Καλώς ήλθατε στο Wireless Amateur Network of Amaliada

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργείτε θέματα, να δημοσιεύετε απαντήσεις σε υπάρχοντα νήματα, να αλληλοεπιδράτε με τους συναδέλφους σας, να αποκτάτε το δικό σας ιδιωτικό messenger και πολλά άλλα. Είναι επίσης γρήγορο και εντελώς δωρεάν, οπότε τι περιμένετε;

Τέλος Εποχής...

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.311
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Νομίζω οτι σαν planB θα πρέπει να στήσουμε ένα δίκτυο οπου να υπάρχουν 2-3 το πολύ 4 σταθερά σημεία με πολύ καλή μεταξύ τους σύνδεση backbone και οι υπόλοιποι να συνδέονται πάνω σ' αυτούς, χωρίζοντας την Αμαλιάδα σε περιοχές. Πχ έτσι θα μπορούσαμε να κρατήσουμε και τον ΡΣΑ ακόμη μόνο γι' αυτούς που είναι κάτω από τις γραμμές και νοτιοδυτικά. Εκεί θα μπορούσαμε να έχουμε και το λινκ για Γαστούνη - Κυλήνη (ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ) αν δεν τσακωθούμε τελείως. Στην καινούρια σχολή (φωτο) θα μπορούσαν να συνδέονται όσοι είναι νότια και νοτιοανατολικά και θέλουμε ακόμη ένα σημείο τουλάχιστον (πχ παπ) που να καλύπτει Καλίτσα και βόρεια περιοχή.

Βλέποντας και κάνοντας όμως....
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
Λεφτά για συντήρηση στο Κάστρο έχουν; (ΧΑΧΑχΑχΑχΑχΑΧαΧ)

Χρειάζεται ένα bbn όντως.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.311
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Κάτι σαν αυτό που δείχνει η φωτό... Οι περιοχές δείχνουν τις μεριές που πιθανολογείται οτι υπάρχει καλύτερη επαφή και λιγότερα εμπόδια. Πχ στην νέα σχολή υπάρχει καλή οπτική γενικώς, αλλά βόρεια, υπάρχουν αρκετά ψηλά κτίρια που ίσως εμποδίζουν κάποιον μακρινό.
 

Attachments

  • wana_new.jpg
    wana_new.jpg
    181,4 KB · Προβολές: 11

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.311
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Τί έγινε ρε παιδιά; Δεν γράφει κανείς τίποτα;

Να πω, ότι περιμένουμε την άποψη του Δημάρχου αλλά και το οκ του Μπεράτη για να βάλουμε από πάνω τους κεραίες...

Αν κι έχουμε βάλει όλους τους γνωστούς να μιλήσουν και να πουν στο Δήμαρχο τί έχει γίνει, ο πρόεδρος (που έχει ζητήσει και συνάντηση με το Λυμπέρη) περιμένει και απάντηση από τον Μπεράτη για το αν τους πειράζει να βάλουμε μια σωλήνα και να στήσουμε απο πάνω τους.

Αυτά τα νέα έτσι για να γράψουμε κάτι...
 

Zattara

Active Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
23 Σεπτεμβρίου 2007
Αναρτήσεις
1.026
Reaction score
4
Points
38
Age
36
Περιοχή
Amaliada
περιμένει και απάντηση από τον Μπεράτη για το αν τους πειράζει να βάλουμε μια σωλήνα και να στήσουμε απο πάνω τους.

εδω δεν αφησαν ενα μετρο παραπανω τον ιστο. θα μας επιτρεψουν να βαλουμε και αλλο απο πανω? δεν νομιζω......
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Δεν βλέπω να γίνεται τίποτα στον ΡΣΑ γι'αυτό καλύτερα να αρχίσουμε τις διαδικασίες για την διπλανή πολυκατοικία. Οι "κύριοι τσιφλικάδες" όλο κάτι βρίσκουν για να μας φρενάρουν. Φυσικά εμείς, άσχετα που θα στήσουμε τελικά, πρέπει να το τραβήξουμε για να δούνε ότι υπάρχουμε και να μάθουν ότι εμείς πάντα θα ζητάμε. Αύριο το πρωί ή σήμερα το απόγευμα θα ξαναπάρω τον Δήμαρχο για συνάντηση από αύριο το απόγευμα. Ελπίζω να είστε κι άλλοι διαθέσιμοι ώστε να του εξηγήσουμε ακριβώς τι συμβαίνει, ποιοι είμαστε, τι κάνουμε.

