Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

Τέλος Εποχής...

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Πήρα τηλέφωνο πριν λίγο στο δημαρχείο μήπως πηγαίνει ο Δήμαρχος τα απογεύματα, αλλά τζίφος. Πρωινά μόνο
 

korkakak

New Member
Εγγραφή
21 Μαρτίου 2007
Αναρτήσεις
15
Reaction score
0
Points
1
Περιοχή
Patra
Πήρα τηλέφωνο πριν λίγο στο δημαρχείο μήπως πηγαίνει ο Δήμαρχος τα απογεύματα, αλλά τζίφος. Πρωινά μόνο

Να έρθουμε και εμείς από εδώ; Τι ώρα θα μαζευτείτε;
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
τρελοί είστε ρε να κάνετε τόσο δρόμο;
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
Να έρθουμε και εμείς από εδώ; Τι ώρα θα μαζευτείτε;

Ρε τρελέ τι λες τώρα, θα ταλαιπωρηθείτε και αυτό μόνο.

Πάντως ένα είδος επιστολής-διαμαρτυρίας στον δήμαρχο σαν Pwmn θα έδινε παραπάνω ώθηση στις διαμαρτυρίες μας.

Ευχάριστο δε το ότι μας συμπαρίστανται και οι φίλοι, αδελφοί Πατρινοί.
 

Zattara

Active Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
23 Σεπτεμβρίου 2007
Αναρτήσεις
1.026
Reaction score
4
Points
38
Age
36
Περιοχή
Amaliada
εκτος απο την παταιπωρια πιστευω πως θα βοηθουσε. ο δημαρχος απο οτι εχω καταλαβει γουσταρει πολυ την προβολη του προς τα εξω. οπου δει καμερα και φωτογραφικο φακο τρεχει πρωτος.
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Να μείνουμε λίγο στο θέμα που μας καίει; Ποιοί θα έρθετε αύριο στο δημαρχείο;
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Εγω μέσα, τι ώρα θα πάμε και πόσοι θα είμαστε;
 

Zattara

Active Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
23 Σεπτεμβρίου 2007
Αναρτήσεις
1.026
Reaction score
4
Points
38
Age
36
Περιοχή
Amaliada
εγω δεν μπορω δουλευω το πρωι. το απογευμα θα ειμαι στο τει. γραφω. και την πεμπτη.
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Εγω μέσα, τι ώρα θα πάμε και πόσοι θα είμαστε;

Εγώ, εσύ, Axrst, Raven κι όποιος άλλος επιθυμεί. Κατά τις 10:30-11:00 είμαστε οκ?
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Εγώ, εσύ, Axrst, Raven κι όποιος άλλος επιθυμεί. Κατά τις 10:30-11:00 είμαστε οκ?

ΟΚ, θα είμαι εκεί
 

intzes

Member
Wireless Users
Εγγραφή
10 Σεπτεμβρίου 2006
Αναρτήσεις
447
Reaction score
4
Points
18
Age
57
Περιοχή
ΑΜΑΛΙΑΔΑ
Ουτε και εγω μπορω να ερθω λογω εργασιας.Επισης επειδη δεν εχω adsl συνδεση πλεον ειναι και λιγακι δυσκολο να παρακολουθω συνεχεια τις συζητησεις στο forum.Θα ειμαι σε συνεχη τηλεφωνικη επαφη μαζι σας.Εναλλακτικη λυση και η ταρατσα στην Παλυβου που ειναι απεναντι απο τον rsa.Θα παρει εγκριση απο τον διαχειριστη και ας ελπισουμε να βρουμε εκει μια νεα θεση για τον σκοπο μας.Τα λεμε καλο βραδυ.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.311
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Προτείνω να μπεί μια μαύρη αρχική σελίδα με το παρακάτω κείμενο σαν αρχική και με ένα κουμπί να οδηγεί στην κανονική μετά:

Το ασύρματο ερασιτεχνικό δίκτυο Αμαλιάδας, δεν λειτουργεί πλέον (ελπίζουμε προσωρινά). Κι αυτό γιατί οι "υπεύθυνοι" της αναπτυξιακής του Δήμου μας, στραγκαλίζοντας κάθε τι καλό και προοδευτικό για τον τόπο μας, μη θέλοντας την ανάπτυξη, ευνουχίζουν κάθε προσπάθειά μας:

1. Κόψανε τον ιστό του ΡΣΑ και πολύ καλά κάνανε και ήταν προγραμματισμένο. Ενώ όμως η αρχική απόφασή τους ήταν να τον κόψουν στη μέση, τελικά επειδή ένας υπεύθυνος "ξύπνησε στραβά" εκείνη την ημέρα, θέλησε να αφήσει ένα πολύ μικρό κομμάτι δίνοντας μια οδηγία της τελευταίας στιγμής στους εργάτες. Το έκοψαν λοιπόν εξαιρετικά χαμηλά, αν και με 1-2 μέτρα παραπάνω θα μπορούσαμε να έχουμε κι εμείς τον εξοπλισμό μας και να δουλεύει σωστά, χωρίς να επιβαρύνουμε τη στατικότητα και την αντοχή του ιστού. Καμιά μελέτη δεν έγινε για το πόσο αντέχει και πόσο θα μπορούσε να κοπεί.

