; Ποιος μπεράτης, ο μικρός;
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
O Θοδωρής ο Μπεράτης ύστερα από τηλεφωνική συνομιλία πριν λίγη ώρα ήταν απόλυτος για την απόσταση από τα link τους. Η δικαιολογία ήταν να μην τους κάνουμε παρεμβολές. Ρητή εντολή του πατήρ Μπεράτη και του Καραγιαννάκη, ο οποίος έχει αποχωρήσει εδώ και ένα χρόνο από την Υπαναπτυξιακή. Κοινώς μας δουλεύουν κανονικότατα.

Είμαι έτοιμος να εκραγώ λέμε. Να μαζευτούμε και να πάμε εκεί το πρωί. Να πάμε και στον Δήμαρχο. Να έχουμε και κάποιους να μας τα πουν κατάμουτρα επιτέλους.

Και να τους ξεσκίσουμε και στις εφημερίδες.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
O Θοδωρής ο Μπεράτης ύστερα από τηλεφωνική συνομιλία πριν λίγη ώρα ήταν απόλυτος για την απόσταση από τα link τους. Η δικαιολογία ήταν να μην τους κάνουμε παρεμβολές. Ρητή εντολή του πατήρ Μπεράτη και του Καραγιαννάκη, ο οποίος έχει αποχωρήσει εδώ και ένα χρόνο από την Υπαναπτυξιακή. Κοινώς μας δουλεύουν κανονικότατα.

Είμαι έτοιμος να εκραγώ λέμε. Να μαζευτούμε και να πάμε εκεί το πρωί. Να πάμε και στον Δήμαρχο. Να έχουμε και κάποιους να μας τα πουν κατάμουτρα επιτέλους.

Και να τους ξεσκίσουμε και στις εφημερίδες.

ΑΥΡΙΟ! Και εκεί και στο Δήμαρχο, όσο περισσότεροι τόσο καλύτερα.
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16


Η ΥΠΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΗ ΔΗΜΟΥ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ ΕΥΝΟΥΧΙΖΕΙ ΤΙΣ ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΕΣ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΕΣ!
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Οι "κύριοι" της Υπαναπτυξιακής συμπεριφέρονται σαν να είναι όλα ιδιόκτητά τους. Στην πραγματικότητα ανήκουν στην Αμαλιάδα και εμείς είμαστε οι πολίτες της. Οι πολίτες, που φαίνεται τελικά να ιδρώνουν περισσότερο από αυτούς για να προσφέρουν κάτι στον τόπο τους, ενώ αυτοί το μόνο που ξέρουν είναι να καταστρέφουν. ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ!
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ και ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ είναι τα μόνο που έχουμε λάβει από τον Δήμο και την Υπαναπτυξιακή του. Μια δημοτική επιχείριση με στόχο την "ανάπτυξη" το τόπου μας. Και το μόνο που έχουν καταφέρει είναι να φυλάνε εδώ και 2 χρόνια τις αιτήσεις μας παραπεταμένες δίπλα στο καλάθι των αχρήστων χωρίς καν να τις έχουν πρωτοκολλήσει. Τις αιτήσεις ενός συλλόγου φτιαγμένου με μεράκι, ή καλύτερα, μιας μεγάλης κοινότητας ανθρώπων που σαν σκοπό έχουν την επικοινωνία και την φιλία μεταξύ τους. Μιας μεγάλης παρέας που ιδρώνει αφιλοκερδώς να προωθήσει τις τεχνολογίες στην ευρύτερη περιοχή.
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
Εγώ συνεχίζω δεν να μην μπορώ να καταλάβω πως κάποιος πέρνει πρωτοβουλία να κάνει κάτι τέτοιο, χωρίς να έχει ενημερώσει/συζητήσει/συμβουλευτεί την τεχνική ομάδα του συλλόγου μας. Και το λέω αυτό γιατι έχουμε ΑΔΕΙΑ για εξοπλισμό στον ιστό, δεν ανέβηκε κάποιος αυθαίρετα και τον τοποθέτησε χωρίς να τους ρωτήσει.

Άν αυτό αφορούσε το ξήλωμα του ιστού της vodafone(?) στο κάστρο, με το έτσι θέλω, ξέρουμε όλοι τι αγωγές θα έπεφταν από μέρους της εταιρίας - μιας και φαντάζομαι πως έχει άδεια από το δήμο εκεί.

Παρακλάδι του ελληνικού δημοσίου και λαμπερή ένδηξη της ήλειας νοοτροπίας "κοιτώ πως θα σαμποτάρω την προκοπή του διπλανού μου"
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Ελα αύριο μαζί μας να τους τα πεις από κοντά.
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
Ξέρεις ότι έχω ένα θεματάκι με τον θεό Μορφέα
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Να αφήσεις τον Μορφέα και να έρθεις. Μόνο τα λόγια δεν κάνουν δουλειά
 
Top Bottom