ΥΓ. Τις τελευταίες 2 μέρες είπα να κάνω ένα καλό φρεσκάρισμα στα πισιά γι'αυτό με χάσατε.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.311
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Αύριο το πρωί ή σήμερα το απόγευμα θα ξαναπάρω τον Δήμαρχο για συνάντηση από αύριο το απόγευμα. Ελπίζω να είστε κι άλλοι διαθέσιμοι ώστε να του εξηγήσουμε ακριβώς τι συμβαίνει, ποιοι είμαστε, τι κάνουμε.

Αν έχουμε ραντεβού συγκεκριμένη ώρα κατά πάσα πιθανότητα θα μπορώ να έρθω. Κυρίως απόγευμα. Αν και αυτή η εβδομάδα, λόγω εξετάσεων το Σάββατο και εγγραφών, είναι η χειρότερή μου. Όμως μπορώ να ξεκλέψω κάποια ώρα να έρθω.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Ακόμα να υπάρξει απάντηση απο ΡΣΑ? Και άλλη πίεση ναι και απαραίτητα συνάντηση με Δήμαρχο για ανάλυση της κατάστασης. Εχω εξαφανιστεί γιατί ακόμα ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ οι κwλοDNS και τρέχει και η εξεταστική. Θα επιστρέψω σύντομα για να κινηθούμε ανάλογα και να βοηθήσω με οποιον τρόπο μπορώ. Να στε όλοι καλά.
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.311
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Ακόμα να υπάρξει απάντηση απο ΡΣΑ? Και άλλη πίεση ναι και απαραίτητα συνάντηση με Δήμαρχο για ανάλυση της κατάστασης. Εχω εξαφανιστεί γιατί ακόμα ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ οι κwλοDNS και τρέχει και η εξεταστική. Θα επιστρέψω σύντομα για να κινηθούμε ανάλογα και να βοηθήσω με οποιον τρόπο μπορώ. Να στε όλοι καλά.

Σήμερα που πήγα δημαρχείο για να θεωρήσω ένα βιβλιάριο, συνάντησα τον Θανάση τον Κρίσπη. ΤΟυ είπα λοιπόν τι έγινε και είπε οτι θα μιλήσει τόσο με τον Δήμαρχο, όσο και με τον πρόεδρο της Αναπτυξιακής. Τουλάχιστον θα τα ακούσουν από πολλές μεριές. Στο τέλος βέβαια θα μας γράψουν, αλλά θα έχουμε κάνει το καθήκον μας.
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
Σήμερα που πήγα δημαρχείο για να θεωρήσω ένα βιβλιάριο, συνάντησα τον Θανάση τον Κρίσπη. ΤΟυ είπα λοιπόν τι έγινε και είπε οτι θα μιλήσει τόσο με τον Δήμαρχο, όσο και με τον πρόεδρο της Αναπτυξιακής. Τουλάχιστον θα τα ακούσουν από πολλές μεριές. Στο τέλος βέβαια θα μας γράψουν, αλλά θα έχουμε κάνει το καθήκον μας.

Την πατήσαμε απλά. Έπρεπε να είχαμε σκεφτεί από πιο νωρίς την δημιουργία ενός BB για ανάλογες καταστάσεις, αλλά ήμασταν στο λήθαργο πως οι δημοτικές υπηρεσίες υποστηρίζουν τέτοιες κινήσεις.. Anyway, φαντάζομαι η κατάσταση θα ήταν διαφορετική αν τα wrap και τα πιάτα μας έγραφαν SIEMENS "κάπου πάνω" "τους".
 