2. Ακόμη και σ' αυτό το χαμηλό κομμάτι, θα μπορούσε να στηθεί ο εξοπλισμός μας, αλλά στο πάνω μέρος. Όμως οι "κύριοι υπεύθυνοι" μας το απαγόρευσαν αυτό και μόνο 2 μέτρα κάτω από τα δικά τους links μας επιτρέπουν. Αυτό δεν έχει καμία λογική, διότι καμιά παρεμβολή δεν μπορεί να υπάρξει μεταξύ ανομοιογενών εξοπλισμών που δουλεύουν σε διαφορετικές συχνότητες και με πολύ μικρή ένταση (ο δικός μας). Στην χαμηλή θέση που μας επιτρέπουν, φυσικά, είναι δώρον άδωρο να τοποθετήσουμε εξοπλισμό γιατί δεν θα δουλεύει σωστά.

3. Σ' αυτά δεν χρειάζεται ν' αναφέρουμε τις γραφειοκρατικές δοκιμασίες που μας υποβάλλουν εδώ και δύο χρόνια, χωρίς καν να έχουν προτοκολλήσει τις αιτήσεις μας και εμπαίζοντάς μας όταν μας έλεγαν οτι απλά περιμένουν να συνεδριάσει το ΔΣ.

Το κακό είναι οτι μόνο λίγη καλή θέληση θα αρκούσε. Το δίκτυό μας που έχει χαρακτηριστεί πρότυπο, που ήταν το πιό γρήγορο σ' όλη την Ελλάδα, που είχε κάνει γνωστή την Αμαλιάδα, σ' όλες τις ασύρματες κοινότητες της Ελλάδας, ως παράδειγμα προς μίμιση, θα μπορούσε να λειτουργεί τώρα και να προσφέρει στην πράξη την ευρυζωνικότητα στους δημότες μας. Όμως κάποιοι, δεν θέλουν την ανάπτυξη. Προτιμούν να "ψοφήσει ο γάϊδαρος του γείτονα" γιατί δεν έχουν κι αυτοί "γάϊδαρο". Μα δεν μπορούν να καταλάβουν οτι ο γάϊδαρος είναι κοινός και μπορεί να τον χρησιμοποιήσει ο καθένας μας; Είναι κρίμα άτομα που είχαν πρωτοστατήσει στις νέες τεχνολογίες και που είχαν κάνει τον Ραδιοφωνικό Σταθμό Αμαλιάδας, πρότυπο και γνωστό σε όλη την Ελλάδα, τώρα να ευνουχίζουν, χωρίς λόγο, αντίστοιχες πρωτοβουλίες.

Η ειρωνία: Πριν λίγες ημέρες ο δήμος Αμαλιάδας, μας είχε καλέσει να προτείνουμε ιδέες σχετικά με το πως μπορεί ν' αναπτυχθεί η ευρυζωνικότητα στην πόλη μας.

Ας το διορθώσουμε και ας το βάλουμε. Με προσαρμογές μπορεί να γίνει δελτίο τύπου.
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Η πρώτη επαφή με τον Δήμαρχο έγινε σήμερα το πρωί. Θα φροντίσει να επικοινωνήσει με τους "αρμόδιους" και θα ξαναμιλήσουμε. Αν δεν μπορεί να κάνει κάτι ο πρώτος πολίτης ετούτης εδώ της πόλης, τι να πω. Πάμε κατά διαόλου.

Επεσαν και κάποια τηλέφωνα σε κοντινούς του ανθρώπους και βλέπουμε.
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Προτείνω να μπεί μια μαύρη αρχική σελίδα με το παρακάτω κείμενο σαν αρχική και με ένα κουμπί να οδηγεί στην κανονική μετά:


Μπήκε... να δει όλος ο κόσμος τα χάλια της περιοχης
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
Να αρχίσουμε σχεδιασμό εναλλακτικών τοπολογιών; Όπως και να έχει δεν μπορούμε να βασιζόμαστε στα ορμονικά προβλήματα του καθενός..
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Μιε εναλλακτική είναι σε ιδιόκτητη πολυκατοικία μέλους μας στο κέντρο της πόλης με πάρα πολύ καλή οπτική, αλλά θα μπορεί να γίνει σε 6 μήνες περίπου. Σε επόμενο μήνυμα θα στείλω και πανοραμική φωτογραφία. Ετοιμαστείτε για ζόρικο κατέβασμα γιατί είναι τεράστια.
Στο τέλος της εβδομάδας θα έχουμε απάντηση για μια προσωρινή τοποθέτηση σε πολυκατοικία δίπλα στον ΡΣΑ. Και στις 2 περιπτώσεις η τοπολογία θα μείνει ως έχει.
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Της μείωσα την ποιότητα όσο έπαιρνε ώστε να βλέπεται. Το μέγεθος 7.4 ΜΒ, Διαστάσεις 21312 x 2074
Αποθηκεύστε τη για να τη δείτε καλύτερα.

Από αριστερά οι κεραίες του ΟΤΕ, στο κέντρο ο πετσοκομένος ιστός του ΡΣΑ. Ο εξοπλισμός μας θα τοποθετηθεί λίγο πιο ψηλά από τις κεραίες του ΟΤΕ. Δείτε αν έχετε οπτική με αυτές.

panorama-wana.jpg
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
Αυτό θα πει.. τεράστια!



Νομίζω ότι βλέπω και το σπίτι μου και αχνοφαίνεται και το πιάτο σαν πινέζα.
 
Top Bottom