Zattara

Active Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
23 Σεπτεμβρίου 2007
Αναρτήσεις
1.026
Reaction score
4
Points
38
Age
36
Περιοχή
Amaliada
ρε παιδια προς τα που κινουμαστε τωρα? εχω χασει καποια επεισοδια? εχω εξεταστικη και ειμαι λιγο στο κοσμο μου.....
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
Κι εμείς στον κόσμο μας είμαστε με δουλειά και οικογένεια, και τρέχουμε σαν τους μ@λ@κες να βγάλουμε μια άκρη
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.311
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Ο Δήμαρχος με λίγα λόγια είπε "πες τε μου τι θέλετε να τους πω να γίνει"¨. Όμως απ' ότι φαίνεται, δεν θέλει να μας φέρει σ' αντιπαράθεση. Δηλαδή τον λόγο μας έναντι του λόγου τους για να μην δείξει οτι πιστεύει τον έναν και δεν πιστεύει τον άλλο...

Απ΄ ότι φάνηκε του είχαν πει αυτά που περιμέναμε. Οτι δεν θέλουν να στήσουμε κοντά τους για παρεμβολές κτλ και ακόμη νόμιζε οτι ο εξοπλισμός μας είναι επάνω και δουλεύει (εννοεί το πιάτο που στοχεύει στην Κυλλήνη).

Όλα αυτά βέβαια από το τηλέφωνο. Και αξίζουν συγχαρητήρια στον πρόεδρο μας, που καθημερινά, προσπαθεί και του τηλεφωνεί και γίνεται πιεστικός για να τον ενημερώσει. Είπαμε να μας συναντήσει μέσα στο ΣΚ. Καλύτερα απόγευμα θα έλεγα εγώ. Παρ' ότι έχω 1000 υποχρεώσεις, θα πάω οπωσδήποτε. Παρακαλείστε να είστε σ' επαφή είτε από εδώ είτε τηλεφωνικά, για να πάμε 3-4 να τον ενημερώσουμε καλύτερα. Ο πρόεδρος δεν μπορεί άλλο. Τα έχει παίξει ο άνθρωπος και έχει κάνει τ' αδύνατα δυνατά. Πρέπει να ενδιαφερθεί και κανας άλλος. πχ. να αναλάβει κάποιος να τον πάρει τηλ το Δήμαρχο και να τον ενοχλήσει μέσα στο ΣΚ για να συναντηθούμε.

Αυτά τα ολίγα. Παράλληλα σκεφτόμεθα και το πλαν Β. Εγώ σήμερα πήρα έγκριση από το Μηχανικό, να βάλουμε και τώρα τον ιστό στη νέα πολυκατοικία των futurekids.. Δυστυχώς ρεύμα κτλ δεν θα έχει ακόμη, αλλά μπορούμε να ξεκινήσουμε τα βασικά. Επίσης έμαθα οτι έγιναν και βήματα για την εγκατάσταση στην Παλυβού.

Όποιος ξέρει κι άλλα, ας τα γράψει εδώ μέσα.
 

Zattara

Active Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
23 Σεπτεμβρίου 2007
Αναρτήσεις
1.026
Reaction score
4
Points
38
Age
36
Περιοχή
Amaliada
Οπως λεει και ο τιτλος του θεματος "Τελος Εποχης".............................................

Αλλα απο δω και περα ξεκιναει μια νεα......................... χωρις σκοτσαρχ.........δες.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Xnara

Member
Wireless Users
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
890
Reaction score
0
Points
16
συντομα και φωτογραφίες από την αναγέννηση του wana. από τον ήλιο είμαστε όλοι σαν βλαμένα.
 

Zattara

Active Member
Wireless Neutrons
Εγγραφή
23 Σεπτεμβρίου 2007
Αναρτήσεις
1.026
Reaction score
4
Points
38
Age
36
Περιοχή
Amaliada
συντομα και φωτογραφίες από την αναγέννηση του WANA. Από τον ήλιο είμαστε όλοι σαν βλαμένα.


το "σαν" τι το ηθελες?



ααααααααααααααααααααααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχχαχαχαχαχαχα
 

senortiago

Administrator
Staff member
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2006
Αναρτήσεις
1.346
Reaction score
61
Points
48
Το κείμενο στάλθηκε σε εφημερίδες για δημοσίευση; Είδα σήμερα στις εφημερίδες να ποζάρει το προεδρείο της αναπτυξιακής με καμάρι και χαμόγελα που σήκωναν γαλάζια σημαία στην παραλία της Κουρούτας και μου την έδωσε. Άσχετα αν βρήκαμε άλλη λύση, πρέπει να δημοσιοποιηθούν αυτά που γίνονται.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Πριν λίγα λεπτά κατέβασα από τον ΡΣΑ το πιάτο/feeder/καλώδιο για το link Κυλλήνης, το routerboard και πήρα μαζί μου και ups, καλώδια, switch (ότι είχε μείνει στο δωματιάκι του ΡΣΑ). Τα έχω όλα εδώ σπίτι. Στον ΡΣΑ δεν έμεινε ούτε βίδα... Τίποτα που να θυμίζει wana. Επόμενο βήμα να πάμε να βγάλουμε το link με Γαστούνη και να αξιοποιήσουμε τον εξοπλισμό που πήρα από τον ΡΣΑ στον νέο κεντρικό κόμβο(να μπει το ups, η Παλυβού να συνδεθεί με καλώδιο κλπ). Ακόμα και απόψε ή αύριο συνεννοούμαστε να το κάνουμε. Όποιος έχει χρόνο και διάθεση το γράφει εδώ (πχ αύριο).
Σας περιμένω...
 

Axrst

da SysOp
Staff member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2006
Αναρτήσεις
3.311
Reaction score
60
Points
48
Περιοχή
Αμαλιάδα
Website
www.axrst.com
Π Επόμενο βήμα να πάμε να βγάλουμε το link με Γαστούνη και να αξιοποιήσουμε τον εξοπλισμό που πήρα από τον ΡΣΑ στον νέο κεντρικό κόμβο(να μπει το ups, η Παλυβού να συνδεθεί με καλώδιο κλπ). Ακόμα και απόψε ή αύριο συνεννοούμαστε να το κάνουμε. Όποιος έχει χρόνο και διάθεση το γράφει εδώ (πχ αύριο).
Σας περιμένω...

Για να γίνει κάτι τέτοιο, νομίζω οτι χρειάζεται ένα "ντου" οργανωμένο. Δεν είναι καλό να πηγαίνουμε συνέχεια στο ξένο σπίτι. Οπότε προτείνω: Όταν έρθει ο Κορκόδειλος, να χωριστούμε σε 2 ομάδες. Μια να είναι Γαστούνη, μια στην Παλυβού και να γίνει επιτόπου η στόχευση, η αλλαγή σε ενσύρματη σύνδεση της Βάσως και ότι άλλο προκύψει (γιατί σύνήθως προκύπτουν θέματα)... Ας μην προτρέχουμε τώρα γι' αυτό.
 

thanasis

Active Member
Wireless Users
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2006
Αναρτήσεις
1.556
Reaction score
10
Points
38
Για να γίνει κάτι τέτοιο, νομίζω οτι χρειάζεται ένα "ντου" οργανωμένο. Δεν είναι καλό να πηγαίνουμε συνέχεια στο ξένο σπίτι. Οπότε προτείνω: Όταν έρθει ο Κορκόδειλος, να χωριστούμε σε 2 ομάδες. Μια να είναι Γαστούνη, μια στην Παλυβού και να γίνει επιτόπου η στόχευση, η αλλαγή σε ενσύρματη σύνδεση της Βάσως και ότι άλλο προκύψει (γιατί σύνήθως προκύπτουν θέματα)... Ας μην προτρέχουμε τώρα γι' αυτό.

Συμφωνοι, για οργανωμενη προσπάθεια εξάλλου μιλούσα και εγώ. Ο Κώστας ενημέρωσε πως η κα Παλυβού απουσιαζει, οπότε από βδομάδα θα γίνει ότι είναι.
---
Εν τω μεταξύ θα χρησιμοποιήσω το πιάτο που κατέβασα από RSA για link με Κουρούτα από τον κόμβο μου μέσα στη βδομάδα.
Routerboard που κάθεται υπάρχει καθώς και οπτική επαφή οπότε ελπίζω σε κάτι καλό (στην τύφλα πάω...)
 
Top Bottom